Aký vplyv na dieťa má stres matky počas tehotenstva?

domculik
19. feb 2015

Ahojte, rada by som polozila otazku hlavne mamickam ktore uz nejaky ten mesiacik babatko maju, ake su vase skusenosti, ci suvisi nalada matky pocas tehotenstva s naladou babatka po narodeni. Plati u vas pravidlo stres pocas tehotenstva=stres pre babatko, nepokojne, placlive babatko a na druhej strane pokojne tehotenstvo=pokojne babatko ? Dakujem za reakcie 🙂

sednaja
19. feb 2015

@domculik Ahoj, možno záleží od miery stresu, ale pri prvom tehotenstve som si tiež kládla túto otázku. Bol to taký psychický stres ........pri druhom bábu zo začiatku tiež a potom fyzický zhon - ale nie tak ako pri prvom ..... a obe moje dievčatká sú úžasne, nie sú plačlivé. Takže ťažko povedať či je na tom niečo pravdy.

vierkac
19. feb 2015

Ahoj. Ja som nemala nejake stresove tehu. Ale jednoznacne sa prenasa terajsi stres. Ja som prve tyzdne az mesiace vsetko riesila. Akonahle plakal, hned som bola v strese a zufalo sa pokusala upokojit. Az po case som prisla na taktiku "usmev a spievanie" 😎
Proste, ono vsetko zdiela s tebou. Vzdy ked ides za nim, treba nasadit masku dobrej nalady, zjemnit hlas, predychat. Ak sa potrebujes odventilovat, najdi si vankus 😀
Ale je to tazke, drzim palce!!!

ivetoy
19. feb 2015

tak to zaujima aj mna...lebo teraz pri druhom tehu mam zlost na muza...uvidi sa co sa narodi...prva nezaplakakala cele mesiace...spokojna....neuveritelne....modlim sa aby tomu bolo tak aj teraz,... 🙂

margarita
19. feb 2015

ja som mala stres ze potratim kazde jedno tehotenstvo, nakolko som prvy trimester stale spinila a krvacala a pod., aj potom som mala nervy sama v sebe, ze len nech dozijeme porod, tlacila som cas od tyzdna po tyzden,a vsetky moje 3 deti su od maleho babetka uplne v pohode, vesele, neplacu ked netreba, a tu starsi su aj velki humoristi a zabavaci...cize moj 9 mesacny vnutorny stres ich, zda sa, nijako negativne nepoznacil.

p_etrisha
19. feb 2015

Ja teda neviem, ci to priamo suvisi, ale pocas mojho tehotenstva sa vela veci pototo, bola som nonstop v nervoch, po nociach som revala, ziadna opora, podpora, aj ked som sa snazila kvoli malej, nedalo sa, vonkajsie vplyvy boli silnejsie. Mala nebola ani neni uplakana, ani nervozna a podobne. Mava lepsie dni, mava dni, ked vymysla, ked je srdita. Ale je to zivel, neposedi, vymysla, zle robi, taky certisko 🙂
Ked porovnam tetinu malu (o mesiac mladsiu) ona mala total pohodove tehotenstvo a jej mala je salamistka, nic ju nerozhadze, nebije sa o hracky, neponahlala sa stvornozkovat, chodit...
Je taka kludnejsia, pohodacka, ked porovnam s mojou hyperaktivnou, ktora je vsade a nezastavi ju ani unava 😀
Takze este raz..Neviem, ci to suvisi, ze je taka nabudena a aktivna s tymi nervami z tehu, ale je ti sranda takto porovnavat. Mozno nahoda...Mozno nie 🙂

zabina27
19. feb 2015

ja som bola relativne v pohode, az posledny mesiac bol zly, mala som stresy kvoli muzovej praci, ale neskutocne, plakavala som, no nic moc, tiez som sa bala... maly je pohodak, slniecko vyrehotane, nie je nervak. co bude, ked bude vacsi, ci bude hyperaktivny alebo aky, uvidime 🙂 zatial som velmi rada, ze ho to neovplyvnilo

citronade
19. feb 2015

ano, plati to. ja som mala velmi stresujuce tehotenstvo, dieta bolo drazdive, mala to aj pisane v karte, casom ta drazdivost ustupila o dost ako vyzrievala nervova sustava, tiez malo silne koliky, a je ziva, rychla, ale nie je to klasicka zivost, ale akoby nabudena...ale zdrava, dufam, ze to tak aj ostane. pre zaujimavost, stres sposobuje privod nedostatocneho mnozstva kysliku dietatu v brusku. a stres musi posobit dlhodobo.

greeny
19. feb 2015

@domculik ja som mala prve tehotenstvo uplne kludne a mala bola nervak, druhe tehotenstvo skoro cele neustaly zhon a stres a mala je vysmiate slniecko.. ja som praveze citala ze trochu stresu praveze prospieva, ze sa uvolnuje stresovy hormon kortizol ktory zabezpecuje dozrievanie organov

zabudnuta
19. feb 2015

@domculik u mna nie!!! ja som mala cele tehotenstvo stres ako nikto a mala som uuuuzasne miminko ktore plakalo iba ked bolo hladne 🙂

ask
19. feb 2015

@domculik U nas platilo presne opacne: z pokojneho a stastneho tehotenstva sa narodilo hyperaktivne uplakane a narocne dieta a z druheho vystresovaneho az nestastneho tehotenstva bolo jedno uzasne, pokojne a usmievave dieta🙂

alicka850
20. feb 2015

U mna to plati. Dcera bola nervak,revala v kuse od rana do vecera,mala som stresy so svokrou,pracovala som az do porodu. Potom sme sa rozviedli,syna mam s terajsim muzom,mame doma klud a pohodu,na materaku som isla 8t.pred porodom,maly je pohodak,keby nema reflux,ani neviem ze ho mam

dana_l
20. feb 2015

dvojicky, jedno plakalo a druhe nie. tak potom si vyberte - bola som v klude alebo v strese 😉

sonicika
20. feb 2015

@domculik ja som mala stresy a depky zial v oboch tehotenstvach ale prvy je nervak placko a druhy smejko no

chovancova27
20. feb 2015

@domculik ja som bola pri prvom od 3 mesiaca doma na pn, stres nula, pohodicka najvacsia,bábo preplakalo nonstop prvý polrok... teraz chcem pracovať až do konca, tak som zvedavá🙂

ematko29
20. feb 2015

Ja som mala prve dve tehotenstva pohodove a deticky boli po porodoch riadne nervacky.tretie tehu som mala velmi stresujuce a vysledok predcasny porod a babo je usmivave kludnucke.toho predcadneho porodu by som sa asi bala viac pri strese.

janickacrazy
20. feb 2015

@domculik U mna to teda neplatí. Prvé tehu neplánované, opustil ma partner, nenormálny stres, rodičia do toho mi robili nervy....dieťa dobručké, kludné, veľa spalo. Druhé tehu plánované, vytúžené, absolútna pohoda, zamilovaná, hýčkaná manželom......dieťa total nervozne, plačlivé, nespavé. Dodnes to nechápem.

monikafilip
20. feb 2015

@domculik
Ja tiež potvrdzujem, že u nás to platilo naopak. Prvé tehotenstvo totálne v pohode, žiaden stres, vychutnávala som si každý deň. A starší syn je nervák, hyperaktívny, od narodenia nespokojné bábo, dodnes náročné dieťa. Druhé tehotenstvo (pri prvom hyperaktívnom a náročnom synovi) oveľa stresovejšie, horšie som to znášala, mala som zlé výsledky, amniocentézu, malý sa narodil 5 týždňov pred termínom... A je to jedno pohodové, kľudné, usmievavé, spokojné bábo, od narodenia. Plače len ked je hladný a keď mu idú zuby. 🙂

jana_eyre
20. feb 2015

@domculik ja som pri prvom tehotenstve mala dost velke stresy - nie len ze som bola vystresovana z celeho tehotenstva /stale som sa sledovala, ci je vsetko ok a nie vzdy bolo/, ale aj u nas byvala sestra s rodinou - jej dcera prave dokoncovala chemoterapiu, vsetci sme boli nervozni, smutni, stiesneni, chytala nas vsetkych ponorka.. oni dokoncovali dom, ja som sa bala, ze to nestihnu a ja s muzom a s babom budem byvat v malej izbe na prizemi nasho vlastneho domu /sestra mala cele poschodie, kedze mala dve male deti/ nie raz som pocuvala vybuchy nervozneho svagra, ako to tu cele neznasa.. stahovali sa dva tyzdne pred mojim porodom..

syn sa narodil sice prve tri-styri mesiace strasne uplakany /maval silne koliky/ ale ako nahle presili tieto zaciatky, bolo to naramne kludne a mile babo.. Zajtra bude mat tri roky a je stale zlaty, mily, hoci samozrejme obcas vystrkuje rozky 😀

druhe tehotenstvo som si takmer neuvedomovala /kym som nebola ako slonica velka :D/ stale som behala okolo syna.. Nemala som nejake vyrazne stresy, len take bezne co suviselo so synom - s jeho nahananim a podobne.. Dcera sa narodila ako uuplne kludne babatko, od narodenia plakala par krat, sice malo spavala, ale bola velmi dobre babo.. A tiez je velmi dobra do dnes, len je teda priebojnejsia a extrovertnejsia ako bol jej brat v jej veku..

takze moje skusenosti vravia, ze stres neovplyvnil nic a ja som teda clovek, co si stres pripusta velmi k srdcu..

domculik
autor
23. feb 2015

Dakujem damy 🙂 . Vidim ze mate zmiesane skusenosti, vidim ze presne pravidlo aasi neexistuje. Ja som mala take akcne tehotenstvo, aj v praci naval, aj doma, takze sa necham prekvapit co z toho mojho krpca vykluje, hadam to bude OK 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre