Bábätko otočené koncom panvovým: Rady a skúsenosti rodičiek
Dobry den. Su tu nejake dievcata ktore mali babatka v 9.mesiaci stale otocene KP? Boli ste na obrat vonkajsimi hmatmi, alebo vam rovno naplanovali sekciu, alebo ste nebodaj rodili KP? Chcela by som pocut pribehy len mamiciek, ktore to zazili,( nie kamaratka bola/ kamaratkina kamaratka… ).
Stručné zhrnutie
- Poloha koncom panvovým (KP) sa rieši buď obratom vonkajšími hmatmi (ECV), plánovanou alebo akútnou cisárskou sekciou, alebo v niektorých prípadoch vaginálnym pôrodom za prísnych podmienok.
- Obrat vonkajšími hmatmi sa vo fóre opisuje ako procedúra trvajúca obvykle 10–30 minút (u niektorých aj do ~1 hodiny), pri ktorej sa plod monitoruje a často sa podá infúzia na zastavenie kontrakcií.
- Lekári v diskusii často odporúčajú plánovanú sekciu pri KP pre prvorodičky alebo pri odhadovanej vyššej pôrodnej hmotnosti plodu; v praxi sa v príkladoch plánovali termíny 38+0, 39+0 alebo 39+3 a pri predčasnom nástupe pôrodu sa vykonala akútna sekcia.
Najčastejšie otázky
Q: Čo obnáša obrat vonkajšími hmatmi (ECV) a ako dlho trvá?
A: Obrat vonkajšími hmatmi sa vo fóre popisuje ako procedúra trvajúca obyčajne 10–30 minút, niekedy až ~1 hodinu, počas ktorej sa plod monitoruje (CTG/prístroje) a často sa podá infúzia na zastavenie kontrakcií; tlak sa primárne vyvíja na zadoček plodu a hlavička sa len dorovnáva.
Q: Kde sa na Slovensku spomína vykonanie obratu vonkajšími hmatmi?
A: Vo fóre sa uvádza, že obraty vykonávali napríklad u Kocha v Bratislave a že obraty sa robia aj na pracoviskách v Trenčíne.
Q: Kedy sa plánuje cisársky rez pri KP podľa diskusie?
A: Príklady z diskusie uvádzajú plánované sekcie na 38+0, 39+0 a 39+3; ak sa pôrod spustí skôr, robí sa akútna sekcia.
Q: Aké sú bežné dôvody, prečo sa obrat nemusí podariť alebo prečo dieťa zostane KP?
A: Vo fóre sa uvádza krátka pupočná šnúra, zafixovanie zadku hlboko v panve a nedostatok priestoru plodu ako časté dôvody neúspechu obratu.
Q: Je vaginálny pôrod pri KP možný a za akých podmienok?
A: Vaginálny pôrod pri KP je možný len za určitých podmienok: odhadovaná optimálna hmotnosť dieťaťa, vhodný pomer panvy a veľkosti plodu, skúsený pôrodný tím a súhlas matky po informovaní o rizikách.
Q: Aké domáce alebo neinvazívne metódy rodičky vo fóre skúšali na otočenie plodu?
A: Spomínané metódy zahŕňajú cviky „mačací chrbát“, ležanie na ľavej strane s pokrčenou vrchnou nohou, stojku na lopatkách, svietenie baterkou na spodok bruška a masáže so šatkou pod dohľadom duly alebo fyzioterapeuta.
Závery z diskusie
Zhoda
- Obrat vonkajšími hmatmi je bežná ponuka pri KP a počas neho sa plod monitoruje; procedúra je opísaná ako nepríjemná, ale zväčša krátka.
- Pri KP lekári často odporúčajú plánovanú cisársku sekciu, najmä u prvorodičiek alebo pri odhadovanej vyššej pôrodnej hmotnosti plodu.
Sporné názory
- Niektoré zdroje tvrdia, že vaginálny pôrod KP je prijateľný pri splnení prísnych kritérií, zatiaľ čo iné názory odporúčajú sekciu ako bezpečnejší prístup pre matku aj dieťa.
- Časť diskusie tvrdí, že slovenské pôrodníctvo pristupuje k sekcii častejšie než západné krajiny, zatiaľ čo iní hovoria, že sekcia môže mať lepší pomer rizík a výhod.
Otvorené otázky
- Dokáže sonografia spoľahlivo vopred odhaliť krátku pupočnú šnúru pred obratom?
- Kedy je optimálny termín pre plánovanú sekciu pri KP, aby bol minimalizovaný rizikový dopad na dojčenie a vývin dieťaťa?
- Ktoré slovenské pracoviská majú skúsený pôrodný tím na bezpečný vaginálny pôrod KP?
Spomenuté značky a firmy
Koch v Bratislave, Ružinov, Trenčín, Grochal
Spomenuté produkty a metódy
obrat vonkajšími hmatmi (ECV), cisársky rez / sekcia, vaginálny pôrod KP, Misgav-ladach technika, vakuumextraktor, kliešte, monitorovanie plodu (CTG/sonografia), infúzia na zastavenie kontrakcií, bonding, odsávanie mlieka, cviky: mačací chrbát, stojka na lopatkách, svietenie baterkou na bruško, masáže so šatkou
Miesta a osoby
Bratislava, Trenčín, Ružinov, Koch, Grochal, Debora Rhodes
Veľmi ti držím palce... úplne viem, čo prežívaš... tiež som robila všetko, aby som rodila prirodzene, ale nevyšlo to, mala som akútnu sekciu... ale po rokoch na to spominam v dobrom, som vďačná, bol to pekný pôrod, zážitok na celý život aj pre manžela, pretože mohol byť pri mne... 🙂
Ahoj, ja som mala dcérku KP celé tehotenstvo, aj som cvičila cviky na otočenie, aj som bola na obrat plodu - neúspešne nepohla sa absolútne, mala zadok hlboko v mojej panve...nakoniec plánovana sekcia, nešla som do pôrodu KP vzhľadom ku zdravotným problémom s platničkou čo ma trápili a bola som prvorodička, nemala som odvahu na čo, čo keď sa niečo pokazí skrze platničku a nervy a ohrozim si vlastné dieťa. Mala som z toho trošku stavy že nebudem rodiť prirodzene a apod, ale už som s tým úplne v pohode (mala má 3,5m), pri sekcii bol so mnou manžel sedel pri mne a keď malú vybrali mala som ju na hrudi a držal ju za ruku, možno aj preto nemám už pocit že som o niečo prišla, zdravie mi bolo prvoradé 🙂❤️
A plánovaný cisársky bol 39+3 nakolko mala bola menšia, nechceli zbytočne dopredu robiť (2960g pôrodná váha)
moc casu nemam, som v 37tt
@mirkakonik5 keby mi dali tiez aspon 39+3, ze by mala este kusok casu sa pretocit, alebo aspon keby sa mi spustil porod pred planovanou sekciou, ze by sa aspon aktivovali tie procesy, ktore zacnu produkovat hormony a telo aj moje aj malej dostane povel na zacatie porodu. Bolo by to lepsie aj pre nu, aj pre mna, aj kvoli laktacii. Mam strach, aby nebola sekcia skor, ako bude babatko vyvinute. Aky by bol rozdiel pre mna medzi planovanou sekciou a akutnou sekciou? Viem, ze pre doktorov je lepsie, ked je to cele planovane, ale nechcem ju o nic ukratit.
Dieta je uz vyvinute. Ja som chcela
ist v 38 aby nahodou sa nevybral
skor a tak mi to tak naplanovali. Neotocil sa ani raz ani na chvilu. Bol to velmi pekny zazitok,muz bol pri mne🙂
@xrcdny16 moj by bol tiez pri mne a ze rad ponukne aj svoju hrud na bonding :D , ukludnuje ma, ze sa nebudeme s malou tolko trapit a bude rychlo vonku. Ziadny nastrih, ziadna panika. Ako predstava je to pekna. Budem sa musiet s tym zmierit... vo stvrtok idem do nemocnice na registraciu, tak uvidim, co mi povedia tam.
Moje dieta lezalo priecne, v 37. tt som bola na obrat. Samotna procedura bola ok (dostala som infuziu, ktora zastavi pripadne kontrakcie). Lekar bol naozaj opatrny. Skusal 2x (nie nasilu). Ked sa podarilo, zostala som este 5 hodin na pozorovani. O tyzden sa dieta otocilo zas priecne, cize sekcia😊. Sekciu nelutujem, obrat bol sice ok, nabuduce by som uz ale nesla.
@rivini a aj povedali po porode v com bol problem? Preco sa mimi nepretocilo, resp.pretocilo nazad?
Malo priestoru pozdlzne. Uprimne, dovody mi boli jedno, cisarsky rez bol v pohode a som rada, ze som nemusela riskovat nejake komplikacie pri vaginalnom porode. Teraz cakam druhe dieta, tiez je zatial KP. Ak tak zostane, zvolim sekciu.
ja mam napriklad celkom male brusko. Minule som videla dievcata s februarovymi terminmi a teda ja som mala najmensie brusko a to som bola minimalne o 1-1,5mesiaca dlhsie tehotna ako oni. Ale mala je velka po cely cas podla vsetkych son aj u Grochalu presne podla tt a aj plodovej vody mam dostatok.
Dobrý večer , tretiu dcérku som mala celé tehotenstvo KP . Vyskúšala som rôzne cviky , babské rady ako ju motivovať alebo pomôcť s otočením . V 38 tt som išla na obrat vonkajšími hmatmi . No tento pokus bol neúspešný . Bola mi ponúknutá sekcia no odmietla som .
Dcérku som porodila prirodzene KP , v 40+5 tt, mala 3540g ( najväčšia z mojich štyroch detí ) . Rodila som v Ružinove , a neľutujem.
Vies čo, poslickov som mala a keď som prišla deň pred sekciou bola som na špičku prsta. Aj bonding sme mali síce krátko lebo ju na chvíľku dávali na vyhrievanu podložku ale mali, a čo sa týka laktacie, v pondelok rano bola sekcia, a v stredu ráno som už musela odsávat lebo za noc sa mi také bomby naliali prsia že to až bolelo. A stale kojim. 🙂
Pri oboch tehotenstvach cca 10 dní pred termínom .. a pýtala si sa na dojčenie tak pri prvej som začala mať mlieko na 3den, a pri druhej v podstate hneď keďže prvá bola dojčenia skoro do porodu
a skusala si tie cviky na otocenie babatka? ja neviem ci mi to pomohlo ale otocila sa tusim az niekedy 38 plus nieco. dovtedy bola kp. normalne si to vygoogli, alebo ak mas v okoli dulu, tak robia take masaze so satkou na podporu otocenie babatka, ak by si chcela skusit ☺️
@rk123 cvicim kazdy den macaci chrbat, som na styroch, lezim na lavej strane s pokrcenou podlozenou vrchnou nohou, snazim sa vyhybat poziciam ako prekrizene nohy, vyvalovanie sa na sedacke, namahave brusne pohyby, dlhe sedenie na tvarovanych sedadlach…. Ani to s nou zatial nehlo
@lucia245 toto je velmi otvorena diskusia aj medzi lekármi Sk aj zahraničie , ci je to normalna poloha. Mnoho lekarov je s tym Ok a mnoho zasadne proti.
@lucia245 pri chlapcekoch je to rizikovejsie.....bábätko ma po pôrode KP 2-3 dní ešte pokrčené nožičky.....ktoré sa vyrovnaju
@betulinka1 oprava - vo vyspelých krajinách v zahraničí je to ok, len u nás si s tým nevedia poradit
Na poslednej navsteve u gynekológa bol KP, ale na prvej poradni v nemocnici uz bol hlavickou dolu. Sam sa otocil. Inak mne sestricka neodporucala rodit KP, ale ja som cakala chlapceka. Obcas sa stane, ze sa otoci tesne pred porodom. Drzim palce💗. Ja by som teda isla radsej na sekciu, ako KP... Ale teda zalezi aj od pohlavia a velkosti babatka.

Okrem iného, zbytočne sa stresuješ, ešte má kopu času otočiť sa, mne sa neotočil vôbec, ale ty máš ešte niekoľko týždňov času a času...dovtedy ti ešte kotrmelce robiť bude v brušku🙂 .... keby aj skončíš sekciou, tak hlavne buď šťastná z toho,že budete zdravé vytúžené dieťa, bez ohľadu na spôsob pôrodu podľa mňa