Interupcia zo zdravotných dôvodov. Áno-nie?

Ahojte, chcela by som objektívny názor na moju momentálnu situáciu....
Otehotnela som neplánovane, som v 9tt. mám dve detičky syna a dcéru.... syn 7r. dcéra 5r.. obidve deti sa narodili sekciou... prvá pred 7. rokmi neplánovane, kvôli dlhému nepostupujucemu pôrodu ktorý trval 36 hodín a už aj plodová voda odtekala nedalo sa inak... druha sekcia pred 5.rokmi bola plánovaná kvôli hroziacej rupture maternice... po tejto druhej sekcií mi bolo oznámené od doktorky ktorá ma rodila že mám maternicu v takom stave že o ďalšie dieťatko sa nemám ani pokúšať lebo zrejme by to nedopadlo dobre, čo mi neskôr potvrdil aj primár, ktorý bol tiež pri pôrode. To je jedna vec...a ta druha... synovi pred dvomi rokmi zistili genetické poškodenie, teda presnejšie svalovu dystrofiu, a následne na to zistili aj mne poškodený gén, čiže problém je vo mne a každé moje ďalšie dieta (syn) môže byt postihnuté touto diagnózou...MOJA OTÁZKA.... čo by ste robili na mojom mieste? Mám niekoľko možnosti.... ísť na prerušenie do 12tt, a ďalej neriešiť nič.....alebo počkať kým mi môžu zistiť pohlavie plodu okolo 11tt, počkať na výsledok, ak to bude chlapček, čakať na amniocentézu a potom sa rozhodovat či si dieťatko nechám pokial to bude chlapec alebo pôjdem na prerušenie, čo už nebude kyretaz, lebo to už nepojde, ale pôrod mŕtveho plodu... a ak to aj bude dievčatko alebo zdravý chlapec, alebo pripadne by som sa rozhodla si nechať chorého chlapca ak by amniocentéza vyšla zle....a potom sa len modliť že donosim to dieťatko a že sa niečo nestane počas tehotenstva mne alebo dieťatku... lebo že ho donosim do termínu je mala pravdepodobnosť, možno v nemocnici s vyloženými nohami a napichana až do pôrodu, už teraz ma boli jazva že to je niekedy na nevydržanie a to mi ešte ani bruško nenarástlo... ak sa rozhodnem, budem na rizikovom a vo vyššom štádiu asi len nemocnica.... čo si moc nemôžem dovoliť, keďže mám dve deti, jedno z nich nie zdravotne v poriadku, muž chodí na týždňovky, čiže cely týždeň som s nimi sama .... ja naozaj neviem čo robiť . Ďakujem za každý názor.

dajulka01
6. jan 2019

@petronelapetra123 no moja v prvom rade by si sa mala rozhodnúť ako to cítiš ty sama... Keby tam. Bolo riziko ze druhé babo bude takisto poškodené tak si musíš ty sama uvedomiť ci dokážeš vychovávať deti... Mam kamarátku ktorej tiež v určitom veku zistili svalovú dystrofiu teraz je dospelá a je odkázaná n starostlivosť rodičov stále... Tak ak sisi ísta ze dokážeš vychovávať 2 takého deti tak nie je dôvod na interupciu... A zas ak ti DR povedala ze tvoja maternica už v podstate nie je pripravená na tehotenstvo tak načo riskovať... Je právd aze počas tehotenstva sa môže hocico stať.. V prvom rade sa musíš rozhodnúť sama... Pokiaľ sa rozhodneš o interupciu tak nečakaj lepšie ísť na kyretaz ako po 12tt na vyvolaný pôrod

nerko
6. jan 2019

@petronelapetra123 Co by som robila ja na Tvojom mieste? Pockala by som do toho 11 tyzdna na pohlavie. A amniocentezu by som riesila pri chlapcovi, tak skoro ako sa bude dat. Co sa tyka stavu maternice a donosenia plodu by som to konzultovala s dalsim lekarom. Hlavu hore, drz sa. Vsetko bude, tak ako ma byt.

pribinak
6. jan 2019

Asi by som sla na konzultáciu k viacerým odborníkom. Urcite nie potrat len tak. Ak mas problem donosiť dieta do 40tt, tak porodis skor. Dnes maju deti vynikajúce samce sk sa aj narodia skor
Drzim tebe aj babatku palce

mogaa
6. jan 2019

@dajulka01 ale nič nie je len čierno-biele...zase mohlo by to byť dievčatko a v tom prípade by bolo zdravé....telo sa dokáže zregenerovať.....ak by to bolo také zlé s maternicou, tak o dieťa skôr či neskôr príde....ale rovnako existuje možnosť že maternica sa za 5 rokov dokázala zregenerovať...je to naozaj ťažké rozhodnutie a autorke prajem aby sa rozhodla správne - musí to byť jej rozhodnutie lebo ona bude v oboch prípadoch žiť s následkami svojho rozhodnutia....

janickacrazy
6. jan 2019

@petronelapetra123 Ja by som si dieťatko nechala, mám doma 2 synov s touto diagnózou plus jedného zdravého, ten sa narodil ako tretie bábo a to plánovane.

pininka
6. jan 2019

Aj mne hrozila v druhom pôrode ruptura a aj sa syn narodil o tri týždne skôr. Dcéra sa potom narodila po 7 rokoch a tehotenstvo aj pôrod bolo úplne v pohode. Iná vec je tá svalová distrofia. Synček ťa bude potrebovať a to celú. Ďalšie dieťa môže a nemusí mať rovnaký problém, ale aj tak bude potrebovať ďalšiu starostlivosť. Držím ti palce aby si sa rozhodla.spravne, sama neviem či by som išla alebo nie na interupciu.

jannali
6. jan 2019

Existuje i možnosť Trisomy testov, sú síce finančne nákladnejšie, ale i to ďalšia možnosť zistiť viac o pohlaví a prípadných chorobách bábätka. Ja by som na tvojom mieste navštívila genetickú ambulanciu, kontultovala s viacerými dr, silno držím palce, aby si sa správne rozhodla.

lucyluv
6. jan 2019

Tazku mas situaciu, ja ked sa neviem rozhodnut, predstavim si daleku buducnost, pripadne dokonca smrtelnu postel a akoze sa pozeram spatne na svoj zivot a hodnotim, co lutujem, co nelutujem,co by som spravila inak. Tak mozno ti to pomoze rozhodnut sa, drzim palce a prajem vela sil

janinah
6. jan 2019

Donosila by som akékoľvek dieťa za akýchkoľvek okolností...teda nijako by som nezasahovala ,Boh vie,prečo toto dieťa poslal ...či sa aj narodí a aké a ako dlho bude žiť...alebo či sa nenarodí /spont.potrat/to nechám na Boha,prírodu,osud /kto na čo verí/.....

borkavan
21. aug 2021

@petronelapetra123 ako to dopadlo? ako si sa rozhodla? dúfam, že OK , zdravé dieťatko.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre