Rozdiel vo veľkosti plodu. Je dieťa v poriadku?
Tehulky, stalo sa vam niekedy, ze ste isli na prve sono na konci 7t.t. a doktor povedal, ze ste tak v 5-6 t.t.? A skoncilo sa to u vas dobre? Toto je moj pripad a bojim sa, ze babo prestalo rast a pojdem na cistenie. Je to rozdiel skoro 2 tyzdne a to by potom vychadzalo, ze som mala ovulaciu tesne pred nastupom mrchy. Zda sa mi to nepravdepodobne, aj ked verim, ze zazraky sa deju. Cyklus mavam pravidelny a ovulaciu som mavala vzdy v polovici, teda aspon si to tak myslim. Som z toho velmi smutna a nedari sa mi moc pozitivne mysliet. Napiste mi prosim, kto to takto zazil a predsa bolo vsetko OK. Potrebujem pocut nieco pozitivne.Dakujem
Stručné zhrnutie
- Odchýlky v odhade gestačného veku do približne 1–2 týždňov pri ultrazvukovom meraní sú bežné a v diskusii sa považujú za v norme; najpresnejší odhad gestačného veku poskytuje ultrazvuk v 1. trimestri.
- Prítomnosť akcie srdiečka na ultrazvuku sa v diskusii opakovane uvádza ako silný ukazovateľ životaschopnosti embrya a dôvod na zníženie obáv.
- Pri väčších odchýlkach alebo pri podozrení na spomalený rast plodu sa odporúča intenzívnejšie sledovanie vrátane opakovaného sonografu za 7–14 dní, odberov HCG, monitorovania CTG, Doppler prietokov a v indikovaných prípadoch hospitalizácie alebo ďalších vyšetrení.
Najčastejšie otázky
Q: Je normálne, že ultrazvuk ukáže gestačný vek odlišný o 1–2 týždne?
A: Áno; v diskusii viaceré používateľky a lekári uvádzajú, že odchýlka do dvoch týždňov je bežná a považuje sa za normu, pričom ultrazvuk v 1. trimestri (do 12. tt) je najpresnejší pre určenie gestačného veku.
Q: Čo robiť, ak pri prvom sono nie je viditeľná akcia srdiečka?
A: Zvyčajne sa robí opakované sono o 7–10 dní, často sa odoberie krvné HCG, a niekedy lekár predpíše hormonálnu podporu (v diskusii sa spomína Duphaston); jedno z príkladov uvádza, že po počiatočnom „nevidení“ bola na ďalšie kontrole prítomná živá gravidita vrátane dvojčiat.
Q: Kedy sa má upravovať termín pôrodu podľa ultrazvuku?
A: Diskusia uvádza, že termín sa upravuje najspoľahlivejšie podľa ultrazvuku v 1. trimestri (do ~12. tt); neskoršie úpravy sú podľa viacerých príspevkov menej časté a rôzni lekári k nim pristupujú odlišne.
Q: Kedy a v ktorom týždni sa vykonáva NT (nuchálna translucencia) screening?
A: NT meranie sa robí v 1. trimestri, približne v 11.–13. týždni; v diskusii sa spomína, že niekde za NT sa platilo približne 700 SK (u viacerých diskutujúcich sa uvádzali miestne poplatky).
Q: Kedy je potrebná hospitalizácia alebo ďalšie vyšetrenia pri podozrení na spomalený rast plodu?
A: V diskusii sú príklady hospitalizácie pri skrátenom krčku alebo pri zhoršených prietokoch; jeden konkrétny prípad spomína 11 dní hospitalizácie s pravidelným monitorovaním CTG a kontrolou prietokov pupečnej šnúry, pričom zlé prietoky vedú k úvahe o predčasnom ukončení tehotenstva.
Q: Znamená, ak je „len hlavička väčšia“ alebo „len nožičky menšie“, že je niečo zlé?
A: Diskusia uvádza, že disproporcie jednotlivých častí (napr. väčšia hlavička, menšie nohy) môžu byť spôsobené polohou plodu a rezmi pri UZV a často sú benigné; opakované merania a morfologický ultrazvuk sú odporúčané pri pretrvávajúcom podozrení.
Závery z diskusie
Zhoda
- Odchýlka veľkosti plodu do približne dvoch týždňov podľa ultrazvuku je v diskusii považovaná za bežnú a často sa považuje za normálnu.
- Ultrazvuk v 1. trimestri (do ~12. tt) sa v diskusii uvádza ako najpresnejší spôsob určenia gestačného veku.
- Prítomnosť akcie srdiečka na sonografii je v diskusii opakovane uvádzaná ako upokojujúci ukazovateľ životaschopnosti.
Sporné názory
- Niektorí diskutujúci uvádzajú, že termín pôrodu treba upraviť podľa ultrazvuku vykonaného v 1. alebo začiatku 2. trimestra, zatiaľ čo iní uvádzajú, že termín podľa poslednej menštruácie zostáva smerodajný.
- Jedna skupina považuje disproporcie medzi časťami tela (hlava/nohy/brusko) za bežnú variabilitu a za možnosť chyby pri meraní; druhá skupina vidí v disproporcii dôvod na ďalšie vyšetrenia (prietoky, CTG, hospitalizácia).
Otvorené otázky
- Pri akej konkrétnej veľkosti odchýlky alebo pri akých zmenách prietokov by sa mala jasne indikovať hospitalizácia alebo predčasné ukončenie tehotenstva?
- Kedy presne a podľa akých kritérií sa má v praxi upraviť termín pôrodu, ak sú hodnoty z ultrazvuku a poslednej menštruácie v rozpore?
- Aké sú presné hranice pre považovanie disproporcie (napr. väčšia hlava vs menšie bruško) za patologickú versus fyziologickú?
Spomenuté značky a firmy
modrykonik.sk,tehotenstvo.academy.sk
Spomenuté produkty a metódy
Duphaston,NT screening,3D ultrazvuk,4D ultrazvuk,CTG,Doppler (prietoky pupečnej šnúry),IVF,hCG krvný test,genetické testy,kyretáž (kiretaž, revízia),morfologický ultrazvuk,screening 1. trimestra,screening okolo 16. týždňa
Miesta a osoby
Brno
no ked ty si bola na IVF, tak samozrejme to budu inac pocitat, asi nie od poslednej menstruacie, takze ty sa podla PM neorientuj
a vlastne budes mat augustove babetko ako ja, tak drzim palce, nech ide vsetko dobre a hlavne nech sa narodi zdravucke 🙂
hej doktor len dac opoznamenal ze oddodna odberu mam odpocitat dva tyzdne, ale neviem ako to myslel 😠
no to neviem, ved nabuduce sa ho spytas, ja som dostala prvu fotku nasho drobceka 21.12. a doktor vravel, ze to je viancony darcek od neho 😀
no ja si pockam az po novom roku . 4.1 ma objednal na dalsi :P takze zase len musim cakt a dufat 🙄
lauritka, počíta sa to u všetkých odo dňa poslednej menštruácie, ale keď vieš presne, kedy bábo vzniklo, tak od toho termínu, čo Ti vypočítalo podľa menzes, odrátaš dva týždne..bábo bude teda o 2 týždne mladšie..ale to je len pre Tvoje rátanie, inak sa to vždy ráta podľa menzes a následne to doktor kontroluje ultrazvukom počas tehu, či veľkosť plodu sedí, alebo nie..odchýlka sa pripúšťa vo veľkosti plodu do dvoch týždňov práve preto, že sa nevie presne určiť deň oplodnenia..sú na to nastavené usg prístroje, dokimu to tak ukazuje podľa menzes..a keďže si po IVF, bude na to brať ohľad stále, neboj sa.. 😉
Kocky - z rozdielu UZV si vela nerobte- nam na prvom velkom namerali rozdiely vo vyvoji nozicky - maly mal kratsiu nahu o 2 tyzdne. Pri druhom vsetko krasne sedelo.Ale naj sok bol ked mi tyzden pred porodom robili odhad plodu- vyslo nam ze nozicka je kratsia - sedela na 33 tyzden, brusko sedelo na 34 tyzden, vaha 2800g- proste zaostavanie v raste. Sok ako hrom, myslela som ze budeme mat maleho ufona- kedze hlavicka sedela. Tyzden som revala kedy sa dalo. No a dalsi sok- v nemocnici na prijme- odhad 3400g, 48cm. A realita? 3700/52cm- fesaaak. Takze - UZV je len stroj, zalezi na milimetroch a aj ten najlepsi lekar sa myli. Netreba to brat do uvahy, vsetko sa zrovna. Nestresujte sa, uzivajte si tehotenstvo, babatka su urcite v poriadku. Ak nema abnormalny rozmer hlavicky- je urcite v poriadku.
lieniocka dakujem za vysvetlenie. v albume mam normalne nastaveny ticker podla MS, cize siedmy tyzden, ale v skutocnosti som piaty. o dva tyzdne menej ako tam. ze ?
tak dik babule, ste ma trosku ukludnili, no mohlo sa stat, ze to len zle odmeral, ale uz 2 krat som bola na uzv a obidva krat bola hlavka vacsia, ale hadam, je to OK, doktor by videl. Napriek tomu ideme dnes na 3D presvedcit sa. Dam vediet 😉
Ahoj holky,
tohle tema se mi zrovna hodi, protoze jsme byla ted v pondeli (teoreticky na pocatku 10tt)na UTZ a velikost plodu byla 22 mm. Podle vsech tabulek by ale takova velikost odpovidala konci 7tt ci maximalne zacatku 8tt.. Taky se presny tyden meho tehu dozvim az v lednu, ale zajimalo by mne jestli nahodou nehraje roli jeste uhnizdeni v deloze, ktere muze nastat az deset dni po poceti. V tom pripade by nase zazraky byly jeste mladsi. Je to tak nebo co si myslite? Uzrava embryo az po uhnizdeni nebo uz "cestou"? 😉
xav, možno ti zle vyrátali týždne....neboj, všetko bude v poriadku.... 😉
embryo rastie až v žltkovom vaku, nie cestou...
Aha, protoze ja jsem mela tzv. nidacni krvaceni az asi tak 9-10 dni po osudnem spojeni 😀 Takze tim by se ta neodpovidajici velikost vysvetlovala.. Jsem holt asi jen v 8tt.
Diky 😉
Ahojte babenky som v 15tt a moje mimčo má len 5,6cm doktor vravel že je to málo.Robil mi ozvy srdiečka tie boli dobré a pravidelné.Bojím sa či bude mimino v poriadku.Poradte prosím. ☹
som rada, že som našla túto tému, ja mám ten problém už od začiatku. menzes pravidelný, 30-31 dní, posledný krát 21.11., 3.1. som si robila test - a pozitívny. Keď som však šla 9.1. na kontrolu, tak na sone nevidel nič - len "bublinku" ako to nazval - dedukujem, že asi žĺtkový vak. Tak mi odobrali krv na HCG, bola som teda poriadne sklamaná aj nešťastná. Ďalšie sono o 10 dní- ukázalo chvalabohu bábo 5 mm, čo by bol však rozdiel oproti termínu až 4 týždne. Tak ma zase objednal na ďalšie sono, človek nejde dočkať - zase týždeň, tentokrát v piatok (25.1.) malo bábo nejakých 9 mm a už bolo vidno aj akciu srdiečka. Lekár skonštatoval, že som v 6 tt - resp. tak mu to vyšlo podľa sona, ale mu nejde do hlavy - a nám teda tiež nie, prečo je ten posun stále 1 celý mesiac, nie dva, ale 4 TÝŽDNE. Zatiaľ sa síce ukľudňujem, hoci som teraz kvôli špineniu v 7tt na PN-ke (vypísal ma až do 12.2., kedy mám ísť zase na sono - snáď to dobre dopadne...)
ahojte, mam takovy menší problém, včera mi doktor udělal jen na rychlo ultrazvuk pres břicho, podle minulého jsem včera byla 9tt+6, le na ultraz. mi vyskočilo včera 10tt+3 a měříme 3,22 cm a dokto r říkal že je to nějaké větší a tak by mě zajímalo jaké by měli být rozměry mimča?????srdicko nam krasne bilo ale tohle mě trošku vystrasilo.
caute babulenky...bud mam aj ja nejaku divnu kalkulacku a blby kalendar, ale ja som bola pred 2 tyzdnami u dr a ten mi povedal, ze je tam len sliznica zdurena, ze sme teda na zaciatku, krv ukazala ze som tehotna..tak som predpokladala ze ked zaciatok tak zaciatok, cize nejaky 2,mozno 3tt.a bola som un v stredu a tam mi zahlasi ze je to pekna ziva tehotnost a ze mu bije aj srdiecko..to mi hadam nechce povedat ze moje babo je hyperaktivne a behom 2 tyzdnom dokazalo naraz o 4 tt...vie mi to vobec niekto nejako logicky vysvetlit???
Baby ked som dajme tomu v 6+5 znamena to, ze som v siedmom tyzdni, alebo v siestom?
aha....dik, takze 6+ hocico, 7+hocico stale znamena 6ty alebo 7my tyzden...hm a ja ze uz som v osmom ked som 7+6...tak mi to vyhodil aj internet na stranke http://tehotenstvo.academy.sk/....preto som z toho bola jelen....no ale diky....🙂
Ahoj Nefertitka,když jsi 6+5,tak to znamená,že jsi v sedmém týdnu,máš vlastně šest ukončených a k tomu ještě pět dní ze sedmého. 😉
ahojte babulky.... dnes som bola po 3 tyzdnoch na poradni zas... som presne 10+5 tt a doki ma objednal este v pondelok na sono este raz, ze sa mu nepaci, ze je zrazu babo mensie o 1-2 tyzdne. ked som bola pred tymi 3 tyzdnami, povedal, ze je vsetko v poriadku, len je kusok mensie... a teraz ze az o 1-2 tyzdne... a ze keby som zacala od dnes do pondelka krvacat, nech uzaj idem na pohotovost... tak viete ako mi teraz je ☹
freyadee neboj,to bude vpořádku,mě pořád říkali,že je menší o dva týdny a jednou na konci sedmého měsíce mi dokonce řekli,že hlavičkou zhruba odpovídá,ale že má o čtyři týdny menší bříško.A malá je vpohodě. 😉
svomi.... diky za povzbudenie... akurat som doma sama... polovicka je vo Francuzsku a pride az v sobotu... tak som uz vyplakala hadam aj more... tak sa na mna doki pozeral, ze sa mam pripravit na najhorsie... 😔 aj ty si tak mala, ze ti najskor povedali, ze je mala v pohode s velkostou a potom ze nejako pomalsie rastie? dnes ked som videla to UTZ tak babo bolo mne chrbtom, pekne mu bolo vidiet chrbticku ale teraz mi nepustil srdiecko ci bije... ako minule... mne sa zdalo, ze od minula narastlo... uz malo aku taku formu... len skoda, ze bolo fakt tak opacne, ze som nemohla nic ine vidiet... a nehybalo sa stale... ani minule (ked mu tak krasne bilo srdiecko) ani teraz... aj teba tak doki strasila????? nechapem to.... vies som uz po jednom neuspesnom tehu a jednom mimomat. t. takze toto babo je moc vysnivane.... 😢
Malá byla menší od začátku,nejdřív říkali,že jsem musela otěhotnět jindy a ne na kdy to vycházelo podle ms a pak,že prostě pomalu roste,na velkém utz ve 24. týdnu mi ho dělali až,mi dr. řekl,že je menší o dva týdny a nakonec jsem byla v nemocnici kvůli předčasnému porodu a tam zjistili to s tím bříškem,dělali mi testy,říkali,že když dopadnou blbě,že malá bude muset ven,naštěstí byly testy dobré,ona se ale stejně nakonec rozhodla,že vykoukne dřív. 🙂
freyadee,musíš být vpohodě,vím,že se to lehko řekne,ale takhle miminku moc nepomůžeš,spíš naopak.Mě zkraje strašili mimoděložním,protože dr. nic neviděla.
svomi... si pokladik... dodala si mi silu nech to akokolvek dopadne 🙂 uz nebudem smutit.... este raz ti velka poklona 😉
Oni totiž dr. někdy ani netuší,co můžou způsobit těma svýma katastrofickýma scénářema,mysli na svoje miminko a ne na dr. 😉
Já když si vzpomenu na začátek těhotenství,tak je mi špatně ještě teď,jak mě stresovali. ☹

ja viem zuzi, ale posledna MS bola 20.10 :D a tak to nemozem zadat do pasu...
musela som zadat poslednu MS den oplodnenia aby to vychadzalo.. 😕