Streptokok a odmietnutie antibiotík

bebe1515
12. jún 2014

ahoj baby. mate niektora skusenost s odmietnutim antibiotik pri porode ked ste boli gbs pozitivne? ak ano, bol to pre lekarov velky problem, alebo to akceptovali? bolo treba podpisat reverz? diky

prasiatko30
12. jún 2014

@bebe1515 hej a velmi cerstvu ale ta baba nie ze odmietla atb ale jej ich zabudli dat - dieta sa narodilo, po 2 dnoch spokojne odisli domov a do 4-5dni boli naspat na novorodeneckom z meningitidou - dieta skoro neprezilo bolo skoro mesiac v nemocnici - takze odmietni smelo atb proti streptokokovi vsak preco nie

esterba
12. jún 2014

@bebe1515 Ahoj 🙂 Ja som nastúpila do nemocnice s kontrakciami a podali mi antibiotiká (súhlasila som), ale pôrod nepostupoval, kontrakcie ustali. Lekárka bola toho názoru, že do 24 hodín porodím a pokračovali v podávaní antibiotík každé 4 hodiny. Pri štvrtej dávke, to už bol večer, som došla k svojmu laickému záveru, že ak budem v najbližších hodinách rodiť, tak už mám v sebe antibiotík dosť (pri bežnom pôrode toľko veru nestihnú pred pôrodom pichnúť) a ak nebudem, tak mi ich už dupľom netreba. Sestre som v noci povedala, že si ďalšiu dávku neželám, vypočula som si, niečo v tom zmysle, že som prudko nezodpovedná (samozrejme, že ona ani netušila prečo a koľko mi v ten deň už dali, práve nastúpila a do papierov ani nemrkla 🙂 ) ale donútiť ma nemohla, dala mi podpísať reverz. Z lekárov potom nasledujúce dni nikto nič nepovedal, ale tomu čo ma mal rodiť som povedala, že dúfam, že sa nehnevá, ale bolo mi jasné, že pôrod sa nechystá. Povedal, že je to moje rozhodnutie a on ho rešpektuje. 🙂 Malá je zdravá.

ushuaia
12. jún 2014

@bebe1515 preco chces vedome odmietnut ATB , ved streptokok nieje zabava a najma ked realne hrozi ublizenie dietatku...Nechapem...,Pri pozitivnom naleze lekar bude trvat na podani ATB, ved ide o tvoje dieta, a nie kazdy lekar si vezme na triko riziko komplikacii, kedze vedel o nakaze...Reverz podpisujes ak chces vedome opustit nemocnicu, aj napriek upozorneniu lekarov, ze to nieje vhodne. Tu by si mala podpisat uplne iny papier...No byt tebou sa nad tym ani nezamyslam a zhodnotim priority - tym je tvoje dietatko...

katfan
12. jún 2014

@bebe1515 odmietnuť ATB je pekná hlúposť a nezodpovednosť

nae
12. jún 2014

Niekedy sa to jednoducho nestihne, a dieťatko je potom aspoň viac pozorované. Ja som pri prvom tiež mala atb. a nemám pocit, že by z toho bol nejaký problém - malého som mala hneď po porode u seba a vlastne potom nonstop až do odchodu domov. Pri druhom už streptokok nebol, takže ani atb, neboli a tiež všetko bez problémov. Tá jedna dávka pri prvom porode všetko vyriešila.
Pokiaľ sa rozhodneš odmietnuť, určite budú chcieť podpísať informovaný nesúhlas, resp. reverz, je to pre ich ochranu.

brumka
12. jún 2014

@bebe1515 a preco odmietat infuziu pri porode? nieje bezppecnejsie ich dat ako nedat apotom lutovat? podla mna to vysetrenie nerobia doktori len pre srandu

bebe1515
autor
12. jún 2014

praveze moje dieta je pre mna prioritou. v zahranici sa stretokok ani netestuje aatb sa nepodavaju. asi vedia preco. ked sa to vo vyspelych krajinach EU nerobi, tak zrejme to take bu bu bu nebude ako sa to prezentuje tu. 🙂 a preco nechcem dat? lebo nemienim preventivne zatazit taky maly organizmus atb. ak by to bolo take nezodpovedne a hlupe, tak predpokladam ze by sa tie atb davali vsade. no ale ako som pisala nedavaju sa. este pred par rokmi sa to nedavalo ani tu a nepocula som ze by bola vtedy nejako vysoka umrtnost, alebo nejake extra nakazy.

henikav
12. jún 2014

@bebe1515 veru ako baby hovoria, streptokok je hnusoba, moze byt smrtelny, nie som velmi za antibiotika, ale v tomto pripade je to ovela mensie zlo, mozeme dakovat bohu ze antibiotika existuju. Naozaj je hlupost ich odmietnut.

bebe1515
autor
12. jún 2014

@brumka no az na to ze nie vzdy sa stihne dat tolko davok kolko sa ma pretoze porod ide rychlo a vtedy dojde k tomu ze dieta dostane neuplnu davku. a vieme vsetci dobre ze co sa deje ked by sme nedobrali davku antibiotik pri beznej chorobe. inak zistovali ste si niekedy aka je pravdepodobnost komplikacii u dietata ked je matka gbs pozitivna? su to 3-5 promile. kvoli tomuto cislu mam dat dieta preventivne naliat antibiotikami? lenze nad mnohymi vecami sa ludia nezamyslia ani nad tym ze ked sa poda EDA tak stupa riziko kliesti o 30% co je neporovnatelne viac ako 3-5promile u stretokoka. podanie oxitocinu v prvej dobe ma dokonca riziko zastavy srdca u dietata a roztrhnutie maternice....no a tiez si to do seba rodicky nechaju naliat...o dalsich moznych nezaiducich ucinkoch ani nehovorim. odmietnutie atb mi pride este pomerne dorobnost oproti tomu ake rizika sa pri porode mozu vyskytnut ...

brumka
12. jún 2014

@bebe1515 mne skor pride ze "vyspele staty unie" ci UK a USA ze setria, ved mne pride divne ze zaiadne papacne vysetrenie pocas tehu (kamoska ma vdaka tomu dieta, ze ju vcas zasili), podstate aj ja vdaka tomu mam druhe dieta, po prirodzemm porode sa lezi v nemocnici 1den po sc 2 dni ja si neviem rpedstavt zeby som lezala tak malo mala som 2 sekcie a prvu velmi zlu nebolasom schopna 2 fungovat, a ze sa robia sona preventivne a castejsie aj do 12tt som rada, vdaka tomu mi pri MA mi zachytili mimomaternicove a nemuseli mi robit kyret ...

bebe1515
autor
12. jún 2014

no tak ako to podla vas riesia v zahranici? to si fakt myslite ze s tymi ubohymi detmi je to tam take zle, ze sa hromadne infikuju a umieraju???

brumka
12. jún 2014

@bebe1515 kazdy si je strojcom svojho stastia aked myslys ze odmietnutie je dobra vec tak odmietni aela ja bysom ani to percento neriskovala a za druhe nemam diplom z mediciny aby som hodnotila. v zahranici setria na ludoch

prasiatko30
12. jún 2014

@bebe1515 toto bolo v zahranici a testuju poctivo aspon kde ja zijem na streptokoka a ako hovorim tu to ze jej nestihli dat atb plus to ze ona mala streptokok pozitivny bola naozaj vynikajuca kombinacia - dieta to skoro neprezilo - takze ak chces ty riskovat len preto aby nahodou nebolo v buducnosti odolne voci atb - kazdy si je strojcom svojho stastia.

henikav
12. jún 2014

@bebe1515 v zahranici to riesia podobne ako na sk, ak lekar usudi ze treba antibiotika, tak ich nasadi, vzdy urobi to co posudi za najlepsie riesenie pre mamicku, aj pre dietatko 😉 Ak ozaj nechces dat ockovat, porozpravaj sa o tom s lekarom, nech ti vysvetli pre a proti a podla toho sa rozhodnes

ushuaia
12. jún 2014

@bebe1515 tiez zijem v zahranici a streptokoka testovali...len tolko

katfan
12. jún 2014

@brumka ale tuto pani ho isto ma.akože vážne nechápem,prečo si len tak pre zábavu lekári naordinujú pacienkám so steprtokokom ATB.asi majú málo práce. 😎

magdalenkami
12. jún 2014

ja som sice neodmietla atb,ale nestihli mi dat kedze nevedli o strept. a porod zacal skor-plod.voda zelena,placenta rozpadnuta,babo malo 1,80kg,bolo hypotroficke a hned mi ho brali do inej nemocnice,kedze v tejto nemali vybavenie-len prenosny inkubator,na druhy den som isla za nim ,boli sme 1mesiac na odd.patol.novoredencov,pri ostatnych porodoch som uz bola opatrnejsia -mozno je to individualne,ale ja som mala s nepodanim atb zlu skusenost-bez rychleho zasahu lekara by to skoncilo zle

brumka
12. jún 2014

@katfan ja som mala pri prvom porode pouitivneho a nenapadlo ma protestovat ked som si precitaal ze mi dieta moze oslepnut alebo az umriet no v mojom pripade ziadne uvazovanie nad nepodanim. doktori urcite robia daktore vysetrenia lebo nemaju co na praci 🙂

bebe1515
autor
12. jún 2014

@katfan ale tak pri porode sa do matiek pcha vselico ak ked to nie je treba a tiez im robia zakroky ktore su zbytocne, nie?

prasiatko30
12. jún 2014

@bebe1515 boze dievca nepochopis ze ak mas streptokoka pozitivneho tak vazne ohrozujes na zdravi svoje dieta???????? nedokazes si spocitat 2+2????? tym ze dieta prejde cez porodne cesty sa moze az prilis lahko nakazit tym streptokokom - ale je vidno ze tebe je to absolutne jedno 🙄

zuzanockamt
12. jún 2014

@bebe1515 ja som mala streptokoka, dostala som len jednu davku ATB, viac sa nestihlo podat, porod bol velmi rychly, ATB nestihli zabrat, synovi po narodeni namerali zvysene CRP, cize rozvijala sa infekcia, dostal ATB tiez - 4davky ... takze, ak si chces ohrozit dieta, odmietni, nevzala by som si to teda na zodpovednost, lebo seba tym neohrozis, ty s tym streptokokom zijes bez problemov

ushuaia
12. jún 2014

@bebe1515 bez urazky ty mozes rovno porodit doma, Mozno by si ani lekara nepotrebovala, Vzdy je to o komunikacii medzi pacientom a lekarom... Ako co k tomuto dodat... 😒

katfan
12. jún 2014

@bebe1515 ako napríklad ktoré zákroky?nástrih?poznám maminku,ktorá ho odmieta,lebo že je to zbytočný zákrok a bola roztrhnutá až ku konečníku.2 mesiace si nesadla.atd.a pri strptokokovi je ohrozené najma bábo,takže odmietnuť ATB je dosť sebecké.alebo sa cítiš vzdelanejšia než všetci doktori v čechách a na slovensku,ktorý tento postup uznávajú?

zuzanockamt
12. jún 2014

@bebe1515 streptokok je vazna vec, mne hned po vysledkoch volala sestricka s gyn, aby som hned prisla na ambulanciu, ze mi musi zapisat nalez do tehot. knizky - dali mi to hned navrch cervenym a estemi prizvukovali, ze ked pojdem rodit, ze to mam hned hlasit, aby hn ed chystali infuzie s ATB

denduska
12. jún 2014

@bebe1515 ako si prišla na to že sa to v zahraničí nerobí? 😕 a tie 3-5 promile ako riziko následkov...? kuk http://www.cdc.gov/groupbstrep/clinicians/clini...
Inak stačí jedna dávka atb ak sa podá minimálne 4 hodiny pred samotným vybavením plodu, aspoň pokiaľ sa nič za posledné roky nezmenilo, potom sa dieťaťu robí odber na zápalové parametre.

bebe1515
autor
12. jún 2014

@katfan no ked uz spominas ten nastrih. tak vies aka je miera nastrihov v zahranici? a u nas? stvetova zdravotnicka organizacia odporuca pod 10% nastrihov. dansko ma najmenej to je 4,9% slovesnko ma 69% a su nemocnice ktore majju 95% nastrihov. takze logicky, ked objektive potrebuje nastrih menej ako 10% zien tak tych zvysnych x je zbytocnych nie? nehovoriac o tom ze ked v dnesnej dobe existuje epino, tak preco by sa zena mala trhat. no lenze ked doktor trva na to aby zena rodila v neprirodzenej polohe, kde ma o 30% uzsiu posvu tak sa riziko samozrejme zvysuje. zvysuje sa aj podanim oxitocinu, kristellerovou expresiou no a tak. nehovoriac o tom, ze natrhnutiu sa da zabranit ked sa aktivne chrani pocas porodu hradza teplymi odbkladmi. alebo si snad myslis ze vacsina zien v dansku a inde je devastacne potrhana az ku konecniku? takze k nastrihom len tolko.

bebe1515
autor
12. jún 2014

navyse streptokoka ma v posve kazda otazka je len nakolko je premnozeny.

ushuaia
12. jún 2014

@brumka veru moja skusenost, rodila som akutnou sekciou v zahranici, v nemocnici som bola 4 dni, potom domov - na vsetko sama, partner chodil do prace...ale pomahal ako sa dalo. Inak ja sa nemozem stazovat, mam skveleho gynekologa, jeho rozhodnutie bolo spravne...dnes mame krasnu dceru. Preto nechapem niektore zeny, co lahkovazne hazarduju... 😒

brumka
12. jún 2014

@bebe1515 so streptokokom mas pravdu ale je dolu v posve a dieta v plodovom vaku chranene ale ako prejde porodnou cestou sa mu dostane do krvi alebo ddo oci alebo aj tehotne maju streptokoka v krvnom obehu? nie a ked mas nastudovan e% tak si odrod doma vo vani a mas pokoj tak ti nastryh nik nespravi, ani atb ci oxytocin nepoda, len rataj s nasledkami

@ushuaia u nas sa po prirodzenom chodi na 4den a po sc na 6 ale ja som oab pripady bola 7dni preventivne o 1 den koli detom zlatka a zlaty stafylokok

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre