Struma v tehotenstve. Môže to uškodiť bábätku?

nneellaa
21. nov 2009

Ahojte, som v 36 tt a až teraz mi zistili zväčšenú štítnu žľazu-strumu nemôže to poškodiť bábätko?
Hodnotu FT4 mám 8,7.

stanusa
21. nov 2009

ahoj, dietatko uz ma vyvinutu svoju stitnu zlazu a ak sa doteraz pekne vyvijalo tak si myslim, ze ho nemoze poskodit.
k tvojej hodnote - aka je oproti referencnej, je pod limit?
a vlastne odkedy to mas?

mne vysli hodnoty TSH 0,69 a FT4 12,00 co je este v limite aj ked mam hmatatelnu strumu na krku...k endokrinologicke idem v priebehu tyzdna

nneellaa
autor
21. nov 2009

Ahoj. Norma FT4 je 11-25. Neviem od kedy to mám, teraz som bola prvý krát na endokrinologii a zistili tú strumu, nie je na pohľad viditeľná iba USG. Dali mi tbl.Euthyrox 25 ráno.

stanusa
22. nov 2009

myslim, ze sa ti to postupne upravi, hlavne ze uz beries lieky.
😉

csina
22. nov 2009

Nemyslím, že by to ovplyvnilo bábätko do takej miery, že by malo mať z toho nejaké následky. Skôr to malo možno vplyv na teba, nebola si nadmerne unavená, alebo tak..? Ja som problém so štítnou mala už pred otehotnením, vlastne to bola príčina, prečo som dlho nemohla otehotnieť. Postupne mi zvyšovala dávku, teraz beriem L-thyroxin 100, tiež som začínala 25, musí sa to zvyšovať postupne. Je dobre , že ti na to prišli, po pôrode sa ti lepšie rozbehne mlieko, všetko je ovplyvnené hormónmy, ktoré nám chýbajú, treba ich len dopĺňať, tak sa neboj. 🙂 Inak, ešte je rozdiel, či máš zvýšenú funkciu alebo zníženú.

nneellaa
autor
23. nov 2009

Ďakujem za odpovede, trochu ma to upokojilo.

danu
27. jan 2010

anniera • Dnes o 09:42
Chcela by som stručne opísať môj problém. Som v 18tt a pred 2 týždňami mi zistili zníženú funkciu štítnej žľazy, TSH hodnotu som mala 5,6 (norma je do 4,5). Na endokrinológiu som objednaná na budúci týždeň. Je tu ešte nejaká mamička, ktorej zistili tento problém počas tehotenstva??? Aký to môže mať vplyv na dieťa, ak som doteraz nebola liečená, pretože som netušila, že mám nejaký problém? Aké ste mali hodnoty TSH počas tehotenstva a ak boli zvýšené, dieťatko bolo v poriadku? Nemám sa koho opýtať, googlujem už pár dní a nič konkrétne som nezistila, tá neistota je hrozná ☹ ☹ ☹ ☹ Vopred vám ďakujem za odpovede.

zuzana76 • 1d, 13tt • Dnes o 09:45
anniera, ja som mala pocas tehotesntva so syncekom v 5. mesiaci, teda tusim 23 tt hodnotu 9,0 a maly je nastatsie zdravy, ale pozor na to, dobre,ze si objednana, 5,6 je este ok, aj teraz v druhom tehotenstve hned na zaciatku som mala hodnotu 6,0 , v 8 tt mi to zistili, ja beriem pravidelne lieky uz niekolko rokov.

jakelina • 3d, 33tt • Dnes o 09:49
Anniera, beru v těhu léky na štítnou žlázu a postupně mi zvyšují dávky. MIMI je vpořádku, mám i po amniocentéze, tak to vím jistě. Kdybys léky nebrala, tak mu ublížíš víc.

strouzek • 33tt • Dnes o 09:52
ahoj já jsme štítkařka ale bez štítky (jsem po operaci) moje neléčená hyperfunkce mě o jedno mimi nejspíš připravila, pak jsem šla na operaci kde mě uměle navedli na hypofunkci (to máš teď ty) měla jsem dokonce hodnoty i TSH 12 ale to jsem ještě nebyla těhu, ale to se tebe už netýká většinou je to riziko v 1. trimu , teď bych se určitě nebála, to bys musela mít TSH někde kolem čísla 10 a víc aby to mělo vliv. já se na to ptala dr. a ten mi řekl že jak se uvádí že jsou rizika pro dítě že by mohlo být dementní kvůli nedostatku jodu atd. tak to prej bývalo v dobách války od tý doby rozhodně ne protože těhule berou vitamíny, jsou hlídaný atd. jinak mě taky teď skočila hodnota jednou na kontrole nad 5 (jinak teda ještě hodnota je u každé laborky jiná u nás je norma brána do 5) takže ty jseš jen lehce nad normu. v těhu ti to může skákat klidně s hyper do hypo já jsem na začátku těhu teď byla chvíli pod normu a pak chvíli nad normu a až teď je to konečně krásně srovnaný. doktor mi dokonce říkal že to skákání je normální a počítají s tím i tabulky. neboj dají ti nejspíš euthyrox a za 3 týdny nejpozději jak to tak já vidím jsem v krásné normě 😉
zbytečně si vynervovaná,ale chápu to na mě když to vybafli poprvé byla jsem z toho hotová navíc jsem byla asi 14 dnů po potratu tak o to horší, navíc je málo informací ale neboj štítku má dneska každá 3. holka a hodnoty mají kolikrát i horší tak neboj a užívej si těhu 😉

strouzek • 33tt • Dnes o 09:53
kdybys chtěla k nám mrknout tak tady máme rozjetý téma jsou tam těhule i snažilky

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

zuzana76 • 1d, 13tt • Dnes o 09:54
anniera a je dost mozno, ze pred tehu si este hypofunkciu ani nemala, lebo nuektorym zenam to vyskoci az v tehotenstve, cize ani ta nemohli dopredu liecit, tak si nic nevycitaj,ze si nieco zanedbala, ta tvoja hodnota je este fakt ok, da sa to do poriadku, neboj sa.

strouzek • 33tt • Dnes o 09:58
anniera souhlasím se zuzanou, u nás v okrese se teď zavedlo právě kvůli toho testování na štítku ukaždé těhule protože holka která byla totálně zdravá před otěhu má často rozhozenou štítku v těhu , je to velmi běžný a tvoje lehká nadnorma by tomu i odpovídala. moje zkušenost je že kdybys to měla před těhu nějak extra špatný tak bys ani neotěhotněla nebo bys měla problémy už dřív , teď ti na to přišli a fakt je to jen lehkej výkyv co by jiný holky za to dali za takovou hodnotu 😉 řiď se radou doktora a nic si nevyčítej i když já to dělala v určitým období proč jsem si nenechala štítku prohídnout dřív když jsem věděla že jí v rodině máme, že jsem mohla zabránit potratu a bla bla ale je to pitomost tak si nic nevyčítej a nakupuj výbavičku 😉

anniera • Dnes o 10:15
Ja som bez problémov otehotnela na prvý krát (bude to moje druhé dieťatko). Doktor ma hrozne vystrašil, že môžem mať postihnuté dieťa, mentálne zaostalé a podobne ☹ ☹ Som z toho celého taká vystresovaná, že už ani poriadne nespím. Pritom moje druhé tehotenstvo prebieha tak, že vlastne som si ešte ani neuvedomila, že som tehotná, vôbec nemám žiadne príznaky, dieťa podľa ultrazvuku rastie a prospieva, tripple test mi vyšiel negatívny. Určite zošaliem kým sa dostanem na tú endokrinológiu.... Pýtala som sa gynekológa, že či som to mohla mať aj pri prvom dieťati s tým že som o tom nevedela (vtedy mi také testy nerobili vôbec). Povedal mi na rovinu, že ak by som to bola mala, tak by som neporodila zdravé dieťa ☹ ☹ ☹
Veľmi vám ďakujem za reakcie, trošku ste ma ukľudnili, prežívam veľmi ťažké týždne, na endok. ma objednali 3 týždne potom ako mi gynekológ povedal výsledky. Je to fakt hrozne na nervy. Ešte raz vám ďakujem, ste zlaté.

strouzek • 33tt • Dnes o 10:21
annie to máš ale pěknýho debila doktora to je štítkař nebo gyndař? jestli gyndař tak věř že ti o tom ví prd, hlavně jestli je to starší ročník co já si už vyslechla za bláboly ohledně štítky od gyndařů, rozumí tomu jak koza petržely, tebe straší a moje kamarádka která má krev ještě horší jak ty tak jí zase její "odborník" gyndař řekl že je to nic a mluvil s ní stylem že štítka je tak pohodová věc jako kuří oko na noze !!!takže v tomto směru věřím svýmu štítkaři který je odborník a gyndaře vůbec neposlouchám. neboj to jsou ty první šoky když jde člověk od doktorů, já když jsem šla na štítku a řekli mi o nádorku v krku, že nesmím otěhotnět kvůli štítky několik let, půjdu na ozářky atd. tak jsem se psychicky složila s tím že mi končí život a mám pomalu rakovinu. no a do půlroka jsem otěhotněla a vše v totální pohodě, navíc ten samý dr. když mi pak za týden volal výsledky z hystolky a do telefonu slyšel že jsem psychicky fakt na dně se divil co blbnu prej jsou horší věci přitom týden předtím se mnou mluvil stylem že snad mám nevyléčitelnou smrtelnou chorobu 😀

anniera • Dnes o 10:27
to mi povedal gynekológ...na štítnej som ešte nebola, idem 3.februára - najbližší termín na veľké prosíkanie mi našli o 3 týždne ako som sa telefonicky objednávala (vraj normálne objednávajú o 3 mesiace)

strouzek • 33tt • Dnes o 10:39
tak s gyndaře si fakt nic nedělej, já měla gyndařů za poslední dobu několik a každej byl na štítku hroznej "odborník" 😀 naštěstí moje současná gyndařka je tolik dobrá že mi hned na první kontrole řekla že co se týče štítky a věcí okolo tak to ona řešit nechce vlastně ani neumí protože endokrinologie je tak obsáhlý obor že ona o tom moc není.můj předchozí gyndař byl sice vyhlášenej gyndař ale když mi řekl že při hyperfunkci musím jíst hrozně moc jodu (přitom je to naopak nesměla jsem ho ani kapku) tak jsem pochopila že tudy cesta nevede. jasně doktor na škole se učí o těle ale jen tak obecně, gyndař asi ví jak zhruba funguje srdce ale stejně léčit a vyšetřovat podobně vždycky musí jen a výhradně kardiolog a se štítkou je to stejný, gyndař se naučil 2 stránky v knížce na medicíně a už chce léčit štítku, s tím ať jde někam.
uvidíš že 3. února ti to všechno doktor na štítce podrobně vysvětlí a uvidíš že to není žádná hrůza. jinak ty objednačky jj je to děs, já když chtěla objednat svoji kamarádku ke svýmu štítkaři tak mi řekl že nejdřív by ji vzal za půlroku 😅 ale těhule mají přednost takže já nikdy nemám problém a proto vzali přednostně i tebe

zuzanka.j
4. feb 2010

ahojte. dnes mi bola zistena znizena funkcia šž a dr mi predpisala euthyrox 25. chcem sa spytat ake ucinky ste pozorovali po zacati liecby tymto liekom. ja som si nijake tazkosti neuvedomovala a zistilo sa to v celku nahodne.... takze nic mi nebolo a od teraz mi bude este lepsie 😀 😀

anniera
1. mar 2010

mne predpísali to isté a vidím rozdiel....trošku som začala už priberať (som v 23.tt tak je načase 😀 ), spím celú noc bez zobudenia, nie som vôbec unavená a celkovo sa cítim oveľa lepšie 🙂

diddi
1. mar 2010

ja som mala strumu na lavej casti stit.zl.....vybrali mi ju spolu s celou lavou stranou...a prava ma znizenu funkciu...beriem euthyrox 150 denne.

anniera
14. apr 2010

No tak dopadla som "skvele" ☹ Po nasadení euthyroxu 25 a po pravidelnom užívaní som na kontrole mala ešte horšie výsledky ako predtým. Najprv som mala TSH 5,6 a teraz som mala 5,8 ☹ Baby, ktoré s tým máte skúsenosti, môže mať na to vplyv to, že môj gynekológ mi kázal ráno nezobrať tabletku a až potom mi zobral krv??? Možno keby som bola užila tú tabletku, tak by výsledky boli úplne iné ☹ Ja sa z toho už zbláznim, celé tehotenstvo tŕpnem, či budem mať mentálne zaostalé dieťa tak ako mi bolo povedané v gynek. poradni ☹ ☹ Niekedy mám pocit, že toho doktora zahluším ☹

nadina
14. apr 2010

Ahoj Anniera,

aj ja som mala TSH okolo 6, beriem Eurhyrox 25 tiez, ale hodnoty isli naposledy dole, asi na 5,3.
Neviem akym sposobom tablety uzivas, ale mne bolo doporucene zobrat tabletu rano na lacno a potom minimalne hodinu nejest, aby nebol znizeny ich ucinok. Tiez zapijat najlepsie len cistou vodou.
Nemoze byt pricina, ze ti to neslo dole - prave v tom?
Ak beries na lacno a potom aspon hodinu nejes
a hodnoty isli naopak = hore,
tak si myslim, ze budes potrebovat vyssiu davku, samozrejme to musi posudit tvoj lekar.
Co sa tyka tehotenstva, tak TSH je hormon, ktory je akoby motorom pre stitnu zlazu,
cize ta tvoja ŠŽ este sice pracuje dostatocne, ale len vtedy, ked ju TSH vo vyssich davkach nakopne.
Preto usudzujem, ze pokial mas T3 a T4 v poriadku - tak by to na tehotenstvo nemalo mat az taky vplyv.
Neviem, nezarucujem, je to len moj nazor, ale mozno vygooglis viac, alebo sa skor spytaj lekara.
no myslim si, ze iny vplyv moze mat v tehotenstve problem s T3 a T4 a iny s TSH.

Pekny vecer,
Nadina

anniera
15. apr 2010

Ahoj Nadina, beriem lieky presne tak ako si napísala, ráno na lačno, zapiť malým množstvom vody a viac ako hodinu radšej nič nejem aby sa dostavil účinok. Napriek tomu mi hodnoty stúpli. Dnes som volala na endokrinológiu a povedali mi, že mám brať 2 tabletky až do ukončenia šestonedelia a až potom mám ísť na kontrolné vyšetrenie. Zdá sa mi to čudné, že mi zistili zvýšené hodnoty už v 16.tt a doteraz s tým vlastne nič nespravili, lekár sa na mňa poriadne ani nepozrel. Som z toho smutná. Fakt nevidím potom význam načo chodiť do tehotenskej poradne. Pri prvom tehotenstve som mala všetko bezproblémové a viac sa o mňa gynekológ staral ako teraz, keď sa mi kopí problém za problémom. ☹ Výsledky T3 a T4 vôbec nemám, na papieriku z labáku bola len hodnota TSH a nič viac. Ja len dúfam, že dieťa bude v poriadku, lebo ak by nebolo mentálne v poriadku kvôli tomuto tak by som si to hrozne vyčítala. ☹

lussy007
3. júl 2010

Ahojte aj ja beriem lieky na stitnu zlazu ale ja sa liecim uz roky..... mne lekarka povedala ze najdolezitejsi je prvy trimester ...potom sa babätku vyvija vlastna stitna zlaza...

lubinka26
5. aug 2010

ahojte,

nikdy som sa neliecila na stitnu zlazu a ani som nebola na ziadnom vysetreni. vcera mi prisli vysledky z tehotenskych odberov krvi a mam ich zle. hodnoty su TSH 13,050 a ATPO 2903,7. co to znamena? dakujem velmi pekne. som z toho trosku na nervy ☹

meusicka
5. aug 2010

@lubinka26 neviem ti teraz presne povedat ci to znamena zvysenu alebo znizenu cinnost stitnej zlazy. musela by som kuknut do papierov na moje vysledky ( mala mi ale spi v spalni) ale urcite budes musiet byt pod dohladom endokrinologa pocas tehotenstva. len nestresuj, na zaklade krvy ti budu vediet nastavit liecbu a bude ti upravovat davku liekov podla odberov krvy. ja mam stitnu vybratu a aj pri prvom tehotenstve som bola pravidelne na odber krvy a tak mi Dr. predpisovala tabletky. mozno ti to vyskocilo len kvoli tehotenstvu a potom po porode budes mat stitnu znova fit. aj to sa stava. mala to moja svagrina. v kazdom pripade je dobre ze sa na to prislo.

anniera
11. aug 2010

@lubinka26 máš zníženú funkciu štítnej žľazy, nestresuj a choď čím skôr k endokrinológovi....predpíšu ti lieky, ktoré budeš každé ráno užívať nalačno, sú to vlastne tabletky, ktorými sa dopĺňajú hormóny do tela a vôbec neškodia bábätku. Mňa tiež vystrašili že dieťa nebude normálne a pod. ....maličký sa už narodil, má 2 mesiace a napriek všetkým hororom je v poriadku. Drž sa a čím skôr začni užívať tie lieky. Bude to OK, uvidíš 😉

lubinka26
13. aug 2010

@anniera
@meusicka
dakujem velmi pekne za info. no uz mam lieky. dr. hovorila, ze uz som to mala predtym, pretoze ten tsh je moooc vysoky. v tehotenstve ma byt okolo 2,5. tehotenstvom moze vyskocit, ale nie az takto. na kontrolu idem az o 6 tyzdnov, co sa mi zda neskro, kedze mi len odhadla vysku hormonu, kedze som sa predtym neliecila. v pondelok ma prvu poradnu a bude sa meriat babatko, tak dufam, ze je vsetko ok.

meusicka
16. aug 2010

@lubinka26 neboj teraz uz bude vsetko v poriadku. tei hormony ti budu sledovat a uvidis budes sa aj citit lepsie. ono je to velmi neprijemne ak stitna nie je v poriadku. ja ju mam celu odstranenu a konecne mam pokoj 😀 a v tehotenstve som chodila k dokine a pekne mi zvysovala davky euthyroxu az do konca 7 mesiaca. potom ma nechala na pokoji, ze to uz bude stacit a mala som prist az 2 mesiace po porode s tym, ze ked porodim, tak si mam uz davat staru davku.
ak bude u mna vsetko zajtra na poradni v poriadku, zial pred tyzdnom som nemala este akciu srdiecka, tak tiez sa musim hlasit u Dr. uz caka na moj telefonat ci budeme znova menit euthyrox. tak dufam, ze hej 🙂

adetka
16. aug 2010

urcite berte lieky a urcite chodievajte k lekarom na kontroly... ja som zanedbavala liecbu... a mala som dva spontanne potraty... ☹ ...ked s budete liecit, budete mat tehotenstvo uspesne a mozno aj mliecka viac (ja som takmer ziadne nemala)...

vichrica
9. nov 2010

Ahojte, dnes som prišla z gyn. vyšetrenia a je mi do plaču. Mne vyšli hodnoty TSH 16,38 a FTH 9,95. Keď čítam, aký to môže mať vplyv na bábätko, tak ma až mrazí. Som ešte len v 12 tt. Dnes som bola na krv aj u endokrinológa, tak budem múdrejšia vo štvrtok. Neviem, ako to do vtedy vydržím. Sestrička mi tiež dala tabletky Euthyrox 25.
Držím vám všetkým palce.

kvetka84
9. nov 2010

Mne takisto zistili z odberov zvysenu hodnotu stitnej zlazy. Tak ma poslali na endokrinologiu a tam mi znova urobili odber. Som tesne nad hranicou, TSH mam 4,18 a u nas je norma do 4. Nasadili mi tabletky a kazdy mesiac sa mam ukazat na USG a odbery ako sa to vyvija. Na dalsi tyzden idem po mesiaci na vysetrenie, tak dufam, ze vysledky budu ovela prijatelnejsie.
Doktorka mi to vysvetlila tak, ze mam hodnotu preto vysoku, lebo stitna zlaza nadmerne pracuje aby dokazal vytvorit hormony potrebne pre normalny chod tela. Takze mi dala lieky, ktore podporia tvorbu hormonov a tym aj stitna zlaza nebude nadmerne pracovat a hodnoty by sa mali upravit. No ja mam este nejaky dalsi problem s uzlikom v stitnej zlaze. Nemal by tam byt a ja ho tam mam. Vraj ho musi sledovat, ci nerastie, ci sa nezvacsuje.
Ale takisto mi povedala, ze je to mozno sposobene iba tehotenstvom, kedze teraz mi telo pracuje za dvoch. Po porode sa uvidi, ci sa telo ustali alebo ostanem na liekoch.
Drzim palce vsetkym aby sme to vzladli :D

kvojtanikova
9. nov 2010

@vichrica hlavne sa netrap. tie lieky ti funkciu stitnej zlazy upravia, babatku neublizia a bude ti dobre. ja pri oboch tehotenstvach beriem Euthyrox 100 az 125 a zatial vsetko OK. syn je v poriadku a druhe babo zatial tiez. to je tak ako ked sa u niekoho vyvinie tehotenska cukrovka, aj tvoj stav moze byt len prechodny a s tymi liekmi sa to upravi.

vichrica
10. nov 2010

kvojtanikova - a kedy si začala užívať tie lieky? Bojím sa, že v 12 tt už môže byť dosť neskoro.

kvetka84
11. nov 2010

@vichrica ja som zacala uzivat lieky az kol 20 tt, najprv som pockala aj na druhe odbery z krvy a kym ma objednali na endokrinologii tak ubehli dalsie dva tyzdne. Podla mna ti na to prisli este velmi skoro, ziadne komplikacie by si nemala mat. Ved ide o to, ze stitna zlaza ti pracuje, ale namaha sa viac, to ide iba o to, aby sa stitna zlaza ustalila a nemusela tolko pracovat. Vsetky hormony sa ti tvorili , ale stitna zlaza na to potrebovala viac pracovat, co sa liekmi znizi. Stitna zlaza sa ustali, nebude tolko pracovat a hormony sa budu vytvarat tak ako doteraz. Neboj sa a hlavne chod na prehliadku a uvidis.

vichrica
11. nov 2010

Baby, musím sa vám pochváliť. Dnes som bola po výsledky na endokrinológii a TSH mi vyšlo 4,7. Sila, čo?? Nechápem, ako im na gynde mohlo výjsť 16,38 😕 😕 😕 Ale som šťastná. Už som sa bála, že bábo nebude v poriadku, ale teraz som sa ukľudnila. Lieky síce musím brať, ale ten výsledok je oveľa lepší.
kvetka84 - ďakujem za pochopenie a radu

reuska1
12. nov 2010

Ahojte. Kočky, som v 12.tt a prišli mi výsledky zo štítnej žľazy.....TSH 47,047 mIU/1 a ATPO 915,46 kIU/.....som hrozne vyľakaná, nakoľko všetky tu píšete, že už TSH 9 je veľmi vysoké, má byť do 4....a ja mám takého obrovské? Lekár na endorinol. nepracoval, tak som v takej neistote, že sa asi zbláznim........viete mi niektorá, kt. máte pri sebe výsledky povedať jednotky v kt. máte to číslo zadané? utešujem sa totiž tým, že mIU/1 môže byť v našom labáku a niekde môže byť v iných jednotkách a vyšlo by to menej??..

reuska1
12. nov 2010

takže nie, hodnoty sú správne, mám naozaj 47,047 a max. hodnota v našom labáku je 4,9.

kvojtanikova
12. nov 2010

@reuska1 a kde si to overovala?

reuska1
12. nov 2010

@kvojtanikova volala som lekárke, že aké mám tie hodnoty a aké majú byť

kvojtanikova
12. nov 2010

@reuska1 no tak potom to mas fakt vysoke, ale nepanikar, endokrinolog sa na to pozrie a ked tak ti da lieky. ak nepracuje chod k nejakemu zastupujucemu cim skor.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre