Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ika057
20. aug 2020

@kyblikko ano,oggt v 24 tt.. bola som si len v labaku po vysledky, ale je tam napisany zaver gestacny dm... Pritom vsade na nete som nasla,ze tie hodnoty by mali byt ok,tak neviem, som zvedava,co mi povie lekar..len ma to trosku vystrasilo

ika057
20. aug 2020

@michellevendero vdaka,aj podla toho by to teda malo byt ok,tak neviem ..

2stanka2
29. aug 2020

Žienky aké hodnoty ste mali počas tehotenskej cukrovke.nasadila vám lekárka aj inzulín.mma už moja postrašila že mám vysokú hladinu

guizui
30. aug 2020

@2stanka2 ja som mala inzulin v promo tehotenstve, po 33t mi zacali hodnoty stupat - mala som oklok 9 po jedle.

guizui
30. aug 2020

@2stanka2 este som chcela povedat, ze inzulinu sa netreba bat - fakt pomoze stabilizovat cukor a clovek sa moze najest bez stresu ako vyskoci glykemia. Dcera sa narodila uplne zdrava.

2stanka2
30. aug 2020

@guizui ku komu ste chodili ja som mala na lacno 5 a dačo a po vypití glukózy po dvoch hodinách necelých sedem ja by som moc inzulín nechcela .

guizui
30. aug 2020

@2stanka2 vam chcu nasadit inzulin na zaklade glukozoveho testu? ake presne ste mali hodnoty na glukozovom teste? Ja som vzdy zacinala najskor s dietou, ktora najskor fungovala, ale v prvom tehotenstve od toho 33tt zacali hodnoty stupat, tak mi diabetologicka dala inzulin. test vam robil diabetolog alebo gynekolog? krv brali zo zily alebo z prsta?

2stanka2
30. aug 2020

@guizui krv mi brali trikrát zo žili brala mi ho diabetologicka.prvy ranný som mala na lačno 5.43 potom som vypila sirup a po hodine bez jedla 8.56 a po druhej hodine 6.85 čelí čas som sedela v čakárni a už ma postrašila inzulínom.bila som zase na odber zo žili že už na väčšie vyšetrenie a mám is5 znova ale a prsta až sa obávam co mi povie

2stanka2
30. aug 2020

@guizui a ale ste mali hodnoty cukor po pôrode ustúpil.

guizui
30. aug 2020

@2stanka2 tak dr vadi ta hodnota nalacno, pretoze tie dalsie su v norme. Problem s honotou nalacno je, ze da velmi tazko ovplyvnit. Hodnoty po jedle viete do urcitej miery strazit tym, co zjete. ale ta nalacno je horsia v tom, ze len zmenou stravy sa nezlepsi.. vasa dr asi vychadzala so skusenosti, ze zeny, co mali vyssiu hodnotu nalacno, potrebovali neskor inzulin. mate doma glukomer a meriate cukor? ten inzulin naozaj nieje vobec strasny, ved prave vdaka nemu sa babatko moze spravne vyvijat a potom zdrave narodit. Ovela horsie je, pokial sa inzulin nenasadi, a cukrovka je zle kompenzovana - to predstavuje ovela vacsie rizika pre dietatko. Takze hlavne nebudte v strese kvoli inzulinu. Mne sa hodnoty po porode dostali do normalu, ale v druhom tehotenstve som mala diabetes opat, aj ked uz som nepotrebovala inzulin.

2stanka2
31. aug 2020

@guizui tak to dúfam pri prvom synovy som cukor nemala a narodil sa a vahov 4200 dcérka tam už boli ešte väčšie hodnoty cukru ale nič nenasadila len dietu a dcéra sa narodila 3600.a terás ma už straší a inzulín.trocha sa ho bojím krásnu syn je diabetes už od 7 roku rokov a má oveľa väčšie hodnoty ako mu nasadila inzulín.tehotenska cukrovka môže ublížiť bábätku? Doktorka vravela že nie ale radšej si NATO dám pozor.na siedmeho idem ale a prsta tak som zvedavá napíše

guizui
31. aug 2020

@2stanka2 neliecena tehotenska cukrovka moze sposobit babatku problemu, dieta rychlo rastie, ale vnutorne organy ostanu nedovyvinute, babo sa rodi s nizkym cukrom. Ale pokial je cukrovka dobre kompenzovana dietou alebo inzulinom, dietatko sa vacsinou narodi uplne zdrave. Drzim palce.

2stanka2
31. aug 2020

@guizui ďakujem

nikolatom
4. mar 2021

Ahojte... Chcela by som sa opýtať, či mal niekto na lacno vysokú hladinu cukru... Mala som 7,2....vraj po dvoch hodinách už je výsledok dobrý... Hodnoty po 2 hodinách neviem, pretože ešte len idem pre výsledky k lekárke.... Tieto som si len zavolala ako to dopadlo do labaku tak aspoň niečo som sa dozvedela pokiaľ pôjdem do poradne.... Mal niekto podobný problém?? Čo vám povedal lekár?? Pripadne aký bol ďalší postup?? Mam strach, pretože už má lekárka strašila nemocnicou, pretože mám opuchy a tlak kolíše.... Hlavne keď som u nej v poradni.... Takže pre prípad zhoršenia mam papier do nemocnice doma.... Čiže kebyže ešte cukor sa k tomu pridal och joj.... Som v 30t

guizui
4. mar 2021

@nikolatom robili ti zatazovy glukozovy test v 30t? odber ti robili zo zily alebo z prsta?

nikolatom
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikolatom
5. mar 2021

@guizui bola som áno teraz v 30t až, pretože testy nerobili kvôli korone.... Začali vlastne od minulého týždňa znova fungovať...

nikolatom
5. mar 2021

@guizui a robili mi test z prsta

guizui
5. mar 2021

@nikolatom a test ti robili na gynekologii? ked sa zatazovy test robi z prsta a nie zo zily tak je velka sanca ze vysledky su znacne skreslene. avsak pravdepodobne ta bude dr podrobnejsie sledovat, lebo ten vysledok nalacno (ak by bol pravdivy) je vysoky. Je mozne ze ta poslu na diabetologiu, tam ta budu sledovat, a pokial tam budes mat vysledky nalacno ok, tak vysledok bol skresleny kvoli odberu z prsta.

nikolatom
5. mar 2021

@guizui testy mi robili v labaku v nemocnici :/ čiže preto sa pýtam, čo a ako... Aby som ako tak bola prirpavena, čo ma čaká... Som veľmi zvedavá, čo povie doktorka... Už aj bez toho mam dosť stresov...

tinka1234567
27. aug 2021

@bealondyn chcem sa opytat ako sa Vam podarilo udrziavat hodnotu nalacno pod 5.9. Dakujem🙂

tinka1234567
27. aug 2021

mala som nalacno hodnoty 7.2 6.9 a dnes po 11 hodinach nalacno 5.9..je to tak vela ze musim zacat brat lieky? doktorka mi ich chce dat ale ja by som to radsej skusila najprv dietou

michellevendero
27. aug 2021

@tinka1234567 ideálny by bol glukózový senzor, pretože ukazuje glykémiu každých 5 minút, nakoľko pichnutie pred jedlom a 2 hodiny po jedle nemá žiadnu výpovednú hodnotu

tinka1234567
27. aug 2021

@michellevendero
a kde sa to da zohnat? doktorka mi dala len glukomer a hodnoty hodinu po jedle mam ok akurat rano nalacno su vysoke a uz mi chce nasadit lieky

michellevendero
27. aug 2021

@tinka1234567 zavolaj 0800 221 130 a informuj sa o Dexcom G6 /ceny išli dole/.

bealondyn
28. aug 2021

@tinka1234567 Ahoj, no to bolo tak davno, ze si asi nespomeniem, co som robila spravne. 🙈 Po porode mi cukrovka nastastie hned zmizla, takze tuto kapitolu som hodila za hlavu. 😀 Podarilo sa mi cukor udrziavat pod kontrolou spravnou stravou. Tie ranne hodnoty nalacno sa daju nejak velmi ovplyvnit? Neviem.. mozno pomohlo to, ze v Anglicku, kde som vtedy zila, je hlavne jedlo dna vecera. Tak vecer som mala velku zdravu veceru a rano boli hodnoty fajn.

emalka
9. dec 2021

Ahojte baby, nechcem zakladat zbytocne novu temu, spytam sa rovno tu.

Zvysene ketony - riesili ste to niektora? Som teraz 32tt s teh.cukrovkou zistenou klasicky pri OGTT. 7 tyzdnov chodim na kontroly k diabetologicke, vsetko bolo super, a teraz sa to zacalo kazit. Naposledy mi namerali zvysene ketony a odvtedy si ich mam merat aj doma. Doma ich meriam uz tyzden, mala som ich zvysene len rano, co dava zmysel, ale dnes su zvysene cely den okolo 5 mmol/l, co podla tabuliek znamena ze hladujem ale vobec to tak nieje. Cukor mam v dobrych hodnotach. Skusila som dnes jest trochu viac sacharidov na "vykopnutie sa" z ketozy, no nezabralo a bojim sa jest ich viac. Vody pijem naozaj dostatok.
Moja dr je momentalne v karantene takze sa jej neviem dovolat :(

Riesili ste to niektora? Aky bol postoj vasho lekara ku ketonom?

kyblikko
10. dec 2021

@emalka Tak neviem, ci vam pomozem, ale ja som mala ketony a mam ich stale, ked pridem na kontrolu ku diabetologicke. Ja som mala tehotensku cukrovku pri prvej dcere a ostala mi. Pri druhej dcere som bola viac sledovana. A tu to zacalo. Cukor ok, ketony v moci. Cukrovkarka to ukoncila s tym, ze ak mam cukor v poriadku, je to ok. Podotykam, tiez som nehladovala. Doteraz neviem, z coho mam stale ketony v moci.

zoruska
11. dec 2021

@emalka nevládzem to hľadať teraz, ale skús si pozrieť stránku tehotenskacukrovka.cz tam je veľa dobrých info, mne to veľmi pomohlo

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre