Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

gianni
20. aug 2011

ja si tiež zvyknem dať klobásku a v pohode,aj dnes som mala na chalupe a grilovanú cuketu ,ale to bolo na olovrant tak som nemerala
dnes ráno v pohode 6,5(omeleta ,zel šalát a asi 3 ks bedla vo vajíčku),ale obed mi vyletel na 8,4 čo som hádam ešte ani nemala(2,5 gemerské gulky a ešte 1 knedla a hubová omáčka),z guliek zvyknem mať v pohode ked som jedla naposledy,ale asi ten knedlik s tou omáčkou to som mala z roboty tak bola asi riadne zahustená
ja som zatial pribrala stále len tie 3-4kg,mám 58kg
posledne sa mi dosť zle jazdí na aute,začína mi to vadiť na brucho,akoby mi tvrdlo,asi pár dní,vy ste ako na tom šoférky?

micicka
20. aug 2011

@gianni tak ja som nižší týždeň ako ty, ale šoférovanie mi ešte nerobí problémy. ale šoférujem len kratšie trasy = po meste. už keď ideme niekam na návštevu ďalej, tak radšej nechám polovičku. ale zatiaľ nepociťujem žiadne tvrdnutie počas šoférovania

@kaciatko81 veru tak budeme štíhlučké 😉 ja to vidím hlavne na rukách, že ich mám jak špáratká, a myslím, e aj stehná mi trošičku schudli. ale je to úplne jedno, hlavne nech drobci sú v poriadku, už sa neviem dočkať najbližšej poradne, malo by byt sono, len ešte neviem ani termín, lebo doki má dovolenku ☹

kaciatko81
20. aug 2011

@micicka no o rukach ani nehovor... ja si picham fraxiparine a do tych ruk to doost boli, do brucha som ani nevedela. ja myslim, ze u mna trosku aj svaly ochabli, takze tam je nejaky ubytok, citim, ze nemam napriklad nohy take pevne, ale ved to sa da dokopy, hlavne nech je spunt v poriadku. ja idem koncom augusta, termin este nemam

micicka
20. aug 2011

@kaciatko81 picháš si do rúk? júj počula som, že to fakt dosť bolí 😒 ja pichám clexane, ale zatiaľ ešte stále do brucha a stále mi to ide, pevne verím že sa mi to takto podarí až do konca, alebo aspoň skoro do konca 😉

kaciatko81
20. aug 2011

@micicka len asi tyzden... pichala som do bokov uz, na brusku mam problem spravit riasu, ale mala som velke hrce a bol to trosku problem, tak to chcem nechat zahojit najprv... odkedy pichas?

micicka
20. aug 2011

@kaciatko81 tak už aj mne sa trošičku ťažšie robí, ale keď si ľahnem tak do polosedu a skrčím nohy, tak pokožka je ešte celkom uvoľnená, takže mi to ide. mne sa len sem tam urobia ale malé hrčky a niekedy veľké modriny 😠 ale fakt zatiaľ veľmi dobre - klop, klop, klop. ja pichám od začiatku, čiže cca od 6týždňa

kaciatko81
20. aug 2011

@micicka ja uz to brusko mam napnute... nemam ho velke, ale napnute je, asi tam chyba ten tuk 😀 ja som dlho bola v pohode, ale uz to bolelo, musi sa to prehojit... ja som bola na ivf a picham od 2dc... teraz som niekde na 180 a nieco

micicka
20. aug 2011

@kaciatko81 jaj, čo by sme si nevytrpeli pre detičky.... dúfam, že nás budú poslúchať, keď tu budú s nami 🙂 ja som mala asi viacej slaninky, keď ešte môžem pichnúť do brucha 😀 všetko zlé je na niečo dobré...

petapete
21. aug 2011

Ahoj holky! Včera jsme absolvovali bráchovu svatbu, nakonec jsme si to parádně užili (jsem se moc netěšila😀), ale jeli jsme domů až jako poslední s dítětem v Lukášově věku, před jedenáctou, doma jsme byli o třičtvrtě na dvanáct a spát o půlnoci včetně Lukáše, bylo to nakonec bezvadný, až na drobnou komplikaci, co se povedla M., že zamknul klíče od auta do kufru, já tam měla i kabelku s doklady, klíči od domu,...takže nakonec s komplikacema vyřešil, že ho fotograf zavezl domů, od tchána vzal náhradní klíč od baráku a doma vyzvednul náhradní klíče k autu😀. Já tam zvládla i pěkně dodržovat docela dietku, teda až na časy jídla, to trochu haprovalo, ale zas jsem jedla celkem pořád a po trochách, takže to šlo...Jediný hříšky byly, který by ale myslím v pohodě prošly v režimu - jen jsem jednou cucla šampáňa na přípitek, ochutnala jeden kousek cukroví (lineký slepovaný, to teda mi pak chvíli jela pusa, že bych šla pro další, ale zapila jsem to vodou a dobrý😀) a jednou jsem dala do pusy pidi-kousek svatebního dortu (ten na mě teda byl děsivě sladký a máslový, tak mi ani nevadilo ho předat dál a rozdělit se o něj ještě s mým taťkou (dostala jsem kousek s Lukášem dohromady, ten dal taky jednou do pusy a že mu to nechutná, tak já taky a pak jsem předala taťkovi, protože chtěl taky malý kousek jenom, tak to pěkně vyšlo😀). Lukáš byl jako mládeneček naprosto suprový 😵, ve fráčku mu to moc slušelo a vydržel v něm docela dlouho - než se polil pomerančovým džusíkem😀. A ještě jsem provedla fotodokumentaci pupíku, dnes ráno v 33+1tt, už je tam konečně břicho vidět🙂, ačkoli včera zcela standardní reakce: dotaz: "Kdy to čekáte?", já: "8.10."...chvíle propočítávání a to: "To už je ale za chviličku. Kde máš břicho?!?"😀😀😀

petapete
21. aug 2011

@saronka - s tou druhou večeří...já mám na sobě ozkoušený, že když večer nejím, tak ráno mám vyšší lačný glykémie😖, takže jím nejen druhou večeři, ale i to během noci při cestě na wc beru kolem ledničky a zakousnu kousek pečiva a zapiju mlíkem, pak mám ráno hodnoty krásný...jestli je to tím, že se třeba tím lačněním začnou dělat ty ketolátky z tuků a uvolňuje to cukr do krve nebo co, to nevím (ketolátkový proužky testuju až od doby, co žeru i v noci😀, ale u mě to tak bylo, že mi vynechání jídla lačnou glykémii zvýšilo, s nočním jídlem je mám pěkně do limitu😉)

lucy56
21. aug 2011

@gianni ja tiez soferujem,ale len do mesta a na poradne, to mam tak 15 minut cesty, inak soferuje mm, ale pri soferovani mi brusko netvrdne, najviac mi tvrdne ked niekde sedim dlhsie a nemozem si opriet chrbat,
inak ja som mala aktivny vikendik, boli sme mm na predlzeny vikend v Lednicko-Valtickom areali v CZ, bolo tam krasne a vela som pochodila pesi takze som aj cukor uspesne palila, ale nemerala som si, mala som si robit profil v piatok ale pocas cesty sa to nedalo sledovat si cas kedy treba po jedle merat, aj ked sme uz obiehali pamiatky to bolo tazke tak som len jedla tak ako som zvyknuta a som rada ze som odolala zmrzline ale inak v CZ bol normalne v restike problem dat si nieco co mozem, vsade same knedliky, zahustene omacky, a ked som chcela kuraci salat zo zeleninou nemali zeleninu nan, takze nic moc

petapete
21. aug 2011

@hanka99 - já vařím normálně pro nás všechny stejně😉. On M. je stejně masový, takže toho to nijak neomezuje - sladký jídlo nebere jako jídlo😉. Takže normálně - převážně nějaký maso s něčím (mě teda nedělají zle ani těstoviny, ani rýže, spíš mi nejvíc kupodivu zvedají glykémii brambory), takže vařím klasický pro všechny stejně....a vlastně i tak nějak skoro stejně jako před cukrovkou, v jídelníčku není moc velká změna, akorát asi víc k těm hlavním jídlům procpávám tu zeleninu čerstvou a ne jako salát se sladkokyselou zálivkou, ale samotnou...
@mimys - mě to ani nepřijde tak děsný vybrat i v terénu, to mi spíš dělá problém vychytat ten čas, aby v tom byla ta pravidelnost...je fakt, že možná hřeším malinko i na to, že mi hodnoty fakt nikdy zatím nevylezly nad těch povolených 7,2 (krom jednou po krupičné kaši u našich, kdy jsem byla ve stresu), takže si říkám, že i kdyby nááááhodou to jednou nevlezlo, tak se zas tak strašně moc nestane...ale třeba u mcdonalda je fajn, že mají energetický hodnoty vypsaný, takže se tam dá množství cukrů spočítat dobře, v hospodě jsem si minule dala normálně salát s kuřecím masem (ale jak píšeš - hlásila jsem, že bez zálivky), ale i jsem uvažovala nad kuřecím závitkem se špenátem a šunkou, že bych to klidně risknula, bez přílohy si myslím, že na to hlavní jídlo by to prošlo...

petapete
21. aug 2011

@gianni - já zatím řízení v pohodě, teď mi ani nic jinýho nezbývá, musím vozit M. na převazy, má ruku v sádře kvůli pracovnímu úrazu, takže jezdíme min. jednou týdně, spíš ale víckrát do Brna (kolem 40km) + po Brně, teď tu svatbu jsem taky odřídila já, poslední asi dva týdny to bylo to cestování do Brna spíš několikrát týdně...břicho mi v autě netvrdne, ale ono mi netvrdne ani nikde jinde asi, nebo jsem to nepostřehla😀, řídí se mi celkem fajn...

hanka99
21. aug 2011

Ahojky 🙂
@petapete - tak to jsi si užila krásnou sobotu 😵 Klućík je kouzelnej 😵 A bŕíško máś krásný,nevím proč si všichni myslí,že když jsi téhotná musí jít bŕicho pak 10min nic a pak teprva ty 😉 Přesně můj chlap taky sladké jídlo považuje za zákusek a vždy čeká na maso 😀 Já si taky myslím,že se dá vařit normálně, tak néjak si to přispůsobíš 😉

Včera mi ten můj vtipálek povídá,doufám,že se do té diety nezapoćítávám i já,když máš se mnou sladký život 😀

petapete
21. aug 2011

@hanka99 - máš doma vtipálka😉. Já přizpůsobila třeba to, že když dělám různý dušený maso atd., tak pod něj nedávám hořčici nebo kečup (mají dost cukru), když je minutka, tak si k ní nedám tatarku, ale třeba si udělám dresink ze zakysaná smetany (smetana, trochu soli, pepře, čerstvý česnek, příp. něco zelenýho nasekat - naťovou cibulku, pažitku, petrželku,...), takže určitě úpravy je potřeba udělat, ale ne nějak zásadní, co by narušily standardní vaření a nějak extra se podepsaly na chuti😉

hanka99
21. aug 2011

@gianni - když řídím je to v pohodě ale jako spolujezdec mám pytlík u pusy a nevím jak si sednout tlaćí mě bŕicho 😝

hanka99
21. aug 2011

@petapete - tj.kečup,hořčice a tatarka jsou zákeřné 😝 super dresink hnedka jsem si napsala 😵
Já byla z toho hodné nešťastná ale jak jsem si něco přečetla a zjistila jsem,že omezení to sice je ale není to nic příšerného a pro malou udélám cokoli 🙂

Co budete dneska vařit ???

petapete
21. aug 2011

@hanka99 - mě náhodou ta dieta až příjemně překvapila, nedělá mi nějak zásadní problémy, dá se to v pohodě vydržet a na sladký nemám ani nijak chutě...akorát jsem zjistila, že pro mě je fakt nejlepší to držet přesně a přísně, nedovolit si nějaký "mlsky", protože to si stejně dáš jen kousíček a to mě teda jako neuspokojí a naopak mi pak o to víc "jede pusa" na ty sladkosti atd...Když si nedám nic, tak mi to nechybí, ale jak oblíznu, tak bych chtěla víc😀. Dneska máme vytažený kuřecí prsní řízky, tak je asi udělám jen tak na prudko, možná zapečený se sýrem nebo s volským okem nahoru a k tomu brambory nebo br.kaši a nějaký zeleninový salátek

hanka99
21. aug 2011

@petapete - no já jsem na sladké hodně ale zatím mi to nechybí a pŕesné jak ŕíkáś dala bych si trośku a pak bych sežrala celou cukrárnu 😝 já budu dneska taky dělat kuře brambory a ten dresing 😵

petapete
21. aug 2011

@hanka99 - já když jsem si přečetla výsledky zátěžáku, tak jsem si říkala, že je to v pr..., že to nedám, protože jsem byla zvyklá každý den na kousek nějaké čokolády, nutellu,...jediný, co mi nedělalo problém, tak omezit sladký pečený jídla (buchty, koláče...), ty mi dělaly problémy už před cukrovkou - bylo mi z toho děsně těžko...

ilonne
21. aug 2011

@petapete @hanka99 Já taky vařím pro všechny stejně, občas tedy dám i trochu kečupu a hořčice, pod to maso toho dáš tak málo, že ti to nic neudělá - mám to vyzkoušené. Jo a dijonská hořčice neobsahuje žádný cukr, je trochu ostřejší. Jinak i venku si vyberu, u Mc Donalds jsem tedy z nouze sežrala z hamburgeru jen to maso, ta houska je dost sladká, z té jsem měla strach. A v pizerce i normálně dávám na obět salát s kuřečím masem i dresingem a dvě malé houstičky s tou jejich pomazánkou a vejdu se max. do 6. Pro mě bohužel fakt nejhorší ty snídaně. Jo, jednou jsem nevydržela a dala si jahodového mrože, ne tu klasiku s tvarohem, ale takového dřeňového a mažel z něj ojedl tu čokoládu - místo sváči, po hodině jsem měla 7, takže tak tak prošel.

micicka
21. aug 2011

@petapete no fakt, kde ty máš bruško, no sranda 😀
tak ste sa zabavili, aj si si trošku zamaškrtila 😉 väčšinou to tak býva, že keď sa ti niekam nechce veľmi ísť, nakoniec to dopadne na jednotku 😀

micicka
21. aug 2011

kočky nechápem, 2 hodiny po raňajkách = jablko a asi 3 polystyrenové chleby som mala 7,8!
hodinu po obede = kuracia polievka so slížami, mrkvou, druhé kačica, 1 knedlík a kapusta mám 4,4. nie je to nejaké divné?

petapete
21. aug 2011

@ilonne - já si u mekáče, když tam jdeme, dávám ty kuřecí nugety, k tomu akorát pár hranolek buď od M. nebo od Lukáše a bez té omáčky, to si myslím, že musí procházet v pohodě😀. Ale neměřila jsem, tak si to jen tak předpokládám...zas tam nejím denně, tak si myslím, že to zas tak zásadně nevadí😉. S tou dijonskou hořčicí je to fajn nápad, jenže to zas u nás bude problém s Lucišem, on je na pálivost dost háklivý😖. Ale já myslím, že těch pár týdnů už to nějak doklepu i bez hořčice😀

@micicka - no náhodou, teď už se konečně 😀 klube, mám v albu fotky průběžně focený a teprve teď za poslední asi týden fakt povyskočilo. S těma hodnotama - to je to, že po ránu se to nejhůř drží a asi bych určitě vynechala ráno ovoce, přeci jen jablko obsahuje dost sacharidů a je to vlastně ten rychlý cukr, který jde do krve podobně jak klasický cukr...takže spíš jen ty polystyreny + papriku + třeba šunku, vajíčko, trochu másla (mě projde i nějaký tvarohový sýr jemně máznutý, ačkoli je to mléčný výrobek, ale jak je toho trocha, tak to jde - u mě - chce to odzkoušet na "vlastní glykémii"🙂....) a jablko/ovoce až pak na svačinu, ne dřív, stejně jak mléčný výrobky...

Jinak já dnes řeším, že nevím, jestli je to tou dietou a věčným přemýšlením nad jídlem nebo utlačovaným žaludkem, ale nejsem teď schopná skoro nic sníst - jako třeba dnes na snídani - čtvrt grahamové bagety (mělo to asi 30g), s trochou másla a šunkou, na svačinu kávu se smetanou do kávy a jednu nektarinku, na oběd půl kuřecího závitku (normálně bych s přehledem dala i celý 😎 ) s pečenýma bramborama (cca půlku ze 150g porce), trochou toho dresinku ze zakysanky a čerstvá zelenina - rajče, paprika, okurka, cibule a víc jsem už nemohla, takže zhruba půlka obědu bude na večeři...na svačinu plánuju, že dám rohlík (asi jen půlku) s máslem a jablko, na večeři teda zbytek oběda a pak druhou večeři a v noci na dvakrát rohlík + mléko...jako nic moc, rozhodně nemám šanci se dostat ani na 200g sacharidů, ale jsem z toho prostě plná a kdybych snědla víc, tak je mi těžko a blbě😖

micicka
21. aug 2011

@petapete tak, tak odskúšať na vlastnom tele, inak to ani nejde...
ja mám zase na rozdiel od teba pocit, že som hneď hladná 😒 porcia mi stačí, možno je aj menšia ako by mala byť, ja sa cítim byť dosť najedená, ale za hodinu, hodinu a pol mám zase pocit hladu 😨 neviem, čije to tým, že stále myslím na to, kedy môžem jesť. no uvidíme, keď to bude už rutina, možno to tak presne nebudem sledovať...

petapete
21. aug 2011

@micicka - ono to může být i ze začátku ty pocity hladu brzy po jídle, než si tělo zvykne na ten režim, nevím...Ze začátku jsem taky pořád myslela, aby už byl čas, kdy mám jíst, abych se zas najedla, ačkoli vyloženě hlad jsem neměla...teď se spíš děsím, že UŽ zase musím jíst😀. Jak o má člověk jako povinnost a "nalajnovaný", tak mi přijde, že se vytratila taková ta spontánní radost z jídla, že prostě fakt jím, že musím, ale málokdy s chutí. Na jednu stranu je to fajn, že mě ani netrápí chutě na něco, nemám je prostě na nic😀, na druhou se trochu bojím, abych pak po porodu nebyla jak utržená z řetězu a že nebudu vědět, co sníst dřív, když to budu moct...no uvidíme. Odpoledne jsem dala na svačinu rohlík s máslem a meltu s mlékem, teď na večeři dojím tu půlku oběda, na zítra si musím nachystat zas jídlo do krabiček, protože pojedeme zas do Brna (M. musí pro lístek na peníze, musíme vrátit fráček, co měl Lukáš půjčený z půjčovny na svatbu a já mám poradnu - první už i s monitorem, tak jsem zvědavá, co se tam děje - jestli vůbec něco😀), ale poradnu mám od jedné, takže musím mít nachystanou jak svačinu, tak oběd a kdoví jestli ne i odpolední svačinu (ale to si asi něco koupím někde po cestě, doma jsme vyjedení, musíme zítra ještě i na nákup...) a pak plánuju až do pátku leháro doma, maximálně tady na procházky a s Lukášem na zahradu, protože za poslední dny toho mám fakt plný zuby a jsem KO...

saronka
21. aug 2011

@petapete super dííky moc taky zkusím vyzkoušet 🙂)

abig
21. aug 2011

@petapete Tak jsem vyzkoušela tu tvoji kávu se smetanou - no mňamka, jedna svačinka vyřešena.
Zítra jdu na diabetologii, stejně mi nic neřeknou, jen vyfasuji papírky do glukometru a objednají mě za další 3 týdny.

Jinak s tím jídlem mám taky poslední dobou problém, myslím s porcemi, nedokážu nic dojíst. Vždy mi chvíli trvá než mi dojde, že je to malým, že mi tlačí na žaludek, takže stačí dát poloviční porci a pak se nemusím znepokojovat, že si nebo malému ubližuji.
Až na to, že nepřibírám, mám 4 kila nahoře, za to bříško mi během týdne narostlo a zrovna teď si připadám obrovská, ale to jsem spíše unavená. Taky mi dneska malý dost často zatlačil do pánve, nevím jak to popsat, ale asi se začíná stěhovat "dolů" ...

petapete
21. aug 2011

@abig - jj, káva se smetanou je mňamka největší, já už si ji dávám klidně i dvakrát denně - teda jednou to slabý nescafé a podruhé meltu, ale jedna šlehačka klidně denně zahučí😀. Akorát musím zítra nakoupit, došly zásoby😀. A já taky myslím, že to jídlo je tím, že prostě děloha utlačuje žaludek + teda asi je i už zvyklý na ty menší porce pořád😀, takže prostě stačí míň...Já jsem zvědavá na váhu zítra u MUDry, v poslední poradně jsem měla celkem +5,7kg, tak jsem zvědavá o kolik to vyleze teď...ale ono je to celkem fuk, neřeším ten přírustek, spíš mě zajímá, jak vyrostlo medvídě. A odpolední svačinu mám pořešenou, budeme se stavovat u našich na kafe a prý ať počítáme, že se tam musíme i najíst, protože jsou ještě hromady zbytků ze svatby😀, takže si dám řízečky nebo masovou roládu na svačinku😀

gianni
22. aug 2011

dnes po ranajkách 6.5(lečo),som spokojná,proste pod 6,2 sa už ani nedostanem to by som fakt nemohla už nič jesť,alebo zvýšiť dávky
dnes máme na obed v práci gulášovú polievku a doniesla som si trochu francuzákov zo včera+ zel.šalát
zajtra idem do poradne tak už som zvedavá čo a ako
včera pred spaním (23,30 hod.)som si dala za pohár mlieka a som ani nevedela zaspať čo malé mi robilo v tom bruchu,kotrmelce či čo ,kopalo.......no aktivita nehorázna 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre