Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

eyael
28. okt 2011

@kaciatko81 - psylium si dávám k dopolední svačině do jogurtu, pak se krásně chodí na wécátko 😉 😎 😅

maxkatka
28. okt 2011

Ahoj, jsem tu "nová", můžu se přidat?

maxkatka
28. okt 2011

Přečetla jsem si tu jen dvě stránky zpět a koukám, že ač máte diagnostikovanou cukrovku, tak máte hodnoty v normě... Což se o mě říct nedá... Diagnostikovali mi ji minulý týden v pátek... ani ten cukr ráno mi vypít nedali, protože mi hned naměřili 6,9 (je fakt, že jsem byla ve stresu a v devět večer snědla balíček Miňonek) a tak jsem se ani nedivila... pak mě poslali se jít najíst, tak jsem si koupila nějaký sýr a celozrný rohlík a po půl hodině mi naměřili 9,2 😨 Neušila jsem, že ty mléčné výrobky na lančo to tak "vyhodí" nahoru. To mi řekli až v poradně... Hned jsem vyfasovala glukometr, lancetu a proužky a info... Měřím si 4x denně. Na lačno a pak vždy 1,5 hodiny po hlavním jídle... a mám to jako na houpačce... 😒 Ve středu jsem měla z toho dokonce už trauma... probrečela jsem celé odpoledne... Jím "běžná" jídla. Počítám sacharidy, sladké nemám, piju jen vodu nebo vodu s citronem... Jeden den mám po jídle dobré hodnoty a za dva dny po tom samém jídle špatné hodnoty... přitom vše bylo stejné.... až na ten cukr po... 😒 Začala jsem být zoufalá... Prsty mám rozpíchaný a hodnoty do 7,2 po jídle dodržím málo kdy a hodnoty na lačno do 5,5 jsem "zvádla" dát snad jen 2x za 8 dní... 😔

llluckaaa
28. okt 2011

@maxkatka Ahoj, vydrž! Když nezabere dieta, tak pomůže inzulín. A kolik sacharidů denně jíš? Třeba ti toho naložili moc...

petrusew
28. okt 2011

@maxkatka Ahoj a ač je to nechtěné, vítej mezi námi. Jsou tu i holky, které berou inzulín. Já zrovna patřím k těm šťastnějším!

maxkatka
28. okt 2011

@llluckaaa No rozpočet mám na 275g sacharidů... a myslím (doufám), že mám i lehce míň, protože ráno ke snídani jsem zjistila, že nemůžu plných 70g pečiva, ale jen max. polovinu... pak mi to moc zvedne cukr...

maxkatka
28. okt 2011

@petrusew Inzulinu se strašně bojím... už to píchání do prstu mi dělá problém... bolí mě to... i pak po vpichu to mám půl dne citlivý... a to si musím měřit 4x denně... ☹

petrusew
28. okt 2011

@maxkatka s tou dietou jsi na tom stejně jako já. Hele, nesmutni, uvidíš, že se za chvilku zajedeš a půjde ti to. S tím pícháním do prstu, máš u glukometru odběrové pero, ve kterém jde nastavit hloubka vpichu? Já měla nastaveno 4, ale šla jsm na 3 a kapka krve je dostatečná a tak moc to nebolí. Někomu ale stačí i 2 nebo 1. Je to hodně individuální, stejně tak i to jídlo ráno. Někomu to lítá víc, někomu míň. Mě to včera lítalo strašně. Ráno 8,1 a po obědě 3,6...

maxkatka
28. okt 2011

@petrusew jo ty hloubky tam mám.... když to vezmu, že nejmenší je jednička a nejvyšší je 7, tak v poradně mi to dali na 5 a já si to snížila na 4... zkoušela jsem ji 1 a 2, ale ta kapka byla dost malá a musela jsem ji hodně vytláčet a to se prý nemá... jinak hodnoty ze
úterý: 4,7 - 8,3 - 6,9 - 7,9
středa: 6,8 - 8 - 8,6 - 8,4
včera: 6,5 - 5,8 -6,6 - 7,1
dneska: 5,1 - 6,5 - 7,8 (po večeři ještě nemám hodnotu - budu měřit až ve 20.15)

Ve středu jsem z těch hodnot měla fakt trauma... už si i sepisuji kdy jsem co jedla... ale je to dost podobné... teď jsem teda "vysadila" papriku, kterou jsem jedla 5 dní a bylo to OK ale pak najednou vysoké hodnoty... Nejvíce mě "rozhazují hodnoty ráno.. na lačno.. 😖

maxkatka
28. okt 2011

Jo a mám otázku, když za ten den buď mám i méně než je předepsaný počet sacharidů, může se tím ovlivnit moc měření? Jsem v úterý vůbec neměla "čas" na jídlo - byla jsem u zubaře a díky vrtání se mi "rozhodilo" jídlo, že v době svačiny jsme nemohla jíst a pak když bych mohla, tak jsem cestovala domů a došlo až na večeři a právě pak mi strašně moc oproti jiným hodnotám vyskočila ta středa... a to jsem teda doma ještě uklízela, kdežto normálně mám doma klidový režim...

Jinak mám velkou nadváhu... od začátku těhu jsem přibrala kilo, ale teď to vypadá, že při té dietě jsem ho dala zase dolů... ☹ Za normálních okolností bych jásala, ale nevím jak v tom těhu.... u první jsem měla stejnou nadváhu a přibrala jsem 14kg (test na cukrovku mi nedělali), celé těhu jsem brala léky na tlak, a ve 38tt bylo vše ukončeno akutním císařem - malá měla špatné srdeční ozvy, já jim kolabovala s tlakem, porod před tím 8 hodin vyvolávali, ale kvůli preeklampsii to ukončili... Malá den před tímto odhad 3,5kg a narodila se 4,13kg... Teď mám tlak v dobrý, léky neberu (na prohlídkách mám vysoký tlak, ale měřím se i doma a tam je to OK), váha se drží, ale pro změnu cukrovka... 😖

llluckaaa
28. okt 2011

@maxkatka Ty hodnoty máš teda dost rozlítané. Chce to jíst pravidelně a nevynechávat jídla a místo toho třeba sníst víc najednou. Já myslím, že intenzivnějším pohybem se cukry rychleji spalují, ne? Tak bys to pak měla mít hodnoty spíš nižší. Třeba jsi měla cukrovku i před tím, jenom se na to nepřišlo. Ta váha miminka a nárůst hmotnosti by tomu odpovídaly. Tak to tě čeká asi další císař, ale asi ne tak dramatický, ale naplánovaný.

llluckaaa
28. okt 2011

Holky, máte taky některá 325 g sacharidů na den? Jak to čtu, tak tu máte tak jen 250 nebo 275, proč jsem měla já takový nášup? Podváhou netrpím 🙂

maxkatka
28. okt 2011

@llluckaaa no mimo to úterý jím plus mínus ve stejnou dobu... potraviny si hlídám... ale lítá mi to... jenže fakt nevím, že jeden den mám po snídani normál a druhý den po úplně stejné snídani hodně! 😲 Jsem z toho docela zdrchaná.... ☹

Co se cukrovky u prvního týče, tak věřím, že jsem ji mohla mít... ale to už zpětně nezjistím... hold v té době se posílaly na toto vyšetření jen některé pacientky... Co se té váhy týče, tak po porodu bylo dole hned 10kg a ty 4kg do 14ti dnů po porodu (v nemocnici jsem byla 7 + 3 dny - prvně na poporodním a pak na dětském odd. kvůli žloutence u malé)... nezůstalo mi vůbec nic... měla jsem obrovské otoky nohou....

Pohybem jsem si taky myslela, že by ta hladina mohla jít dolů... ale u mě šla zrovna nahoru... ale při aktivitě mi hodně tvrdne břicho ač beru od druhého měsíce hořčík.

maxkatka
28. okt 2011

Tak teď jsem naprosto v šoku z měření!!!! K večeři jsem měla 60g vepřového masa oplácané v sojovce a hořčici, hozené na pánev a narychlo osmažené, brambory vařené cca 150g, asi 30g sýru Jadel a asi tak 70g vařené brokolice a 30g cherry rajčat... a cukr jen 5,6!!!! 😲 A to jsem čekala, že bude vyšší... ale je fakt, že je to první večer, co jsem si nedala pečivo!!!! Jenže nevím, čím ho mám furt nahrazovat... hlavně ráno ke snídani 😒

petrusew
28. okt 2011

@llluckaaa Mě to teďka napsala doktorka, k vůli acetonu v moči, ale já nejsem občas schopná sníst ani těch 275g! Takže se snažím sníst těch sacharidů víc, abych to držela aspoň na těch 275g, když si dám něco víc, hodnoty mám vyžší.Neměla jsi taky v moči ten aceton?
@maxkatka s tou nadváhou jsme na tom stejně. Já nabrala hodně díky kortikoidům, které beru. Ale manža vždycky říká, raději silnější a moct někdy dejchat. Nemoct se nadechnout je strašné!

petrusew
28. okt 2011

@maxkatka to je krásná hodnota! hele, ber to tak. Mamka mi říkala, že je glukometr hodně orientační. Je spíš pro kontrolu! Já si teda zeleninu nevážím. Prý to není třeba a maso taky ne. Hlavně přílohy. Ale dneska jsem si třeba dala špagety s boloňskou omáčkou...no byla toho hora, jen špaget 270g a k tomu ta omáčka a kupa sýru(to já můžu) a byla jsem strašně překvapená, měření bylo 5!

maxkatka
28. okt 2011

@petrusew jo taky mi příjde, že čím více to hlídám, tím horší hodnoty jsou... ale když si "dopřeju", tak je to relativně v normě!!!! Tu zeleninu taky přespříliš nevážím... to maso jsem zvážila spíše pro zajímavost... sýru vím, že je nějakých 110g a já si vzala 1/3. Proto převážně píšu cca... Těch brambor taky nevím kolik bylo přesně, ale brambora před uvařením měla 200g a tak 1/4 zůstala v hrnci... takže taky jen odhad... Ale zjistila jsem, že fakt to pečivo mi dělá zle... no ale co místo něho...

llluckaaa
28. okt 2011

@maxkatka A jíš celozrnné výrobky nebo klasické? Z těch celozrnnýchby se měly sacharidy uvolňovat pomalu a déle, tak by to třeba taky zabralo. Já jsem teda zeleninu taky nevážela, měla jsem zadáno, že můžu sníst jakékoliv množství. Těch brambor jsi měla docela málo, za nějakých 22 gramů sacharidů, tak se ani nedívím, že ti to moc nevyskočilo.

llluckaaa
28. okt 2011

@petrusew Ne, já aceton neměla, aspoň myslím. Já teda neměla problém to sníst 🙂

llluckaaa
28. okt 2011

@maxkatka aha, teď jsem si přečetla, že to byla váha za syrova a odhadem. Tak tam těch sacharidů možná zas tak málo nebylo 🙂

maxkatka
28. okt 2011

llluckaaa: ta brambora měla rovných 200g za syrova - tu jsem vážila.... pečivo jsem zkoušela jak vícezrné (né tmavé - to je prý v 99% dobarvované karamelem) a pak chleba.... obojí stejně "blbě"... klasický rohlík jsem nezkoušela... ale jídla byl plný talíř a fakt jsem se strašně moc najedla.... jsem toho mohla mít i míň... no pak jsem se dočetla, že pijete k druhé večeři hrnek mléka... tak to zkusím taky... žáha mě taky pálí často...

llluckaaa
28. okt 2011

@maxkatka Já myslela celozrnné, ne tmavé, ne vícezrnné, prostě pečivo z celozrnné mouky, těstoviny celozrnné, rýži Natural, vločky celozrnné atd. Je ale pravda, že sehnat kvalitní celozrnné pečivo je problém, já bych ani nevěděla, kam pro něj zajít, kdybych si nepekla vlastní chleba.

maxkatka
28. okt 2011

@llluckaaa no tak pod pojmem "celozrné" si vybavím akorát tak kormšpic... nic jiného... z komerčního pečiva... vlastní jsem ještě nezkoušela... ani nevím z jaké mouky by to bylo... musím si prvně sehnat metličku do pekárny, protože jsem jí asi před dvěma lety omylem vyhodila a nesháněla....a teď mi chybí... na vyzkoušení...

llluckaaa
28. okt 2011

@maxkatka Tak na nějakém servisu by ti metlu mohli objednat, je to šikovná věcička, ta pekárna. Úplně jsi si na ní zvykla, ale jsem líná a kupuju hotové směsi, protože se mi to nechce vážit. Nám doma taky záhadně mizí věci. Za poslední týden se někde zašily dva dudlíky, prolezla jsem všechno možné a nejsou nikde!

maxkatka
28. okt 2011

@llluckaaa no mám neznačkovou... AFK z Intersparu... a už asi 5 let... ale dle internetu by tam měl sedět hák z Vega pekárny od Ety... Takže už jsem byla v Etě, ale tam dojede obchoďák až příští týden... a pak mi ho teprve objednají... na netu jsem ho našla... stojí pár korun (cca 50), ale za poštu chtějí 150 😖 Tak chci počkat na toho obchoďáka... a poraď prosím, jaké kupuješ směsi... to mě zajímá moc... protože to fakt chci zkusit...

maxkatka
28. okt 2011

@llluckaaa Hele, ale teď koukám do tabulky sacharidů a tam není až takový velký rozdíl mezi celozrnným a pšeničním chlebem 😖 ráno jsem určitě pod hladinou sacharidů... dopoledne taky... v poledne "plním" a odpoledne taky spíše pod než nad... ale vyzkoušet to určo musím... uvítám tudíž co si to kupuješ za směsi...

llluckaaa
29. okt 2011

@maxkatka V počtu sacharidů takový rozdíl není, toho celozrnného můžeš obecně sníst o trochu víc, vtip je v tom, že se to kvůli vláknině déle vstřebává a na dýl tě to zasytí. Já mám nejradši tuhle: http://www.bielmeier.cz/Chlebov-sm-si-oxid/Chle.... V tom obchodě je sice vysoké poštovné, ale beru toho víc najednou a většinou se přidají i kámošky, tak to na jednu směs pak vyjde do 20 Kč. Ale prodávají je i v některých kamenných obchodech (u nás třeba v elektru, kde mají i ty jejich pekárny). Nějakou celozrnnou směs mají i v Lidlu, ale ta mi nechutná a viděla jsem něco i v Penny, ale ani se mi to nechce zkoušet.

maxkatka
29. okt 2011

@llluckaaa Díky, pohlídám si to... až budu mít hák, tak snad něco seženu... jinak se zasycením problém nemám... hlad nepociťuji... ale jde mi o to nahradit klasický chleba za něco jiného... Tak snad to seženu...

eyael
29. okt 2011

holky tak dnešní hodnoty - na lačno 4,1, hodinu po snídani 6,2, hodinu po obědě 6,3. Tak to jde, docela v lajně, jen je to zatím asi nejvíc, co jsem naměřila, ty hodinové hodnoty. Asi si dám zítra trochu dietnější den 😉
jo a do poradny jsem se samozřejmě v pátek nedovolala, nějak mi nedošlo a jim asi taky ne, že je svátek, tudíž tam nikdo nebyl 😖 budu zkoušet v pondělí...

maxkatka
29. okt 2011

Co tak koukám, tak některé máme měření po hodině po jídle, někdo po hodině a půl a někdo i dvě hodiny po jídle... Já mám hodinu a půl... To je stejně zvláštní, že?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre