Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
15. nov 2011

@maxkatka No vidíš, ještě jsem zapomněla připočítat vincentku a destilku do toho inhalátoru a mast na bolavé dásně, které jsem koupila v jiné lékárně cestou z plicního. Takže vedu, mně ty děcka za jeden den vyšly skoro za 700 🙂

maxkatka
15. nov 2011

@llluckaaa to jo... 😀 ale v přepočtu na jedno vedu zase já 😠 ☹ 😀 No hlavně, aby to pomohlo těm našim broučkům... 😨

ladybugie
15. nov 2011

@maxkatka na lačno 4,19, po hodině na mělníku neměří, do dvou hodinách 6,06

llluckaaa
15. nov 2011

@maxkatka hm, máš recht 🙂 No snad to opravdu zabere, a doufám i, že jim to zdraví nějaký čas vydrží.
Btw: Už máš sbalenou tašku? Už to máš za pár 🙂

maxkatka
15. nov 2011

@ladybugie no škoda, že neměří i po hodině (mělo by se - takto jsi podstoupila test na cukrovku... ale typu DM2 né na GDM 😖 ) A jak se bude u Tebe postupovat dál? Máš jít někam na konzultaci? K nějakému doktorovi? gynekolog či diabetolog? Já jsem stále "u vytržení", jak se to dělá všude jinak... 😢 Na OGTT mě poslal gynekolog na diabetologii... ti mě poslali do laboratoře, tam odebrali krev a "vyhodili" zpět na dia 😢 - oGTT jsem vůbec nepodstoupila... ale pokud by byla krev na lačno OK, tak by mě dali vypít ten roztok a dvě hodiny bych si poseděla v laboratoři (měření po hodina a po dvou) a pak bych šla zase na diabetologii k doktorce, která by mi sdělila výsledky... buď OK a nebo nastavení diety atd. Nikdy mi výsledek neřekla sestra... i když mě "vyhodili" z laboratoře, tak mi to neřekli (tu hodnotu), ale zeptala jsem se, tak mi to lehce neochotně sdělila...

maxkatka
15. nov 2011

@llluckaaa nemám... 😖 nějak se mi do toho nechce... ještě mám 9 týdnů - určitě... 😎

llluckaaa
15. nov 2011

@ladybugie To máš opravdu pěkné hodnoty, žádný diabetes. To ti řekli na diabetologie nebo na gyndě, to o tom diabetu? A už ti řekli, že máš dodržovat dietu?
Jé, ty čekáš dvojčátka... A máš doma malého prcka, to bude u vás veselo 🙂

llluckaaa
15. nov 2011

@maxkatka Mi přijde, že ten kdo nemá sbalenou tašku, rodí dřív 🙂 Aspoň mojí kámošce se to stalo, pořád všechno odkládala a pak jí musel porodnické kalhotky, soupravu do porodnice apod. shánět a nakupovat manžel... Jasně, po Vánocích času dost. Aspoň je ještě v klidu oslavíte ve 3.

llluckaaa
15. nov 2011

@maxkatka Já jsem dr. z diabetologie viděla poprvé až když jsem se "loučila" před porodem, do té doby jsem jen řešila vše se sestrou. U nás aspoň že dělají i po té hodině, když to nemůžou dělat ze žíly... Nechápu... Plánuju, že se na to zkusím na dia zeptat a něco s tím udělat. A taky se chci nasáčkovat někam do dia poradny pro těhotné na praxi, která mě čeká.

maxkatka
15. nov 2011

@llluckaaa no u prvního se mě holky 8 týdnů před porodem ptaly na to samý... a já na ně čučela jako puk 😀 No chystala jsem jí asi 4 týdny před... a stejně jsem tam neměla všechno... a ani teď nevím co si mám balit 😠 Hlavně musím sehnat ty spešl vložky po porodu... jsme měla jen takové ty obyč samu či jak a byly k prdu... ač jsem byla po císaři, tak to bylo málo... nedejbože po klasickém porodu... bych protekla co deset minut... 😢 A nějaký fešný obleček snad koupíme kolem Vánoc... oblečení mám plno, ale chci něco nového do porodnice pro mrňouse co si pak schovám... Kombinézu na cestu už mám taky, autosedačka je někde zaramovaná (musím pak vyprat potah). No bude to ještě zajímavý... no snad to do Vánoc vydržím a budu chystat až pak... 😅

maxkatka
15. nov 2011

@llluckaaa týjo, tak na to, že jsme tak mizerná nemocnice (Znojmo), tak v tomto to u nás funguje jinak... až jsem se z toho včera vztekla na jiném odd. když jsem potřebovala zjistit výsledky moče malé... ale nevím je... doktorka má dovolenou a NIKDO jiný mi výsledky říct nesmí!!!! 😠 Takže tak... u nás fakt sestry nesmí... jen na gyndě řekne, na výsledky, že je to OK a nebo Ti řekne, že Tě přepojí na doktora... Jo sestra se mi na DIA věnovala jen k dietě, vysvětlení zacházení s glukometrem a teď si mě brala sestra bokem kvůli inzulinu... Dr. mi teda řekla CO to bude, KDY budu aplikovat a KOLIK a zbytek už teda sestra - jako práce s inzulinem jako takovým, uchovávání, příprava... zacházení s perem, výměna jehel, výměna ampulek a kam píchat...

llluckaaa
15. nov 2011

@maxkatka Já teda moc nevěřím tomu, že budeš rodit klasicky. Ty jo? Já měla ty samu a stačily, aspoň dobře větrají a nejsou obalené igelitem. Nový fešný obleček do porodnice určitě potřebujete 🙂 Ty nemáš vše růžové? Já jo, ale to bude tím, že jsem si teď strašně přála holčičku, tak si to užívám a parádím ji.
Asi nejste zas tak mizerná nemocnice 🙂

maxkatka
15. nov 2011

@llluckaaa no myslela jsem, že mám všechno růžové... ale nakonec to není tak strašné... jak jsem růžovou nesnášela, tak jsem pak hóóóódně zblbla a pořizovala dost v této barvě... ale mám i hodně bílého... to už mám přetříděný... pak to ještě všechno vyprat... to bude taky masakr... No něco málo bude mít mrňous i holčičího... ale né úplně ty brutální růžové... to nééé... hodně i červenou... a tu kluci mít můžou... kočár mám tyrkysový, autosedačku žluto-černou, fusak celočerný, takže v tomto problém není... kombinézy byl teda problém, ale ty už jsem prodala a od kámošky dostala sv. modrou... tak jen ten fešný obleček... no a co se rodění týče nevím... ale minulý týden už kontroloval stěnu po císaři a říkal, že beze změn... zatím... tím myslel, že se neztečuje a tudíž zatím není důvod k plánovanému císaři...

llluckaaa
15. nov 2011

@maxkatka A ty budeš chodit pořád k tomu stejnému dr. až do porodu? Mně pak právě poslali do rizikové poradny do porodnice. No hele, takový macek bez cukrovky při prvním těhotenství (teda oficiálně bez cukrovky, ale my víme svý...), teď můžou očekávat ještě většího, do klasiky se podle mě hrnout nebudou... Ty bys to radši zkusila nejdřív klasicky nebo raději hned naplánovala?
Já mám taky tyrkysový, X-lander. No ono taky pořiď něco pěkného holčičce, co není růžové, že? To je dost těžký úkol...
Tak tyhle vložky neznám. Ale já teď stejně moc nepotřebovala, ještě mi zbyly, porodnice byla tentokrát dostatečně zásobená.

ladybugie
15. nov 2011

@llluckaaa @maxkatka no mě na testy poslala gyndr do laborky minulou středu. Dneska jsem si byla na gyn pro výsledky a mluvila jsem jen se sestrou. Tam mi řekla, že mám vysokou glykémii, že je to GDM a že musím držet dietu. Žádný bílý pečivo, ovoce, některou zeleninu, sladkosti atd. Prý hodně pohybu. Mám 20m dceru, takže pohyb fakt mám 🙂 Zbytek mi prý poví mudra na poradně na konci měsíce. Že prý budou ještě jedny odběry. Tak se uvidí.

maxkatka
15. nov 2011

@llluckaaa jo budu určo chodit stále ke stejnému doktorovi... přemýšlím, že u nás snad ani neexistuje něco jako poradna pro rizikové těhu... Můj doktor je bývalý primář ženského a porodnického odd. Jsem dříve chodívala teda k jeho mamince jako gynekoložce (první těhu) teda mimo ultrazvuků - ty dělal už v té době právě tento doktor (jako primář). Jeho maminka už byla stará, tak šla do důchodu, on převzal kompletní její praxi a snad o 4 letech odešel teda z postu primáře... moje osobní zkušenost - před porodem dobrý, ale u porodu se mi docela zhnusil... (udělal mi ten chvat - Hamiltnův či jak se to jmenuje mimo kontrakci a to byla teda bolest). Pak byl i lehce arogantní, ale to už jsem v bolestech nějak nepobírala a nakonec "odpovědnost" přehodil na doktory... naštěstí jsem dostala strašně hodnou paní doktorku a vše dopadlo sice císařem, ale dobře... On mi pak další den teda gratuloval k holčice... No teď jsem k němu nechtěla... ale ke komu bych šla, tak tam bylo plno, že neberou a nebo berou, kam nechci... tak jsem u něj zůstala a musím říct, že jsem zatím nadmíru spokojená... to zase jo... Jako přístup, postup atd. Si i zvykl, že jsem přecitlivělá na bolest... 🤐

maxkatka
15. nov 2011

@ladybugie tak to teda sorry, ale sestra evidentně neví co mluví!!!! 😲 A kdyby to byla cukrovka, tak se tím Tvůj gynekolog vůbec nebude zabývat a rovnou Tě "hodí" do DIA poradny!!! Takže se tím nestresuj... Třeba omez to sladký a jez v pravidelných intervalech - né kratší než 2 hodiny a né delší než 3, jez snídani, svačinu, oběd, svačinu, večeři případně druhou večeři...Mezi hlavními jídly (snídaně, oběd, večeře) by měly být intervaly kratší než 4 hodiny, ale né delší než 6 hodin a svačiny si mezi to "vhoď": Jez pestře, ale né nic striktně... a hlavně bez stresu!!

ladybugie
15. nov 2011

@maxkatka děkuju moc za radu. Jak tak sleduju, tak je ta moje gyndr vůbec takovej střelec. Čekám dvojčátka a na počátku 6. měsíce jsem nabrala skoro 10kg. Tak mi nařídila, že nesmím tolik pít. Ani litr denně. A že když piju mléko, tak ho mám obden vypustit. A navíc jsem žlučníkář, takže musím jíst pravidelně lehkou stravu, hlavně ovoce a zeleninu. A když mi to zakázali kvůli cukrovce, tak do porodu asi umřu hlady 😀
Děkuju moc za radu, už jsem klidnější. 😉

maxkatka
15. nov 2011

@ladybugie musím se opravit - ruce píší jinak než co hlava chce:

Mezi hlavními jídly (snídaně, oběd, večeře) by měly být intervaly NÉ kratší než 4 hodiny, ale né delší než 6 hodin...

jsem tam zapomněla to slůvko NÉÉÉÉ... 😠

llluckaaa
15. nov 2011

@ladybugie Tak to jsem ještě neslyšela - léčit DM na gynekologii. Vždyť ti ani nemůžou půjčit glukometr ani měřit ten glykovaný hemoglobin, abyste věděly, jestli dieta zabírá. Nebyla ta sestra něčím omámená? 😉 Já myslím, že se tou cukrovkou nemusíš vůbec stresovat, podle té hodnoty jí nemáš (pokud je to hodnota po 2 hodinách), ale jestli pro jistotu chceš držet dietu, tak stačí nejíst velké porce sacharidových potravin najednou, jíst víckrát denně (ideálně 6 krát) a vynechávat vše, co je vyrobené z cukru (ať už frutózového, hroznového nebo řepného...). A řekla ti vůbec sestra, proč tě neposlali na diabetologii? Zkus se případně příště zeptat.

llluckaaa
15. nov 2011

@maxkatka @ladybugie Jsem nějak pomalá ☹ Než jsem to stihla napsat, tak tu vše podstatné napsala už maxkatka. Se vším souhlasím 🙂

maxkatka
15. nov 2011

@ladybugie jo a co se váhy a pití týče, tak je doktorka trošku taky mimo, ne??? Čekáš dvojčátka... je snad spíše důležitý jak prospívají ty mrňouskové v Tobě!!! Kámoška mi při jednom přibrala 25kg a NIKDO jí nic neřekl!!! Já teda 14kg při prvním... teď při druhém to mám ještě více mimo tabulky... do šestého měsíce 2kg a teď jsem v sedmém a jsem na nižší váze než před těhu.... (mám teda velkou nadváhu) a NIKDO se tím opět nezabývá... mrňous prospívá tak jak má (teď povyrostl lehce více než by měl/mohl)... Pít obzvlášť u diabetu MUSÍŠ!!! a to ty 2 litry denně... mléko není teda tekutina jako taková, ale už se počítá spíše k potravině, ale nemyslím si, že bys to MUSELA nějak výrazně omezovat...

ladybugie
15. nov 2011

@maxkatka já při dceři nabrala 20kg a to byla věčně přednáška za přednáškou. Skončilo to tak, že jsem váhu ulhávala a přiznala se až na sále, když hrozil císař. Já právě mám s tím pitím problémy, když málo piju, tak mám migrény a víc mě zlobí žlučník a tak. Holt mi tohle těhu s mojí dr dává nějak zabrat 🙂

maxkatka
15. nov 2011

@ladybugie by mě zajímalo, jak spolu přímo závisí pití a váha? 😠 Páč vodu v těle zadržuješ případně z jiného důvodu než bez důvodně... jako kdybys pila 3 litry a více, tak už by to mohl být problém.... ale pokud vypiješ standart 1.5 až 2 litry tak není co řešit... vodu tělo potřebuje... Jinak je teda fakt "radost" chodit k takovémuto lékaři... 🙄 Hele, nejsi prvorodička... tak víš co Tě čeká (i když teď to budou dvojky, tak je to lehce jiné) a spoustu věcí ber teda "selským " rozumem...

llluckaaa
15. nov 2011

@ladybugie @maxkatka Já přibrala 18 kg při prvním a nikdo mi nic negativního neřekl. A těhule mají pít minimálně 2 litry denně! Rozhodně bych neléčila vyšší hmotnost snížením pití, to mi přijde jako úplná blbost. Já když piju míň, tak mám bolesti hlavy a záněty močáku, takže bych takovou radu nikdy neposlechla.

ladybugie
15. nov 2011

@maxkatka no já to tak beru. Když je něco mimořádného, tak radši nejdřív volám sestřenici do Varů, která je gyndr. Ta moje je dobrá na razítka 🙂

llluckaaa
15. nov 2011

Tak jsem byla venku (mimochodem, bylo tam echt hnusně) koupit dietní večeři 🙂 Měla jsem zálusk na jelítko, ale už jim došly, tak jsem koupila aspoň tlačenku, mňam. Co se vaří u vás?

ladybugie
15. nov 2011

@llluckaaa taky že jí poslouchám jen dva dny před poradnou, pak funguju jak sama chci 🙂

llluckaaa
15. nov 2011

@ladybugie Ještě že se můžeš zeptat sestřenky, to se hodí.
Ještě jsem zapomněla napsat něco k tomu pohubu - mojí dia stačilo slyšet, že mám dvouleté dítě a že mi přijde, že se díky němu hýbu dost. Takže to s nějakým pohybem navíc moc nepřeháněj, obzvlášť, pokud na něj nejsi zvyklá.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre