Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petrusew
16. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa tak tak, hodně sem se stresovala vysokýma hodnotama, ale nakonec je vidět, že i když si dám do bílého joguru lžičku medu, tak ani tehdy mi tevyletěla hodnota. Takže se snažím, už ani nevážím jídlo, ale jak je vidět, hodnoty jsou o.k. Teď jsem mluvila s mamkou, jediný problém je ta bílkovina v moči. Takže v pátek jdu na odběr a mám přinést moč, aby se to okontrolovalo....no jooo, dítě zdravotníka, noo 😝 Stejně si myslím (doufám), že budu v pohodě. Zítra mi pro jistotu bude měřit tlak, aby se zjistilo, jaký mým (celkově se má vyloučit preeklampsie) - tak a teď doufám, že jsem to napsala dobře 😀

mimys
16. nov 2011

@werumka aho jtak to vypada, ze to zafungovalo. na noc je opravdu potreba víc. Mám zasebou dva lepší dny.
Je vidět, že se už fakt vyznáš.Děkuju ti za konzultace 🙂 je fajn, kyž to mám s kým probrat. dneska jsem byla na krvi, tak jsem zvedava na vysledky... brali mi toho litr na vsecko možný a taky na ty protilátky, tak se uvidí... 1, nebo 2 ?
Jak to děláš doma s vařením? Docela mám problém vařit třeba věci, co nejsou zrovna DIA... ne že bych měla chutě, ale spiš to dochutit a neochutnávat...... vaříš doma i třeba dětem sladký, nebo jsi zavedla dietu pro všecky?

maxkatka
16. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa cukrem v moči se netrap... to není vůbec směrodatný... píše se o tom, že ledviny můžou mít větší propustnost cukrů, ale může to být i fyziologický - tudíž aníž by to mělo na cokoliv vliv... cukrovka se tímto vůbec neurčuje....

Horší je ta bílkovina co má petrusew. Tam nejen že by mohl být náběh na preeklapsii, ale i další... jako i poškození ledvin nebo minimálně zánět močových cest (nechci nikoho děsit - to zase znám právě od kocoura 😀 tam jsem mu dlouhodobě moč sledovala kvůli právě vleklým zánětům močových cest a s případným poškozením ledvin 🙄 u koček je to s lidskými papírky teda lehce problematické, protože kočka je masožravec, tudíž bílkovinu má ve vyšším obsahu a tak papírky reagovaly, ale mohly jen do určité hladiny).

maxkatka
16. nov 2011

@mimys tak to je fajn, že to máš lepší....je fakt super, že @werumka tu poradí... dost to pomáhá i psychicky...

werumka
16. nov 2011

No teda tolik chvály, to musím hned říct manželovi, až se vrátí z práce, protože určitě doteď netušil, co má doma za poklad 😀

@mimys To jsem moc ráda, že je to lepší! Hlavně je důležitý ten noční inzulín nepíchat do břicha. A kdy budeš mít výsledky? Já osobně bych to typovala na tu dvojku. Už proto, že
1. těhotenství zatěžuje metabolismus, nikoli imunitu.
2. kdybys měla diabetes 1. typu, tak už po dvou měsících bez inzulínu bys byla na glykémiích okolo 25.
3. I diabetici 2. typu mohou mít hodně vysoké glykémie. Byla jsem teď u doktora a tam přišel pán s tím, že má delší dobu sucho v puse a naměřili mu 25. A byla to taky cukrovka 2. typu. Ale taky mu hned dali inzulín, protože na tyhle hodně vysoké hodnoty už jsou léky k ničemu.
Uvidíš, jak dopadnou ty testy...
No u vaření normálně ochutnávám - to mi na glykémii nijak nesahá. Jinak jím stejně jako všichni ostatní, někdy i sladký. Zvykla jsem si obecně míň sladit (třeba bábovku necukruju navrchu, dávám do koláčů míň cukru apod.). Třeba takové tvarohové knedlíky s ovocem jsou na oběd výborný. Můžeš zkusit trochu moučkového cukru a kdyby ses ho bála, prodávají fruktózu smíchanou se sladidlem, která má konzistenci právě moučkového cukru. Když jsem byla malá, tak to mamka řešila s porcema tak, že si navážila, kolik sacharidů má jedna naběračka rýže, těstovin apod... a jakmile si na ty porce zvykneš, stačí odhadem. Ten odhad se Ti časem tak vytříbí, že už vážení vůbec potřebovat nebudeš. Já teda počítám na výměnné jednoty a ne na sacharidy (1 výměnná jednotka má 12 g sacharidů), takže vím, že jeden krajíc chleba má dvě jednotky, stejně jako rohlík apod....

@maxkatka Zkoušelas měřit dneska ráno, nebo dnes neměříš?

maxkatka
16. nov 2011

@werumka ráno měřím každý den... ale dneska 6,1... 🙄

werumka
16. nov 2011

@maxkatka A dávala si inzulín do břicha nebo do stehna?

maxkatka
16. nov 2011

@werumka do stehna... teď budu píchat noční jen tam.... břicho si "schovám" na případný denní... do toho stehna je to takové "jiné"... sice cítím, že tam ta jehla jede, ale vůbec to nebolí... pak mě to teda trošku pobolívá... jako udělá se mi takový "kruh" cca v průměru pět centimetrů a to je tak hodinu a pak úplně dobrý....

werumka
16. nov 2011

@maxkatka Ona ta noha je jiná - já si tam třeba vůbec nemůžu zavádět kanyly, protože je tam cítím a při chůzi je to nepříjemný. Jinak alternativu k břichu bych viděla v paži - tam je to víceméně stejný... A kdyby sis zkusila dát na noc o jednotku víc?

maxkatka
16. nov 2011

@werumka Hele, to nadávkování nechám na doktorce... předpokládám, že mi to zvedne... ale nechci sama...

maxkatka
16. nov 2011

@werumka jdu na DIA v pátek... právě na konzultaci ohledně dávkování...

werumka
16. nov 2011

@maxkatka Tak to je v pohodě, pokud tam jdeš v pátek. Nemáš nějaký vysoký hodnoty na to, aby to víc spěchalo... já si sice dávkování upravuju sama, ale to je i proto, že chodím na kontroly jednou za tři měsíce.

maxkatka
16. nov 2011

@werumka no a hlavně víš co a jak... žiješ s tím už dlouho, tak víš jak na sebe.... já inzulín nemám ještě ani týden... i když to znám od mámy, tak přece jen nevím, jak na to bude reagovat moje tělo...

werumka
16. nov 2011

@maxkatka Ona sice jedna jednotka je fakt nula nula nic. Ale počkej na tu doktorku. Přece jen mi, pravda, nepřipadá, že bys ty ranní hodnoty měla tak moc vysoký, aby byla nutnost s tím hned něco dělat. Já už se na to fakt koukám trochu jiným pohledem a nějaké přidávání a ubírání neřeším.

mmaarrkkeettkkaaaa
16. nov 2011

zhřešila jsem a je to znát ☹ zbaštila jsem kousek "bílé" čokolády a po hodině 9,8 😲 takže jsem fakt poučená, že po jídle v pohodě ale sladké mi neprojde ani jednou za čas...závidím těm, které si mohou dát v klidu třeba kus dortu, jak tu bylo psáno 😖

maxkatka
16. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa tak čokošku jsem nezkoušela... a ani asi nebudu....a rozhodně né po hlavním jídle... to máš nejvyšší přísun sacharidů... takže já si dala dneska kousek vánočky, ale ke svačině... sice jsem pak neměřila, ale necítím se provinile... jde o to to fakt do jídelníčku tak, abys nepřekročila tu danou dávku sacharidů na jednotlivou porci... teda to si myslím já...

maxkatka
16. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa jo asi jsi si to dala mimo jídlo... jsem to nepochopila... ale zase asi záleží na tom rozložení... né dříve než dvě hodiny po jídle...

maxkatka
16. nov 2011

@jabluncanka tak zkouším dělat jogurt... je to teda z obyč polotuného mléka (né teda toho nejtrvanlivějšího, je psané jako čerstvé se 14dni záruky) a jogurt jsem použila Hollandii selskou... no už to začalo houstnout... jsem zvědavá na chuť... 😝

jabluncanka
16. nov 2011

@maxkatka Držím palce!!

Jiank jak tady někdo psal o tom výživovém poradci,který haněl mléko z automatu = je třeba si uvědomit,že jeho platí platí právě takové Danone a podobné společnosti,které potřebují,aby se kupovaly ty jejich "sráče"(pardon,nemám lepší výraz).
Když se mléko z automatu převaří,je zbavené jakýchkoliv bakterií.A pokud má někdo průjrm,je to dané jeho tučností...

maxkatka
16. nov 2011

@jabluncanka no my tu automat nemáme (Znojmo). Nejbližší tzv. mléko ze dvora máme registrované v Božicích, ale i tak to mám nějakých 20km, takže je to daleko 😖 Nejbližší mlékomat máme v Brně (tj. 60km) a jinak si myslím to samé - pokud se správně tepelně ošetří, tak je to OK.

llluckaaa
17. nov 2011

@jabluncanka Já jsem ale nepsala o Havlíčkovi, že haněl mléko z mlékomatu. Já jsem psala, že kritizoval domácí výrobu jogurtu. A to proto, že se vám tam během té výroby dostanou různé plísně apod, které pak zbaštíte. A že při průmyslové výrobě je to líp ošéfované. Já bych mu docela věřila, vedle nutričního terapeuta má vystudované potraviny na zemědělce, takže víc, co říká... Zkusím zjistit, který díl to byl a dyžtak to sem napíšu, ať se můžete taky mrknout.

llluckaaa
17. nov 2011

@maxkatka @jabluncanka My tu mlékomat máme (zásobuje ho kravín z vesnice poblíž) a mlíčko je fakt výborné. Krásně smetanové a je fakt znát rozdíl oproti té "bílé vodě" z obchodu. Normálně jsem ho kupovala a vařila z něj i prckovi a nikdy žádný problém nebyl. Ale musí se nechat projít aspoň 15 vteřin varem, aby bylo bez rizika. Takže já proti němu rozhodně nejsem zaujatá.
Úplně jsem na něj dostala chuť, najdu flašky a dneska pro něj asi vyrazíme 🙂 To bude extra dobré lattéčko, mňam, už se těším 🙂

llluckaaa
17. nov 2011

@werumka Já myslím, že to tušil, když si tě bral 🙂 Ten můj možná taky, ale určitě už na to zapomněl... Chjo, je i dneska v práci...

llluckaaa
17. nov 2011

@maxkatka @jabluncanka Tak ten díl Jste to co jíte s jogurtama není na netu k nalezení. Ale našla jsem zajímavou stránku, kde popisují výrobu domácího jogurtu a jsou tam i zkušenosti domácích výrobců 🙂: http://www.chemievjidle.cz/prakticke-informace/...
U nás doma se jí Jogobella bílá, přijde mi, že má dobré složení, dobře chutná a má výhodnou cenu. Kupujeme vždy aspoň jedno plato (20 kousků) a do týdne jsou pryč.

mimys
17. nov 2011

@werumka ahoj 🙂 vysledky snad budou pristi tyden, tak uvidím. prý ale to jestli budu 1, nebo 2 se muze taky rozhodnout prý az za půl roku... což nechápu, ale budiž 🙂 jasem zvedava, co mi vyzkoumají 🙂
JInak noční píchám vždycky do stehna, pres den do bricha, tak mi to i rikali jeste v tehu poradne. Dneska ráno to zase trochu vylítlo na 8, ale predpokladam ze to by to mohlo být tím, že jsem si dala opravdu jen symbolickou 2 večeři, kde moc sacharidu nebylo... půl bílýho jogurtu a kousek banánu... tedy skoro zádný pomalý cukry... a taky jsem si prispala a místo v půl sedmý jsem vstavala v 8... tak predpokladam, ze uz si mohlo telo pustit nejaky ten cukr do krve samo... jestli to tak funguje... tak uvidim jestli se u me potvrdi ze spatne rano- spatný celý den...
řekni manželovi, ať si tě hlídá 🙂 že zlato jde na dračku a to ty jsi 😉

maxkatka
17. nov 2011

@llluckaaa jo tento článek jsem četla... ale myslím, že na jiných stránkách...

llluckaaa
17. nov 2011

@maxkatka Je tam i zajímavá ta diskuze - co všechno se dá do jogurtu přitdat. Já se na těch stránkách teď začetla do receptů. Některé vypadají lákavě. Musím vymyslet, co zítra vařit, tak hledám inspiraci.

werumka
17. nov 2011

@llluckaaa Občas se manželovi upřímně divím, proč si mě bral, když se mnou má tolik práce 😀 Taky těžko nesu, když musí o svátcích do práce. Tak ať Ti dnešek pěkně uteče!

@mimys Jojo, pamatuju si, že se ty protilátky kontrolují v nějakém delším období... Taky si myslím, že těch 8 je z toho pozdějšího vstávání. Ten inzulín už zřejmě přestával účinkovat (mám zkušenost, že v osm už většinou ten noční inzulín byl u konce se silama 🙂 ). V té malé druhé večeři bych problém neviděla. S inzulínem totiž ty reakce jsou trochu jiné - když si dáš málo jídla (a běží Ti do toho odměřený inzulín), tak je z toho pak noční hypo. Spíš kdybys viděla, že že Ti víc vyhovuje vstávat v těch osm, tak si večer posuň o půl hodiny, hodinu ten noční inzulín.

mimys
17. nov 2011

@werumka je to věda, teda 🙂 než se člověk nějak zajede, aby nedělal chyby ... ale snad to časem vychytám . vstávání v 8 mi vyhovuje 🙂 ale ve všední dny to nejde.. však to taky znáš ... Taky asi dost dělá jak jsem tak vypozorovala, kolikrát za noc vstavam. uz jsem zjistila, ze kdyz malej v noci spí a vstavam jen jednou na kojení, mam rano lepší glymču, než když řádí a vstávám 4 krát.

werumka
17. nov 2011

@mimys Jojo, to je úplně přesný - když synek v noci špatně spí, tak mám ranní hodnoty taky kolem osmi. Tím, jak se během noci ten metabolismus nastartuje, tak se to už pak veze... Naštěstí chybování v téhle oblasti nevede k fatálním důsledkům. Je to prostě zezačátku hodně styl pokus-omyl.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre