Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

eyael
29. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa - já zatím chystám těsta, péct budu průběžně do konce týdne, otýkají mi děsně nohy. Zas mám tlak nahoře, se z toho picnu 😒 večer napíšu mudře na nefro a zítra jí zavolám co ona na to. Jo a odpoledne jdu na kontrolu na gyndu, tak se na to taky zeptám. Bojím se preeklampsie 😒

llluckaaa
29. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Děkuji, to určitě vyzkouším, s kysanou smetanou jsem ještě žádný recept neviděla. A myslíš, že by místo čokolády a kakaa šlo přidat třeba kokos? Já co zkoušela, tak to nikdy nebylo ono, tak snad se povede tento recept, ať u nás nepeče muffiny jen dr. Oetker.

llluckaaa
29. nov 2011

@maxkatka My už naštěstí taky splatili hypotéku, ale tenhle státní úvěr je takový výhodný, že se nám do toho splacení moc nechce. Ještě na to máme 18 let 🙂 Navíc za každé dítě nám strhávají 30 tisíc z jistiny, tak neber to 🙂

eyael
29. nov 2011

@llluckaaa - jak to myslíš, Vánoce v porodnici? Jako že z toho budu moc unavená a předčasně porodím? No na Vánoce alespoň bude manžel doma, nebude si muset brát dovolenou 😉 😅

mmaarrkkeettkkaaaa
29. nov 2011

@llluckaaa já myslím že jo ;) ještě jsem to tedy bez kakaa nezkoušela, ale jsou fakt výborný, takový vláčný a nejsou vůbec suchý...tak doufám že se ti taky povedou...já ještě dala třeba na kousíčky nakrájenou čokoládu na horu těsně před tím než se upekly a třeba s oříškama by taky mohly být dobrý...
@eyael a z čeho otýkají nohy? když zadržuješ vodu? já na tohle naštěstí netrpím...Taky jdu zítra na KO, bude ti dělat utz? tak pak porovnáme poznatky 😉 a ta preeklampsie je co vůbec?

llluckaaa
29. nov 2011

@eyael Já to přepočítala na sebe. První dítě jsem rodila 38+4 a druhé 38+0. Ikdyž jsem se asi sekla o týden, že?

eyael
29. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa - léčím se s vysokým tlakem a poslední dobou se mi k tomu právě přidávají otoky, přesně jak píšeš, zadržování vody - ono je to celé provázané s funkcí ledvin a s fungováním placenty...
třeba tady http://nemoci.vitalion.cz/preeklampsie/
není to prča, je ohrožené miminko i maminka, navíc u první dcery tohle bylo důvodem předčasného porodu v 36tt s naštěstí dobrým koncem. Když mi vyvolávali porod po odtoku zakalené plodovky měla jsem tlak 215/115| a skončila jsem akutně na sále na císaři 😒 takže mám dooost bobky 😖

eyael
29. nov 2011

@llluckaaa - na Štědrý den budu myslím 37tt, to by bylo dýl než s první dcerkou 🙂

llluckaaa
29. nov 2011

@eyael Rodila jsi předčasně? Proč?

eyael
29. nov 2011

@llluckaaa - neléčený vysoký tlak vyústěný do preeklampsie

mmaarrkkeettkkaaaa
29. nov 2011

@eyael ježiš to je hrozný, jsem to dočetla a není to teda vůbec sranda...to je pak horzný když k tomu má člověk další nemoci jako je cukrovka otoky atd 😖 tak snad zítra bude vše v pořádku...hlavně alespoň do toho 36.-37.týdne vydržet...

eyael
29. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa - to mi povídej! nejhorší je, že vím, že už by mě teď určitě přijali do nemocnice, kdybych si řekla. jenže si to nemůžu dovolit. Nevím, kam by se poděla dcerka, manžel musí chodit do práce a neměl by jí kdo hlídat. Je teď nemocná se zánětem spojivek, takže ani nechodí přes den do školky 😒 musím to nějak ukočírovat doma, do nemocnice si chci jít lehnout až na porod, dřív ne.

llluckaaa
29. nov 2011

@eyael Ajaj, ale naštěstí to dopadlo dobře, teď to čtu, jak si to psala mmaarrkkeettkkaaaa. No snad to teď nebude tak dramatické a všechno budeš mít v klídku a bez komplikací. Chtěla bys rodit normálně nebo raději plánovaný SC?

eyael
29. nov 2011

@llluckaaa - je to mnohem lepší v tom, že vím co si hlídat, taky se pravidelně měřím, proto jsem trošku klidnější. Taky se mi to rozjelo až posledních 14dní, do té doby zabíralo minimální množství léků na tlak. Teď si to lítá jak chce 😒 Taky doufám, že to další 3 neděle ještě ukočíruju.
Jinak k porodu - ještě ve 330tt jsem si myslela, že půjde zkusit normální porod, ale když vidím, co mi dělá teď tlak, tak to nechci znovu riskovat. Takže raději plánovaně SC, pooperační hojení je pak taky lepší než když dělají na rychlo operaci aby zachránili matku a dítě...
ale rozhodující slovo má porodnice, oni rozhodují...

eyael
29. nov 2011

jdeme večeřet, tak zatím, ještě určo nakouknu...

llluckaaa
29. nov 2011

@eyael Hele oni taky nebudou chtít nic riskovat, navíc s tím, co už máš za sebou. To vypadá na další SC. Ale jak už jsem tu několikrát psala, já byla s oběma SC spokojená a doporučuji je všem svým kamarádkám 🙂 Tak hlavně žádný stres, hodně odpočívat, ať nám tu ještě chvilku vydržíš, bez tebe by tu nebyla taková sranda (nad některými tvými příspěvky se fakt bavím - např. ta strava miminek alergiků, to bylo dobré 😀 )

eyael
29. nov 2011

@llluckaaa 😀 no doufám, že pobavím v dobrém, že si neříkáš jaká jsem to blbka 😕 😅
já si taky říkám, že u druhého už nic riskovat nechci. A když je sekce plánovaná, je to docela v pohodě. Tak jako, žádná procházka růžovým sadem, pořád je to operace břicha 😕 Jen budu tentokrát v jiné porodce než poprvé, tak snad budou brát v potaz co jim budu říkat 🤐

llluckaaa
29. nov 2011

@eyael Určitě (to k té porodnici 😀 )
Neboj, právě že se mi líbí, že si nenecháš nic namlouvat a když se ti něco nezdá, tak to napíšeš. Ty tvoje hlášky byly super, já bych tak drzá být asi nedokázala ☹
Co ty máš za zaměstnání? Jestli jsi to sem už psala, tak se omlouvám, už jsem stará a nic si nepamatuji 🙂 Nejsi učitelka?

eyael
29. nov 2011

@llluckaaa - no jo, já dlouho mlčím a dlouho nic neříkám a pak to ze mě začne padat 😉 😝 😎 zvlášť jsem háklivá na to, když někdo ničí život někomu jinému - dětem, které se nemůžou bránit. Ať si dospělí ničí svůj život, ale pokud jde o děti, jsem od té doby co je mám dost nekompromisní 😔 😎
jinak jsem odhadce majetku, OSVČ. Učitelkou jsem kdysi být chtěla, ale nakonec jsem si to rozmyslela 😅 bych ty puberťáky musela mlátit od rána do večera 😀

llluckaaa
29. nov 2011

@eyael Taky mě tu občas vytáčí nezodpovědný přístup rodičů.
Já učitelkou být nechtěla nikdy, nedokázala bych s nima mít trpělivost a brzy bych skončila v blázinci.
Tak to máš dobré zaměstnání, na to musí být nějaký certifikovaný kurz, ne? A nebo stačí VŠE?

eyael
29. nov 2011

@llluckaaa - no je to trochu složitější. Základním předpokladem je mít praxi v oboru a vysokou školu patřičného zaměření. Do nedávna (cca 5let zpátyk) u nás vejška s tímhle oborem nebyla, takže stačilo jakoukoli vysokou školu (ideálně ekonomického zaměření) a k tomu kurz certifikovaný ministerstvem v délce trvání min 2roky. Plus tu praxi min 3 roky, abys mohla dělat samostatně. Já mám vysokou školu přímo zaměření odhadce majetku a k tomu teď sbírám samostatnou praxi pod vedením znalce abych mohla časem fungovat jako znalec jmenovaný soudem - tj. složit další zkoušky a mít možnost používat tzv. kulaté razítko. Navíc se odhadci rozdělují na různé obory - nemovitosti, zbraně, obrazy, porosty, movitý majetek, stroje a zařízení atd. Já dělám nemovitosti - domy, pozemky, chalupy, rybníky, silnice, garáže... 😅

llluckaaa
30. nov 2011

@eyael Ty brďo, jsem si říkala, že to nebude tak jednoduché... To sis udělala vysokou školu při mateřské? Jsi dobrá. Já začínám pochybovat, že se mi tu mojí povede dodělat. A navíc to není ani VŠ a když se dívám na platové výměry nutričních terapeutů, tak se divím, co na té škole vůbec dělám.

maxkatka
30. nov 2011

Ahoj, lační glykemie po 10j je 5,4, takže si myslím, že mi to zvedne... ještě na těch 12j a snad to bude už OK.

llluckaaa
30. nov 2011

@maxkatka Dobré ráno, ty jsi nějaká nenasytná s těmi inzulíny, pořád nemáš dost...

maxkatka
30. nov 2011

Tak jsem myslela, že mi budou dneska brát krev na testy a ne-e... prý až zítra... Ptala jsem se na to jídlo, kdo určuje rozvržení a počet jídel, tak prý dietní sestra. O tom, že bych měla mít svačinu nepochybují, ale neví KDE je problém a když teda u oběda nebude svačina, tak to mám nahlásit porodní asistentce. Tak uvidím, jak to bude fuúngovat.... Jo ve čtvrt jsem si píchla insulin, nástup účinku má nastat tak za 10-20 min., tak počkám se snídaní do třičtvrtě a pak se teprve najím. Pro zajímavost jsem si teď opět změřila glykemii a samo, že už mám 6,3. Leze to brutálně nahoru. Ta dlouhá prodleva mezi vzbuzením a jídlem dělá fest špatně. A co jsem koukala, tak doba účinku je tři až pět hodin... teda největší nástup je po hodině až třech.

maxkatka
30. nov 2011

@llluckaaa Njn, co nadělám? Nic. Pokud to mám zkompenzovat, tak se to musí navýšit.

llluckaaa
30. nov 2011

@maxkatka Snad už to stačit bude. Ono se to asi i mění s pokročilejším stádiem těhotenství, ne? Ten stres v porodnici ti asi taky moc nepřidá. Ale hlavně že jsi pod dohledem a postarají se vás, s tou cukrovkou pomůže insulin.

werumka
30. nov 2011

@maxkatka Dobré ránko 🙂 Ono je to i těma ketonama. Když jich je hodně, tak to zvyšuje cukr... A pak se musí přidávat inzulín. A neměř se pořád! Budeš mít vysokou glykémii jen z těch nervů 🙂

mimys
30. nov 2011

@llluckaaa no ja zhubla ne proto, ze bych se predtim cpala sladkým, ale ze jsem tu dietu hnala dost do extremu, protoze jsem se bala inzulinu. takova prisna dieta se nedala drzet dál. Nakonec jsem to musela vzdat a inzulin me neminul....

maxkatka
30. nov 2011

@werumka hele, z měření se fakt už nestresuji.... beru to už s nadhledem... prostě ten insulin je, píchat si ho musím a už je jedno kolik toho je... No čekám jestli se tu objeví zase doktorka z diabetologie, tak se jí zeptám jak často dělat profil, páč dneska by to už bylo zase třetí den a to snad tak nějak bude stačit... a pak zase jen namátkově plus teda na lačno a po snídani... ale prstíky mám už zase bolavý, tak bych ráda přestala...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre