Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
3. dec 2011

@jasin Já osobně bych právě jedla to samé. Jen tak se ukáže pravidelnost v těch glykémiích a líp se zvolí další léčba.

maxkatka
3. dec 2011

@eyael Co tam děláš??? No ležíš... 😀 Tak jako já.... jinak já z nich informace taky tahala jak z chlupaté deky... 🙄

maxkatka
3. dec 2011

@jasin taky bych to nezačala omezovat, ale jedla tak jako jindy... jde o to, že jeden den se třeba dostaneš do normálu a pro začátek to všechno zkreslí... raději to "přežij" ty hodnoty, ale budou pravdivé a doktor/ka pak lépe stanový další postup....

maxkatka
3. dec 2011

@werumka tssss prý 60 Kč... od 1.12. se platí 100!!!! 😖

werumka
3. dec 2011

@maxkatka No ještě lepší, to mám za tři dny v nemocnici dárek k Váncům pro dítě 😀

eyael
3. dec 2011

@werumka -. 😀 taky nad tím uvažuju, zvlášť, když už platím 100Kč za den 😉 😅

maxkatka
3. dec 2011

@werumka mi ani nemluv... jsem za to ležení tam taky zaplatila 460Kč... a ještě za ty "hovadiny" v jídle 😠

werumka
3. dec 2011

@eyael Tak to značí pouze fakt, že už jsem - Bohu díky - v nemocnici dlouho neležela 🙂 Já jsem takovej poplatkovej nepolíbenec, protože vždycky chodím na kontroly pozdě, rychle hodím nějaký peníze do automatu, utrhnu lístek a utíkám k doktorovi. Jednou jsem takhle na chodbě předběhla i akutního kardiaka na lehátku 😀

eyael
3. dec 2011

@maxkatka - 😀 leda by mi museli říct něco extra překvapivého kvůli čemu tu musím zůstat. Což si říkám, že by začali kmitat i o víkendu, kdyby bylo něco hodně špatně, což se do teď nestalo. v pondělí prostě zdrhám a basta 😉 😅

jasin
3. dec 2011

@werumka
@maxkatka
@mmaarrkkeettkkaaaa dakujem vam krasny za rady.. zajtra si dam normalnu stravu ako vzdy a uvidim co povie v pondelok dr, zacinam mat strach z toho co bude..

eyael
3. dec 2011

@maxkatka - hele, o hovadinách v jídle mi tu ani nemluv, já se každý ráno hádám s dietní co mi to nosí za nesmysly 😒 v podstatě jsem tu jen o chlebu s máslem, sýr jsem neviděla, šunku vůbec, zelenina žádná, jen jablka a 100% jablečná šťáva!!! Dneska k snídani a zároveň k dopolední svačině - jeden a půl krajíce chleba, jedna malá rama margarín, bílý jogurt 100ml, ovocný čaj. Být tu měsíc tak zhubnu min 5kg 😕 dneska jsem si měřila glykémii hodinu po obědě a měla jsem 4,6!!! Hrůza!

maxkatka
3. dec 2011

@jasin neměj strach... nic horšího než inzulin Tě potkat nemůže... A FAKT TO NENÍ TAK STRAŠNÝ!!!!

werumka
3. dec 2011

@jasin Žádné obavy, žijem ve 21. století a tohle není pro dnešní medicínu žádný problém 🙂 Tvým jediným nepřítelem bude teď Tvoje vlastní hlava 🙂 Čím dřív budeš v pohodě, tím jednodušší to bude 🙂

jasin
3. dec 2011

@werumka
@maxkatka ten strach hlavne o babo budem asi tazko prekonavat ale budeme to musiet zvladnut 😔
inak o 16tej som mala 9,1 a dala som si kavu a kremovu polievku brokolicovu- a teraz tesne pred 6tou 11,7..velmi som zvedava co nam na toto povie dr v pondelok 😔

werumka
3. dec 2011

@jasin Neboj se, tyhle hodnoty v tuhle chvíli nejsou takové, aby to miminku mohlo bezprostředně ublížit. To teď úplně pusť z hlavy. Zdravá dítka rodily i ženy, které měly i vyšší glykémie. Důležité je, že se na to přišlo a něco se s tím bude dělat.

maxkatka
3. dec 2011

@jasin věř @werumka... s cukrovkou žije už leta... mě taky moc pomohla... hlavně překonat ten prvotní strach.... 😵

maxkatka
3. dec 2011

Ale jinak já taky nemám dobrý den... 😒 mě to stoupá den ode dne... 😢
lačno 5,6 po S 8, 3 (7j) po V 8,2 (3j)

Takže na noc zvednu na 12j, ráno na 9j a večeři musím zvednout taky... 😖 Včera dva rohlíky se sýrem 7,2, dnes ty samé dva rohlíky, ale s plátky šunky a 8,2 🙄

werumka
3. dec 2011

@maxkatka Však teď jsi v tom nejkrizovějším období. Podle mě klidně ještě o nějaké 4 jednotky ten inzulín poleze nahoru...

maxkatka
3. dec 2011

@werumka no budu zvedat raději postupně... po těch dvou jednotkách... se toho trošku "bojím", ale jsem ráda, že si s tím můžu zamanipulovat sama... jen budu zapisovat JAK jsme si to zvedla...no a musím tak, aby mi do pátku inzulin vyšel... nemám náhradní.... a mám tam nějakých 150j denního a koukám, že i nočního mám cca 150j.

werumka
3. dec 2011

@maxkatka Jasně, určitě to zvedej postupně po těch dvou jednotkách. Jen jsem chtěla říct, že v tomto období jsem inzulín taky hodně zvyšovala. A ke konci naopak zase trochu snižovala. Tak s tím nočním inzulínem vyjdeš určitě, ale ten denní je fakt tak akorát... Máš to v cartridgích do pera?

maxkatka
3. dec 2011

@werumka jj, mám to v těch ampulkách do pera... a je mi jasné, že konec "nevymáčknu"... no nějaký večer udělám teplou večeři - brambory s něčím... to mi glykemii tolik nezvedá, tak píchnu míň...

maxkatka
3. dec 2011

@werumka jo a je mi jasný, že do toho 35týdne to hold leze nejvíce nahoru... no kdyby mi nevyšel, tak bych si na dia musela zaskočit pro něj dřív... jdu k nim v pátek... jenže se mi nechce do toho Znojma jet... a čekat tam... atd. No snad to výjde... a kdyby ten jeden den ne-e tak to hold přežiji i bez... za jeden den se nic nestane...

werumka
3. dec 2011

@maxkatka Ono to ještě trochu za tu červenou linii jde, tak 10 jednotek z toho ještě dostaneš, ale víc asi ne. Kdybys měla Humalog, tak bych Ti nějaký dala - i když jsou to stejný druhy inzulínu a jeden čas jsem mezi nima přecházela, ale nevím, jestli se od té doby něco nezměnilo.

maxkatka
3. dec 2011

@werumka nééé kdyby bylo fakt nejhůř, tak si tam sjedu... mám to 10km....

werumka
3. dec 2011

@maxkatka Já myslím, že i kdybys nakonec byla jeden den bez inzulínu, tak se nic nestane. Aspoň Ti ho na příště dají víc 🙂

jasin
3. dec 2011

@werumka
@maxkatka dufma ze to nebude az take zle 😔 ja mam strach si dat normalne aj veceru 😔 ale musim sa snazit verit ze bude vsetko v poriadku .. dakujem vam krasne za podoru 🙂

eyael
3. dec 2011

@werumka - hele, co si myslíš o dnešní dia stravě co tu mám v nemocnici?
k odpolední svačině, večeři a noční večeři jsem dostala celkem 2,5krajíce chleba, máslíčko, jeden mazací sýr, jablko a hrnek mléka. Podle mě ráno budu mít v moči ketony jak hrom, což nemám jak zjistit, protože ani glykémii mi tu neměří, vzala jsem si glukometr z domova svůj a proužky nemám 😒 😕

werumka
3. dec 2011

@eyael Já bohužel můžu pouze konstatovat, že ani za těch posledních deset let se nic nezměnilo. Ta dieta pro diabetiky je stále stejná - chleba, máslo, mléko. Když jsem takhle ležela na diabetologii týden, tak už mi ten chleba s máslem lezl i ušima. A samozřejmě, že to pak vedlo k tomu, že děti a moji vrstevníci, kteří tam leželi taky, si po téhle hladomorně jako první dali doma něco pořádně sladkýho. A byli zase tam, kde byli. Tady jde o to, že první předpoklad je, že diabetik nesmí volné cukry. Takže čím je nahradit, aby to bylo co nejlevnější a nejdostupnější a dobře se to měřilo? Chleba. Je to prostě velmi chudý. V tom se nechci navážet do možností nemocnic. Oni skutečně na to asi nemají peníze a možnosti. Každopádně i sacharidově mi ta Tvá dávka na tři jídla nevychází. Když vezmu dva chleby k večeři (aby to pokrylo sacharidy), tak ke druhé večeři bys měla mít jablko a druhou půlku chleba. Nebo chleba a mléko. Ale i tak tam toho zbývá moc málo na odpolední svačinu... Žádné jídlo třeba nemáš s sebou?

maxkatka
3. dec 2011

@eyael no hele, já dostávala "to samé" jen místo chleba teda 4 rohlíky...

werumka
3. dec 2011

@jasin Chápu, že máš strach jíst, to je normální. Ale teď tím jídlem skutečně nezapřičiníš žádné problémy. Z hladovění by Ti bylo ještě hůř 🙂

eyael
3. dec 2011

@werumka - jako nejsem tu na hotelu, chápu, že nejsou peníze, ale platím si pojištění i pobyt v nemocnici, tak co 😠
no právě, že to nevychází sacharidově! A nevychází mi to početně na 3 jídla ☹ přesně jak jsi to rozepsala i ty.
nemám tu nic, přijela jsem sanitou jen s tím, co jsem měla na sobě. Manžel za mnou nemůže chodit, pracuje pozdě do večera a jezdí za malou k rodičům do Plzně každý den večer busem z Prahy, nemá kdy přijít...jen mi sem jednou hodil tašku s pár věcma a za 5min zas letěl pryč ☹ teď o víkendu je s malou a já jsem ráda, aby nebyla úplně hozená bez rodičů do cizího prostředí...
domluvila jsem se se spoluležící na pokoji, že si od ní vezmu jeden pohankový rohlík co dostala ke svačině, protože za ní návštěvy chodí tak jí to zbylo. dám si ho k večeři s tím mlíkem...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre