Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

boka79
27. jan 2012

@llluckaaa

myslim , ze to je dost prisne 7,2 po hodke, ja som dnes mala raz 7,2 akurat , takze som este spokojna....

A mal poporodnu hypogkykemiu?

denousek
27. jan 2012

@llluckaaa no dneska dietka nebyla byli jsme ve meste a byla to rychlovka od zitra zase bude... ..ja se mam merit po 2 hodinach tak nevim do kolika to mam brat jakoze je to dobry nebo uspokojujici... ☹ a nikde to poradne nemuzu vycist...

llluckaaa
27. jan 2012

@boka79 Ne, ani jí glykémii neměřili, bylo všechno v pohodě. U tebe bude taky, neboj.
@denousek Někdy člověk nemá moc na výběr... Já našla těch 6,6 a zdroj je to relativně spolehlivý. Ale v tom notýsku to je napsané opravdu pro ostatní diabetiky, oni mají ty hodnoty znatelně volnější. A nenapsali ti to tam? Mně to dopsali propiskou, abych měla do 7,2 po 60 minutách 🙂

boka79
27. jan 2012

@llluckaaa

no mojmu to ani robit nebudu, lebo v nemecku cukrovku nemam, lekarka mi to vcera este raz povedala, ze je vsetko ok.... , a neviem, ako donutim personal, aby mu odmerali cukor po porode, ale ked nebudem mat nejake vysoke hodnoty, tak by mala byt jeho inz. produkcia v norme..., inak aj ja som citala po 2 hodinach pod 6,7, ale pocula som aj pod 7,8 kazdy ma na to iny nazor, ale myslim, ze cim nizsie, tym lepsie, samo, pokial nejde o hypoglykemiu.

llluckaaa
27. jan 2012

@boka79 7,8 je hodnota pro OGTT
Oni tu glykémku mimču ani tady normálně neměří, jen když máš nekompenzovanou cukrovku (často přesahuješ doporučené hodnoty). Ale většině maminek ta dieta zabírá, tak není třeba si dělat zbytečné starosti.

boka79
27. jan 2012

@llluckaaa

to je dobre, ja si tiez myslim, ze ked mas ako take hodnoty, tak by to malo byt ok.....

7,8 hej, alemoja kamoska robila pracu o teh. cukrovke - diabetologicka a vravela, ze podla neviem akych kriterii sa popisuje aj tak, tak som z toho bola paf, lebo je to dost rozdiel..

U mna je aj tak dvojhodinova hodnota super, po hodine je to niekedy kolo sedem, ale okrem pizze nikdy viac, ale po dvoch hodkach je na 5, ...

denousek
27. jan 2012

holky ted 2 hodky po veceri 6,7...

llluckaaa
27. jan 2012

@denousek To máš těsné. A co jsi měla dobrého?
@boka79 Já to nijak zvlášť podrobně nevyhledávala, jen jsem se mrkla na "oficiální doporučení". Chci taky psát práci o těhotenské cukrovce, tak si to musím zjistit pak přesněji, abych se vyznala 😉 Tak to ti vychází pěkně.

boka79
27. jan 2012

@llluckaaa

hej, ale hodinova hodnota je predsa no, mohla by byt lepsie, aj ked je v norme... Ale ja som na seba prilis prisna.. 🙂
Ja som dieta mamy, u ktorej nezistili teh. cukrovku, az po porode, ked som mala 4880 g, a podla studii je to aj dost riz. faktro pre mna amoju nadvahu a cukrovku v bud.

boka79
27. jan 2012

@denousek

tesne, ale na zaciatok dobre, musis zistit, co ti dviha cukor , a co nie a podla toho jest 🙂 a merias od zaciatku jedenia, alebo ked skoncis?

denousek
27. jan 2012

@llluckaaa dve tmave kaiserky ,cotagge pazitkovy a 3 platky sunky.. jo snad to pujde a nejak to ukočírujem...

denousek
27. jan 2012

@boka79 jak dojim tak pak za hodku a pul az dve

boka79
27. jan 2012

@denousek

ok, tak to nie je vobec zle na zaciatok a po dvoch kaiserkach je to ok.

Rano to bude asi najhorise, tam byvaju po ranajkach vyssie hodnoty, tak sa nezlakni, ved si precitaj tu stranku www.tehotenskacukrovka.cz

llluckaaa
27. jan 2012

@denousek Tak to jsi toho moc neměla. Časem na to přijdeš, kolik čeho můžeš.
@boka79 Tý jo, to jsi byla pořádný macek. Co je rizikový faktor? Že jsi měla tak vysokou porodní váhu a mamka neléčenou těhu cukrovku? To určitě. Ale zase to nesmíš přehánět a dělat si to zbytečně přísné, jako těhotná musíš jíst, a to pořádně, žádné odbývání a hladovění, to je pro mimčo taky špatné. Ale to určitě víš, jinak bys tu jídlo s námi neřešila 😉

denousek
27. jan 2012

@boka79 ty stranky znam... na lacno to snad bude dobry..no uvidime budem nejak bojovat zitra mam v planu se merit cely den 🙂

boka79
27. jan 2012

@llluckaaa

hej, ze som mala vysoku porodnu vahu a mama mala neliecenu cukrovku, vtedy na to nikto nekukal..
Je dokazane, ze tie deti maju casto nadvahu po cely zivot a nabeh na cukrovku, aj ked to znie ako vyhovorka.. 🙂
Hej nehladujem, ketony su neg, , jem 6 x denne menej, myslim, ze to musi stacit. Ale dobre mi padne vymienat skusenosti 🙂
@denousek

Tak drzime palce, nech to je ok.

llluckaaa
27. jan 2012

@boka79 To nezní jako výmluva, to je fakt, já si jen nebyla jistá, jak jsi to myslela. Dřív to opravdu moc neřešili... škoda, hodně lidí nemuselo mít teď zdravotní problémy. Ikdyž je pravda, že jedna věc je výbava po rodičích při narození a druhá zase okoukané nešvary z dětství...

boka79
27. jan 2012

@llluckaaa
jasne, ze to je viacej faktorov, myslim, ze nie som sama s tymto problemom, ale skusim niecopre to urobit. Uvidime ...
kedy chces tu pracu robit?

llluckaaa
28. jan 2012

@boka79 Máš samozřejmě pravdu, já jen, že tohle bývá často taková berlička pro ty, kteří se nepokouší se sebou něco udělat - prostě já jsem něco zdědil po rodičích, oni taky měli nadváhu a cukrovku, a já s tím nemůžu nic dělat. Na tom se určitě shodnem, že to není nejrozumnější postup.
Už na ní začínám dělat, mám nahlášené téma a dělám výzkum. A taky chci na praxi do diebetologické poradny pro těhotné někdy teď na jaře nebo v létě, už se tam docela těším.

boka79
28. jan 2012

@llluckaaa

to je super, dufam, ze pre mna to bude uz neaktualne..
A mas nejaku starostlivost pre malu? Na ten cas, ked budes v praxi? Urcite ti to prospeje, ja ked somzacala zasa nieco robit, bol to sice stres, ale normalne som vypla.

denousek
28. jan 2012

holky pomoc...na lačno 5,7 ☹

boka79
28. jan 2012

@denousek

Dobre rano, nerob paniku 🙂 po prve glukomer meria nie az tak presne, po druhe zo zili ti vyslo normalne,pokial si pamatam, po tretie si este neacala poriadne s dietou.. Je mozne , ze zajtra to bude lepsie a aj pozajtra. Z jednej hodnoty by som to zatial nejako neriesila...

Precitaj si to na tej stranke , s tym jedenim, aj neskora vecera je dolezita, aby si dlho nehladovala, koli ketonom...
Ked sa Ti nezlepsi, tak musis ist este raz k lekarke, mne raz tiez ukazalo nad 5, a ostatne dni som mala 4 - 4,4 nalacno, neviem preco to tak bolo. A stres zvysuje tiez cukor, takze klidek 🙂

denousek
28. jan 2012

@boka79 ach jo ☹( jinak ketony si taky hlidam mam doma ty papirky na pocurani... no uvidime ted po snidani ☹ a pak po obede.. snad to nejak zvladnem pry se to nejvic zhorsuje do 35tt...snad to nejak zvladneme ale mam strach ab byl pak alej zdravej ☹ a ze zily mi nic nebrali jen kdz jsem nesla ty domaci odbery tak me jeste na nejaky kompletni test pichali do prstu...a vse bylo ok...

llluckaaa
28. jan 2012

@denousek Ty brďo, nějak ti to leze nahoru ☹ Asi budeš muset zařadit nějaký pomalý sacharid před spaním, třeba zabere. Ale jak píše @boka79, někdy glukometry měří nepřesně, takže to nemusí nic znamenat.
@boka79 Přijedou rodiče a budou obě děti hlídat. Já se právě těším, že se dostanu do terénu, tohle téma mě zajímá a přemýšlím, jestli se tím pak nebudu i chvíli živit 🙂

boka79
28. jan 2012

@denousek

tak si vyzobri u lekara odber v labaku - zilovy, alebo aj z prsta, hlavne , nech to je v labaku. Mne sa to napriklad nezhorsilo od urcenia diagnozy, mozno, keby som nedrzala dietu, bolo by to zle.. Ale takto je to stabilne, samozrejme, ze obcasne nejaky priestrel,
dolezite je, ze si na to prisla, a ze to mozes ovplyvnit, moja lek. tiez povedala, ze je ok, a ked som nieco zjedla, trebarz vianocku na ranajky, mala som po hod, vyse 9... Myslim, ze to nie je ok, ked som podla gynekologicky ok...
Je to cudne, vela zien ani nevie, ake ma hodnoty a ma zdrave deti, takze ked si budes davat pozor, tak bude aj tvoje dieta zdrave.. A vecer - ja si davam pred spanim knäckebrot a kefir... skus to jednoduch, pravidelne sa stravovat - kazde tri hodiny a uvidis po par dnoch , co to spravi

boka79
28. jan 2012

@llluckaaa
to je dobry napad, potom mozes aj vela maminkam pomoct, tu na fore, ked budes mat cas samozrejme...

Ja si myslim, ze po nefro sa dam na diabeto, jednak to suvisi a jednak pre mna lepsie...do buducna

llluckaaa
28. jan 2012

@boka79 Pomůžu kdekoliv, baví mě to 🙂 A kde ty jsi pracovala před dětmi? Já byla v bance 😉

denousek
28. jan 2012

@boka79 jojo no co mi zbyde ☹ proste dieta a je to..a v pondeli brknu do dia poradny a zeptam se na ty hodnoty..jako moje celkove testy videla... tak snad kdyz by to bylo nejake zle tak mi nerekne kontrola za mesic ....

boka79
28. jan 2012

ja som bola na tej nefrologii, teda este som, ale uz nerobim.... a potom asi tiez tu v nemecku, je to male mesto , suhl.
@llluckaaa

to je dost velky rozdiel, banka a zdravotnictvo, kde byvate?

boka79
28. jan 2012

@denousek

to bude najlepsie, ked tam zavolas.. mas tam este nejaky termin?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre