Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

csina
8. nov 2012

@katja78 ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.. 🙂 som rada, že mi to niekto takto polopate vysvetlil.. smiem sa spýtať, si lekárka, alebo sa len tak dobrovolne touto problematikou zaoberáš? čo ma teraz podľa teba čaká...? teda okrem diety, kontrol.. nejaké špecifické sledovanie aj plodu?? čo by sa stalo, ak by mi na to neprišli..? pri predošlích 2 tehotenstvách som týmto testom nemusela prejsť... a všetko bolo zdá sa ok..

macaduso
9. nov 2012

baby mam otazku,ci nahodou neviete o niekom kto mal pred vypitim glukozy zvyseny cukor?ja som nikdy nemala cukrovku ani pri prvom tehotenstve a ked som bola na tom teste tak prve meranie 6,8 a po dvoch hodinach 7,6.to druhe by malo byt v norme ale nalacno mam zvyseny?je to velky problem? ☹

katja78
9. nov 2012

@macaduso smiem sa spýtať...bola si 8-12 hodín úplne nalačno, len o vode? a z čoho Ti brali krv? z prsta do glukometra...z prsta do takej malej odberovky...zo žily?

lumari
9. nov 2012

@katja78
existujú dva spôsoby hodnotenia OGTT, závisí to od toho, s akým laboratóriom má lekár zmluvu, lebo dané laboratórium buď používa jeden alebo druhý systém hodnotenia krvných vzoriek a to podľa toho, aké má prístroje.....preto to nie je jednotné, ale je to úplne jedno, akú formu testu používajú, pokiaľ máš tehu cukrovku, naozaj sa to prejaví ☹

lumari
9. nov 2012

@macaduso
ja som mala nalačno tiež zvýšený cukor ☹ , ale aj druhá hodnota bola zlá......do pôrodu som na diéte. Na základe toho, že si mala prvú hodnotu zvýšenú, mal by ťa gynekológ poslať k diabetológovi, aby to on ako odborník posúdil a je pravdepodobné, že budeš musieť byť na diéte. Inak výsledky mohli byť ovplyvnené mnohými faktormi, napr. počet hodín hladovania, stres, nedostatok spánku, strava počas predchádzajúceho dňa ☹

katja78
10. nov 2012

@lumari - práve preto, čo píšeš, byť na mieste @macaduso test by som zopakovala 🙂 po náležitom pouční 😉

llluckaaa
10. nov 2012

@macaduso Ahoj, např. @maxkatka měla hodnotu na lačno přes normu a byla z toho cukrovka jak vyšitá 😒
Víš co, ono by se to mělo dělat tak, že když máš první vysokou hodnotu, tak glukózu vypít nedostaneš (zbytečně by tě to ještě zatížilo). Měli by ti ale zopakovat další den měření na lačno. Hodnota 7,6 je sice v normě, ale hodně těsně. Takže já bych to, jak píšou holky přede mnou, viděla na opakování měření na lačno - pěkně na diabetologii, ze žíly, pod 10 hodinách lačnění, v klidu... Pokud vyjde hodnota opět přes normu, máš ji. (a to žes neměla cukrovku v předchozím těhu, to nic neznamená ☹ Já ji v prvním také neměla a ve druhém o 2 roky později už jo ☹ )

lumari
10. nov 2012

@katja78
OGTT jej už nezopakujú, kvôli tomu, že je to príliš veľká záťaž na organizmus a mohlo by to spôsobiť väčšie problémy s glykémiou ☹
Diabetológ určí ďalší postup, na základe krvných testov, ale podľa mňa bude musieť držať diétu 😒 Keďže mala problémy len s glyčkou na lačno, niekde je problém.....možno bude mať problémy práve s glykémiami na lačno a nie po jedle, nebola by prvá mamina, ktorá má problémy s glyčkami nalačno ☹ Bolo tu viacero maminiek, oni to tu aj na fóre písali, že glyčky na ráno majú zvýšené, pretože najväčšia hladina hormónov je produkovaná placentou práve ráno a riešilo sa to tak, že dostalo inzulín ale len ráno si pichali pár jednotiek ☹

llluckaaa
10. nov 2012

@katja78 Souhlasím s @lumari, další glukózu už nepodávat 😉

katja78
10. nov 2012

@lumari @llluckaaa - tak ja napr. poznám tehuľky, ktorým prvý oGTT (väčšinou realizovaný pri nedodržaní všetkých potrebných štandardov) vyšiel pozitívny a druhý (napr. aj u iného lekára a po náležitom ozrejmení prvého oGTT) negatívny...čo by ste robili s takou pacientkou? A čo je to "cukrovka jak vyšitá"? 😅
Pre diabetes sú isté diagnostické kritériá, a oGTT sa robieva bežne pacientom, ktorí už sú vedení ako porucha glukózovej tolerancie (čo je aj gestačný diabetes), PRÁVE PRETO, aby sa vedelo podľa arbitrárne stanovených kritérií (WHO/IDF 2006) povedať - hej, už je to diabetes mellitus, ak napr. oGTT v 2.hodine je viac ako 11,1.
Na tehotné ženy sa samozrejme prihliada inou optikou (vzhľadom na vyvíajúci sa plod) ako na netehotnú populáciu, ale falošne pozitívny výsledok (ak je hraničný) vie pacientku traumatizovať rovnako, ako falošne negatívny.

Nemám vedomosť, že u tehotných s hraničnými výsledkami by sa nemohol zopakovať oGTT, že by to bola " príliš veľká záťaž na organizmus a mohlo by to spôsobiť väčšie problémy s glykémiou", samozrejme s určitým časovým odstupom (napr. 1 týždeň), a hlavne po dôkladnom pátraní po okolnostiach, za akých bol realizovaný ten prvý oGTT. Treba o tom tehotnú poučiť, a ak súhlasí (čo samozrejme aj nemusí), oGTT zopakovať. Čo sa aj bežne deje.
Mne napr. stačilo, keď som nedávno pozerala komentáre v nejakom fotoblogu o všakovakých možných spôsoboch, ako sa oGTT realizuje 😖

llluckaaa
10. nov 2012

@katja78 Teď budu psát jen o těhu cukrovce... ano, je možné, že první test vyjde pozitivně a druhý negativně. Jenže v případě vysoké lačné glykémie by se test vůbec neměl dělat - protože už když máš vysokou první hodnotu, je velmi pravděpodobné, že budeš mít vysoku i tu další. Takže jiný den budeš opakovat opět měření po ránu s dodržením předepsaných podmínek (žilní krev, lačnění, bla bla bla). Pokud vyjde další lačná hodnota nižší, než je doporučená mez, můžeš provést ogtt a z výsledku uvidíš, zda je těhu cukrovka pozitivní.
Cukrovku jako vyšitou jsem myslela to, že po naměření opakované vyšší lačné glykémie a stavení diagnózy, měla až do konce těhotenství problém s udržením přijatelných lačných a ranních glykémií, a to měla kromě diety naordinovaný i inzulín 😒
A co se týče těch pacientek, kterým vyšel první test pozitivní a druhý negativní. Nevidím důvod, proč vůbec opakovat test. Ona diadieta v těhotenství není zas tak přísná a v podstatě kopíruje zdravou racionální stravu, takže nemůže nikomu uškodit. Na kontrole u diabetologa navíc pacientka zjistí, zda je dobře "kompenzovaná", a když je, není důvod pro nějaký stres. A teď se tu můžeme pohádat, z čeho je v těhotenství větší stres a negativní účinek - jestli při opakování ogtt a nedodržování diety nebo diagnóza cukrovky po prvním testu ale následné výborné "kompenzace" 🙂
Kompenzaci v uvozovkách píšu pro to, že v případě falešné diagnózy vlastně není co kompenzovat 😉

lumari
10. nov 2012

@katja78
jednoznačne súhlasím s llluckaaa 😉
Asi by si nemal čítať toľko blogov, pretože často sa tam vyjadrujú laici, ktorí nemajú ani páru, o čom píšu 😀

katja78
10. nov 2012

@lumari - ja nečítam z blogov, ale z vlastného života 😉

katja78
10. nov 2012

@llluckaaa - tak mi definuj " vysoké lačné glykémie"...a skús napísať, čo povieš pacientke, ktorej prvý test (zle vykonaný) vyjde pozit, a druhý (korigovaný) negat. Diadieta síce nie je prísna, je celkom racionálna, len pichanie do prstov a kontroly á 2 týždne môžu pacientku traumatizovať, nemyslíš? A ak sa tomu dá vyhnúť, tak prečo neopakovať...veď tým získaš len väčšiu istotu 😉
Zároveň by som ešte brala v úvahu aj prítomnosť rizikových faktorov a tiež hodnotu HbA1C, čo sa ale bežne nestanovuje.
A vieš čo sa (aj) stáva, ak sa "lieči" pacientka s falošne pozitívnym testom? napr. ak nedodržiava diétu a hodnoty sú normálne, tak pacientka si môže robiť prču, že aha, ako som oklamala toho doktora 😅 🙄

anina32
10. nov 2012

@macaduso Já jsem měla na lačno zvýšenej, myslím že 6,2 a už mi ani nedávali nic pít, že by to byla zbytečná zátěž, že tu cukrovku mám. Nejdřív stačila jen dieta ale poslední měsíc jsem si museli pichat 3krát denně inzulín. Teď už je to snad dobrý, už ani dietu nedržím, příští měsíc mám jít ještě na kontrolu na dlouhodobej cukr. Malýho mi vyvolávali přesně na den termínu, měl 3920g a je úplně v pořádku😉

llluckaaa
10. nov 2012

@katja78 Vysoké lačné glykémie jsou ty, které výrazně převyšují doporučné hodnoty 😉 Mně by zajímalo, jak zjistíš, že byl špatně vykonaný první test. Kolik pacientek se ti přizná, že nelačnily tak, jak měly? Nehledala jsem žádné statistiky o tom, jaké jsou výsledky opakovaných testů a jaká je tedy pravděpodobnost, že po pozitivním prvním bude negativní druhý. Mně prostě přijde menší zlo nechat zdravou pacientku na dietě než nezdravé pacientce dělat další zátěžový test. Ale netvrdím, že je to univerzální a optimální řešení ve všech případech. To nevím, co bych jí řekla. Asi že mě příště má líp poslouchat, když jí říkám, jak má test podstoupit 😀 a že dietu držet nemusí.
Já myslím, že glykovaný hemoglobin nám takto na začátku toho moc neřekne, protože sleduje až dlouhodobou kompenzaci cukrovky (přes měsíc) a těhu cukrovka se nejvíc projevuje až po tom 24 tt, kdy se dělá i ogtt.
Tak to nám může být jedno, jestli zdravá pacientka nedodržuje dietu, ne? To že se snaží oklamat doktora je jen její blbost 😅
Jaké kontroly 1x za 14 dní? Myslíš náštěvy u dia? Já tam byla za těhotenství jen 3 krát 😀 Pokud máš glukometr a vychází ti to dobře, tak není důvod na kontroly často chodit. Na to píchání do prstu si člověk rychle zvykne a když nemáš špatné hodnoty, tak to stejně pak nemáš tendenci dělat moc času a ani to nijak zvlášť nestresuje (aspoň tohle je teda moje osobní zkušenost 😉 )

luciagru
10. nov 2012

Ahojte, nechcem sa pýtať nejaké veci čo tu už boli zrejme x krát napísané, ale asi budem musieť.Budem veľmi vďačná za akúkoľvek odpoveď lebo som úplne v koncoch... Bola som na vyšetrení krvi na HbA1C. Ani neviem čo to je!!!! Nikdy som nebola chorá....a vsetky výsledky krve dokonca aj cholesterol som mala vždy v norme.
Mala som výsledky glykémia 1 - 5,0 ďalej glykémia 2 - 7,2 (po najedení) ďalej moč - negatívny ďalej HbA1c - 6,7 a priemerná denná glykémia 8,06. A na lístku je napísané prísna diéta D9 kontrola o dva tyždne ak nebudú výsledky zlepšené hospitalizácia. A teraz tá otázka...toto mi totiž to strčila do ruky sestrička, doktorku som ani nevidela a vôbec ale že vôbec netušim čo to na tom lístku je napísané...je to veľmi zlé? nie je to ani zápis od lekárky takže tomu chýbajú nejaké intervaly takže vôbec neviem ako sa líšim od nejakého štandartu....je takéto jednanie vôbec na mieste? Som v 30tt. A ak mi dajú inzulín budem si ho musiet pichať aj po ukončení tehu? Ak mi niekto vie poradiť budem moc vďačná lebo som začala teraz kôli tomu aj dosť steresovať. Jediné čo som si nejak naštudovala je tá diéta a tak počítam SJ ale kedže neviem ako tak je to také všelijaké, nejem sladké a ani ovocie radšej...

luciagru
10. nov 2012

A ešte otázka dá sa dvojtýždennou diétou dospieť k zlepšeniu výsledkov? otázok by ešte bolo veľa ale tieto sú najdôležitejšie pre mňa no a samozrejme ako to všetko vníma dieťatko a ako to naň pôsobí či ho to ohrozuje a do akje miery ale na toto si asi zájdem na poradňu...

helabella
10. nov 2012

@macaduso -- já měla glykemii nalačno vysokou už před testem. V minulém těhu mi test i tak provedli a hodnoty po testu byly všechny naprosto v normě. Nicméně, už ta lačná vysoká znamená, že jsem měla cukrovku, držela jsem dietu a pak jsem si i musela píchat inzulín, protože ty ranní hodnoty byly pořád vysoké (po jídle nikdy).
Teď jsem měla opět lačnou glykemii vysokou a test už mi nedělali, že by to byla zbytečná zátěž. Dr. mi rovnou řekla, že jakmile tu hodnotu překročím, tak cukrovku mám. Jsem už opět na inzulínu a ranní hodnoty jsou pořád nestabilní, postupně si přidávám jednotky inzulínu 😒 Hodnoty po jídle mám naprosto v pořádku.

llluckaaa
10. nov 2012

@luciagru Ahoj, zkusím ti odpovědět na některé otázky a snad mě tu někdo doplní.
HbA1c je glykovaný hemoglobin - je to dlouhodobý ukazatel kompenzace cukrovky (za posledních 4 až 6 týdnů). Normálně se pohybuje kolem 4 %. 6,7 znamená nekompenzovanou cukrovku.
Ty výsledky 5 na lačno a 7,2 po jídle - za jak dlouho po jídle a po jakém jídle? Hodinu po jídle bys měla při těhu cukrovce mít do 7,2 a dvě hodiny po jídle 6,6. Takže 7,2 je celkem fajn 😉 Nevím, co to znamená průměrná denní glykémie 😅 Ať tak nebo tak, hodnota 8,06 mi přijde vyšší, než je záhodno (kvůli tomu, že hodinu po jídle má být do 7,2). D9 je dieta č. 9 diabetická. Tahle dieta zas tak moc přísná není, základ je v tom, že jíš 6 krát (případně i 7 krát denně) menší porce a vynecháš jakákoliv sladidla (a slazené potraviny). Nemáš na papírku napsáno, kolik sacharidů máš denně sníst? Těhulky v ČR mohou dostat 225, 275 nebo 325 g sacharidů (záleží hlavně na diabetologovi, pro co se rozhodne). U tebe to bude odpovídat počtu sacharidových jednotek (kolik jich máš?). Máš napsaný nebo sis našla na internetu nějaký rámcový jídelníček? Podle toho by se ti jídla sestavovala nejlíp a nemusela bys moc počítat. Ovoce při dietě můžeš.
Myslím, že ti dávají 14 dní na to, jestli se ti povede glykémie srovnat dietou. Proč tě ale pak chtějí hospitalizovat, to netuším.
Klidně se ptej, když budu vědět, ráda pomůžu, o těhu cukrovce chystám práci do školy 😉

katja78
10. nov 2012

@llluckaaa - nie, nie nie.,,nečítaš, čo píšem, samotní lekári (väčšinou gynekológovia, pretože podľa SK vestníka za prevedenie oGTT sú zodpovední práve oni, a len v prípade, že túto svoju povinnosť delegujú napr. na diabetológa, tak sa test vykonáva u diabetológa) nedostatočne, alebo úplne zle poučia pacientky o tom, čo presne pred testom majú alebo nemajú robiť. Je to, žiaľ, realita. Stačí sa len popozerať vo fotoblogoch terajších tehuliek...Škoda, že si táto maminka https://www.modrykonik.sk/fotoblog/stresuliatko... zrušila jeden svoj príspevok, pod ktorým bola dlhá diskusia - výmeny názorov tehuliek a maminiek na to, ako oni samé robili test...ja som tam napísala, bolo to cca pred týždňom,a ak si dobre pamätám, tak sa na mi ešte niektoré divili, že čo sa nad tým vzrušujem...alebo aj medzi priateľkami tu na MK mám nedávnu skúsenosť, ako ich gynekológ káže pacientkam prísť na oGTT 🙄 ak chceš, neveríš mi, dám Ti IP 😉

katja78
10. nov 2012

@llluckaaa
Ty si možno tolerantný človek, ale poznám dosť ľudí-diabetikov, ktorí sa boja pichania do prsta, a z toho dôvodu ani nechú glukometer 🙄 to, čo Ty stoleruješ dobre, nemusí niekto iný. A načo kontroly niekde, kde vôbec nemusím chodiť 😅 keby aj 2-krát...
HbA1C vychádza aj práve diagnostikovaným tehuľkám s gestačným diabetom v medziach normy, to mi je jasné 😉 dokonca sa ani moc nehýbe do konca tehotenstva, ak sa diéta a pohyb robia tak, ako sa majú. Lenže napovie Ti práve vtedy, ak sa jedná o pomaly a neodhalene sa rozvíjajúci DM2 (alebo aj DM1), ktorý tleje už nejaký ten mesiac-dva, alebo aj viac pred testovaním. Ale to som dala na doplnenie.

katja78
10. nov 2012

@llluckaaa
Dobre. Takže lačná glykémia je 6,8 mmol/l, 2.h oGTT ešte v norme. Spýtaš sa pacientky - "naozaj ste boli nalačno 10-12 hodín? naozaj ste neboli po chorobe? naozaj nefajčíte? urobíme ešte jeden lačný odber"..či sa Ti prizná alebo nie, je na nej, ale aj tieto sugestívne kladené otázky a prípadne načrtnuté scenáre, čo keby....jej dajú dostatočný dôvod, aby prišla tak, ako sa to má. A opakovaná lačná glykémia bude 5,9 mmol/l...čo spravíš? nezopakuješ ešt raz oGTT? 😉

katja78
10. nov 2012

@llluckaaa - sorry, že takto po kúskoch, ale píšem z kompu, ktorý mi nechce zobrať dlhé traktáty 😅 😀 😉

luciagru
10. nov 2012

@llluckaaa

Ďakujem krásne za info....hodnota 7,2 bolo to hodinu po jedle a kedže som neriešila otázku jedla tak to bola čisto bufetová záležitosť grahamový rohlík a hydinový šalát (majonezovy). Priemerná denná glykémia je písaná u tej hodnoty HbA1c tak som si myslela ze to je z krvnych testov...
Na papieri nemám napísané absolútne nič o množstve sacharidov ale tak rátam s 225 g nejaký jedálniček som si aj stiahla...ako čo sa diéty týka tak to nejak zvládnem.. skôr sa obávam toho že si budem musieť pichať inzulín nevieš aké vysoké musia byť hodnoty na to aby som ho už musela brať? a čo to znamená nekompenzovaná cukrovka? A ak si začnem raz inzulín pichať budem v tom musieť pokračovať aj po ukončení tehotenstva? Lebo neviem čo to vlastne znamená tehu cukrovka a či sa hodnoty po pôrode upravia...dúfam že hej....Vďaka za odpoveď a s prácou držím palce, dúfam že túto problematiku budeš riešiť len kôli škole a kôli práci ;)

luciagru
10. nov 2012

prvá návšteva mala výsledky glykémie takéto:

na lačno 4,7
po vypití tekutiny o hodinu niečo cez 8
a po ďalšej hodine 6,7

o mesiac to už bolo tak ako som písala vyššie...

katja78
10. nov 2012

@luciagru - ešte je tu jedna záludnosť...HbA1C sa vyšetruje na SK dvojakou metodikou, niekde tzv. IFCC, inde len DCCT, niekde dávajú duálne zobrazenie. Sranda je v tom, že celý vyspelý svet používa len DCCT 🙄 a podľa Tvojej hodnoty HbA1C šípim, že labák, kde sa vyšetrovala Tvoja krv, vyšetruje podľa DCCT, kde sú normy pre zdravých ľudí (bez diabetu) do 6,0%, takže Ty si nad normu. Po prepočítaní podľa istého vzorca dostaneš výsledok 5,0% podľa metodiky vyšetrovania IFCC, ktorá má hornú hranicu pre zdravých ľudí do 4,2%.
Podľa oboch metodík si ľahko nad hornú hranicu normy pre zdravých ľudí, ale ide o stále uspokojivo kompenzovaný diabetes, hoci tehuľky s gestačným diabetom mávajú aj nižšie.
Priemernú dennú glykémiu Ty vypočítal stroj, ktorý stanovoval HbA1C, je to štatistiky daná hodnota, ktorú určili arbitrárne podľa glykemikých kriviek paientov, ktorí boli sledovaní pomoou tzv. kontinuálneho monitoringu.

werumka
10. nov 2012

@luciagru Ahoj, takový HBa1c poukazuje na to, že máš zřejmě cukrovku už delší dobu a postupně se u Tebe rozvíjí už nějaký čas. Ta hodnota 6,7 patří už mezi nekompenzované a těhotné s těhotenskou cukrovkou jí moc často nedosáhnou. Proto asi hrozí s tou hospitalizací. Ale jsem si celkem jistá, že na ní nedojde. Chce to, aby se udělaly častější glykemické profily a zřejmě Ti bude nasazený inzulín. Po porodu by se mělo vše upravit. Po porodu se za nějaký čas provede znovu zátěžový test ogtt, ale osobně bych spíš doporučila mít doma glukometr a po porodu ještě párkrát změřit glykémii, jestli neskáče.

werumka
10. nov 2012

@katja78 Tyjo, to je teda pěkně zamotaný - ale každopádně by se měly u obou těch metod psát i referenční intervaly, ne?

llluckaaa
10. nov 2012

@katja78 Jenže já se tu snažím říct, že se neměl dělat první ogtt. Měla stačit lačná hodnota. Pak bych byla pro opakování měření na lačno a v případě, že bude lačná hodnota 5,9, bude to pro mě cukrovka (protože při obou měřeních byly lačné glykémie vyšší než je norma v ČR). Pokud bude hodnota po 5,5, udělala bych ogtt.
Ok, tomu věřím, že nejsou těhulky gynekologem dobře informované, ale to přece neznamená, že všem, který vyjde test pozitivně, se bude pro jistotu ještě opakovat? Já si totiž pořád myslím, že procento těch, které cukrovku pak nemají je mnohem nižší, než které ji mají. Snad jsem to teď napsala srozumitelně 😅
Aha, no já teda neznám nikoho, kdo by radši žil v nevědomosti a radši byl bez glukometru, když mu vyšly pozitivně testy 😉
Víš co, nemá smysl se tu hádat, škoda, že to v praxi nefunguje líp 😉
Mě například štve, že laborka v našem městě měří při ogtt z kapilární krve 😠 Musím se na to při příští návštěvě na dia zeptat, z jakého důvodu to tak dělají 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre