Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

guizui
22. júl 2016

@vvia cim viac sa nad tym rozmyslam, fakt je to na figu bez glukomeru - ja teda jem dost, ale ocividne som az privelmi zredukovala sacharidy.. a vlastne stale premyslam, ci mam cukor v pohode.. napriek tomu ze si chudla, dcerka sa narodila zdravucka a bez komplikacii?

guizui
22. júl 2016

@helen111 Dakujem. tvoja dcerka mala naozaj ukazkove miery 🙂 presne si to vystihla, ze bez toho glukomeru nemam odhad, nemam tusenie, aky mam cukor, aj ked teda jem same zdrave veci, avsak ocividne som az prilis znizila prijem sacharidov.. nieje to jednoduche sa pre laika v tom orientovat.. pricom ja som poctivka, dietu budem dodrzovat, aby bola mala zdrava, ale zas nechcem mat stres z kazdeho kuska ovocia, ktore si dam..

guizui
22. júl 2016

@danielita18 ano, mas pravdu, bielu ryzu som vynechala uplne- tou hnedou ryzou som mala na mysli natural..

n0mi
22. júl 2016

@guizui daku 🙂))aj Vy sa drzte

werumka
22. júl 2016

@zuzuzuzka Těhotenská cukrovka je zrádná v tom že se zhoršuje týden od týdne. Takže teď můžeš mít po banánu glykémii 4 a za tři týdny 8. Nejprudší nárůst glykémií je mezi 30. a 35. týdnem. To té doby je dobré si ozkoušet, jaké jídlo Ti sedí a jaké ne.

vvia
23. júl 2016

@guizui ahoj, chudla som pri oboch iba pri dcerke som velmi obmedzila jedlo. Vsetko vazila a bola hladna. Nejedla som vobec cukor. Mala bola slabo vyzivovana. Ak ty citis ze ti staci asi by som to neriesila, mne pri nej nestacilo. Pri synovy mi toez nestacilo co mi dr odporucila no mala som glukomer a tak som si dopriala aj zakazane len s mierou kolko mi podla glukomeru preslo. Snazila som sa do 2hodin po zjedeni druat okolo 6,5. Ked bolo viac ziadna panika, vedela som ze musim dat nabuduce pozor a sla som na prechadku aby rychlejsie preslo. Nikdy som ale nemala hodnoty nad 10. Tusim ani nad 9. Ak som zhresila kontrolovala som mnozstvo aj cukor. Dcerka sa narodila s chybou srdca no nemyslim ze pre cukrovku. Mala som od zaciatku dvojcievny pupocnik, namiesto troj, cize problem zacal ked som o cukre este nechyrovala. Syn sa narodil zdravy.

vvia
23. júl 2016

@guizui pri dcerke som obmedzila takmer vsetko. Sacharidy na minimum, cukor ziaden, tuky minimum. Nebolo to dobre podla mna... Ale zalezi ako stravu zolerujes, ja som mala hodnoty vzdy ok. Aj na odberoch u dr.
A odporucam nejest grahamove. Velmi mi cukor dvihali. Radsej z raznej muky chlebik.

vvia
23. júl 2016

@guizui dcerka vaha 2570g a 47cm, syn 3640g a 52cm

guizui
23. júl 2016

@vvia lekarka s tebou pri dcerke vobec neriesila, ze chudnes a si hladna? ten glukomer si veru asi kupim, lebo takto naozaj nerozumiem, ako chce diabetologicka odberom raz za 2 tyzdne zistit, ci som pocast tych tyzdnov nemala vysoky cukor z nejakej potraviny, aj ked by som sa zdravo stravovala.. naozaj mam pocit ze jem dost, ibaze som moc zredukovala sacharidy tento tyzden, takze idem to napravit.. cakam na buduci piatok na poradnu ako na spasenie, nech mi vie gyn povedat, ci mala rastie ale zase nie prilis..

guizui
23. júl 2016

@werumka ja len nerozumiem, preco mi moja dia nedala glukomer, aj ked som len v 28t a teda to najhorsie este len ma prist.. len napr. ten banan mi ona povolila (nemam rada prezrete, jem skor zelene banany, takze to je vyhoda 🙂 ), ale bez glukomeru nemam sancu vediet, co mi sadne a co nie... Dr to jednym odberom raz za 2 tyzdne tiez predsa neuvidi, ako sa mi vyvijal cukor pocas tych 2 tyzdnov nie? ked tu citam vase skusenosti, pride mi to naozaj az nebezpecne byt bez glukomeru a spoliehat sa len, ze vsak jem zdravo, cukor musi byt ok..

vvia
23. júl 2016

@guizui to ze som hladna som extra neriesila a ked som bola hladna dala som si aspon ovocie (skor to tak spatne vnimam ze som velmi malo jedla) ja pri oboch tehu som nejak menej jedla nez klasicky a to ze som chudla nik neriesil vobec. Len raz poznamenala ze uz menej sacharidov by mi napisat nemohla kedze stale chudnem 😀 no to by som jej dala 😀

guizui
23. júl 2016

@vvia a cukrovka po tehu odisla?

vvia
23. júl 2016

@guizui to neviem 😀 myslim ze ano 🙂 🙂 nebola som na kontrole 😀

vvia
23. júl 2016

@guizui ale ked mi je brana prevwntivne krv nemam zvysene hodnoty tak myslim ze ok. Uvidime

guizui
23. júl 2016

@vvia drzim palce 🙂

foofee
23. júl 2016

baby.. ak vam nedaju glukomer, kupte si! nebyt ho trapim sa.. mne prechadzali aj take brutality ako veternik, medovniky, zmrzlina.. mala som po nich smiesnu glykemiu okolo 5-6. Dokonca pizza s radlerom v pohode. Najvacsiu glykemiu som mala po gigantickom tanieri bryndzakov (rozumej 6,5). Glykovany hemoglobin v poriadku. Maly mal 3860g v 41tt. Viem ze toto tehotenstvo to tak byt nemusi, tak kym nemam predpisane pruzky tak si stravu fakt strazim (hoci sj nepocitam, najem sa kolko mi chuti) ale ziadne sladkosti, biela muka, ovocie len trocha.

guizui
23. júl 2016

@foofee vies mi odporucit nejaku znacku glukomeru? zacinam sa obavat, ze naozaj nemozem existovat do konca s tehu len s odbermi kazde 2 tyzdne a pritom netusit, ci som nezjedla privela ovocia a pod.. myslim ze mam stres podvedome z kazdej porcie jedla..

foofee
23. júl 2016

@guizui niet nad psychicku pohodu.. to je velmi dolezite. Ja mam od bayer contour TS, zobrala som taky aky mali v lekarni, ale vraj je to viac menej jedno

werumka
23. júl 2016

@guizui Ten glukometr je samozřejmě velká pomoc. Ale prostě je to stroj, který měří přibližně, není přesný jako krev vyhodnocená v laboratoři. Takže když se pak lékař ve své ordinaci setkává s těhotnými, které řeší každou desetinu na glukometru, chápu, když jim ho pak prostě radši nedá. Jinak glukometry jsou různé, rozhodně není každý stejný a některé mají velkou chybovost. Nejlépe v testech vyšel glukometr Freestyle Freedom Lite. Rozhodně se vyhni čínským a korejským glukometrům. Ideální je, když by ses mohla měřit doma a jednou za těch 14 dní porovnat výsledky z laboratoře s výsledky z glukometru, aby sis udělala obrázek

werumka
23. júl 2016

@foofee Pokud bys v minulém těhotenství měla opravdu těhotenskou cukrovku, sladký zákusek by Ti neprošel. Pizza absolutně ne a radler bys na glykémii po hodině už nezaznamenala... Tím, že Ti ogtt dělali z krve z prstu, je možné, že žádnou cukrovku nemáš a pak je trochu nebezpečné říkat ostatním, že jsi mohla jíst klidně sladké. U klasické těhotenské cukrovky to nejde. Protože po sladkém Ti vyletí glykémie třeba za 30 minut a po hodině už je na sestupu, takže nemáš šanci rozeznat, co to udělalo.
Uvidíš, jaké budeš mít výsledky teď, ale spíš si myslím, že se u Tebe o GDM nejedná 😉

guizui
23. júl 2016

@werumka dakujem za radu. urcite planujem dietu dosledne dodrziavat, aj kvoli nadvahe, ktoru mam.. len sa nechcem stresovat pred kazdym jedlom ci mam vela sacharidov, ci primalo.. sladke teda nejem vobec uz takmer 3 tyzdne, zatial mi to moc nechyba - nastastie. to ovocie ma vsak stresuje, dnes som mala hrst cucoriedok s orechami doobeda a poobede vacsie jablko a polovicu bieleho jogurtu - dufam, ze to mnozstvo je ok - len ma to vnutorne stresuje.. vcera som mala inak u diabetologicky super vysledky: nalacno 4,2 - po jedle 1 hod 6,8 - po 2 hod 5,1, ale teda som len v 28t takze neviem co sa bude diat pocas tych vyssich tyzdnov.. No a v moci mi nasli ketolatky ++, ale ze to je len tym, ze som mala posledne jedlo dna velmi skoro, po 7pm som nejedla.. takze vcera som uz nasadila aj druhu veceru 🙂

foofee
23. júl 2016

@werumka samozrejme nikoho nenabadam, aby jedli sladke, ale aby si zadovazili glukomer a poctivo merali, lebo moze byt kopec zien dodrziavajucich slepo dietu a trapiacich sa mozno uplne zbytocne. ja aj preto dietu dodrzujem, lebo nemam este pruzky. Ja si velmi rizika uvedomujem a tym ze ako "dosledne" u nas gd testuju moze byt fakt hromada zien falosne diagnostikovanych... tak som to myslela

n0mi
23. júl 2016

@guizui uprimne to mas krasne hodnoty. To co vravis ti nezvysi velmi glykemiu. Tiez jem za hrst orechov za den aj biely jogurt. Mozes aj cokoladu nejaku tablicku z 85% (mam odskusane). Inak mas fakt krasne hodnoty. Ako ti vysiel ogtt test? Lebo keby nespomeniea ketolatky ani by som nepovedala ze mas g diabetes. 🙂

werumka
23. júl 2016

@foofee To máš pravdu, když se žena stresuje, jestli něco může nebo ne a ve finále jí málo, je to rozhodně o dost horší. Ten stres za to nestojí.

n0mi
23. júl 2016

@guizui ona ti berie krv podla mna na hb1ac co je priemer glykemie ked mas do 6 mmol tak dieta zabera a si ok. Len viac ta stresuje ked nevies po com vyletis a po com nie. radaej si ho zadovaz

werumka
23. júl 2016

@guizui Ty ořechy i jablko s jogurtem jsou úplně ok.
Ketony v moči znamenají, že tělo hladoví - mohlo to být tím, že celkově jíš málo sacharidů, nebo kvůli tomu, že jsi neměla druhou večeři. Ketony si jinak můžeš kontrolovat sama. V lékárně si kup proužky do moči DIAphan a ráno si kontroluj moč. Pokud Ti tam budou pořád lézt ketony, přidávej sacharidy 😉 Glykémie máš úplně ok.

n0mi
23. júl 2016

@werumka glykemie ma ukazkove, ja by som ani nepovedala ze ma gd. Co by som ja dala za take hodnoty :D

werumka
23. júl 2016

@n0mi No nemusí mít GD 🙂 Vzhledem k testování cukrovky na Slovensku je to tak padesát na padesát 🙂 Ale i kdyby cukrovku měla, tak do toho 30. týdne jsou glykémie často v pohodě a pak najednou vyletí, proto se to musí hlídat...

n0mi
23. júl 2016

@werumka na sr tie testy ja neviem. Niekde beru zo zily, niekde prst kde je az 25% odchylka. Barsako sa to testuje.

vvia
23. júl 2016

@foofee rovnako🙂 len soˇ to tu nechcela pisat 😀 ja som pri prvej nic poriadne nejedla a pri druhom mi presli obcas aj sladkosti :D

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre