Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

eyael
3. nov 2011

@llluckaaa - jj, tohle nám povídala v diaporadně 😉 nepřijde mi to až tak do podrobna 😉 horší by bylo, kdyby po nás chtěla vzorečky 😀

mimys
3. nov 2011

@maxkatka mě se na noc osvedcilo 2 dcl mlíka a půl rohlíku. ráno bylo pak 5,5...
jedla jem cca v 10 hodin

mimys
3. nov 2011

@maxkatka mrkni na www.tehotenskacukrovka.cz tam máš všecko vysvětlený.... píše to tam doktorka od apolináře.... tam je vsecko vysvetlený polopatě ...
a ty doktorky jsou dobrý, chodila jsem k nim...

maxkatka
3. nov 2011

@eyael Hele, nechci se hádat... to charň bůh...

Ale ještě k tomu rannímu cukru... mě moje DIA říkala, že po třetí hodině ráno k čemusi v těle u těhotných dochází (něco ohledně placenty) a to způsobuje vysokou hladinu cukru ráno.... Nepamatuji si to co přesně říkala... takže denní hodnoty cukru zhodnotila jako uspokojivé, ale že to ráno se jí fakt nelíbí (nejen jí, že). Takže stanovila postup, který tu píšu né poprvé.

Namátkově měřit ketony v moči...
Počkáme do 11.listopadu, kdy mám kontrolu na gynekologii (nabízela jsem možnost, že se přeobjednám na dřív - toto mi "tluče" do hlavy gyndař, že kdykoliv cokoliv, že se mám ozvat), kde chce, aby mimčo bylo převáženo a pokud bude tabulkové (v jistém rozmezí možné váhy), tak se bude pokračovat dál v dietě... Pokud by bylo větší, tak nasadí na noc inzulín, aby omezila tu tvorbu co tam "rozhazuje" ta placenta....

Jsem na dietě teprve 2 týdny... Takže všechno je ve stavu "zkoumání", že? Každé tělo reaguje jinak obzvlášť u těhotných...

Ale tu druhou večeři určitě znovu vyzkouším... Protože minulý týden jsem ty hodnoty dostávala pod 5,5, ale blbec jsem si nenapsala, CO jsem tam jedla - druhou večeři jsem si dávala.

maxkatka
3. nov 2011

@eyael jo ale v pár věcích se trošku "rozcházíš"... Když by sis zadala do různých tabulek, kolik mám při své váze v těhu přibrat, tak vychází 0-6kg (za celé těhotenství)... takže to, že jsem nic nepřibrala (prvně jsem přibrala kilo, ale při této dietě je dole) nikoho vůbec nerozhazuje... ani toho gynekologa...

A ještě k tomu, jak rozebíráš, jak to mám rovnoměrně či nerovnoměrně rozložené... nejde o hodnoty přes den... ani o hodnoty PO snídani... jde jen o hodnoty na lačno, které nedokážu "udržet" na uzdě...

llluckaaa
3. nov 2011

@eyael @maxkatka Holky, neperte se 😉 Je dobrý znát názor taky někoho jiného a toho svého dr. si trochu kontrolovat a pohlídat. Podle vzhledu těžko poznáme, jestli jen ten náš dr. dobrý nebo horší.
Jsem zvědavá, co na tebe 11. vymyslí... Teď už o tom víš víc a můžeš se i víc vyptávat a dyžtak argumentovat tou internetovou stránkou - mám na mysli tu tehotenskacukrovka.cz, ne že ti to poradili kamarádky na diskuzi 😀
Škoda, že je ten Apolinář tak daleko, ty přednášky by mě zajímaly.

maxkatka
3. nov 2011

Holky, tak teď čtu v poradně na http://www.porodnice.cz, kde odpovídá buď dr. Moravcová nebo Dr. Krejčí a tam je dotaz ohledně ranních hodnot... Maminka se tam rozepisuje, že denní hodnoty docela "uhlídá", ale raní ne-e a že její ošetřující dr. chce nasadit buď jakýsi lék či inzulín, protože jí tvrdí, že ranní hodnoty se dietou "uhlídat" nedají 😖

Nato je odpověď taková teda neurčitá:
Pro správný nitroděložní vývoj dítěte jsou nezbytně nutné normální glykémie matky. Jakou cestou jsou dosaženy důležité není - když je dieta dodržována a glykémie přesto nejsou v pořádku, jsou na místě léky. S metforminem jsou dobré zkušenosti a podle dosavadních studií je pro plod bezpečný. V případě pochybností můžete dát přednost inzulinu, který neprostupuje placentou, proto na dítě nemá žádný vliv. Mějte také dostatek pohybu (pokud nemáte jinou porodnickou komplikaci a nemusíte ležet v klidu), dělejte si dlouhé procházky, těhotenské cvičení atd.
Krejčí

http://www.porodnice.cz/poradna-MUDr.-Milena-Mo...

llluckaaa
3. nov 2011

@maxkatka Nám říkal dr., že metformin má dost vedlejších účinků. A v příbalovém letáku píšou, že se nesmí, když jsi těhotná ☹ http://www.zentiva.cz/our-products/pages/html-l... Takže spíš ten inzulin

maxkatka
3. nov 2011

@llluckaaa Jo já to netvrdím... ale to co napsala výše uvedená dr. Krejčí je snad i autorka stránek http://www.tehotenskacukrovka.cz/onas

Jde mi spíše o to, že tam maminka píše, že jí její dr. taktéž tvrdí, že dietou ranní hodnoty neupraví... 😖 Protože TO je problém, co tu řeším celou dobu já... 🙄 Ranní hodnoty na lačno a že mi dr. bude chtít případně nasadit inzulin...

llluckaaa
3. nov 2011

@maxkatka Jasně, chápu, to jen že mě překvapilo, že chtějí předepisovat prášky, u kterých je vyloženě napsáno, že je těhotné nesmí. To můžou dělat? Tady je taky dost maminek na inzulínu, kterým dieta očividně nepomohla.

kludsisek
3. nov 2011

teda děvčata vy jste to tu rozjely ve velkým 😀 tak teda taky napíšu co si o tom myslím.....těhu cukrovka je dá se říct cukrovka II. typu která se projevuje v těhotenství a to z důvodu hormonů které vytváří placenta. Ty způsobí horší citlivost tkáně na inzulín tzn. že inzulínu máme dostatek ale naše tělo ho nedokáže využít. proto by měla těhu cukrovka zmizet po porodu kdy se vyloučí přítomnost hormonů placenty...to však trvá u každé maminky jinak. Je pravdou že maminka která měla těhu cukrovku může předpokládat že v pozdějším věku bude mít diabetes II. typu.
Dieta při cukrovce je bohužel založena i na omezení příjmu tuků a to proto že slinivka neprodukuje pouze inzulín ale i jiné štěpné hormony a metabolismus cukrů a tuků se prolíná. Proto u diety kdy vyloučíme sacharidy a upravíme jejich přísun dle tabulek začne tělo odbourávat tuky a měnit je zpátky na cukry a tomu se vyhnout nedá!!! Ano odpadní látkou jsou ketony (aceton) v moči nikoliv v krvi!!!!! To však neznamená že tělo hladoví.....pokud je však člověk obézní nehubne na váze a stejně má ketony v moči je to příznak hladovění a špatného stravování. Ketony v moči nejsou pro miminko nijakou hrozbou. Mnohem větší hrozbou je pro něj ten vysoký cukr.....tím nechci říct že je testování proužkami zbytečné to ne, ale testuje se ranní moč a to právě z důvodu abychom věděli jestli v noci neklesá cukr příliš nízko. Já osobně těhu cukrovku mám dietu dodržuji na 99% vážně se snažím....druhou večeři mám, pohyb také....a hubnu a ketony v moči mám stále...za to jde vidět že tuk se vážně odbourává...hladem netrpím a cítím se i aktivnější 😀 snad můj příspěvek nezavrhnete jsem zdravotní sestřička a snažím se napsat to co o cukrovce vím 😅

maxkatka
3. nov 2011

Holky, jak jste na tom s pohybem? Já docela blbě.... Tvrdne mi břicho a bolí mě stydká kost... Magnezko beru od cca druhého měsíce... Když jsem v klidu, tak OK, ale jak mám více pohybu, tak je všechno špatně... což zase u cukrovky bych potřebovala se více hýbat.... Jsem v naprosto začarovaném kruhu... 😢

maxkatka
3. nov 2011

@kludsisek díky, díky, díky... toto mě dost povzbudilo 😵

llluckaaa
3. nov 2011

@kludsisek Já tady čtu u v knížce dietologie, že "u těhotné ženy dochází při hladovění k rychlejšímu poklesu hladiny glukózy, inzulinu a glukoneogenetických (co to asi je???) aminokyselin. Vytvářené ketolátky pak pronikají placentární bariérou a mohou vyvolat metabolické změny u plodu a dokonce může dojít k poškození jeho mozku."
Já teda myslím, že hubnutí v těhotenství je prostě chyba - znamená to, že ti nestačí to, co přijmeš a bereš ze zásob tuky a tím pádem máš těch ketolátek mnohem víc. Takže jestli hubneš, měli by ti v tvé dietě nějaké ty sacharidy přidat. Kolik jich baštíš?

maxkatka
3. nov 2011

@llluckaaa No to by ale podle mě spíše bylo, že jsou ketony v krvi... nikoliv v moči... ale je to jen můj "pohled"... jinak co čtu o ketonech (v moči) v těhotenství, tak je to "běžný" jev způsobený hladověním a nebo nedostatečným příjmem sacharidů... "léčba"... kde druhé večeři si dát pečivo s "delším" sacharidem...

llluckaaa
3. nov 2011

@maxkatka Jo jo, to bysme léčily stejně 🙂 Jaký je rozdíl ketony v krvi nebo v moči, tomu popravdě vůbec nerozumím, ale když to beru selským rozumem... nejdřív jsou v krvi, tou putují do tkání a do ledvin, v ledvinách se vyfiltrují a pak jdou z ledvin do moči a ven z těla... Chce se mi z toho čůrat 🙂 Musím už běžet, pa, nemysli na nic ošklivého, ty i miminko budete v pořádku a doktorka (ať už s dietou nebo s inzulínem) se o tebe postará!

eyael
3. nov 2011

http://oldweb.izip.cz/ds3/hypertext/AKAAF.htm glukoneogenetické aminokyseliny

kludsisek
3. nov 2011

@llluckaaa ježíš no jo ale takhle na férofku tady strašit budoucí maminky to jsem se vážně neodvážila. Tady se diskutovalo o ketonech v moči, ketony v krvi jsou hlavně záležitostí diabetiků kteří mají diabetes déle než pár týdnů do porodu 🙂 jinak aceton jde do krve, moči a do dechu proto se říká že diabetik s hyperglykémii je cítit silně po alkoholu ale to už je metabolický rozvrat a ketoacidóza a komatický stav 😎 já tím chtěla říct že s ketony v moči třeba na začátku dia diety se nic nenadělá, já mám glykémie zcela v normě ráno např. 4,7 takže vážně v noci nehladovím celkový počet sacharidů 375g a stejně ketolátky v moči mám na 3x. GHB také v normě takže dieta je nastavena správně. Jinak obecně je známo že těhulky s vyšším BMI a to jsem i já (94kg při 164cm) prostě zhubnou 2-4 kila a poté již do porodu nepřibývají na váze.

llluckaaa
3. nov 2011

@kludsisek Já taky nechtěla nikoho vyděsit, ale osobně dávám přednost upřímnosti než někomu mazat med kolem pusy a tvářit se, že je všechno strašná pohodička - byla to reakce na tvoji hlášku: "ketony v moči nejsou pro miminko nijakou hrozbou", jinak by mě to sem ani nenapadlo psát.
Uznávám, že ty to máš asi nastavené dobře a pěkně si tě hlídají, ale s těmi 375 g sacharidů jsi tu výjimka. Holky tu psaly, že mají 225, 250 a 275. Nad 300 jsem tu objevila zatím jenom sebe (a tebe). Holky, přiznejte se, která máte taky víc? 🙂 A neříkej mi, že jsi měla těch 375 od začátku, zvedli ti to určitě až na základě nějakých výsledků. A to se tady přesně řešilo, jestli by nepomohlo mít víc sacharidů na den a jíst je ve víc porcích než v 5.
Ale nemám chuť se tu hádat, vypadá to, že jsi v tom zběhlá víc. Ty ketony v moči mi ale pořád nejdou do hlavy. A kde se teda vzali v té moči, když před tím nebyly v krvi? A bavíme se tu pořád jen o těhotenské cukrovce nebo píšeš o něčem jiném? Ty pracuješ jako dietní sestra nebo sestra na dietologii?

llluckaaa
3. nov 2011

Je tu někdo, koho jsem svou informací vyděsila? Jestli jo, omlouvám se, samozřejmě je naprosto miniaturní pravděpodobnost, že vás nějaké ty komplikace potkají. A pokud budete pěkně papat podle diety a poslouchat pana doktora, tak je ta pravděpodobnost nulová 🙂

llluckaaa
3. nov 2011

@eyael Dík, zkusím s tím zamachrovat ve škole 🙂

maxkatka
3. nov 2011

@llluckaaa ty studuješ nějaký zdravotnický obor?

llluckaaa
3. nov 2011

@maxkatka Jsem odhalená 🙂 Studuju na nutričního terapeuta...

maxkatka
3. nov 2011

@llluckaaa Jůůů, takové známosti se můžou jednou šiknout 😀 Teda co je pak náplní nutričního terapeuta? Je to to, že za Tebou někdo příjde a ty mu na základně něčeho stanovíš CO a KDY má jíst? 😅

llluckaaa
3. nov 2011

@maxkatka V podstatě jo. Je to vlastně to, co byla dřív dietní sestra. Pracuje např. v nemocnici a plánuje pacientům stravu s ohledem na jejich onemocnění. Ale rovnou se přiznávám - všechny postřehy, co tu píšu o jídle při těhotenské cukrovce, jsou v podstatě úplně laické, protože, a teď to bude znít hrozně blbě 🙂, těhotenskou cukrovku jsme ve škole ještě nebrali. Ale hrozně mě to téma zajímá, tak si k tomu zjišťuju plno informací sama a chtěla bych o tom psát absolventskou práci.

eyael
3. nov 2011

@llluckaaa - mě jsi tedy nevyděsila 😉 jsem takový pacient, který má raději víc informací i o tom co se může stát špatného, než pak být nepříjemně zaskočená 😉

maxkatka
3. nov 2011

@llluckaaa však je to jedno.... jde o to, jestli Tě to baví... a pokud ano, tak se dá sehnat spousta informací dopředu... Já mám takto "nastudované" problémy s močením u koček(kocourů) - teda zánět plus močové kameny či písek.... muselo mě to zajímat... jednoho kocoura mám s tímto problémem už 5,5 roku a druhý mi bohužel musel "odejít" dřív než jsme zjistili přesnou příčinu problému... 😢 Měl močové problémy, ale né stejné jako ten starší... došlo to do špatného stádia, kdy už nebyly peníze na další a další pokusy... a nemohla jsem se dívat na to jak chřadne... teď už to bohužel vrátit nedokážu... 🙄

llluckaaa
3. nov 2011

@maxkatka To je smutný. Člověk by tomu zvířátku rád pomohl, ale někdy se to prostě nedaří. Já si taky vždycky přála mít doma kočku, ale manžel má alergii. Ach jo.

petrusew
3. nov 2011

Ahoj holky. Tak jsem včera ráno po odvážené snídani měla hod. a půl po jídle 2,7...no nebylo mi dobře. Tlak jsem měla taky nic moc - 105/60...tak jsem si dala horkou čokoládku a bylo mi fain! No uvidíme, dneska jsem si k snídani dala bílej rohlík a gl. jsem měla lepší, než po celozrnném. Tak já to fakt nechápu!
k těm ketonům, měla jsem je jen dvakrát od té doby vím, že třeba večer, když jdu na wc si dám trošku mléka a ráno je tam nemám. Mléko mi pomáhá na žáhu, to je druhá věc.

petrusew
3. nov 2011

@maxkatka Kocourka máme taky, má 6 let a od jeho asi 8m je kastrovaný. Je fakt, že to o čem jsi psala je noční můra u kastrátů. Tequila má spec. granulky a musím zaklepat, zatím je v pořádku.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre