Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

sisi137
29. mar 2014

@kacule85 já se rozhodla, že hladovět nehodlám, takže si mezi jednotlivými jídly dávám něco navíc nebo jím po 2 hodinách-podle hladu. Do 250g za den se vlezu v pohodě a víc to řešit nebudu, když si to nemám ani jak zkontrolovat. Sladkému a bílé mouce se vyhýbám uplně, ale jde to poznat na mé psychice 😒 Máme doma nějaké potíže s bydlením takže jsu celkem na nervy a když bych do sebe cpala sladké hned by mi bylo líp 🙂

kacule85
31. mar 2014

@werumka Dnes budu poprve testovat s glukometrem.Chěla jsem se zeptat,jak a casto se meri?Docetla jsem se 3 krat dene,na acno pak po jidle a pred spanim a jaky by mely byt ty hodnoty spravny ?Dekuji moc za odpoved. 🙂

sisi137
31. mar 2014

Tak já to nevydržela a také si glukometr pořídila. Od dr pak zkusím vydyndat aspoň ty proužky.

@kacule85 holky diabetičky z jiné diskuze měří ráno na lačno a pak hodinu po každém hlavním jídle. Ty hodnoty nevím, ale určitě na netu dohledáš.

sislik2010
31. mar 2014

@kacule85 doktorka po mě chce velký a malý měření. Velký je rano lačná hodinu po jídle. Pred obědem hodinu po obědě, před večeří a hodku po večeři a potom v 10 před večeří. Maly je stejný jen se neměří pred každym jidlem ale az hodku po. Rano se měří vždy. Ale chce to vždy jen jednou týdně každý. Jinak hodnota na lačno do 5,2 a hodku po jídle 7,3.

kacule85
31. mar 2014

@sislik2010 Takže když se budu měřit 1 hodinu po jídle je to ok?Já jdu do dia poradny zítra dopoledne tak to mi asi rekne lekarka jak a co ?Já si ten glukometr koupila na vlastni naklady a dnes sem se merila na lačno a měla jsem hodnotu 4,9 takže jsem se přesvědčila o tom ,že to asi tak hrozný nebude.jsem na dietě cca 3 týdny .Budu se měřit i ted po veceri,tak sem na to zvedava.Mela sjem v planu merit se po 2 hodinach po jidle ale tak zkusim to po ty hodine.

kacule85
31. mar 2014

@sisi137 to je fajn,myslim ze je dobry se merit a vedet.Já zkusim pak i trosku experimentovat,a budu vedet co muzu a co uz priste treba ne 🙂 Za hodku jdu merit po veceri,tak sem zvedava na ty hodnoty 🙂

kacule85
31. mar 2014

@sisi137 Pokud jses jen na diete a neberes inzulin,tak na prouzky nemas narok.¨ptala jsem se na to sestricky :/ Takze sem koupili glukometr rovnou se zasobou prouzku ,to mi do konce tehu vydrzi 🙂

sisi137
31. mar 2014

@kacule85 je to divné, protože holky co mají těhucukrovku a dietu tak dostali glukometr a dostávají i ty proužky. Ještě nic neplatily.
Já nevím co s tím jídlem, jsem furt hladová, byla jsem zvyklá si každou chvílu něco zobnout a teď mi nestačí ani ty 2 hodiny ☹ Přitom jím víc než když jsem dietu neměla.....

kacule85
31. mar 2014

@sisi137 Tak to nevim,ale me sestra rekla ze na too narok nemam .Musela bych si pichat inzulin aby mi zapujcili glukomer :/ Je to des,clovek aby si vse kupoval na vlastni naklady :( A muzu se zeptat, co treba jis?Rano ,presnidavka,obed,svacina,vecere a druhá vecere?Takhle jim ja pres cely den.TEd sem se merila po veceri,mela jsem 200g brambor,150 g zeleniny a dietni karbenatek a po veceri sem mela hodnoty 10,3 ☹ coz neni malo ,a před veceri jsem mela 4,9.Tak nevim kde je chyba.Ten hlad znám ,..je to hrozny,clovek ji a porad ma pocit hladu :( Ale co nadelas,nic..zitra budu mluvit s doktorkou,tak sem zvedava jaky budu mit vysledky krve jdu po obede.

werumka
31. mar 2014

@sisi137 Ahoj, těhotné mohou dostávat proužky a glukometry akorát ty, které jsou přímo v ordinaci (ordinace od firem dostávají nějaké množství balíčků jako "reklamní" - glukometry či proužky) - ale v Čechách nemůže těhotná s gestačním diabetem pouze na dietě dostat poukaz a s ním dojít do lékárny. To by skutečně musela být na inzulinu. Na Slovensku je to trochu jinak, tam na to pojišťovny ty kolonky mají, u nás ne. Každá diabetologie tak má nějaké glukometry k zapůjčení, ale je jen na ní, komu je půjčí - odvíjí se to od množství kusů, které mají k dispozici.

@kacule85 Ahoj, ten postup je takový, jaký Ti psala Sislik - je dobré tak dvakrát, třikrát do týdne takhle proměřit ten den, případně mimo to zkusit měřit hodinu po jídle, které neznáš, nejsi si jistá jeho účinky na glykémii. Hodinu po jídle je ta hranice do 7,3, na lačno do 5,5. ALE! Pokud se to bude o nějakou desetinu, dvě, tři lišit, nemá smysl si nad tím lámat hlavu - i ty nejpřesnější glukometry mají klidně 10% odchylku. Já jsem se třeba dneska v noci měřila, protože jsem měla pocit, že mám hypo a v tu samou chvíli mi to ze tří měření postupně ukázalo 4,4 pak 3,6 a pak 3,8. Takže měření glukometrem je skutečně hlavně pro Tvou orientaci, jakou tendenci ta glykémie v daný okamžik má. Nejde to brát jako absolutní číslo.

ynett
31. mar 2014

@werumka prosím ťa, písala si že je dobré prvú kvapku krvi utrieť a merať až druhú. je tam nejaký dôvod na to? ja si vždy meriam tú prvú lebo lekárka mi nič také nehovorila a tak ma to zaujalo. Dakujem🙂

ynett
31. mar 2014

@werumka @sisi137 @kacule85 veru tu na SK som dostala aj glukomer aj prúžky a plus ešte aj pásiky na moč. škoda že u Vás to tak nie je:-/

werumka
31. mar 2014

@ynett Právě, u vás je tohle lépe ošetřené. Tady na to ty kolonky pojišťovnám chybí ☹ První kapka bývá o malinko sladší. Ve finále to o moc není, ale vzhledem k tomu, že glukometr má taky nějakou odchylku, tak je to lepší dělat takto 🙂

ynett
31. mar 2014

@werumka dakujem za vysvetlenie🙂 tak skúsim to s druhou kvapkou🙂

kacule85
31. mar 2014

Můžu jíst taky musli s jogurtem?Já si tam davam bud liskovy orisky nebo kiwi atd ale mam rda musli a cetla jsem ze neprazene muzu ?Co vy holky,taky ho jíte?

sisi137
1. apr 2014

@kacule85 j myslím, že u té večeře jsi přešvihla tu přílohu.
Jinak můj jídelníček je např.:
Snídaně: chleba(cca 70gr), máslo a na to buď šunka od kosti nebo vajco. K tomu kousek zeleniny(počítám tak, abych měla těch 40gr sacharidů.
Svačinka: 100gr jogurtu s kouskem ovoce(půl jablka nebo celé kiwi)
Oběd-maso a příloha rýže, brambor, někdy jen chleba. Já to s těma obědama mám horší, nemůžu nějak vyvařovat, protože mám spíš polehávat ☹
Svačina:chleba s Lučinou, kousek zeleniny
Večeře: chleba, eidam nebo šunka, zelenina
II. večeře: 250ml mléka a kousek chleba nebo cnackenbort

Někdy si dám mezi jídly pomeranč nebo mandarinku. Když už nemůžu vydržet.

sisi137
1. apr 2014

@werumka děkuju za info. No mělo by to být ale nějak pořešené celkově, když už teda zavedli plošné testování ogtt. Já si to klidně koupím pro klid mé duše a zdraví miminka, ale co ti co na to třeba nemají-žijí jak se říká z ruky do huby ☹

sisi137
1. apr 2014

ještě jsem zapomněla k tomu jogurtu dávám 20g kukuřičných lupínků

mzp
1. apr 2014

@ynett včera jsem byla v metabolické poradně a také jsem dostala zapůjčený glukometr s 50 proužky a krabičku 50 testů do moči. Nic jsem neplatila, jen podepsala zapůjčení. Asi je to jak kde...

werumka
1. apr 2014

@sisi137 Pořešené by to být mělo, ale OGTT také není povinný. U gestačního diabetu s dietou z principu nehrozí žádné komplikace. Tudíž je to opravdu hlavně pro klid duše a to pojišťovny neřeší...

ynett
1. apr 2014

@kacule85 v musli býva pridaný cukor takže to nie je vhodné, ja jem čisté ovsené vločky s jogurtom, kiwi a pár orechmi. teraz ponovom skúšam urobiť si ovsenú kašu s kúskom medu, zatiaľ mi to prechádza s hodnotou 4,9. ale medu dávam fakt málo. skúšala som aj stéviu ale tá mi nechutí.

ynett
1. apr 2014

@mzp no na slovensku to dostávajú všetky tehu s cukrovkou. V čechách podľa báb čo tu píšu nie. 🙂

sisi137
1. apr 2014

@ynett a jak to chutná s těma vločkama? Zasytí to? Jich tam můžeš dát ale jen pár že? Já jen, že bych zkusila nahradit ty lupínky jestli by to pomohlo. V půl dvanácté jsem svačila a už mám zas hlad. Si připadám jak otesánek. Přitom by mi stačila jedna dellisa a do oběda bych měla pokoj 😀

ynett
1. apr 2014

@sisi137 no čo sa týka toho jogurtu tak tam dávam len nejaké tri štyri lyžičky ovsených vločiek, kedže tam idú ešte orechy a kiwi. čo sa týka zasýtenia tak to beriem ako malý olovrant takže som hladná za hodku🙂 čo sa týka ovsenej kaše tak tú robím z cca 250 ml mlieka, do toho 40 g vločiek, od oka kakao, od oka kokos a cca jednu lyžičku medu. 🙂 a to zasýti hodne🙂 ešte po uvarení tam dám chia semiačka, takže to poriadne všetko zhustne a je toho dosť🙂 dnes som si dala trošku viac medu ale prišli nám montovať TV tak som si zabudla zmerať cukor 😠 ja sklerotik. Tak snád zajtra už nezabudnem🙂

annyk
2. apr 2014

Ahoj holky, prosím radu....jsem z toho zoufala - těhu cukrovku mám zjištěnou cca 4týden...chodím na dietologii - cukr před jídlem i po jídle ok, akorát ketony v moči - cca 1hodnota naměřená - ráno... Kvůli těm ketonům v moči si mám aplikovat inzulín ☹...Měla jste to taky tak některá?? Děkuju za reakce... Já ten inzulín vidím jako nutné zlo..

werumka
2. apr 2014

@annyk Ahoj, inzulín kvůli ketonům je u těhotenské cukrovky k ničemu, budeš jich mít ještě víc. Pokud máš ketony ráno, je potřeba přidat jídlo na noc. Pokud i po přidání jídla bude glykémie ok, tak inzulín rozhodně ne-e...

sisi137
3. apr 2014

@annyk přesně jak píše werumka-inzulín se kvůli ketonům nedává. Zkus si dát před spaním víc jídla.

annyk
3. apr 2014

@werumka
@sisi137 holky, mně právě dietoložka kvůli ketonům inzulín napsala ☹....aplikovala jsem si ho teď 4dny, asi změním dietoložku... Co vy jste jedly před spaním?? Děkuju

sisi137
3. apr 2014

@annyk t je docela chybka. Já si dávám 250ml mléka a kousek chleba nebo knackenbort. Abych měla max těch 30gr sacharidů. Ketony jsem měřila dnes ráno poprvé a ok.

ynett
3. apr 2014

@annyk tiež mám problém s ketonami ráno. ale je to presne tak ako baby píšu, stačí sa večer ešte najesť. vtedy mám ketony bud negatívne alebo úplne v nízkej hodnote. ked som sa o tom radila s mojou diabetologičkou tak povedala, že pokial tie ketony nie sú sprevádzané hodnotou cukru nad 10 tak je to oka, a stačí sa pred spánkom najesť🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre