Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mamickasilvika
15. aug 2007

tiez som mala v tehotenstve cukrovku a po porode to preslo same a malemu museli upravovat hladinu cukru lebo mal ju nizku tak bol na infuzkach ale dalo sa to do kopy a teraz je z neho krasny a zdravy 9 masacny chlapisko tak hlavu hore vsetko bude ako ma byt. tiez som mala vysoke hodnoty a hrozill my inzulin

annika
15. aug 2007

Ahoj Silvika!
Písala si, že si mala vysoké hodnoty. Boli to nad 8,0 po jedle? Lebo ja mám bohužiaľ nad. A kedy ti zistili tú cukrovku?

emjee
17. aug 2007

lucia24 • 17. aug 2007 o 15:35
Ahojte, som v 26 týždni a bola som na teste na cukor GTT. Vyšla mi hodnota 8,7 a tak musím si ho ešte raz zopakovať. Neviem v akom rozmedzí by mali byť hodnoty ak to dakto vie tak poprosím nech sa ozve,lebo nemám s cukrovkou žiadne skúsenosti a dosť ma to zaskočilo. Pri prvom dieťatku som mala všetko v poriadku a teraz som si na internete prečítala články ohľadom cukrovky a veľmi ma nepotešilo keď som sa dočítala aké následky by mohlo mať dieťatko keď sa narodí.

annika
18. aug 2007

No, tie hodnoty by mali pohybovať nalačno 3,6-5,6
potom 90 minút po jedle do 7,O.

megie
20. aug 2007

emjee..momentálne je horná hradnica normy 8,0. V piatok som si bola pre výsledky a bola som presne na tej hranici. Takže mi diabetologička povedala, že na ďalšie kontroly to nie je, ale nesmiem jesť sladkosti a sladké ovocie do pôrodu. 8,7 je dosť, ale nie je to nič strašné. Niekto má aj 12. Takže ak sa to potvrdí, dajú ti len dietu bez sladkého. Ak to relativne dodržíš, nemusíš mať obavy.. Následky môžu byť také, že by aj bábenko od narodenia malo cukrovku. Ale pri tvojom vysledku a pri dodržaní diety, sa toho nemusíš báť. 😉

tvarohacek
20. aug 2007

ahoj, minulý týden jsem byla na ogtt a krev mi vyšla v pořádku, ale našli cukr v moči. Moje gynekoložka mi řekla, že je třeba omezit sladké, ale když sem se na netové poradně ptala jiného lékaře, řekl, že je to ok a cukr v moči častý a že žádné omezení není třeba. Tak moc nevím, co si z toho vybrat, docela mě mrzí, že v tom maj takový bordel a není zde nějaký standartní postup.

megie
20. aug 2007

tvarohacek, pozri, obmedziť, ale s rozumom... Necpať sa keksíkmi a čokoládou, ale lekvárik alebo ovocie ano. Mne síce dr. zakázala všetko sladké, ale ja to beriem s rezervou... 😉

atevi
21. aug 2007

Mne zistili gedtacny diabetes v 21.tt a moje hodnoty nalacno boli okolo 7, co je vraj pre tehotnu zenu dost vela, ale nie je to koniec sveta.
Kazde 2 tyzdne som chodievala na kontrolu. Den pred tym som si 3x(rano, na obed, vecer) odobrala z prsta krv do ampulky a odniesla som ju do labaku na rozbor. To trvalo az do porodu. Samozrejme som drzala dietu.

marcelana
21. aug 2007

Ahoj holky,
dnes jsem byla na testu OGTT a zjistili mi cukrovku.
Při prvním odběru jsem to měla dobré, hodnota5,0
a jak jsem vypila glukozu tak po 2 hodinách jsem měla 8,4 a maximum je 7,7
Musím jít na diabetologii.
Holky je to hodně překročené?Jaké máte zkušenosti a jak vypadá dieta,co se může a co ne?Je mi jasné že sladké vynechat a jíst pravidelně a málo.Ale já moc nejím a ani sladké moc nepapám,tak nevím,je mi ale 34 let,je to první dítě a moje maminka je diabetes,tak nevím....
Ale jsem z toho na nic...

annika
21. aug 2007

Ahoj Marcela!
My sme všetci z toho na nič, Ver mi!!!Je mi ľúto, u nás moja stará mama mala cukor. Na diabetológii ti všetko pekne porozprávajú čo a ako. Podstatu vieš: nič, v čom je cukor!!!Okrem toho menej sacharidov, bielkovín a ovocného cukru.Jaj, a menej tuku tiež. Radšej viackrát menej, ale už to vieš. A pohyb, prechádzky na čerstvom vzduchu. Pokým to vládzeš, pravda. Aj ja idem zajtra na diabetológiu, už teraz som z toho hotová...Ja už som po dvojtýždennej diétnej skúške, a veru hodnoty mám okolo 8 po jedle. Takže sa strašne bojím...

kalo
22. aug 2007

Ta dieta je blbá! Mě nejvíc vadilo, že se nesmí jíst mléčné výrobky, kvůli mléčnému cukru...Zákaz sladkostí a pečiva mi ani tak nevadil. Před tím, než mi cukrovku zjistili, jsem jedla kvanta jogurtů, sýrů a kefírů. Jedla jsem pak pořád vejce, maso kvůli bílkovinám...a tuny zeleniny...A konec mlsání a sladkého půllitru kakaa k snídaním 🙂

megie
22. aug 2007

kalo, no neviem, kto ti to povedal, ale cukor v mliečnych výrobkoch?!! ved to by si už vôbec nič nemohla jesť. Moja babka je diabetička a nesmie (samozrejme) cukor, a potom sladkosti, sladké ovocie a obmedziť príjem pečiva, chleba, ryže, zemiakov a cestovín... Ale mäso zeleninu a mliečne výrobky môže v neobmedzenom množnstve!
To s tým mliekom, no, neviem, ale podla mňa je to blbosť... pokial nie sú samozrejme tie jogruty a pod prisládzané. 😉

marcelana
22. aug 2007

Ahojte holky...no mě se to taky nezdá s těma mléčnýma výrobkama...teď si právě dávám mléko...
Holky a jak často chodíte na diabetologii?A picháte si do prstu?
Měly jste cukr i při prvním odběru?Já ne,až mi dali vypít glukozu

megie
22. aug 2007

Ja som mala hodnoty 8.00, diabetologička povedala, že presne na hranici. A že na pravideln´é kontroly to nie je, len si mám dávať pozor na sladké. 😉

annika
22. aug 2007

S tými mliečnými výrobkami fakt treba dávať pozor, nie je to blbosť. Tam je mliečny cukor a treba s tým počítať!Ja som teraz bola na kontrole a pani doktorke sa veľmi nepáčil výsledok krvi po raňajkách, hoci som si dala len ´jeden grahamový rožok s mliekom. Od dneska môžem buď to alebo to, spolu je to zlá kombinácia. Ja, a namiesto grahamového rožku radšej tmavý chlieb! Takto som dopadla, ešte zatiaľ bez inzulínu...

megie
22. aug 2007

annika, to fakt? No mne mliečne nič nezakázala... asi za to, že som nemala moc vysokú hodnotu, nie? Ale napr. aj tá moja babka..nemá zakázané mliečne.. tak nechapem..a ona je normal cukrovkarka..má lieky ale zatial nepicha.

atevi
22. aug 2007

Pred porodom som bola mesiac v nemocnici a kedze som mala gestacny diabetes, nasadili mi dietu. Pravidelne som dostavala (narozdiel od ostatnych) acidofilne mlieko alebo biely jogurt, denne grahamove rozky + maslo, syr, sunka. Na obed zemiaky, ryza, cestovina s masom.

kalo
22. aug 2007

Holky je to bohužel fakt...v mléce je mléčný cukr-laktoza...(a v ovoci zase ovocný cukr-fruktoza). Proto koukněte, kolik sacharidů má např.jogurt nebo 100ml mléka. Je to docela dost. Ne, že by to byly úplně zakázané potraviny, ale za den si dát třeba jen 1 jogurt nebo 2deci mléka (nevypít půl litru naráz 🙂) Nejmíň sacharidů z mléčných výrobků má tvaroh a sýr cottage. Ty jsou v pohodě...

megie
22. aug 2007

no ja pijem denne maxi 3dl mlieka.. A nepoznám nikoho z cukrovkou komu by zakazali aj laktozu..., fruktozu obmedziť, ale laktozu.. To patrí skôr do tej prísnejšej diety, nie?

atevi
22. aug 2007

Mne dokonca gynekolog poradil sladit fruktozou. Kupila som si v potravinach 400g balenie a to som pouzivala aj v nemocnici.

megie
22. aug 2007

hej všetko je lepšie ako "normalny" repný cukor.. 😉

kalo
22. aug 2007

Holky, zase se z toho nezbláznit. Jíst tak nějak normálně, ale dávat si pozor hlavně na přímý cukr. Já měla hodnotu dost vysokou (8), tak jsem si dávala dost pozor. A i když jsem to hodně brzo srazila na minimum a držela si ho, byla cukrovka jedním z důvodů (+ještě to, že malá byla KP), proč jsem musela rodit plánovaným císařem o 2 týdny dřív...berou to prostě jako rizikový faktor u porodu (i když ten cukr už je dávno v normě..) 😠

adetka
autor
23. aug 2007

z mliecnych vyrobkov mne povolili iba nizkotucne biele jogurty... brrrr, fuuuj 😖... a par deci nizkotucneho mlieka... a z natierok som si davala akurat syr Lucina s pazitkou a Cottage... to mi schvalila aj diabetologicka... a potom som mohla tvrde syry...

a co sa tyka inych sladidiel... tak mne zakazali aj sladidla pre diabetikov... az teraz mozem... ked uz nie som tehotna... 😖 😕

megie
23. aug 2007

kalo, ja som mala hodnotu 8 a mne povedala, že je to presne na hranici. Takže nemusím k nej chodiť na kontroly, ale mám sa vyhýbať sladkému. A ty hovoríš, že 8 je dosť vysoká hodnota... Mne už dalej cukor kontrolovať nebudú. 😕 Ako je to možné? 🤐

adetka
autor
23. aug 2007

ja som mala az 9,2... takze som na kontroly chodit musela... dokonca aj glukomer mi zapozicali... a cukor som si merat musela... ale 8 fakt nie je prislis vysoka hodnota... sak horna hranica je 7,7... alebo mas kalo na mysli hodnotu na lacno... ktora je do 5,6?

annika
23. aug 2007

Adetka, aj mne povedali nízkotučné biele jogurty, ale z tých je mi zle. Keď už biely, tak len smotanový. To nemá takú kyslú chuť a aj vydržím s ním od obeda do večera. A že vraj lyžičku dia džemu smiem do toho dať...Ešte som to neskúšala, vždy zabudnem kúpiť ten džem.
Megie, možno že tebe to skontrolovali na glukometri? Alebo normálne v laboratórii? Lebo aj tie glukometre nie sú veľmi presné...

annika
4. sep 2007

No, predvčerom som si kúpila ten dia-džem a natrela som si trošku maslový chlieb, potom som 90 minút po jedle skontrolovala krv...Mala som 8,4!!!! a pritom som bola hladná ako vlk. Tak som si ten džem pekne odložila na lepšie časy, keď už nebudem mať cukor. Dúfam, že raz to príde...

adetka
autor
4. sep 2007

annika... pocas tehu cukrovky som mala zakazane aj diabeticke sladkosti a nahradne sladidlo... v tehotenstve reaguje telo inakcie, ako pri normalnej cukrovke...

babulka
4. sep 2007

baby, ja som uspesne s tehu cukrovkou prezila tehotenstvo - vzdy som mala hodnoty pod 7,0, to je hranicny hodnota, viackrat po sebe nad 7,0 je na inzulin. Toto mi tvrdila moja diabetologicka a ciala som to aj vo viacerych materialoch. 7,0 ani o 0,1 viac.
Pokial ide o mliecne vyrobky, tie sa tehotnym nesmu z pochopitelnych dovodov zakazovat, ale klasicki diabetici ich musia obmedzovat, prave kvoli mliecnemu cukru. Ovocie len presne podla tabuliek - hrst hrozna, par sliviek - vsak urcite ste dostali tie letaky, kde je vsetko rozpisane aj s glykemickym indexom a hodnotami.
Umele sladidla sa pri tehu cukrovke niektroe mozu, niektore nesmu - niektore prechadzaju cez placentu do krvneho obehu babatka a niektore nie. Mam kdesi ich zoznam, ale to z jednej americkej studie. V pohode som pila napr. Pepsi light, samozrejme v rozumnom mnozstve, ale napr. Coca Cola Light sa nesmie prave kvoli pouzitemu sladidlu.
Videla som v nemocnici dietatko, ktre sa narodilo matke diabeticke, ktora nedodrziavala dietu. Hrozne. Hlavne preto sa dietu oplati dodorziavat. A na hodnoty nad 7,0 pozor.
Prajem vela uspechov, nech to dobre dopadne. Ja som hned po porode mala glykemie take perfektne, ze mi dali puding s piskotami. Vtedy to bola najvacsia mnamka na svete 🙂

adetka
autor
4. sep 2007

babulka... ja som mala hodnotu 9,2... a pocas tehotenstva obcas aj nad desat... a inzulin mi nedali... nie je to pravidlo...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre