Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

marketa137
19. feb 2012

@werumka jako 1-2 jednotky 😕 , už ted doktorka říkala když přidávam třeba večer že 2 jednotky u mě nejsou nic takže mam zvyšovat když uvidim po 4 😉 . Já nikdy hypoglykémii neměla. já právě byla na tom že denní jedině s jídlem a jinak ten noční 😉 . Ty máš cukrovku 1 typu?

werumka
19. feb 2012

@marketa137 Jestli to máš ozkoušené - začínat na 4 jednotkách v případě připíchnutí, tak je to tak ok. Já jsem se celý život s cukrovkou držela s jednotkama při zdi 😀 V tu noc bych z toho hypa měla trochu obavy, ale to by asi chtělo zkonzultovat s doktorkou... pokud Ti to udělalo takhle dobře, tak to zkus třeba večer 30 jednotek a ve tři ráno 15. Ten denní se skutečně může přidávat i bez jídla, ale to je hlavně v případě vysoké glykémie, kdy bys měla třeba kolem 10. JJ, 1. typu.

marketa137
19. feb 2012

@werumka 😉 jí volam až v pátek 😉 . Tak to zkusim, právě nevim jestli je lepší ten noční? Na mě ty nízký dávky nějak neúčinkujou 😖 Takže taky celoživotně 😖 . Já pak snad zase přejdu jen na prášky teda pokud se ještě cukrovka nezhorší po porodu 😒

werumka
19. feb 2012

@marketa137 To se nedá předvídat, jak to bude po porodu. Ale musíš být optimista 🙂
Já jsem nikdy nočním nepřipichovala - on je to takový "základní" inzulín, který je podpůrný přes den a pokryje noc, kdy se nejí, ale jeho účinek nabíhá až později a běží déle. Na připichování je opravdu lepší rychlý inzulín. Ale jak říkám - nemám zkušenost s připichováním na takové hodnoty glykémie. Asi bych zkusila rozložit ten noční a pak jednou přidat 4 jednotky toho rychlého, co bude lepší.

marketa137
19. feb 2012

@werumka takže v noci teda připíchnout 15 nočního a 4 denního? No já optimista byla do minulého porodu , oni říkali že jsem jí měla už před Tomíkem a asi jo protože už zůstala a to se mě po porodu rozjela i štítná žláza 😝 . jsme skoro jak důchodce 😀 😀

werumka
20. feb 2012

@marketa137 Nene, jenom ty 4 denního. Noční už ne. Já měla rozjetou štítnou žlázu i před těhotenstvím, ale to, co začala provádět po porodu byla fakt jízda.

marketa137
20. feb 2012

@werumka 😉 no tak večer jsme píchla 30 nočního v noci připíchla taky ten noční 15 a ráno 7 😒 takže večer budu muset fakt nechat těch 34 😒 a dneska zkusim 34 nočního a v noci ten denní co to udělá 😉 . Já štítku měla vždycky ok, i celé těhu, to mě kontrolovali několikrát a pak po porodu jsme šla na glukozový test a vzali mě krev i na štítku a že je to autoimunitní 😕 😕 ale naštěstí lékama se to během 3m dalo do normálu 😉

werumka
20. feb 2012

@marketa137 Tak zkus ten denní, co to udělá 🙂 Já jí mám taky autoimunitní (souvisí to s cukrovkou) - a v těhotenství byla úplně ok. A pak asi těma hormonama po porodu začala hrozně skákat - 14 dní hyperfunkce, 14 dní hypo... a takhle to skákalo.

marketa137
20. feb 2012

@werumka jo zkusim ale přijde mě to málo ty 4 jednotky 😀 , zkusim a přidat můžu vždycky. To mě nikdo neřekl že to souvisí s cukrovkou 😖 . ted se to celkem drží, příště mě štítku zase zkontrolujou jeslti se zvýší dávka léku 😉

werumka
20. feb 2012

@marketa137 Ona se ta autoimunitní porucha objevuje i bez souvislosti s jiným onemocněním. Ale diabetici 1. typu mají 30% pravděpodobnost, že se u nich tahle porucha objeví. Protože i cukrovka 1. typu je na autoimunitní bázi. Taky jsem musela léky přidat, ale teď už cca rok je to zase v cajku 🙂
Zkus nejdřív ty 4 jednotky a kdyžtak přidej. Věř mi, že existují lepší věci na světě, než se ráno probudit s hypem 😀

marketa137
20. feb 2012

@werumka 😀 to je ěm jasný ale to jsme ještě nikdy neměla, já to mam spíš naopak 😒 . navíc ráno mam UTZ takže musim fungovat 😉

werumka
20. feb 2012

@marketa137 Každý reaguje na jiné množství inzulínu. Když jsem lehávala v nemocnici, tak se stávalo, že jsme tam s holkama byly podobně staré, prodobně dlouho cukrovku a každá jsme měly úplně jinou citlivost na inzulín. Já už jsem mnohdy po půl jednotce měla hypo, některým nestačily dvě.

marketa137
20. feb 2012

@werumka asi jo no, já rovnou začínala na 8 jednotkách s tim že doktorka rovnou řekla že u mě to 100% stačit nebude 😒 . mě nejvíc štvou ty hodnoty ráno a právě se obávam aby mimi zase nebylo obr, no snad by těhu ukončili dřív ne? vždycky mezi 32-34tt byla na utz vidět diabetická fetopatie 😒 to jsem ty hodnoty měla vyšší ale max do 6 takže jsem zvědavá na jaký dávky se dopracuju ted a minule jsem ani nedopichovala v noci a ani ty léky na noc jsme nebrala 😒

werumka
20. feb 2012

@marketa137 Jasně, pokud by byl nějaký problém stran fetopatie, tak se těhotenství ukončuje dřív. Pokud je problém jen v ranní hodnotě, tak to na fetopatii není. Jakou glykémii jsi měla při předchozím těhotenství? Důležité je, že teď už se to řeší od začátku těhotenství.
Cukrovka se v každém dalším těhotenství zhoršuje, to je bohužel celkem normální průběh...

marketa137
20. feb 2012

@werumka 😒 no u Tomíka jsem taky byla na inuzulínu od začátku a ty na lačno taky vyšší pod 6 to nikdy nešlo 😒 a nakonec zkončil na JIP na kyslíku. Doktor říkal že kdyby měl mín kg tak by na tom byl lépe 😒 . A to ještě v 34tt bylo dle utz vše ok 😒 . taky mě to přijde že s každym těhu ty hodnoty jsou horší 😒 . právě se jich musim zeptat jak dlouho ěm nechají když by byl už nález na utz, toho se bojim nejvíc že zase bude nějakej obr 😒

werumka
20. feb 2012

@marketa137 Já mám pořád pocit, že tu musí hrát roli i nějaká genetika - cukrovka může za ledacos, ale nesedí mi, že by při víceméně kompenzované cukrovce mělo dítko až takové potíže... já taky neměla často nějaké extra hodnoty, jedna moje kolegyně v poradně byla takřka pořád mezi 9 a 12 a ty problémy tam nenastaly. Bohužel prostě člověk mnoho věcí neovlivní až tak, jak by si přál. Ale je dobře, že jsi sledovaná a v případě potíží lékaři určitě správně zasáhnou. Dopředu většinou na takové otázky neumí odpovědět, protože se to holt všechno odvíjí od momentálního stavu. Ale reálně není problém naplánovat porod ve 35. týdnu.

marketa137
20. feb 2012

@werumka no je to možný že genetika taky hraje roli. Je fakt že Tomík už od 28tt neodpovídal tabulkám 😀 a teda po porodu nevypadal na čerstvý miminko 😀 . Já se poptam na příští rizikovce, navíc ted jsme i zjistila že při sekci byl problém s placentou takže už příště budou koukat jestli nezarůstá do dělohy 😝 a s malym miminkem moc nepočítam ani ted 😀 a je fakt že na každýho to působí jinak, jak léky tak i ty hodnoty. vždycky co jsem ležela na rizikovym s diabetičkama jedna i 1 typu tak žádná nerodila větší jak 3kg a na JIP nebyli 😉 primář říkal že vždycky v tom roce jim zvedáme průměrnou váhu 😀

werumka
20. feb 2012

@marketa137 No vidíš, kdyby vás neměli, tak tam mají samý drobky 😀 On fakt každý má jiný metabolismus - od toho se odvíjí i citlivost na inzulín. A když je ta citlivost nižší, tak ten organismus má zase víc práce.
Tak dobře, že když budeš zase rodit sekcí, tak tu dělohu můžou zkontrolovat i skrz tu placentu. A jak často chodíš do poradny a na ultrazvuk? Kontrolují Ti ledviny skrz ten metformin?
To je pravda, na čerstvý miminko moc nevypadal - Ale ten hustý vlas by mu leckterý plešounek mohl závidět 😀

marketa137
20. feb 2012

@werumka 😀 😀 vlasů měl šíleně 😕 , i ted jich má hodně ale světlejší 😉 . Rizikovku mam každé 3tt a ještě ke svýmu chodim na klasický kontroly. ledviny jako přes UTZ? nebo jen krev? To nevim, ted budou brát krev tak že bych se zeptala i na ledviny 😉 . Jo třetí a poslední sekce bude 😝 ale je fakt žeTomíka rodit normálně bych nechtěla 😝

werumka
20. feb 2012

@marketa137 Někdy je fakt lepší neznat dopředu váhu dítěte 😀
To je fakt zákon schválnosti - holčičkám vždycky vlasy vypadají a kluci mají takový hára 😀
Ledviny z krve (případně moč) - ale důležitý je kreatinin. Kdybys měla problém s ledvinama, tak se to pak odrazí třeba na množství plodový vody.

marketa137
20. feb 2012

@werumka jo tak to mě dělají pravidělně, ted jak čtu ten kreatinin 😉 . mě váhu říkají na každym utz, no jsme zvědavá na příští utz v rizikovce, to bude jen o týden mín než u tomíka 😉 . Jo to na něj chodili všichni koukat že holky jsou plešatý, dokonce si šli i na novorozenecký pro šampon 😀 😀 . první měl světlý a málo ale Tomík je hodně po mě takže má vlasy po mě, ted se mu zase vlní 😀

werumka
20. feb 2012

@marketa137 Tak to bude jednou krasavec 🙂 Synek měl taky tmavý vlasy, ale teď je světloučkej.

marketa137
20. feb 2012

@werumka 😀 na JIP říkali že bude honit ženský 😀 😀 , jen si ho občas pletou s holčičkou 😀

werumka
20. feb 2012

@marketa137 No co, já zas neměla náušničky a mysleli si, že jsem kluk 😀

gianni
20. feb 2012

@werumka chcem sa spýtať ako riešiť takú situáciu ako napríklad dnes ked som nejako časovo nestihla desiatu a mala som len kávu s trochou mlieka a pravdaže už pred obedom som cítila hypo ,mala som 2,9
kolo pol osmej mám ranajky ,o 10.00 desiata a o pol jednej obed-teda o desiatej som pila kávu a nestihla som si už nič dať a o jedenástej som už neriskovala,ešte ked mám merací den,ten cukor by mi už stupol bez inzulínu a do 12.00 som už bola riadne hladná ,potom som si pichla tak ešte viac zišiel,ale zase ani bez pichnutia nemôžem byť,tak neviem či mám niečo pred obedom zobnúť aj napriek tomu že mi cukor stúpne alebo vydržať už do hlavného jedla
ináč dnes mi prišlo predvolanie na hospitalizáciu do Lobochne od 27.2.na ten rýchlokurz čo som spomínala,ale zajtra to musím obvolať či ma tam vôbec s malým zoberú a ani mi to teraz velmi nevyhovuje,starší syn má kiahne a s maličkým mi treba ísť 29.2. na očkovanie

werumka
20. feb 2012

@gianni Ahoj, tak tam je několik možností. Buď se najíst třeba v jedenáct (později už ne) a oběd si dát až o půl druhé. Dobré je nosit si s sebou třeba nějaké Bebe sušenky - něco, co se rychle zakousne. Nebo piškoty (20 piškotů by Ti mělo pokrýt svačinu). Ale pokud bys nestihla nic sníst, tak je dobré si posunout oběd třeba na 12, nebo na půl dvanáctou. Aby ses nedostala do hypa. Pokud bys měla hypo i tak, tak si dej o něco méně inzulínu (např. o jednu jednotku, aby to po jídle neběželo ještě víc dolů).
A jak dlouhý je ten kurz? Já tyhle kuzy nikdy neměla ráda - ta diabetická družba ve mě vyvolávala dávicí reflex 😀 Ale to je asi tím, že když jsem byla malá, tak jsme se družili furt 😀 Ono se samozřejmě dá žít i bez kurzu celkem dobře - oni Ti tam něco nastíní, ale stejně si musíš některé věci zažít a ozkoušet. U nás třeba fungují různá školení, která jsou ambulantní.

marketa137
20. feb 2012

Holky ještě mam dotaz ohledně pití. Tim že je ted zima tak moc nemusim vodu a tak piju ovocný čaje, samozřejmě bez cukru tak to je snad ok ne 😉

gianni
20. feb 2012

@marketa137 ja tiež v zime vodu nemusím a od rána do večera pijem ovocné čaje,dnes som si práve kúpila čaj pre diabetikov že si dám zmenu a dočítala som sa že neni vhodný pre tehotné a dojčiace ženy(obsahuje šalviu asi preto)

@werumka díky, ten kurz trvá cca 10 dní a hlavne od stavu pacienta

marketa137
20. feb 2012

@gianni ono se v těhu nesmí nic co je dia. Já právě piju jen ovocný a někdy caro s mlékem 😉 . nějak na studenou vodu fakt nemam chut 😝

gianni
20. feb 2012

@marketa137 hej ale to som myslela pre seba dia čaj,ja už nie som tehu ,len kojím,caro velmi nepijem bo ide tam dost mlieka a obsahuje to asi aj dost sacheridov,radšej si dám kávu bez kofeínu s kvapkou mlieka

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre