Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ynett
16. apr 2014

@mia_31 ja to mám presne tak isto. dokonca dnes v noci som si dala uplne nalačno pásik 70% čokolády a hodnota 5,2.
Ale napríklad, dala som si zlú kombináciu jedál a veľa a hned mi vybehla hodnota na 9. takže ja tehu cukovku mám ale kedže jem pravidelne v malých dávkach a sladké si dávam naozaj len k jedlu (okrem toho testu dnes v noci) a len troška, taký ten pásik čo je cca 20 g tak cukor nelieta a je v udržateľných hodnotách🙂

ynett
16. apr 2014

@m.artina uf tak to netuším, ja aj ked som mala vyššiu hodnotu, že som zle skombinovala jedlá tak ked som sa dalej stravovala tak ako som mala tak som mala hodnoty vždy v pohode. takže mne takto vyletela hodnota za 3 mesiace asi len po 3 jedlách. je pravda že teraz už meriam len cca raz denne, niekedy ani to nie. tak ale na krvi som bola pred pár týždnami a bolo všetko oka, o dva týždne idem znovu tak uvidím či je to všetko oka. bábo nie je nejaké väčšie, skôr menšie takže nič nenasvedčuje tomu, že by som to nemala pod kontrolou🙂

mia_31
17. apr 2014

@ynett no ja som to na zaciatku velmi striktne dodrziavala aj prijem Sj aj rozostupy medzi jedlami. Dnes som rano testla vianocku s maslom a hrozienkami + nesladeny caj. Na lacno 4,8 a po ranajkach som merala s malou dusickou lebo mi to prislo hrozne sladke 😀 a hodnota 5,8 co je paradoxne menej ako vcera po bielom rohliku som mala 6,2.

ynett
17. apr 2014

@mia_31 ja tiež som striktne dodržiavala cca mesiac a pol, ale potom som začala postupne testovať a zistila som že naozaj pokiaľ jem menej a často tak aj "zakazané" potraviny nerobia problém🙂
júúúj vianočku by som si veru dala. 🙂

pitryludvikova
17. apr 2014

Tak holky dneska mi volala sestra že mám těhu cukrovku :( v úterý jdu do poradny a jsem zvědavá co mi řekne :(

kocka5
18. apr 2014

@pitryludvikova Ahoj, jsem na tom stejně..... jsem zvědavá co mi řeknou v úterý.

pitryludvikova
18. apr 2014

@kocka5 tak já už nakonec byla dneska... dostala jsem domu glukometr a mám se dva dny v týdnu měřit, mám dietu na 225 g sacharidů na den, dostala jsem takovou tabulku co kolik má sacharidů takže se všechno musí vážit a počítat :D no jako to bude mazec....

kocka5
18. apr 2014

@pitryludvikova ježíš, neděs mě........ kolik ti změřili po sladkém?

pitryludvikova
18. apr 2014

@kocka5 dvě hodiny po vypití toho hnusu jsem měla 9,6 :D což je dost ale holky prej měli i 14

kocka5
18. apr 2014

@pitryludvikova já měla po humusu 8,8....... ale na začátku jsem měla prý 6, takže test neměl být ten den proveden....... tak jsem zvědavá......ale uklidnila jsi mě...... sestra mi to říkala, že to není o moc

pitryludvikova
18. apr 2014

@kocka5 já měla lačnou 5,3 a hranice je 5,6 , já jen doufám že po porodu zmizí a nebudu s tím mít problémy nechtěla bych toto držet třeba rok dva :(

reluska
18. apr 2014

tak pridávam sa ku vám ☹ dnes mi lekárka zväčšila dávku inzulínu z 3 na 5 jednotiek 3x denne si pichám do brucha a uvidíme či to postačí... nechce si klesnúť cukor hoci držím prísnu dietu, začínam 5. mes. a schudla som 6kg a neskutočne ma svrbí celé telo, vraj z cukru ... tak snád vydržím ešte tie 4 mesiace a potom uvidím.. glukozotoleračný test mi robili v 16tt na lačno som mala 6 a 2h po vypití 16,2 ....

ajjka87
18. apr 2014

@reluska blaznis???? do brucha tehotné si nesmu pichat do brucha!!! beriem denne fraxik a gynekolog a hematologicka neskutocne zdoraznovali. stehno, ruka...

reluska
18. apr 2014

@ajjka87 mne to diabetologička tak povedala... fúha idem googliť, ved drobcovi sa nemôže nič stať, ihla je maličká, a ked picháš do brucha tak sa to rýchlejšie vstrebáva ako do nohy a ruky..

ajjka87
18. apr 2014

@reluska i ja mam malicke a tenucke ihly, ale zakazali, ze tehu nemožu do brucha ( a tam by to tak nebolelo, kurnik ake modriny na nohach). neviem, ale zarazilo ma to a velmi, nemalo by sa nic stat ale opytaj sa i gynek. nech sa nic nestane zbytocne 🙂

reluska
18. apr 2014

@ajjka87 ok popýtam sa, googlim a stále som nič nenašla..

pitryludvikova
19. apr 2014

Holky máte zkušenost s tím že je dvě hodiny hladina vyšší než po hodině ? dneska jsem celý den měřila a na lačno 4,9 po snídani 5,6 po obědě 5,0 a po večeři 4,6 zkusila jsem i dvě hodiny po večeři to mi poradila kamarádka a to už jsem měla 6,3 .... je možný že bych měla tak pomalej metabolismus že by mi skákala až po dvou hodinách ?

chelonka
21. apr 2014

@pitryludvikova a aký čas po jedle ti meriaš?

pitryludvikova
21. apr 2014

@chelonka měřím po hodině normálně to mi řekla doktorka 🙂

werumka
22. apr 2014

@pitryludvikova Ono obecně při těhotenské cukrovce - stejně jako při cukrovce 2. typu - ta reakce glykémie na inzulín je pomalejší. Proto se může stát, že ty cukry kulminují až ty dvě hodiny po jídle a až pak klesají. Záleží také na tom, co jsi jedla. Třeba tuky ten vzestup glykémie taky trochu zbrzdí.

reluska
22. apr 2014

je tu niekto tehu a pichá si inzulín? dnes mi lekárka opäť zdvihla dávku, najkôr som si mala pichať 3x denne po 3 dávky, potom 5,4,5 a dnes 8,6,8 ale dosť to štípe po vpichu ☹ už si nepichám do brucha ale do stehna, viem že po vpichu treba počkať cca 10 sek. nech to vytečie celé, ale štípanie neskutočne... dnes mám koniec 19tt tak ešte 4 mes....

mia_31
23. apr 2014

@ynett ako sa drzis? Uz sa ti to blizi 🙂

ynett
23. apr 2014

@mia_31 no nič moc teda, som sa trošku nevhodne rozjedla cez sviatky, ale už sa zasa snažím krotiť. snád to neurobílo žiadnu paseku. v utorok idem na odber krvi a moči tak uvidím, či som si nezhoršila výsledky☹ občas je to fakt ťažké🙂

mia_31
23. apr 2014

@ynett no mi hovor, zatial mi to moc nelieta ale je to tazke, tiez sa obcas neudrzim, ja idem buduci tyzden, horsie ze som este stale na zaciatku. Tak drzim palce nech to uz nejako dobojujes.

ynett
23. apr 2014

@mia_31 no veru je pravda, že už pár týždnov a je to za mnou🙂
veru veru ťažké, hlavne po takom dlhom čase🙂

werumka
23. apr 2014

@reluska Ahoj, to štípání občas dělá dezinfekce, jak se dostane dovnitř s jehličkou... zkus ta stehna střídat s paží. Zvyšování dávek je normální (já jsem od začátku těhotenství musela navýšit skoro o 100%, než je můj normál). Ale to se spraví, neboj 🙂

lemurko
25. apr 2014

Ahojte, no tak ja som sa vratila z vysledkov z diabetologie a hodnota po odbere u nich (po jedle - 1 grahamovy rozok so sunkou) bola 6,8 (90 minut po jedle). Doma na glukomeri mi vychadzaju hodnoty nad 8 pravidelne. Diabetologicka to ale uzavrela s tym, ze je to v poriadku. Pri prvom tehu som si merala hodnoty tym istym glukomerom, mala som ich podobne a bola som na inzuline. Dnes mi povedala, ze pristroj asi meria viac a na zaklade hodnoty 3-mesacneho inzulinu (v 22.tyzdni som nemala vyssi ani OgTT) a odberu po ranajkach mi povedala, ze je to ok. Ako na jednej strane sa tesim, ale na druhej tak trosku neviem co si o tom mysliet. Hodnoty na glukomeri mam skoro po kazdej veceri od 8 do 10.

werumka
26. apr 2014

@lemurko Ahoj, co je to za glukometr? Samozřejmě, že přesná je hlavně laboratoř. glukometr má vždycky výsledky plus mínus. I ten hodně přesný. Důležité je, pokud miminko správně roste a Ty máš v pořádku dlouhodobý cukr.

lemurko
26. apr 2014

@werumka ahoj mam tento http://zdravotnickepotreby.org/tovar/1483/glukomer. Pouzivala som aj pri prvom synovi a na zaklade nameranych hodnot z neho mi upravovali inzulin. Vtedy som si odoberala na komtroly krv sama, ale cely den a potom to odniesla do labaku, ja mam vyssie hodnoty k veceru. Tiez nie vsetky boli zvysene. Dlhodoby cukor mi v predchadzajucom tehu nekomtrolovali vobec. Teraz mi spravila odber iba na lacno a po ranajkach. Babo som vzdy mala cca o tyzden mensie, este aj na utz v 20. Tt bola mensia o par dni. Teraz na utz v 30tt uz bola zase skoro o tyzden vacsia. Kedze ale nemam ziadny papier z diabetologie, tak babo mi uz na beznych poradniach merat nebudu. Ja len nechapem, ze tie iste hodnoty, a raz je to na inzulin a raz je to ani nie na sledovanie ....

werumka
27. apr 2014

@lemurko Hm, tak to už bych asi zbystřila, pokud děťátko takto "poskočilo" ve vývoji. Ta snídaně - kterou jsi měla při kontrole v ordinaci - byla podobná těm, které máš doma? Krev se posílala do laboratoře?
pokud jsi i předchozím těhotenství trpěla vyššími večerními hodnotami, tak měřit ráno je asi trochu krok stranou. Ve své podstatě se i u klasických diabetiků dělí diabetici se sklonem k fenoménu úsvitu či k fenoménu stmívání. Fenomén úsvitu je založen na problémových ranních lačných hodnotách. Fenomén stmívání (mám k němu sklon také) naopak na vyšších večerních hodnotách. Oba jsou ovlivněné hormony.
Ty fenomény se prohlubují v těhotenství. Takže pokud u Tebe jedna z těchto situací dělá problémy, bylo by dobré se na ni zaměřit. Upozorňovala jsi doktorku na ty vyšší večerní glykémie?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre