Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kata79
8. sep 2010

@rozpravocka tak ted jsi me zaskocila, doufam, ze to dobre pocitam, v instrukcich mam, ze 15 g neverenych testovin ma 10g sacharidu, takze 30 gramů ma 20g sacharidu (aha napsala jsem 20 gramu), 30 gramů nevařených těstovin jsem myslela, pidi porce testovin to byla, ale mela jsem hodne brokolice a rozkrajenej platek kurete, takze toho byla ve finale docela kopa....ja nejak vubec nevim, co varit...

rozpravocka
8. sep 2010

@luckaa myslis tuto tabulku? http://www.merrylinka.cz/oldver/ehodnoty.htm - tam uz su tie cestoviny uvarene, v tom pripade je to samozrejme polovica sacharidov, ako pri surovych. Cize v pohode si mozes dat 200g varenych na obed pri 60 g sacharidovej dávky, ak ti to nic nerobi. Len my sme sa tu predtym bavili o obede, ktorý mala kata79 s 20g sacharidov - teda aspon tak som to pochopila. I ked popravde, teraz som si presla vsetky cestoviny, ktore mam doma a ani jedny nemaju pod 75g sacharidov, cize tipujem, ze v uvarenom stave budu mat vsetky okolo 30g a vyssie.

kata79
8. sep 2010

jeste k tem testovinam:ja tu mam v instrukcich, ze 1 v.j. = 10 gramů sacharidů, a následně je tu uvedeno
1 v.j. = 15 gramů nevařených těstovin nebo též
1 v.j. = 50 gramů vařených

luckaa
8. sep 2010

@rozpravocka jj,takže to dělám víceméně dobře,minule jsem je zrovna měla na oběd a profil hodinu po obědě byl jen něco málo nad 4 😀 ....to snad nejde mít na oběd jen 20g sacharidů,z toho se přece nemůže nikdo najíst 😲

rozpravocka
8. sep 2010

@kata79 praveže sme sa dobre pochopili - mas pravdu (som pisala, ze 25g surovych - ale ono to kolise od druhu, takze kludne to moze byt aj tych 30g), cize na obed si vlastne mala 60g varenych cestovin. Neviem si predstavit, ako si sa z toho najedla 😀 by som umrela hladom. Normalne ta obdivujem. Vsak skus zavolat svojej diabetologicke a mozno ti povie, ze mas prist skorej. Vsak pri takejto diete budes nakoniec ako sparadlo 😀

kata79
8. sep 2010

takže abych to upřesnila @rozpravočka měla jsem 30 gramů nevařených těstovin, tedy asi 100 g testovin varenych s obsahem 20ti sacharidů.

rozpravocka
8. sep 2010

@luckaa vsak presne, hovorim, ze pri takej porcii by som umrela hladom 😀

luckaa
8. sep 2010

@kata79 A po tom si měla vysokou hodnotu?To Ti to stačilo k najezení...jak jsi na tom s váhou,přibíráš?Hubneš?

luckaa
8. sep 2010

@rozpravocka No,to já taky,jako někdy mi i těch 200g stačí tak tak a za dvě hodiny už postrkuju ručičky hodin,že už bych zblajzla svačinku 😀

rozpravocka
8. sep 2010

@kata79 fakt, som myslela, ze cestoviny zdvojnasobujú svoj objem, ale podla tvojich tabuliek je ich po uvareni trojnasobne mnozstvo. Asi to budem musiet overit experimentom 😀 No v kazdom pripade si ich urcite nemala vela, takze zmensovanim porcie by som to neriesila. Fakt skus zavolat lekarke, ze co ti na to povie.

kata79
8. sep 2010

holky, kdyz vas tak ctu, tak normalne dostavam strach, ze jsem nejakej spatnej pripad....@luckaa presne tak, hodinu po tomhle obede jsem mela 8,4...nevim, co by se mnou teda udelala svickova s knedlikem...
dietu drzim kratce, zacala jsem v sobotu podle rad na internetu (o cukrovce jsem se dozvedela ve ctvrtek od gynekologa a v pondeli jsem byla v diabetolog. poradne a nafasovala glukomer) a od pondeli merim glykemii pred a po hlavnich jidlech (po snidani, obedu a veceri) a taky na lacno a pred spanim....a dneska jsem na radu diabetologa v rodine pridala jeste i mereni po 2. hodinach (a to jsem me malem omyli, protoze hodinu po snidani (houska, syr,banan) jsem mela 8,0 a za dalsi hodinu 3,3 (skoro hypoglykemii)...proste achjo, ted jsu zmerit 2 hodiny od obeda...
Jinak pribrala jsem 8 kg od zacatku tehotentvi do 24. tydne, ted 3 tydny zatim nepribiram....

luckaa
8. sep 2010

@kata79 No,tak to se té hodnotě po hodině nedivím,houska,sýr,banán ? 😅 To je nějak moc sachridů ne?

rozpravocka
8. sep 2010

@kata79 neboj, nie si hrozny pripad, boli tu aj baby, co mali cukor 14 a vyssie. Daju ti proste inzulin a vsetko bude v pohode. Vsak aj werunka ti to pisala. A mozno ti iba tie cestoviny nesadli - napr niektore baby nemozu celozrnne pecivo, lebo im hrozne zvysuje cukor. Nabuduce skus zemiaky a uvidis. Alebo si skus kupit celozrnne cestoviny - tie vraj pomalsie uvolnuju cukor.

kata79
8. sep 2010

@lucka je to moc? prosím tě, sem s tím co dělám blbě, ja myslela že to je v klidu, houska mela presne 49gramu (v instrukcich ctu ze pulka housky ma 10 sacharidu), takze ta moje by mela mit 20 sacharidů a toho bananu jsem mela 3/4 (zbytek manzel),tedy méně než 20 sacharidů a slabý plátek eidamu (tady hodnoty neznam, mam tu jen napsano syr=0v.j. takže jsem předpokládala, že se celkově do 40ti sacharidů vejdu....
Jinak teď 2 hodiny od oběda mám 6,3 nmol/l.

rozpravocka
8. sep 2010

@kata79 6,3nmol je super 😉

luckaa
8. sep 2010

@kata79 Aha,tak to by mělo být v pořádku váhově...ani banán nebyl celý,ten má tuším ve 100g 23g sacharidů,možná jen za sýr dát něco jiného,všude čtu,že mléčné výrobky nejsou pro nás na snídani dobré

kata79
8. sep 2010

@ rozpravocka diky za tipy, brambory zkusim k veceri s rybou a celozrny testoviny tu mam taky, takze je vyzkousim zitra....holky, co vy jinak normalne jite? nemeli byste nejakej "vzorovej jidelnicek"? Hledala jsem na internetu, ale nasla jsem jidelnicky typu " tlacenka s octem a cibuli a puka chleba","ovar s chlebem", párečky.... coz jsou veci, ktery nejim ani normalne, protoze mi zrovna moc zdravý nepřipadaj, natož teď v těhotenstvi....a ještě nevíte, jak je to s vajíčkama, někde jsem našla, že se můžou prakticky neomezeně, ale někde zase, že max 2 týdně.....

rozpravocka
8. sep 2010

@kata79 inač s tym bananom a zemlou, aj mna to napadlo, ze je to nejak vela 😉 Ale v podstate, ked to spocitas, tak nie je. Ja len, ze asi vacsina z nas upne nedodrzuje tie stanovene davky sacharidov - ono su to totiz odporucane najvyssie davky. A ja teda na ranajky urcite nemam tych 40g sacharidov. Ja mavam vacsinou zemlu/chlieb, sunku, tvrdy syr a zeleninu. Cize iba tych cca 20g. Inak mne lekarka odporucala davat si ovocie az po obede. Takisto aj mliecne vyrobky - lebo tie sa vraj dost rychlo vstrebavaju a tak este viac zvysuju cukor, ktory vraj rano byva najvyssi. neviem sice preco, ale vraj to suvisi s nocnym hladovanim.

kata79
8. sep 2010

@rozpravovacka Bohužel až po 2. hodinách ☹
@ lucka já už si nedam ani takhle 3/4 banán, ráno jsem to chtěla zkusit, jestli to projde, ale nějak to asi byla špatná kombinace, vím, že má hodně, ale myslela jsem si, že se to všechno vejde do limitu...

holky,co takhle snídáte?

luckaa
8. sep 2010

@kata79 Já o vajíčkách našla,že se můžou víceméně neomezeně,ale zase nic se nemá přehánět,takže sem tam si je dám na snídani...jinak snídám housku a uzeninu většinou....jím vlastně normálně,akorát tu přílohu navážím a nechám tam nějakou zálohu na omáčku apod.

kata79
8. sep 2010

holky, fakt moc dik, ze mi rikate, co delam blbe...vcera jsem snidala krajic chleba s maslem a 3 rajcata a glykemie byla 7,2 nmol/l, takze v norme...me vlastne v poradne rekli, ze mam jist jako normalne, jen hlidat sacharidy (coz je teda kompletne jiny jidelnicek nez normalne...), s tim mlekem jsem to nekde cetla, ale nejak mi nedoslo, ze eidam je mlecny vyrobek, tedy taky nema byt rano...ovoce teda zkusim prehodit na odpoledne...

rozpravocka
8. sep 2010

@kata79 no kludne ti mozem dat moj jedalnicek 😉 v podstate kazde ranajky to iste chlieb/zemla+sunka(salama, moravske maso, slainka, vajicko alebo obcas aj pasteta)+tvrdy syr+zelenina, desiata - knackebrot+zelenina, obed - maso(akekolvek), najcastejsie kura na rozne sposoby, ale aj ine so zemiakmi - na vsetky sposoby, obcas ryza, a potom veci ako segedin, kapustnica a pod(kysle veci znizuju cukor)- takze k nim kludne mozes aj knedlu. Pripadne nejaké huste polievky s malym kuskom chleba (napr. sosovicova, gulasova a pod), olovrant - ovocie (take s mensim obsahom cukru, respektive sa snazim kombinovat - spravit si taky salat, aby sa vstrebavalo rozdielne - napr. pol kiwi, platok ananasu, pol jablka), vecera - podobne ako ranajky, avsak vacsi kus zemle a nejaky ten syr a druha vecera - tvaroh+cerealie+nejake to ovocie na ochutenie (cca 10malin alebo nieco podobne), obcas si spravim namiesto tvarohu krupicovu kasu bez cukru s kakaom a malinami - to je fakt super. (ja musim mat relativne velku druhu veceru, lebo som mavala ketony v moci).

luckaa
8. sep 2010

@kata79 No,tak buď se to zlepší nebo bude potřeba ten inzulín,ale jak tu psala werunka,tak ta ho měla a pak už by se to mělo srovnat 😉

luckaa
8. sep 2010

@rozpravocka Kolik si děláš tý krupicový kaše,já si ji dělala 2x na svačinu,teda bez ovoce,jen s kakaem tak menší hluboký talíř,nějak nevím jak chytře to spočítat

rozpravocka
8. sep 2010

@kata79 v podstate fakt mozes jest skoro to iste ako pred dietou (teda s vylucenim sladenych veci), akurat, ze viacere sme prisli na to, ze rano to treba trocha obmedzit. A poobede nam skoro vsetko prejde. (niektore tu dokonca mali aj nanuky 🙂) Napr, ja mam doma aj dzem bez cukru , ktory si obcas dam na veceru. (mam to schvalene lekarkou 😀 ) fakt proste uvidis, co ti glykemku dviha a co ti prejde uplne v pohode. Ved si predsa este len teraz zacala, do toho sa dostanes.

rozpravocka
8. sep 2010

@luckaa no ja ju robim z pol litra mlieka ciže 4,5*5´=22,5g sacharidov + 73/2 (50gramov krupice)=36,5,, kakao som k tomu nikdy neratala (i ked teraz pozeram, ze ma relativne vela sacharidov, ale zase vsak ho tam ide tak za kavovu lyzicku), cize dokopy cca 60g sacharidov, a to potom rozdelim na dve davky - cize 30g sacharidov jedna porcia+este tych 10 malin. Cize asi nieco okolo 35gsacharidov 😉

kata79
8. sep 2010

@rozpravovacka dik moc, uz jsem si to zkopirovala necham se inspirovat....ta krupicova kase zni lahodne.... ma moudra prirucka rika, jestli to luckaa@ pomuze, tak u krupce mam: 10g sacharidů = 15g krupice
a ted uz na svacinu, neboli olovrant.....holky moc diky, nejak jsem se tu s vama trochu zklidnila....zkusim nejaky jiny recepty a uvidime, jak to se mnou bude dal....
Vy se taky drzte, vsak ja si zas prijdu poplakat....

luckaa
8. sep 2010

@rozpravocka
@kata79 díky....kata drž se a ukaž se jak bojuješ 😉

werunka21
8. sep 2010

@kata79 možná tě potěším tím, že jsem po tři měsíce jedla na snídani pouze jeden krajíc s máslem a rajčetem. To jediné mi procházelo a to i při 14jednotkách inzulínu. Ještě jsem mohla přidat šunku. Ale třeba chleba s paprikou už mi neprošel. Pěkná otrava 😝 . Takže neboj, určitě nejsi nějaká špatná. Teprve jsi na začátku. Je třeba to trošku vychytat abys věděla co můžeš a co ne. No a inzulín ti třeba pomůže. Neboj, není to taková tragédie. A každá z nás co má nebo měla těhu cukrovku byla na začátku takhle vyhukaná. Za pár týdnů budeš profík, uvidíš 😉

ponyxx
8. sep 2010

@rozpravocka kazdopadne zaujimavy vysledok z uzv, ja idem v pondelok.....a to som faaakt zvedava, lebo ja zatial dietu dodrzujem iba tak napol...alebo vobec, jak pride
@janulka610 s priberanim som na tom podobne najprv -1,5kg a od povodnej vahy mam + 1,5 - 2kg

hold ako sa vravi uvidime...pondelok rozhodne to mam aj uzv aj poradnu, tak budem pocut mudrosti z dvoch stran 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre