Toxoplazmóza v tehotenstve

koralovka
15. dec 2011

Ahojte maminy, prosím vás ktoré máte skúsenosť s nou poradte, som v 14 tt tehotenstva a našli mi v krvnom teste zvýšené normy IgG aj IgM na toxo, síce v norme ale našli, a vzali krv na nový test, čakám na výsledky ale som na nervy, neviete poradiť? Vravia že IgG svedčí o prekonaní, ale čo potom tá igM, značí to že som v akutnej faze?Dakujem

feb13
15. dec 2011

@koralovka Ahoj ja som mala tiez IgG pozitivne aj pri prvom aj teraz, ale IgM negat. takze povedal dr ze je to dobre ze som to mala niekedy v minulosti (aj ked netusim kedy). IgM su protilatky akutnej fazy, ale myslim ze to trva nejaky cas kym sa z tela vylucuju, tyzdne alebo mesiace, neviem presne povedat kolko... mozno to najdes cez google. Takze podla mna si to mohla prekonat kratko pred otehotnenim (alebo aj pocas tehotenstva, to je ten horsi pripad... ale to by si mala asi velmi vysoke hodnoty). Asi bude dolezite pri druhom odbere ci tie hodnoty stupaju alebo klesaju, samozrejme chceme aby klesali. 🙂 Ked nieco nebude jasne, asi by ta mali poslat na infekcne tam to vedia presnejsie povedat.

feb13
15. dec 2011

No mam to:
"Protilátky IgM sa objavujú 2-4 týždne po infekcii a vymiznú do 9 mesiacov. Niekedy môžu pretrvávať v nízkych hladinách oveľa dlhšiu dobu."

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:8KH4...

anjelicek26
15. dec 2011

@koralovka - no ak je pritomne oboje, tak urcite bola v poslednych 4 tyzdnoch akutna infekcia. Ja by som sa asi bala 🤐 Neviem co je norma a co nie je, urcite to daj co najskor poriadne vysetrit na infekcnom.

danch
27. dec 2011

Ahojte! Viete mi prosim vas niekto poradit ohladom toxoplazmozy. Som v 11 tt a zistili mi akutnu toxoplazmozu. Poslali ma na infekcne, gynekologiu, genetiku - vsetko v BA na kramaroch. Tam si ma stale dookola posielali a nic z toho. Zobrali mi krv a to, co bolo doporucene - odber plodovej vody - treba cakat do 16 tt a aj tak nic nezarucuju. Clovek nevie na com je. Poznate daku dobru stranku bo forum, kde by som si mohla zistit daco k hodnotam toxo, ktore mam.

maruska22
27. dec 2011

@danch ahoj, ja som v 13 tt a tiez som mala zvýšené hodnoty na toxoplazmozu. 10. 1. idem na infekcné kvoli tomu a tiez mám obyvy☹( Aj ked dokyna povedla, ze to bude pravdepodobne z prekonanej toxo. no dufam☹( A ake si mala hodnoty? napis IP

sloto
16. mar 2012

ahojte som v 12 tt tehotenstva, cakam dvojicky a tiez som mala zvysene hodnoty na toxoplazmozu. podla vysledkoveho listu mi namerali hodnoty : KFR- 1:16 negat., IgM - negat., IgG 5,8 pozit a za tým je že norma 0,00 - 1,59 IU/ml
doktorka povedala, že som podla všetkého prekonala toxoplazmózu ale mám strach, aby to nejako neovplyvnilo vývin detičiek....

čo si o tom myslíte?

brita
16. mar 2012

@sloto Ahoj, vobec sa nemusis bat. Ak mas IgG pozitivne, tak to znamena, ze mas protilatky a nemas akutnu infekciu a tym padom to deticky nijak neovplyvni. Viem to, lebo som sa na to pytala jedneho dobornika. Ja som sice teraz v tehu mala vsetko negativne, ale tak pred 3-4 rokmi som mala IgG pozitivne (to som si dala urobit test z vlastnej iniciativy) a vtedy mi doktor vysvetlil, ako to je. Takze neboj sa, mas ju prekonanu, nie prebiehajucu, vsetko bude OK 😉

katun
16. apr 2012

@maruska22 ahojky, ako si dopadla na infekcnom? ake si mala hodnoty IGM? kamoska ma IGM 1,68 je v 11tt, predpisali jej na infekcnom rovamycin a bude ho asi brat do konca tehu. vies uz nieco viac? ak chces, napis kludne aj do IP, ake si mala ty hodnoty? dik

maruska22
17. apr 2012

@katun ahojky..na infekcnom vsetko ok, tie hodnoty znamenajú len prekonanú toxoplazmozu 🙂 takze nemusim sa nejako liecit, nic uzívať 🙂 tie hodnoty si uz presne nepamatam, uz nemám doma tie výsledky, mám to u dokyny v karte 😒 Zelám kamoske bezproblemový priebeh tehu 🙂

mariynka
26. apr 2012

ahojte,aj ja mam prekonanu toxo.. a to som v zivote ziadne zvieratko nemala 😀 Igg mam 48% a Igm negativne,takze ju nemam aktivnu 🙂 🙂 🙂 ..ale tiez sa troska bojim.. :-/ :-/ :-/

zanulka8
18. sep 2012

Ja mám IgG 1,710 a tiež ma poslala na infekčné. Je to veľa?

zuffovaeva
23. sep 2012

Ake si mala igm? V ktorom ryzdni ti robili test?

zuffovaeva
26. sep 2012
1stefi121
24. nov 2012

Ahojte baby včera som bola u lekarky na vyšetrenie a prišli vysledky testov som v 13 tt všetky testy su nagativne iba na toxoplazmozu vyšli testy pozitivne vraj som po prekjonenej toxoplazmoze v minusti vraj mam hodnoty IgG pozitivne čo ma dost šokovalo mam už trojročne dieta a tam sa take niečo nezistilo vraj sa na to testy vtedy nerobili mala je zdrava a mam velky strach že bude babo poškodene. mam ist ešte na infekčne kde mi daju nejaky papier že som po prekonanej infekcii ani o tom neviem. Mate s tym niekto skusenosti? Staršne sa bojim o babetko. Neviem ake su hodnoty nevidela som ten papier nestihla som sa mrknut.

helloukitty
3. dec 2012

@1stefi121 neboj sa!viem.ze je to tazke,ja som riesila ten isty problem.pokial to mas uz prekonane,je to ok,babu by nemalo nic byt.horsie by bolo keby si to chytila pocas tehotenstva,resp by to prepuklo az v tehu .mne to tiez zistili asi v 13tt,ale ja som mala akutnu formu,uzivala som mesiac antibiotika a teraz uz len dufam,ze maly je v poriadku!a ked ides na infekcne,oni sa este na to mrknu.ale skus byt kludna,babu stres neprospieva.musime len verit,ze vsetko bude v poriadku!! 🙂 🙂

ppetinka
28. máj 2013

tehuľky, kedy sa vlastne robia tie testy na toxo ? Mne robili v 1. trimestri PAPP-A odbery a mam tam len vysledky na rubeolu, sifilis, hiv, zltacku ... ale toxo som nevidela :( Mám trochu strach, keďže som v kontakte so zvieratami

helloukitty
28. máj 2013

@ppetinka mne ju zistili pri odberoch v 12tt

ppetinka
29. máj 2013

@helloukitty a kazdy gynekolog robi tie testy automaticky na toxo alebo mam o to poziadat ? Chováme v dome zajace a ja som s nimi v dennom kontakte, no na hygienu dbam poriadne,aj 2-3x si ruk umyjem s dezinf. mydlom, len kamoska ma teraz riadne vystrasila a ja som teraz na pochybach :(

alex2508
29. máj 2013

@ppetinka mne to napríklad robili až na vyžiadanie v 16 tt, tiež som si myslela že by sa to malo robiť automaticky, ale nie. a zistili mi že som ju už prekonala.

helloukitty
29. máj 2013

@ppetinka
ja pokial viem by to mali robit automaticky,myslim pri tych tripple testoch,ci ako sa volaju..ale pre istotu sa skus opytat,ale mali by ti ich urobit..pokial ich mate dlhsie,nemusi byt hned problem..mozes ju prekonat a ani o tom nevies.,ja si myslim ze som sa nakazila z neumytej domacej zeleniny,lebo mi pride divne,ze skoro 30rokov byvam na dedine a chytim to prave pocas tehu,mna tiez od toho 12tt vsetci strasili,ze bude postihnuty a mam ist na potrat a teraz sa doma hram so 4mesacnym klbkom a zatial klop klop klop je vsetko ok,zdravucky!hlavne sa zatial nestresuj,opytaj sa dr a uvidis.drzim palce 🙂

janulana
29. máj 2013

Nie všetci robia tieto testy povinne. Mne tiež až na opätovné žiadania urobili v 18. týždni. Našťastie sa nepotvrdila a ani som ju nemala, takže si musím dávať pozor. Máme doma mačičku, ale je výlučne domáca a von sa chodí maximálne napásť trávy. Čiže sa nemá od čoho nakaziť. Ale aj tak, hygienu dodržiavam a pravidelne si umývam ruky.

ppetinka
29. máj 2013

@helloukitty na tripple testy idem teraz 4. júna, určite sa opýtam aj na tú toxoplazmózu. Ja som už ako decko bola stále pri zvieratách, tak dúfam, že ju mám už prekonanú alebo ju do konca tehu ani nedostanem. Aj keď uvažujem, zajace nie sú prioritným prenášačom, očkujeme ich, nedávame ich pásť do trávy, sú stále v klietkach, krmivo nie je v dosahu mačacích "kakačiek" tak verím, že nie sú nakazené .. uvidíme, čo mi povie Dr :(

tanity
30. dec 2013

@helloukitty
@1stefi121
@ppetinka
dievcata, budem vam velmi vdacna, ak mi poradite. Ked mi bola brana krv aj na toxo, bola som v 13tt a vysli mi vysledky pozitivne na toxo...konkretne IgM negativne, IgG pozitivne (ref.hodnota 102 (norma 0,0-7,2 IU/ml). Ja som to ozaj neriesila, lebo viem, ze dolezite je, ci je IgM pozit, ale nakolko nebolo, brala som to presne tak, ako mi aj gynekologicka vysvetlila - ze je to stav po prekonanej toxo, niekedy v minulosti. Tiez som si myslela, ze nakolko mi v prvom tehu pred 7 rokmi bolo v Anglicku zistene IgG positive, neriesim, lebo som to uz davno prekonala..ale dnes som si prezerala papiere z toho prveho tehu a tam som zistila (s hrozou), ze som si cely cas myslela, ze to bola toxo, ale to bola rubeola. Dievcata, meni to nieco na veci? Mam sa bat? Alebo stale plati, ze IgM je ukazovatel a ked ten je negat, proste v tomto tehu som sa nemohla nakazit toxo? Dost sa bojim, az mi je zle od strachu, odkedy som to s tou rubeolou a toxo zistila 😒 ☹ Nasla som na nete, ze IgM je "pritomne" od 2-4 tyzdna do 9 mesiacov...cize tym padom, kedze je u mna negat, muselo prejst viac nez 9 mesiacov od nakazenia sa, od tej akutnej fazy? cize je babo teraz v bezpeci a zdrave? ocenim, ak mi poradite, dakujem.

kiki68
30. dec 2013

@tanity krajala si nejaku surove bravcove maso v poslednom roku? alebo pouzivala nejaku dosku, napriklad aj u niekoho ineho,co nebola dobre umyta?lebo z toho je vraj najvaic nakazenia sa toxo..len to ludia nevedeia. Vacsina si myslimz,e je to od macky a kralika a pod. Lenze je vela pozitivnych na toxo tych,co vobec macku ani kralika nemaju.
Myslim,ze babo budes mat zdrave,len sa vyhybaj praci so surovym masom,nech to radsej robi niekto iny 😉

ppetinka
30. dec 2013

@tanity

ahojky, nie som si istá, ale zdá sa mi, že IGg je nejaký pamäťový faktor, t.z. ak máš iGg pozitívne napr. na rubeolu, znamená to, že si ju v minulosti buď prekonala alebo si bola proti nej zaočkovaná a to isté je i u toxo - ak máš IGg pozitivíne, tak si toxo prekonala v minulosti a mala by si byt voči nej už imúnna. IgM - by ti mal ukazovať, že či práve teraz niečo v tvojom tele neprebieha - ak je negatívny, tak by to malo byť OK.

chokma
30. dec 2013

@tanity ak si mala pozitivne len IgG, tak je to v poriadku. ja som mala pozitivne pri prvom odbere aj IgM. v tom pripade sa zistuje avidita, teda v akom stadiu sa presne toxo nachadza, ak je do cca 20%, tak je akutna a treba nasadit antibiotika, potom je od 20-30% prechodne stadium, ja som vtedy mala 21%, ale laboratorium to aj tak hodnotilo ako latentnu fazu, ked zobralo do uvahy vsetky vysledky komplexne, vraj som ju prekonala odhadom pred 4 mesiacmi a to som bola v 3 mesiaci tehotenstva, no a pri tretom odbere (ak mas pozitivne IgG aj IgM, tak sa zvycajne robia 3 odbery na infekcnom minimalne, aby sa potvrdilo alebo vyvratilo ohrozenie) mi zistili uz aviditu nad 30, takze je to v poriadku. Co sa tyka prenosu - nositelom a prenasacom je vzdy zviera, bez ohladu na to, ci ju dostanes z neumytej zeleniny (poda, v ktorej bola, bola nakazena zvieratom) alebo nedostatocne tepelne upravenym masom. Nik ti vsak nepovie so 100% istotou ako si bola nakazena, takze je dobre obmedzit nejake veci a aj kontakt so zvieratami, lebo ak sa stane, nik ti to tu neporiesi, budes v tom sama. Zvierata za to nemozu, mozeme za to my a nas postoj, ci lahostajnost k tymto veciam. Ja sama som sa vzdy smiala, ked mi ktosi hovoril, aby som si davala pozor a nemojkala sa tak s mojou "havedkou", ale poviem ti, ze mi do smiechu pri prvych vysledkoch nebolo a mam voci tomu respekt.

tanity
30. dec 2013

@kiki68
@ppetinka
dakujem dievcata.

@kiki68 krajala, lebo u nas doma varim ja, ale dodrziavam zasady ze jedna doska na maso, druha na zeleninu a pod. Nemiesam ich nikdy, odkedy varim, t.j.asi 20 rokov 🙂

@ppetinka to mas pravdu, tak tomu rozumiem aj ja...IgG ukazuje, ze som cosi v minulosti prekonala a teraz to v istej forme pretrvava v tele, ale nakolko IgM je negat, nie je to TERAZ, teda akutne...mna skor zaujimalo to, a asi som to nejasne napisala, ze ak je teraz v tehu takyto stav (IgG pozit, IgM negat), ci to mam proste brat tak, ze nehrozi nic. Ze zle je, ked je aj IgG , aj IgM pozit....alebo inymi slovami, ako dlho to IgM sa ukaze na testoch...ze po akom case sa s tym zena uz nemusi trapit...nasla som tu dobu 2-4tt az 9 mesiacov...cize z toho by malo vyplyvat, ze u mna uz muselo prejst viac casu nez 9mesiacov...lebo ze po 9 mesiacoch vymizne a najskor sa ukaze po 2-4tt (dobre tomu rozumiem?)

chokma
30. dec 2013

este by som chcela napisat - vela ludi si mysli, ja som si to tiez myslela - ze ak ste toxo raz prekonali, uz ste imunni, mne to na infekcnom vyvratili. prekonanim toxoplazmozy neziskavame voci nej imunitu a mozeme ju kedykolvek znovu dostat. ak som dobre pochopila, tak v tele po prekonani sa nam nachadzaju v tkanivach cysty, ktore sa mozu pri znizenej imunite opat aktivovat. tym nechcem nikoho vystresovat, ale chcem, aby ste to nebrali lahkovazne...

tanity
30. dec 2013

@chokma dakujem velmi pekne za odpoved. som rada, ze to u teba nakoniec takto dopadlo a verim, ze do smiechu ti veru nebolo. Ja praveze v tychto veciach som az chorobne opatrna...stale umyvame ruky, nejeme neumytu zeleninu ani ovocie, ked nahodou vonku pohladkame nejake zvieratko, hned za rohom vytahujem z kabelky antibakterialny ci antisepticky gel 😅 proste som skor opatrna..ale ked som bola v 6-7tt, boli sme na chalupe na minidovolenku a tam k nam chodila stale jedna macka, ktora nepatrila domacim, ale casto k nim chodila..vobec som nerozmyslala nad toxo, nechapem, ako som nemohla 😝 skor soms a tesila, ako super na nu syn reaguje, ako sa z nej tesi..az potom mi doslo, ked som zistila, ze nepatri domacim, ze je to taka tulava macka, ze pozor, toxo 😒 takze preto riesim teraz tie vysledky..nakolko som doteraz zila v tom, ze ked prve tehu pred rokmi ukazalo protilatky na toxo, ze som v suchu...ale az dnes som s hrozou zistila,z e to neboli protilatky na toxo, ale rubeolu 😒 ale stale snad plati, napriek tymto zisteniam, ze ak je to IgM negat, aj vzhladom na cas, ktory uz tehotenstvo trva, vsetko je vlastne OK.

kazdopadne, vela stastia v tehu, vidim, ze sme na tom asi tak podobne s terminom 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre