Tvrdnutie bruška v 23. týždni, ktoré nie je sprevádzané kontrakciami

follee
26. apr 2017

Ahojte kocky, viem, ze je tu uz viac takychto diskusii, ale nevem nakolko su aktivne... Chcela by som sa opytat, ci mate niektore skusenosti so stahovanim bruska. Mne to trva uz cca od 16tt, ale predtym to bolo len par krat do dna, tak som si vravela pohodicka, kupim magnezko, ved to je "normalne"... Aj doktor mi pred mesiacom pozeral krcok maternice, ze vsetko v najlepsom poriadku, nech si davam magnerot aj 3x do dna. Tak som pocuvla. No posledny tyzden je to castejsie, a posledne dva dni v robote mi tvrdne najma od obeda cele poobedie aj niekolkokrat do dna.. Su to take akoby stahy par sekundove, na to sa mi vypne brusko a prejde to (do minutky-dvoch). Tvrdne aj doma ked varim, postavim sa z postele cokolvek (netvrdne len ked lezim). Vcera ma to pohnalo az na pohotovost, kde ma dali na par minut na monitor (tam ziadne kontrakcie ani stahy - tak vravim doktorovi - ked lezim ani doma mi nikdy nestahuje), pozrel mi krcok, ze je v poriadku, neotvaram sa aj babo je OK, ale povedal mi, ze mozem zostat na infuzie, ked to takto citim, ze nenuti ma, je to na mne (ze nemusim). Tak ako laik som sa spytala, je to nutne ci nie? Nevedel sa mi vyjadrit, ale nakoniec som odisla len s nejakou konskou injekciou do zadku a s tym, ze ak to nebude prechadzat nech pridem vecer, alebo na druhy den a ma hospitalizuju na par dni. Dnes mam poradnu, tak chcem pocut este nazor svojho doktora. Moja otazka znie, je to podla Vas velmi nebezpecne alebo je to normalne? Mate skusenost s tym niektora, ze ste sa dali radsej hospitalizovat aj ked ste sa neotvarali, krcok bol ok? Ani na pohotovosti sa mi nevedel vyjadrit, len ma upozornil, ze sa to moze do par hodin zmenit, ale nemusi sa nic stat do porodu. Inak sa citim fyzicky super, len to tvrdnutie ma psychicky vie rozhadzat... Nie su to ziadne bolesti, len to vyvolava strach. Prosim vas kocky nepiste mi, ze som nezodpovedna a pod., som prvorodicka, vsetko je pre mna uplne nove a naozaj len prosim o radu, ak s tym mate skusenost, ci zostat len PN doma, alebo ist do nemocnice. Totiz ja si pripadam ok, babatko krasne kope, netlaci sa von, je pekne hore, aj placenta (podla ultrazvuku). Za kazdy nazor a skusenost velmi dakujem 🙂

jamika27
26. apr 2017

@follee je to ok, hlavne nestresuj, nič sa nedeje, buď viac v kľude, viac odpočívaj ...

v nemocke by si bola iba na pozorovaní a dopovali by ťa len magnéziom. Lepšie je byť doma v kľude na magnéziu... Však keby niečo ideš na pohotovosť ...

juriva
26. apr 2017

Osobna skusenost.ziadna praca, daj sa PN a oddychuj.ja som lezala 9 mes a stalo to za to.

zuzi0911
26. apr 2017

Vsetko sa moze v minute zvrtnut,a zacnes sa otvarat,Ja by som isla tam je istota ze budes v klude a dostavat infuzie...nech sa to ukludni,,,drz sa,,,

bienennest
26. apr 2017

@follee Ahoj, pokial mas krcok uzavrety nic sa nedeje, su to len cvicne kontrakcie. Ja som ich mavala tiez uz velmi skoro a dokonca som od 30.tyzdna mavala aj pravidelne a bolestive (presne take by nemali byt) a nakoniec som maleho prenasala po termine. Treba brat magnezium a vyhybat sa fyzicky narocnej robote.. viac zial urobit nemozes.

because
26. apr 2017

Ahoj, ja som mala rovnaký problém,dr mi dal magnerot a bakaAl kludovy rezim, to či ostaneš na PN záleží od druhu tvojej práce...Ja som zostala lebo som mala vpravo veľký stres a sedela som 10-12 hod za pocitacom. Škodili mi to... S nemocnice by som sa nerhnula.. žiadna výhra..Skús ležať doma a šetriť sa...

follee
autor
26. apr 2017

@jamika27
@juriva
@zuzi0911
@bienennest
@because
dakujem za Vase postrehy. ja tiez nemam najmensiu chut lezat v nemocnici... preto velmi zvazujem PN. robotu mam viac menej sedavu, za pocitacom, ale asi ma to vycerpava viac nez si pripustam.... Doktor na pohotovosti mi akurat tvrdil, ze tablety magneziove casto nezaberaju na take stavy, ze su "malo", tak uvidim co na to moj gyndos

jamika27
26. apr 2017

@follee však jasné - dôležité čo ti povie doktor, samozrejme netreba to s prácou preháňať ... ale zase na druhej strane niekedy lepšie v práci ako byť celé dni doma sama a čakať :D

treba byť v kľude, nestresovať sa a nič nepreháňať ....

ja to tiež mávala, nemala som až tak sedavú robotu, ale bola som v práci do konca ... dávala som si proste väčší pozor ... je to individuálne ;)

simcatko17
26. apr 2017

@follee ja som mala tiež tvrdnutie bruška od cca 16 tt...a nakoniec mi robili serkláž lebo sa mi prudko skrátil krčok a bola som už 3x v nemocnici...teraz som 35 tt a krčok 5 mm...drží ho len steh...samozrejme toto nemusí byť tvoj prípad 🙂 ...len tým chcem povedať že mne vtedy okolo toho 20tt tie magneziove infuzky v nemocnici ulavili na niekolko týždnov...aj keď doma je doma a aj mne bolo smutno...som asi nakoniec aj rada že som si poležala 🙂 Na tvojom mieste by som to skúsila...viac ako týždeň by si tam nebola 🙂

diana20
26. apr 2017

Podľa mňa je to úplne v poriadku keď sa neotvaras.. mne aj 20-30 krát za deň tvrdo v prvom tehotenstve, no neotvarala som sa, všetko bolo v poriadku, takže som robila všetko ako predtým.. nachodila som každý deň kilometre ešte aj deň pred pôrodom 😊

amyamyamy
26. apr 2017

Normálne to podľa mňa nie je, ja som to mala od 28.týždňa a v 30. sa rozbehol pôrod. Ak to spomenieš doktorovi, mal by ťa nechať pn. Ak ťa nenechá gynekológ (napr. môj nerád necháva, vždy povie, že tehotenstvo nie je choroba, pritom to nebol môj prvý predčasný pôrod...), choď za obvodným - aj ten ťa môže nechať do konca tehu pn.

...Vieš, my matky predčasných detičiek len krútime hlavou nad tým, keď niekto tvrdí, že to nič nie je... A ešte v takomto skorom týždni... Že je krčok zatiaľ ok, je fajn, ale to je predsa otázka pár hodín, aby si sa otvorila a je to nenávratné (späť sa nezatvoríš, ani keby si čo robila) - potom budeš musieť už len ležať v nemocnici dole hlavou so zdvihnutou panvou a s večnou infúzkou v ruke, ak sa vôbec pôrod podarí zastaviť...

Nechcem ťa strašiť, ale radšej 10 x na pohotovosť zbytočne a byť pn len pre istotu, ako si zažiť veľmi nezrelé bábätko alebo zvyšok tehotenstva v nemocnici.

lucinka511
26. apr 2017

@follee ak sa neotvara krcok a drzi tak je to ok.len treba skir doma odychovat.v praci zobrat PN a doma viacej lezat.lebo di este v malom tyzdni a moze.no nemusi to mat vpkyv na ten krcok....ono kazda zena ma ine tehu u niektorej to skonci predcasnym porodom u inej to tak trva do konca tehu bez kompkikacii.

lobic
26. apr 2017

Hlavne sa treba setrit a co najviac oddychovat. S tym krckom to mas pravdu @lucinka511. pokila sa ten drzi tak je dobre ale ak zacne zostupovat na dol tak by som zacaala byt este opartrnejsia lebo sa moze velmi rychlo spusiti porod a to by takto za vcasu nebolo dobre. Vylozit nohy a oddychovať @follee

liv1
26. apr 2017

tak napisem ti svoj pribeh. prve tehu, 21.tt. Odpratavala som z kuchyne riady do krabic, ziadne velke namahacky a od noci do druheho dna brucho fest napnute. odvtedy poslickovia, to je to co aj ty mas, denne aj 20-40 krat. skoncila som v nemocke tyzden, lebo skrateny krcok. ked sa nemenil, poslali ma domov na prisny rezim. lezala som az do 31, ked mi dr dovolila, ked bolo vsetko nezmenene, ist si lahnut na plaz. lenze tyzden lezania na plazi (cesta autom atd at) sposobila, ze sa mala posunula uplne dole, stav sa zhorsil a pekne som si polezala v nemocke az do 37tt ked sa narodila do dna po vysadeni liekov. Brala som 3x 2 magnezka aj tak mi museli davat este ine lieky pri ktorych treba byt v pozorovani v nemocke.
Druhe tehu. Stahy od cca 16-18 tt uz si to ani nepamatam. Pritom som si davala brutaaaalny pozor. I tu som musela vkuse lezat a i tak mi tvrdlo brucho aj pri prevaleni na druhu stranu. S malym som musela lezat 5 tyzdnov v nemocke, narodil sa 36tt tiez ihned po vysadeni liekov.
Niekomu tvrdne brucho cele tehu a nic.
A niekto je ako ja.
Ja by som si na tvojom mieste pn v robote dala. Ani to sedenie nie je ideal.
ide o to ci sa ti nemeni krcok, ak nie je to super. treba to sledovat, aj psychicky sa dat do pohodky. ide o to, ze tvrdnut moze kludne cca 10 krat denne vraj. Pokial je to castejsie, moze to posobit na krcok ze ho skracuje, alebo makne, atd.
Drzim palce 🙂

follee
autor
26. apr 2017

@jamika27
@simcatko17
@diana20
@amyamyamy
@lucinka511
@lobic
@liv1
dakujem zeny, ze ste si nasli cas a napisali ste mi... ako pisete, kazde tehu je ine. mozno aj moje stahy su tie, ktore su "bezpecne", no som rozhodnuta byt minimalne PN, nebudem riskovat a potom si vycitat do konca zivota, ze som bola blba, lebo som chcela robit este aspon dva mesiace - tolko mam do materskej (najma kvoli peniazom, kolegyni a sefovej). ak doktor povie, ze aj na infuzky, pojdem aj do nemocnice a nejak to vydrzim, alebo sa s nim skusim dohodnut na castejsich kontrolach ako raz za mesiac (len on ma tolko pacientiek, ze som zvedava ako sa zatvari, ked mu to navrhnem). lebo ako pisete, krcok moze zo dna na den byt iny... takze si cenim, ze ste napisali svoje skusenosti. miestami soms a citila ako cvok ci si to vsugeruvavam abo co... sle presne viem ake je brusko v pokoji a ake je ked mi stahuje, i ked to neboli, prijemne to nie je

diana20
26. apr 2017

@follee treba sa v každom prípade poradiť a ak sa necítiš na robotu, tak nepracovať.. ja som chodila každé dva týždne na kontrolu kvôli tomu, niekedy keď sa mi niečo nezdalo som aj medzitým šla.. ale nakoniec to nič nebolo 😊 držím palce až donosíš do konca 😉

follee
autor
26. apr 2017

@liv1 ved to ze uz je to viac ako 10x denne... v pondelok cestou MHD z prace domov za 45 minut 8x (pocitala som si to leb som sa uz len na to snad sustredila), vcera vecer pri vareni asi 6x za hodinu... vravim si, ze snad to moj krcok neovplyvni, ale neviem ci chcem tak velmi riskovat a hovorit si nadalej ze vsetko je ok, ked to citim uz dlhodobo

lenocka5685
26. apr 2017

Mne toto tiež​ robilo a ja som šla do nemocnice bola so tam asi 4 dní na infúziách a pomohlo to

follee
autor
26. apr 2017

@lenocka5685 v ktorom tt prosim ta? tiez si mala krcok ok a ani si sa neotvarala?

lenocka5685
26. apr 2017

Ja som bola 26tt a tiež som mala všetko ok len to tvrdnutie tak mi doktor odporučil ísť do nemocnice na pozorovanie a tam mi dávali infúzie a neskutočne množstvo magnézia ale pomohlo to

follee
autor
26. apr 2017

@lenocka5685 super, dakujem za info. mozno mi ten moj povie tiez nech idem na par dni

meusicka
26. apr 2017

@follee nedpodcenovala by som to. ja som napr. nepocitovala ani tvrdnutie brucha a ked som prisla na poradnu, tak lekar na mna ze mam pravidlene kontrakcie. tak mi kazal prist na magneziove injekcie, tusim nejak 3-4 dni za sebou aby som este ostala cela. ty mas este do porodu daleko, takze podla mna je to skoro.
porozpravaj sa so svojim lekarom a ked, tak radsej ostat na PN.

inac nie vzdy skoncis v nemocnici, ja som pri dvojickach mala na krcku trhlinku, a predsa som cele tehotenstvo vydrzala doma a pokope. a netrebalo ani zasit, len Dr. sledoval, ci sa to zhorsuje alebo nie.

drzim palce

liv1
26. apr 2017

@follee pri prvom tehu hned krcok skrateny-to nie je dobre, pri druhom najprv ok, o tri tyzdne uz nie ok. Takze ked to mas tak casto ako ja bez vahania by som ostala doma s vylozenymi nohami doslova. Magnezium ak 3x2 plus guajacuran ale to ti aj dr povie. Otrasy v hromadnej ci v aute tomu neprospievaju. Myslim ze sa nemas preco velmi bat, ale skus ze ked budes doma ci sa to neukludni. Ak nie, tak kludne pohotovost. A zvlast keby kontrakcie boli pravudelne. Drzim palce 😉

annamari4
26. apr 2017

Tvrdnutie bruska je vlastne,ked sa babo hybe a narazi o stenu maternice tak ona vtedy stvrdne akoby strpla,podla mna je to normalne,a ked nie su ine priznaky a babo je ok nie je dovod stresovat,ale ked si prvorodicka,tak to chapem,pri prvom som bola v strese uplne zo vsetkeho.drzim paste🤗

annamari4
26. apr 2017

A ked mas moznost zostat doma tak zostan,a bud v klude,myslim ze ziadna robota nie je taka dolezita aby si kvoli nej bola zbytocne v strese,v zivote sa este narobime 😉

ashe
26. apr 2017

@follee ahoj 🙂 tiež som prvorodička a mala som obavy, asi v 16tt že mi tvrdne bruško, a keďže neviem aký je to pocit alebo ako tvrdé má byť bruško aby to bolo tvrdnutie tak som pre istotu išla k svojej gynekologičke a ona ma trochu ukľudnila, že nemôžem mať mäkké brucho, že to je sval, teda že to pravdepodobne ani nebolo tvrdnutie, len väčšinou keď si ľahnem rovno na posteľ na chrbát tak sa mi tak vypúli bruško a je aj tvrdšie ako keď sedím napr. ale to bude asi len tou polohou...hlavne mi povedala že ono tvrdnutie je v tehotenstve normálne, že tomu sa nevyhnem asi, ale že hlavné je aby netvrdlo s bolesťami, potom to môže byť nebezpečné...
samozrejme, treba veľa oddychovať a šetriť sa... držím palce 🙂

follee
autor
26. apr 2017

@ashe ja viem ake je ked netvrdne (v pokoji), a ked ho stahuje, hlavne to citim v podbrusku, akoby mi ho dakto zvieral niecim a ked sa dotknem bruska (ci dole, ci na bokoch) potom, tak akoby som napla brucho. V normalne je o dost makksie. Ja som si zo zaciatku prvych par dni myslela, ze to stahovanie ani nie je tvrdnutie (lebo v 16-17tt som citila tvrdsie len podbrusko, vtedy mi este ani nevystupovalo tehu brusko a prislo mi to ok, len som si myslela, ze pracuje maternica), az potom som sa docitala, ze to je ono... plus doktor mi to potvrdil. aj to, ze je to v zasade normalne, ale len do istej miery 🙂

lucinka511
26. apr 2017

@follee este je dolezite,aby si pula minimalne 3litre vody denne.Budes chodit stake na wC ale jw to potrebne.

demetria
27. apr 2017

@follee
Zazila som to pri dvoch tehotenstvach. Tiez od cca 16-20tt., najprv parkrat za den, postupne v 4-5min. intervaloch takmer cely den a pri kazdom pohybe. Ubolena som bola extremne. Vplyv na krcok to nemalo, synovia sa narodili na prelome 39. a 40. tt, rovnako ako treti, pri ktorom som to uz nemala.
Pomahalo len oddychovat a lezat, vtedy mi bolo znesitelnejsie. Brala som aj magnezium, aj salbutamol, ale vplyv na tonizacie maternice to nemalo ziadny. Pokial bude mat tvoj krcok funkcnu dlzku nad 2,5cm, nie je sa coho bat🙂. Mna gynekologicka plasila, ze som otvorena a v nemocnici namerali 4,2cm a poslali domov🙂.

follee
autor
27. apr 2017

@demetria dufam, ze je to aj moj pripad 🙂 doktor ma skontroloval, povedal, ze zatial ok, ale je to nebezpecne, cize si mam urcit priority, pozerat na to male a radsej byt doma v pokoji... Takze som sa rozhodla neriskovať a som doma a dufam, ze to takto pekne ako ty potiahnem dokonca 🙂 to stahovanie nejak vydrzim, staci ze ležím a je to lepsie... Ja to totiž citim len pri zdvihnuti sa z postele, stati pri kuchynskej linke, pri prechádzke so psom... V praci nonstop ked som sa dvihala kvoli telefonu, klientom comukolvek, hned ma stahovalo... Takze som si nariadila oddych absolutny ☺️

demetria
27. apr 2017

@follee
Drzim palce, aby to dobre dopadlo🙂.
Na zahranicnych strankach sa nezhoduju, ci vobec lezat, ze potom su zeny velmi zoslabnute a vplyv na tonizacie to aj tak nema.
U mna lezanie nevplyvalo na castost, ale aj tak mi tak bolo lepsie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre