Vypadávanie zubov v tehotenstve

melania132
18. aug 2015

Mamičky, prosím o radu. V minulosti a aj teraz mám problémy so zubami. Problémy typu: začínajúca parodontóza. Moja mamka prišla po tehotenstve o zuby a myslím, že to čaká aj mňa. Som na konci 5 tt. Máte nejaké skúsenosti s nejakými vitamínmi (vápnikom a pod.), ktoré sa môžu brať počas tehotenstva? Pôjdem k svojej zubárke, ale rada by som si "vypočula" vaše skúsenosti. Ďakujem Vám. 😉

petulda333
18. aug 2015

Ja som brala..mala som aj predtym problemy so zubami ale nie take..teraz sa mi lamu a som skoro bez nich..cakam na porod a potom na operaciu..kedze musim pod narkozu a vsetky von..obeta za tehu

petulda333
18. aug 2015

Nedokoncila som vetu 🙂 brala som vitaminy a prd pomohlo..myslim ze ak mas problemy tak budu aj tak

ruthike
18. aug 2015

@petulda333 to ma velmi mrzi, u mna babina s dedulom stratili zuby ako mladi, tiez pre zlu genetiku. Mam z toho des. A co ti daju protezu, alebo implantaty?

petulda333
18. aug 2015

@ruthike este som sa nerozhodla ze co..lebo tie ceny su hrozne...tak uvazujem nad nesnimatelnou protezou...taky stred...aj ja to mam v genoch ale dalo sa to...no teraz hroza

jankatt1
18. aug 2015

Nuž, asi Vás, nepoteším, na tento problém absolútne žiadne vitamíny nezaberú. Proste keď raz pojde 1-2 zuby počas tehu von, pojdu takmer všetky. CCa pred 3 mes. to riešila suseda, porodila a ked mala jej dcéra 2 mes/nedávno/ tak jej ostali 4 zuby, znie to síce hrozostrašne, no je to pravda. Ona si dala normálne urobit komplet všetky zuby, neviem ako sa to volá, navrtali jej do sánky aj čelusti 4-5 "šrobikov" na ktoré nasadili nastálo zuby. Platila za to ale 16tisíc eur ☹..robil jej to súkromný zubár, no tie zuby závidím!

melania132
autor
18. aug 2015

... dokelu - myslela som, že ma niečim potešíte baby :( aj keď som si myslela, že to bude tak ako píšete

bonaqa2013
18. aug 2015

@jankatt1 tá sume znie hrôzostrašne .... Nepomýlila si sa????? 🙂 🙂 🙂 🙂

jankatt1
18. aug 2015

@bonaqa2013 Nepomýlila...to je úplne bežná cena, pokiaľ si dávate komplet všetky zuby keramická nastálo, už na celý život. Ja sama mám len 4 keramické predné a tie ma stáli 2100eur.

barbora59
18. aug 2015

@jankatt1 s cenou uplne suhlasim ja mam len korunku na dolnej jednotke za 1000eur.

jankatt1
18. aug 2015

@barbora59 veru... za zuby sa plati majland... doslova :(

sardinka333
18. aug 2015

@jankatt1 16 tisíc za zuby!!!! Pre pána jána!! to si dám prisám vačku radšej tie ,,vyklapačky,, do ust čo ma moja mama v pohari....
Ale verím že ak sa jej to pekne ujalo tak to može mať fantasticky spravené - lebo počula som aj také že sa to neujalo a peniaze v čudu..(proste v tej kosti ze to nejako sa zapalilo, zahnisalo a všetko von...)

ruthike
19. aug 2015

@sardinka333 ved to! To je ta strasna dilema a nic sa ti nepreplati spat. Ja mam takto dieru namiesto hornej sestky, lebo nie som vhodny kandidat na implantat. Museli by mi nadvihovat prinosove dutiny, graftovat celust a ak by sa to vsetko pekne podarilo tak mam 50/50 sancu ze sa mi inplantat za 2000 libier ujme...Len tie vyklapacky, ked si ich das spravit priskoro pred 70, tak sa ti strasne scvrknu dasna, prepadne tvar a este ta budu aj casom strasne ominat. Mam kamosky, uz vsetko starsie pani a tie co nosia snimatelnu protezku maju stale bolave dasna a musia si to casto vyberat - no a ked si predstavim ako by sa tvaril moj muz, keby ma nasiel s protezkou v pohariku, alebo niekedy pri jedeni si ju musis upravit, no co ti budem hovorit... a tie tiez nie su lacne.Par tisic v pohode:/

slniecko192
19. aug 2015

Pridám sa k vám do klubu pomaly ,,bezzubých,, 😀 Ako jednak u mna je to genetika, pretože môj otec si tak povyťahoval sám zopár zubov a teraz ja a to mám ešte len 30 rokov. Chytá ma hrôza, zuby sa mi rozpadávajú na počkanie. Teraz sa mi rozpadla z ničoho nič osmička, ostal len koreň, tak som zvedavá ako mi ho vytiahne zubárka, to bude veselo. Ozaj neviete ako sa vyťahuje koreň? ☹

ruthike
19. aug 2015

@slniecko192 dobry zubar to zvladne, mne takto vytahovali korunku a kanalik a pod kanalikom abces- ked korunku snali, tak tam nebolo za co uchopit, to sa potom dako chirurgicky, trvalo to asi 10 minut. napr mne nebolo treba ani stichy ani atb a po dvoch tyzdnoch som krasna strbava, ani si niekedy nespomeniem🙂
Ked mi vyberali osmicku tu som mala este v celusti zaseknutu a tam museli trochu sekat do kosti, tak tam boli stichy, ale tiez sa to pekne zahojilo.Drzim palce

melania132
autor
19. aug 2015

😀 Ďakujem za rady

sandra551
19. aug 2015

@sardinka333 Tie zuby naozaj stoja okolo 16 tisíc. Moja mama si dávala robiť len horné za vyše 8000. Neviem baby, ale máte tu po 30 rokov... ja si neviem predstaviť mať vyklápacie zuby. Keď to vidím na starkých a dajú si to dole... no je to akoby z hororu 😢 Ono sú to strašné peniaze, ale na druhej strane, psychika a kvalita života si to vyžaduje podľa mňa...

kataina
19. aug 2015

Mam 3 deti Nemala som ani 30 rokov a bola som prvykrat asi po 10 rokoch u zubarky, moja zubarka je riadny pes, moja mama preto od nej odišla že: Mam žiarivo biele zuby aj pekne rovne, zubarka pri prvej navšteve vytiahla obrovske zväčšovacie zrkadlo a začali mi ukazovať ake mam špinave zuby, kde sa to uklada už dlho... no velmi neprijemna bola, aj mi to očistila. Potom vytiahla knižku a ukazala obrazky, že su 4 stupne a pri 2. stupni sa to da vratiť do bezchybneho stavu ale pri tretom už nie. Ja som mala vtedy 2. st. Prišla som znova, už aspon 4krat umyte zuby, doma zväčšovak, sama so sebou spokojna. Ale Dr mala iny nazor, opäť velke zrkadlo... No hrôza. Potom ma učila že každy den zubna niť. a raz za tyžden elmex gel
Pointa od zubarky: čiste zuby sa nekazia.
Ja mam asi tak 2x tolko rokov čo vy a zubarka si u mna nevrtla, mam všetky zuby a asi mate pravdu že genetika a hlavne starostlivosť v tehu (ide o babo ) a v prvych 6 rokov života. Mama už ma zuby umele, ako konik s disneyovky. Otec mal 60 rokov ked prišiel o prvy zub

Ked sa da tomu nejako pomôcť, tak extremna hygiena, a raz tyždenne elmex gel= prevencia pred zubnym kazom. Ten gel vie aj začinajuci kaz zastaviť a zavapniť. Na paradontozu si najdi odbornika paradontologa

To je moja osobna skusenosť a v žiadnom pripade netvrdim, že si zle umyvate zuby, dufam, že sa nikto neurazi, to u mojej zubarky by malokto vydržal 🙂

ruthike
19. aug 2015

@kataina 🙂 ja chodim na dentalnu hygienu, nitujem, umyvam si 2-3 x denne tak ako ma hygienicka a zubar instruovali,vyplachujem aspon raz denne elmex vodou a vsetci zubari ma vzdy chvalili za hygienu, sladke napoje nepijem a ani nemaskrtim... ale uz ked mas od detstva velke kazy (ako mala som si nedobre umyvala zuby), alebo ti pukaju zuby (na to ziadna hygiena nestaci nanestastie, proste slabe su)tak mas smolu. Ja na sk som mala jedneho priserneho zubara, co si nevsimol, ze sa mi robia kazy pod plombami - a to bol primar zubneho oddelenia:/
Moja mama ma 56, zubnu hygienu horsiu a a zuby vsetky. Moj muz nebol u zubara 18 rokov a zuby si obcas zabudne umyt vecer a ma ich krasne biele a klop klop zdrave - lebo ak by mal velke kazy tak by ho to uz bolelo. Detto ujo, ten este aj fajci:D hygiena urcite velmi pomoze a spravna strava, ale na konci dni je to o genetike a dobrom zubarovi

libka1
19. aug 2015

@ruthike 18 rokov nebol u zubara? To si ani predstavit neviem... a to mam v 37 rokoch dokopy 2 plomby a inac bez problemov...
K tym cenam co sa tu spominali. Svokor par rokov dozadu dal za tie 4srobovacie zuby 120.000 Sk... takze tie horeuvedene ceny su zial realne 😒

ruthike
19. aug 2015

@libka1 nutila som ho, lebo napokon skonci ako jeho otec, co nebol tridsat rokov - a mal velky abces (ale paradoxne zuby ma stale vsetky🙂. Chodil poctivo do 16tich, neznasal ale rodinneho zubara a odvtedy to neriesil a mama honuz nevie dokopat. Ja chodim dva krat do roka od desiatich, takze tiez ma to sokuje, ale neprinutim ho. O tom potom, penazi davame dost na tie moje, takze mozno setri:D

Libka, a ako sa svokrovi tie implantaty ujali?

libka1
19. aug 2015

@ruthike teraz mal po viac ako 8 rokoch s jednym problem, inac uplne bezproblemovo, ale chodil tam ako na klavir, ani neviem kolkokrat mu rontgen robili a neviem co vsetko, kym mu tie zuby nasadili... inac je velmi spokojny a kebyze o tom neviem, ani netusim ze ma implantaty...
no ja by som mala strach po tolkych rokoch ist k zubarovi uz uplne... to bude asi sok ked tam raz zabludi... 😅

tatiana1985
19. aug 2015

@melania132 prave dnes som bola u zubara a presne som sa ho pytala co mam robit,ako zuby posilnit , kedze za posledny rok sa mi z 3 roznych zubov odlomilo (podla mna to neni normalne ked doteraz som velmi zubarov nepotrebovala)....a povedal mi ze jedine ovocie/zelenina, zubna nit,medzizubne kefky,elmex gel....pytala som sa na dake vitaminove tabletky, doplnky stravy, ale ze nie...ze to nepomoze.... 😒 😒

veriiii
19. aug 2015

@kataina moja zubarka neopdoruca zubne nite..hlavne ak mas velmi natesno zuby,tak si lahko pri aplikacii zubnej nite moze sposkodit dasno..ze si porezes ho..skor odporuca take jemen medzizubne kefky, ale nie su to kasice tie umelinove stetiny,ale gumene..a na jednej strane-kd eje rucka mas tenke,co ide pomedzi zub a na druhej jemnu gumenu medzizubnu kefku..

kataina
19. aug 2015

@veriiii no moja Dr odporuča nite s tým, že ked si si už davno nečistila niťou, tak spočiatku Ti budu dasna krvacať, to je normalne a potom by už nemali. Aj mne odporučila aj medzizubne kefky, ale ja mam zuby tak natesno, že mi ani ta najtenšia kefka nevojde a ked tak hrozne boli. Medzizubnu kefku som sama zamietla, zda sa mi to vhodne pre tych čo maju na nu priestor medzi zubami

veriiii
19. aug 2015

@kataina aj ja mam velmi natesno a vzdy mi krvacali pri pouzivani dent nite...dokonca opuchlo obcas...zubari hovoria,ze to len zozaciatku,..ale u mna je problem,ako mi vysvetlila nedavno zubarka..ze ako sa snazim prepchat nit,pouzijem silu.. a nakoniec si porezem dasno..cize to krvacanie moze suvisiet aj sporanenim dasna.tie medzizubne kefky co mne odporucila su uplne jemnucke..nemaju klasicku kefkovitu stetinku.znacka Gum Softpick....

kataina
19. aug 2015

@melania132 v podstate autorka spomina paradontozu. Mam dôkladne info 🙂 od mojej Dr aj s obrazkami. (Odporučam najdi si aj obrazky na nete, začneš to brať ako varovanie.)
Tak teda: paradontoza je nasledkom aj nespravnej hygieny to by sme mali zvladnuť doma (može to byť aj infekcia to treba liečiť s Dr) Ked si spravne umyvaš zuby, nemala by si mať ani len zubny kameň, ani za rok ani za desať(asi 10 rokov som nebola u dr od strednej školy a nemala som ho) Ale stači zobrať zrkadlo, kt 10x zväčšuje... 🙂 pri nespravnej hygiene vznika zubny plak, to je take biele mäkke, ktore by sme mali odstraniť kefkou, ale ked tam aspon kusok ostane, možno niekde kde nevidno, tak sa začne usadzať a stvrdne a maš zubny kamen. Potom sa ten zubny kamen začne usadzať hlbšie a hlbšie do dasna, začnu zápaly dasien a začnu sa odhalovať zubne krčky. Myslim, že tento stav je už nie celkom vyliečitelny. Až si to človek všimne aj sam, zuby sa začnu kyvať a spravidla je to otazka času a aj vypadnu. Čiže nie len kaz je nebezpečenstvo ale aj zubny kamen, nasledok nespravnej hygieny. Moja Dr spominala spevaka Nohavicu, vraj nech mu pozriem ako mu visia zuby LTT. Ked mi ukazala obrazky v učebnici, nebolo mi to jedno
Dalšia vec je vlastna imunita. Ta velmi suvisi s infekciami aj v ustach, niekto odola ani cholerou by sa nenakazil, tak je to aj v puse, niekomu stači jesť v reštauracii a ma infekcie. Takže ja by som odporučila zvyšiť imunitu

fantomnoci
5. feb 2016

@melania132 Ahoj-tvoj prispevok je starsi tak neviem ako si na tom.Ak ešte stale potrebuješ poradit tak napiš. Mam dost bohate skusenosti a nepomohol mi zubar ale pomohol som si sam.Parodontoza sa uplne vyliecit neda ale da sa stabilizovat.Problem je zubny kamen a plak v ktorom sa množia bakterije.Chodil som na odstranovanie kamena takmer kazdy mesiac aj tak som prisiel o 3 zuby.Potom som to zobral do vlastnych ruk a nemam problem uz 3 roky.Dokonca som aj jednu preventivku ignoroval ale ked som bol s manzelkou a synom u zubarky ako doprovod tak ma zavolala do ordinacie a prezrela zuby.Nemal som ani naznak zubneho kamena.Po troch rokoch.Predtym už po mesiaci sa vždy nejaky trocha našiel.

fantomnoci
5. feb 2016

@melania132 Pri ustnej hygiene je dôlezite aj cistenie jazyka a to robi malokto.Ked prvy krat prejdete škrapkou po jazyku potom pochopite prečo.

fantomnoci
5. feb 2016

Na mojom nicku na pokeci mam vo fotoalbume par zaujimavych pomocnikou na boj s parodontozou a celkovo pre ustnu hygienu za nizke ceny ako napr. škrabka na jazyk-2 eura sonicka zubna kefka s 23000 kmitov za minutu-12 eura a co je najlepsie -zeodent-zeolitovy zubny prasok-22 eura-vystaci na pol roka.Moj nick FANTOMNOCI1 album je verejny

eninka27
5. feb 2016

AK môžem reagovať.... tak reagujem, možno sa do mňa pustíte , ALE...pracujem ako dentálna hygienička a 5 rokov som pracovala aj na zubnej ambulancii... Čiže ...čo sa týka " vypadávania zubov v tehotenstve " alebo " nadmerna kazivosť" je to len alibizmus... totiž : kazivosť jed spôsobená napr: v prvom trimestri vacisnou zeny zvracaju a kyseliny, ktore ostavaju v puse sa nalepia na zuby a neskor posobia rozleptavanie skloviny, cize kaz. Takze odporucanie, co najmensou , najmenej drazdiacou kefkou / najlepsia jednozvazkova / opatrne dbez pasty stierat povlaky, dalej kazivost suvisi aj so zmenou stravy / viac sladkeho, meniace sa PH v puse a podobne ... určite je nezmyselne tvrdenie, ze dieta berie vápnik zo zubov v tehotentve... majte rozum , ženy, to sa vám aj lámu kosti????? a čo sda týka genetiky ... geneneticky je IBA tvar zubov, usporiadanie a farba . Ziadne kazy .... kaz je INFEKCIA , to znamena, akoby ste tvrdili, že ste zdedili chripku a to je hlupost .. joj, rozpisala som sa, ale snad som poradila 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre