Výsledky AFP testov a riziko DS 1:2. Máte podobnú skúsenosť?

leni81
18. feb 2016

Vysledky AFP testov a riziko DS 1:2 ma niekto skusenost s tymto vysledkom ako ste dopadli? zaujima ma ake vysetrenia ste podstupili a ci nakoniec ste mali zdrave dietatko, zaujima ma hlavne taketo vysoke riziko 1:2 az 1:10, viem ze boli falosne rozne vysledky ale zaujima ma hlavne taketo katastroficke cislo

8291
18. feb 2016

AFP niesu 100% výsledky.treba podstúpiť bud amniocentezu-tá je 100%,alebo pokial nechceš amniocentezu,tak tam sa robi špeciálny geneticky test z krvi,aale ten si hradíš sama,stoji okolo 300€.kamoške tak podľa morfologického sona vychadzal Dawn.AFP mala hraničné,amniocentezu nechcela,tak si zaplatila tú genetiku a tá bola v poriadku.V januári sa jej narodila zdravá dcéra.

loginexistuje
18. feb 2016

S takýmto vysledkom by som sla na specialny UTZ u odbornika podla miesta bydliska Downov syndrom je viditelny uz aj na UTZ dobry odbornik to vie posudit. Aj ked teda vysetrenie DNA je najlespie....

Pisali ze u nas sa da uz urobit aj z krvi matky bez odberu plodovej vody. Ono to riziko je velmi velke .. z dvoch zien ktora ma takyto vysledok jedna ma dieta z DS .. zasa to nie je zivot ohrozujuca choroba.

anndrea
18. feb 2016

Ja som mala vysledky na DS katastrofálne a to 1:7. Bola som na amniocenteze u najlepšie ho špeciálistu v súkromnom centre v BA, vysledky som mala na druhý deň a potvrdili zdravé dievčatko. amniocenteza bola v pohode a ani po nej som nemala žiadne problémy ale samozrejme je to len moja osobná skúsenosť

malibu21
18. feb 2016

Bola som na Amnio pri DS:1:2 a mam uz vysledky cakame zdraveho chlapceka 🙂 Amnio som podstupila druhy krat no nelutujem clovek si je na 100% isty. A trisomy testy z krvy urcuju len hlavne 3syndromy vedlajsie nedokazu zistit

stratenanajdena
18. feb 2016

Ahoj, snad ta povzbudi toto co som nasla.
amniocenteza
susanna, 27.05.2011 (08:52)
Dobry den pan doktor, pisala som vam ohladom zlych krvnych testov.
Robili mi amniocentezu, ktora podla lekarov dopadla dobre, cize dieta je zdrave. Prosim vas, na kolko percent sa da tomu verit, ked tie testy napriklad na downa mi vysli z krvi 1:2???Proste mi nejde do hlavy,ako krv moze ukazat taky zly vysledok a nic by tomu plodu nebolo???Nemohlo sa v tej krvi prejavit nejake ine,nie geneticke postihnutie?Zeby ten plod vyslal signal ze mu nieco je???
Dakujem vam velmi pekne.
Odpovedá:
Dobrý deň, skríning iba ukazuje na riziko poškodenia nie na stav plodu.
Je to ako keď vieme, že fajčiari majů vyššie riziko rakoviny ale aj tak je naprostá vaäčšina fajčiarov zdravá. Proste riziko sa nepotvrdilo a plod nie je geneticky poškodený.

seahorse27
19. feb 2016

V dnesnej dobe je k dispozicii test na geneticke vady z krvi matky - uz ho robia aj u nas, je to Trisomy test. S takymto výsledkom nebudes zan ani vela platit - preplati to poistovna. Takze sa rychlo na to objednaj a coskoro budes vediet, na com si. Ja by som nad amnio ani nauvazovala, ked je takato moznost. Plus este dobre sono u odbornika - napr, Dr. Grochal v Martine.

leni81
autor
19. feb 2016

Dakujem krasne za pripominky. Mna zaujimaju vsak maminy kt. mali AFP 1:2 - az 1:10 ako to nakoniec dopadlo.

@seahorse27 dakujem, ano trisomy test naozaj existuje, ale nie je to nieco vyskusane rokmi a spoliehat sa na test kt. len teraz prisiel na trh. Zrejme nemas dobre informacie, nepreplati ho poistovna " Hradi si ho pacientka sama a stoji 350eur. Vysledky ti poslu postou a bez akejkolkvek konzultacie ti poslu len vysledok. A ano, absolvovali sme ho, ale nestaci mi len tento test, nakolko neodhali vsetko a je to tam aj napisane malinkymi drobnymi pismenkami.
Amnio je zial jedina moznost v dnesnej dobe zrejme nic ine neexistuje

@malibu21 dakujem za odpoved, aj ste absolvovali specialne sono? nevysvetlili Vam preco vyslo take cislo ? kolko mas rokov?

@loginexistuje dakujem za nazor ale zaujima ma hlavne kto ma skusensot s takymto vysledkom, ano absolvujeme vsetko dosptupne co je aby sme zistili ci nase dieta je alebo nie je chore, nepytam si radu, lebo mam dostatok informacii, mna zaujima skor, z praxe ci takyto vysledok katastrofalny a narodilo sa zdrave dietatko

@8291 hranicne vysledky su trosku predsa len ine ako riziko 1:2

@loginexistuje ano nie je zivot ohrozujuca, ale otazka nie je stavana na posudenie ci je ale nie je, zaujimaju ma konkretne zivotne pribehy

zonjushe
19. feb 2016

Ja som mala v druhom tehotenstve riziko 1:6 na Downa z krvi, vysoke NT, ultrazvuk ukazoval na vadu srdca..amnio bola ok..narodil sa mi zdravy chlapcek..

malibu21
19. feb 2016

@leni81 nepovedali preco a ano sono mam za sebou . A mam 24. A ozaj uz viem preco lebo je to biochemia je to z krvi takze preto je to nic moc vysledok a byva tak pravdivy na 30-70% takze 30 % pravda dost malo.

leni81
autor
19. feb 2016

@malibu21 tak to si dost mladucka a takyto vysledok, ja ma trosku viac ale tiez sme z toho v soku, a amnio preco bolo druhy krat, ja idem 1x v stredu

malibu21
19. feb 2016

@leni81 lebo aj pri malej som mala vysledok 1:100

katrin21
19. feb 2016

staci zly vypocet terminu a uz su zle vysledky.. dala by som si spravit este trisomy testy a morfologicke sono....
bola tu taka baba, co mala podobne riziko a dieta zdrave.. ono je to len statistika a fakt tam vstupuje vsetko, vaha matky, vek, ale hlavne ten posun terminu uz moze narobit velku sarapatu....

katrin21
19. feb 2016

@leni81 myslis sa, je to vyskusane rokmi, len sa to nerobilo na SK ! ale v zahranici sa to roky pouziva a volalo sa to PRENASCAN.. a stalo to 600-800E.. kedze to robilo len 5 labakov na svete celkovo.. Od septembra sa to robi aj na SK.. takze sa nedaj odradit niekym, kto tvrdi, ze to nie je vyskusane... nie je to pravda.
Inak ja som mala 1:45 riziko na DS, trisomy vysli uplne OK...

seahorse27
19. feb 2016

@leni81 Trisomy nie je novinka, to iba u nas sa to nerobilo. Vo svete je to bežná vec uz roky, len sa to inak vola. Na západe sa aj vďaka tomu nerobí toľko amniocentéz ako u nas. Ak mas výsledok z tohto testu ok, tak nechápem, preco chceš riešiť amnio...ved ten test je priamo zameraný na DS. Radšej by som išla na kvalitne morfo sono, ako som uz písala.

leni81
autor
19. feb 2016

@katrin21 prenascan je niečo iné. ten istý princíp vyšetruje sa v Hongkongu a na SR sú s ním skúsenosti 4 roky. Trisomy je novinka
Bola som u uznávaného genetika u nás a bohužiaľ pri 1:2 trisomy nestačí ako záruka.

leni81
autor
19. feb 2016

@seahorse27 lebo nevysvetli kompletne vsetko

leni81
autor
19. feb 2016

@malibu21 a mala si aj hodnoty krvi zvýšené alebo znížené? Ja mam ten paap veľmi nizke hodnoty

katrin21
19. feb 2016

@leni81 tak odbornik nevie , o com hovori..... je to presne ako Prenascan...alebo ake ine nazvy vo svete existuju, ano aj v Honkongu sa to robi. je to ten isty princip oddelenia DNAdietata z krvi matky..
Genetici ti stale budu tvrdit, ze nic ine ako Amnio ti 100% vysledok nepreukaze... to je jasne..
Jedine co je menej, ze nevie pozriet napr. pohlavne chromozomy a ine veci, ktore napr. pri amio by vedeli... ale pokial ide o trizomie zakladnych chromozomov 13,18 a21 tak je 100 % spolahlivy....
Kazdopadne rozhodnutie je na tebe 🙂

seahorse27
19. feb 2016

@leni81 Amniocenteza je biznis....genetici tlacia (pardon "odporucaju") vydesene mamicky na amnio rad radom...zazila som na vlastnej kozi. Ale zazila som aj rozumu a nedala som sa dotlacit na amnio, napriek tomu, ze "natlak" bol znacny. Ale nech kazdy robi, ako mu vyhovuje...mne nevyhovovalo vystavovat moje dieta riziku potratu...ale to je uz do inej temy.

magimary
19. feb 2016

@leni81 moja švagrinka mala 1:2 a narodilo sa nám krstniatko s DS-naše milované slniečko

anakristina
20. feb 2016

@seahorse27 stopercentne suhlasim.nikdy v zivote!!!!riskovat jej zivot nebudem.radsej budem riskovat moj pohodlny zivot.isla by som na trisomy.v niektorych pripadoch to amnio nenahradi tak by som sla znovu ku grochalovi na sono

anakristina
20. feb 2016

@leni81 ak tebe nestaci trisomy to ty musis vediet.ale po trisomy na amnio ma zmysel ist len vtedy ak je vysledok trisomy testu zly.

leni81
autor
20. feb 2016

@magimary ahoj a vedeli ste to uz dopredu resp. mali aj potvrdene uvz alebo len afp testami?

leni81
autor
20. feb 2016

@anakristina nie nestaci mi trisomy ako zaruka 🙂

anakristina
20. feb 2016

@leni81 tak amnio vraj robia najlepsie v zeleznicnej nemocnici v ba.

magimary
20. feb 2016

@leni81 vedeli všetko dopredu, aj z testov, aj z morfo-usg, a napokon aj z amniocentézy...
do poslednej chvíle totiž nebolo jasné, či nepôjde o edwardsov sy., preto napokon aj amnio a tam sa potvrdil DS, z ktorého sme sa napokon aj tešili (ak sme si predstavili ES, ktorý by dopadol oveľa horšie)

leni81
autor
20. feb 2016

@magimary ďakujem za odpoved

leni81
autor
22. feb 2016

@anakristina ano tam ideme, tak snad vsetko dobre dopadne

belasy_motylik
22. feb 2016

Ja som mala 1:9, kolegyňa 1:6, obe deti sa nám narodili bez DS

nirrtis
23. feb 2016

Mile mamicky,ja tiez odporucam PrenaScan, robili mi odber krvi v kosiciach,stalo to 440e a vysledky som mala o 10dni doma,aj s potvrdenim pohlavia dietatka. Tak hlavne vela zdravia prajem :-*

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre