Vysoký krvný tlak. Máte niektorá skúsenosti?

anabel
13. dec 2006

Ahojte hľadala som, ale túto tému som nenašla a tak sa chcem spýtať, či máte niektorá s tým skúsenosti - vysoký krvný tlak

brulka
12. feb 2010

martinex tak tak absolutne suhlasim. dufam ze nam sa tu babam z fora podari vyhnut preeklampsii. to co si si zazila, teda ziadna stranda to nebola, urcite kopec strachu. no esteze to dopadlo tak vyborne ako dopadlo a ty mas takeho krasneho chlapceka 😵 😵 😵 fakt nadherny je drobcek 🙂 😉 😵
ved to ze ked je tlak vyssi treba velmi ale velmi sledovat tieto ostatne priznaky ako opuchy a bielkovinu v moci. to ked sa objavi tak co najrychlejsie do nemocnice 😖 😔 😔 . no musime si na seba davat pozor ako pises vela oddychovat, jest vela zeleninky, ovocia, vela pit a prechadzky su tiez dobre 😉 . tak si drzme palce nech to ma taky stastny koniec ako u teba 😵

inak som v soku z tvojho prveho lekara, ved to je prve co u nas v poradni spravia, zmeraju tlak a odovzdas skumavku s mocom. no teda esteze si nasla lepsiu lekarku 😲

aspasia77
12. feb 2010

Brulka dakujem. Mysliš, že to uškodi plodu ked budem brat na tlak lieky a otehotniem? Nie je to dopegyt

brulka
12. feb 2010

aspasia tak na to pozor. viem ze su niektore lieky na tlak absolutne zakazane. ine este nie su velmi odskusane a preto sa neodporucaju v prvom trimestri. napr. betablokatory sa mozu ale najlepsie az po prvom trimestri. tym ma utesuje moja lekarka ze sa nemam blaznit ze musim vydrzat prve tri mesiace a potom sa da poriesit aj nejaky ucinnejsi liek ako dopegyt.

preco nepovies lekarke ze planujete babatko? to by bolo najlepsie dopredu nastvait tak aby nebol problem. nemozu ta prestelovat na dopegyt. neucinkuje`? skusali ste to? ak sa neda tak nech zvoli lekar iny liek co mozno najmenej nebezpecny pre plod. treba vzdy zvazit kazdeho pacianta individualne. nebjo najdete pre teba nejake riesenie.

vies s liekmi je to tak, ze kazda farmaceuticka firma sa chrani a napise ze sa v tehotenstve nemoze bud preto lebo je dokazana skodlivost ale casto aj preto ze nie je dokazany opak. lebo na tehotnych nikto nic neskusa. to co sa vie napr ze nejaky liek je bezpecny sa vie preto lebo to dotycne tehotne proste uzivat museli inac by bolo ohrozene ich zdravie ci zivot. ked si vezmes kolko alkoholiciek a narkomaniek poroi zdrave dieta...

ale urcite by som bola velmi opatrna a nebrala nic bez konzultacie zenskeho lekara, alebo neonatologa. to sa musi vyjdarit odborny lekar 😉 tak hor sa konzultovat 🙂

martinex
12. feb 2010

aspasia urcite by som lekarku o planovani babatka upovedomila...nikdy nevies co sa moze stat a co moze uskodit...

brulka no ten lekar bol dost ignorant,spociatku ok,ale potom som ho radsej zmenila...a pritom referencie na neho aj tu na MK su dobre... ale dopadlo to dobre a to je hlavne 😉

vsetkym drzim palce,aby bolo vsetko ok a amli ste krasne zdrave babatka 😉

aspasia77
13. feb 2010

Dakujem Vam . 😉

blondinka42
26. feb 2010

som v 11 tyzdni a namerali mi tlak 150/95 a a pulz 119,hned ma doktorka postrasila ze si mam davat pozor na tlak ak to chcem donosit,raz som uz potratila,takze sa bojim aby sa to nezopakovalo.ake mate vy skusenosti s tlakom?je normalne ze uz v tretom mesiaci mam taky tlak?ze vraj sa mi moze zacat odlupovat placenta a mozem potratit,sestricka ma tak vystrasila ze konec.beriem magne B6 premium a stale len odychujem,lieky nemozem brat zatial ziadne,poradte mi co s tlakom,upravi sa to casom alebo sa to moze zhorsit?dakujem za radu! ☹

blondinka42
26. feb 2010

☹ 😒 ☹

garonka
26. feb 2010

blondinka ja som s takym tlakom letela do nemocky nasadili mi magneziove infuzie, dopegyt a potom som brala Magne B6 ale už do konca tehu
inač sestrička ma pravdu, pri vysokom tlaku babenko nemusí byť dostatočne vyživene a fakt sa môže placenta odlupovať aj ja som si take vypočula.
Na začiatku tehu potrapil tlak v 11tt a potom cele tehu som mala normalny len ku koncu sa mi zvyšoval na hraničny, aj preto sa robia prietoky či ma babo dosť živín
a u niekoho sa tlak môže upraviť a u niekoho zvyšiť je to indivindi
držím ti palčeky aby si mala normal idealny tlak 😉 a krásne babätko 😉

blondinka42
26. feb 2010

garonka takze aj ty si mala v 11 tyzdni vyssi tlak a potom sa ti upravil?mne doktorka nenasadila dopegyt ze vraj ziadne lieky mi dat nemoze no ale o dva tyzdne idem na kontrolu to uz bude druhy trimester tak uz mi moze dat ten dopegyt?akoze ta poslali pri tlaku 150/95 do nemocnice?a preco mna neposlali ci to zavisi od doktora alebo to beru tak ze to je len 11 tyzden?v ktorom mesiaci si bola v nemocnici,a to stou placentou kedy je riziko v ktorom mesiaci sa moze zacat odlupovat,joj najhorsie natom je ze doma si vzdy nameram 116/66 a pulz 80 a u doktora vzdy vysoky tak som ztoho trocha mimo.

jaaty
26. feb 2010

blondinka, ešte predtým, ako som dočítala tvoj posledný príspevok som ti chcela poradiť, aby si si merala tlak doma, ale ty si ma predbehla. To že máš doma tlak dobrý a u doktora vyšší môže byť zo stresu alebo strachu z neho.
Ja som mala posledné 2 mesiace vyšší tlak (zastavoval sa na hranici 140/90) ale len u lekára, doma som mala do 135/85. Tak sa neboj, nič to nebude.
Dohodni sa s lekárkou alebo si sama meraj doma tlak aspoň 5x denne, aj po záťaži, napr. vysávaní. Píš si to na papier, ukáž lekárke. Uvidíš, že to bude dobre 😉
Ja som síce išla "kvôli tlaku" cisárskym, ale to som preferovala aj ja aj lekár, pretože Hanka mala 4180gr pri narodení, čo by sa dosť ťažko rodilo normálne 😀 .

blondinka42
26. feb 2010

jaaty dakujem za radu mne je to uplne jedno ci budem rodit cisarsky alebo normalne hlavne nech je to zive a zdrave,tak verim ze to dobre dopadne.

jaaty
26. feb 2010

... to je jasné, že ti to je jedno 😉
Hlavne kľud a merať si tlak niekoľkokrát za deň. držím palce.

pink_lady
26. feb 2010

blondinka, ja som tiez mala v cca 12 tt u dr vyssi dlak (130/90) ale potom sa to upravilo a vydrzalo cca do 33 tyzdna, vtedy mi to vyskocilo na 170/114, na mg injekciach, dopegyte, vasocardine som potom vydrzala do 35tt
hlavne bud v klude, pohode, davaj si magnezium ci uz sumive alebo magne B6 😉

brisilda
26. feb 2010

jaaty moj maly mal 4320 g a v pohode som ho porodila 😀 inak s tlakom neni sranda ja si ho tiez teraz casto meram .Blondinka to s odlupovanim placenty je pravda neviem preco ta doktorka neposlala na interne moj doki gulal ocami ked mi namerali 130 neskor som sa dostala do nemocnice lebo mi zacali kontrakcie a tam mi namerali tlak 150 az 155 takze hned nasadili dopegyt podla mna na tlak existuju lieky aj v prvom trimestri 😉 drzim place 😉 hlavne sa nestresuj a vela oddychuj ziadne vysavanie a upratovanie ! vysadit s jedalnicka masne korenene a slane jedla

jaaty
26. feb 2010

brisilda, kobúk dole 😀 . Keby na to došlo, určite by som to zvládla aj ja, ale keď sa pridružil ten tlak a navrhli mi cisársky 3 dni pred termínom, tak prečo nie 😉
Každopádne vysoký tlak nie je sranda, preto si myslím, že je najlepšie ho viackrát denne merať a ukázať to lekárke.

brisilda
26. feb 2010

jaaty ja si teraz zapisejem tlak na papierik no dokimu ukazem iba tyzden pozadu aby mal prehlad inak si meravam tych 120/70 + - maximalne 130/80 co sa mi zda dobry tlak ale akonahle sa niecoho bojim som v strese alebo po nejakej zatazi napriklad po upratovani tak si nameram aj cez 140 no po 5 minutach tlak klesne a potom uz nestresujem 😀
inak pravdu poediac ja sa cisarskeho bojim ☹ najradsej by som rodila znova prirodzene no ked budem mat vysoky tlak tak tiez ma isto daju na rodit na cisarsky ☹ inak mne hrozi aj zla poloha 😠 KP co neni ziadna slava 😢

opina
26. feb 2010

ahojte,som tu prvy krat,lebo mam problem s vysokym tlakom a s manzelom by sme uz chceli babo.lekar mi preto predpisal dopegyt,ze to mozem uzivat aj ked otehotniem,ale v pribalovom letaku som si precitala,ze je to bezpecne iba v druhom a tretom trimestri,tak mam strach si to davat v prvom trimestri.
ma niektora z vas skusenosti s tymto liekom v prvom trimestri?

jaaty
26. feb 2010

brisilda, ja keby som mala ďalšie bábo (už to 2x nevyšlo ☹ ), tak chcem opäť cisársky.
Bola som v piatok na poradni o 12,30 hod, mala som opäť vyšší tlak, tak lekrár, že ma príjmu 3 dni pred termínom). Išli sme pre tašku, potom na príjem a tam som sa dozvedela, že je voľná sála, tak ma odrodia. Žiadne kontrakcie, bolesti, išla som priamo na sálu. V kľude, bez stresov sa Hanka narodila o 14,07. Nemenila by som. Išla som epidurálom, Hanku som hneď videla a nemôžem hovoriť o nijakých veľkých bolestiach 😀 . Tak neboj, aj cisár je v pohode.

blondinka42
26. feb 2010

brisilda mna moja gynekologicka poslala na interne,doktor ma vysetril ale povedal mi ze v prvom trimestri mi nemoze dat ziadne lieky lebo by to mohlo poskodit plod,tak len vitaminy a magne B6 a upravit zivotospravu,takze je to v Bozich rukach.

brisilda
26. feb 2010

blondynka neboj nesi prva ani posledna vsetko bude OK 😉 takze teraz ti nic ine neostava iba sa vyhybat vsetkemu dobremu cize ziadna sol !!!a vela zeleninky k tomu vela oddychuj lebo akonahle nieco robis aj tlak ide hore tot vlasna skusenost ja aj dopegyt uzivam aj mam obcas vysoky tlak 😒 ale to hned na sebe badam lebo som strasne zadychcana 😀 drzim place a nicoho sa neboj pokial si udrzis tlak do 140 na 90 je to Ok akonahle pojde hore musisi vazne iba lezat a nic nerobit ☹

brisilda
26. feb 2010

inak co sa tyka pulzu tak ten ja neriesim nakolko skace hore dole ako sa mu zachce ozaj co moze sposobit vysoky pulz??? a kedy je nebezpecny???

blondinka42
26. feb 2010

brisilda ja ked som u doktorky a ide mi sestricka merat tlak,len vidim tlakomer a naskoci mi husia koza,citim ako mi zacne prudko srdce byt tak sa ani necudujem ze mi namerala vyssi tlak a pulz 120 lebo som citila ze som nervozna,akosi sa nemozem upokojit ked som u doktora aj ked sa o to velmi snazim!!!vysoky pulz tiez nie je dobry a ani arytmia to je nepravidelne bytie srdca.

brulka
27. feb 2010

ahojte! a ja sa pridam k debate.

blondinka ja si myslim ze ty ziadny problem s vyssim krvnym tlakom nemas. ak mavas doma tlak 116/66 tak to je absolutne idealny tlak. ak si to povedala lekarke aky mas tlak doma tak myslim ze preto ti nedala ziadny liek na tlak. ak by si si ten liek dala mohol by sposobit naopak velky pokles tlaku a ten je pre babatko tiez nebezpecny. preto sa aj lieky vzdy nasadzuju postupne a aj zvysuju sa velmi postupne a opatrne. na tvojom mieste by som bola uplne kludna. meraj si tlak rano a vecer zapisuj si to a vzdy na kontrole ukaz tvojej lekarke. prajem vela stastia nech sa tvoj tlak drzi na takom peknom cisle 116/66 ako doteraz.

opina mne zacal tiez tlak blbnut uz pred otehotnenim a nasadili mi ako tebe dopegyt. som na konci prveho trimestru a zatial sa babo vyvija pekne a vsetko je ako ma byt. to ze v pribalovom letaciku stoji to co stoji je tam len preto ze farmaceuticke firmy sa chrania. dopegyt je liek prvej volby pri liecbe vysokeho tlaku v tehotenstve. takze nemusis mat vobec strach.

nakolko mne dopegyt mozno neskor stacit nebude lebo uz beriem dost vysoku davku a moj priemerny tlak je i napriek tomu 140/90 zaujimam sa aj o ine mozne lieky. docitala som sa to mi potvrdila aj lekarka kardiologicka ze ako druhu volbu volia lekari vasocardin - ale samozrejme iba vtedy ked je to nutne. vasocardin nesposoboje zvyseny vyskyt vdodenych vad u deticiek ale sposobuje spomalenie tepu a to u tehotnej ale i u babatka. vraj len mierne ale napriek tomu musi babatko po porode byt sledovane kym neodoznie ucinok vasocardinu. to jest 24-48 hodin. ale nakolko je vysoky tlak velmi nebezpecny vzdy treba volit mensie zlo a to je v tomto pripade vasocardin. berie ho i vela zien co maju nejake srdcove vady cele tehotenstvo, takze skusenosti s nim je dost. hoci nie kazdy gynekolog ma tieto skusenosti takze mozno bude strasit 😀

matulienka.d
27. feb 2010

ahojte,
pridávam sa k vám čo sa týka vysokého tlaku....
mne sa začal zvyšovať od začiatku tehu, mala som 140/90 .... a užívala som len magne..... po prvom trimestri sa mi tlak zvýšil na 160/100 a to som musela na interné....predpísala mi dopegyt a magne...takže som pokračovala v liečbe.....neskôr sa mi zvýšil aj pulz srdca na rovnú 100 za minútu, takže som dostala tabletky Isoptin aj na pulz....No a odvtedy sa mi tlak drží na tých 140/90.......... 🙂 Takže som šťastná....Našťastie prietoky, testy na pečeň, všetko je OK a už som na konci 39tt.....Takže baby, nebojte sa, hlavne sa nestresujte, buďte v kľude, nepremáhajte sa a oddychujte s nohami na vyvýšenom mieste....Držím palce.... 😉

brulka
27. feb 2010

matulienka super si potesila 😵 😵 😵 !!!! super ze sa to tak pekne drzi aj tlak aj prietoky.a od kolkeho tt beries ten isoptin? drzim palceky nech aj porod hladko prebehne a potom sa uz mozete tesit z vasej princeznicky. mate uz vybrane meno?
tak si aj ja stale vravim ze vzdy sa najde riesenie a ze treba len dosledne sledovat tlak a ak sa zvysi pekne hned utekat k lekarovi.

opina
27. feb 2010

brulka dakujem za odpoved,asi sa s tym budem musiet zmierit a verit lekarom,ze vedia,co robia.tak uz mi iba zostava otehotniet a potom si tu s vami budem urcite pisat este castejsie 😉 .a chcem vam este napisat,ze syndrom bieleho plasta je uplne bezna vec.ja ked som v cakarni u doktora,tak mi vyskoci tlak aj o 50,ten chudak,ked ma tam vidi sediet ,tak ma rychlo vola dovnutra 🙂

matulienka.d
27. feb 2010

brulka, nuž veru, aj ja som veľmi šťastná, že sa to takto drží, aj keď mi teraz posledne dosť opuchajú aj nohy, ale bielkovinu nemám v moči a nohy sú ráno zas v pohodke....ja som taká, že moc neposedím....a keďže od začiatku 4.mesiaca som bola PN kvôli tlaku, tak ma ide poraziť.... 😉

no a meno???? tak to je problém.... Nevieme sa rozhodnúť....Teda ja sa neviem rozhodnúť....Môjmu mm sa veľmi páči Michaela.....Tak neviem.... 😉

opina, nič sa neboj, naozaj im treba dôverovať......teda aspoň mne sa to oplatilo.....zatiaľ....klop, klop, klop 🙂

opina
28. feb 2010

matulienka.d dakujem za povzbudenie,jasne,ze lekarom budem doverovat,ved mi aj tak nic ine nezostava a dietatko by som si uz velmi zelala,som rada,ze som natrafila na toto forum,aspon vidim,ze take problemy ako mam ja ma velmi vela zien a zvladaju to,porodia zdrave deti a to je dolezite,lebo ja som vzdy bola proti liekom,tak preto som sa tomu tak branila,ale uz nebudem,lebo ako tu citam,tak skor uskodi babatku vysoky tlak ako tie lieky
drzim vam vsetkym palce nech sa vam narodia krasne a zdrave babatka 😉

matulienka.d
28. feb 2010

veru opina, treba to riadne liečiť a nepodceňovať....vysoký tlak je veľmi nebezpečný pre bábo v brušku lebo môže mať kvôli tlaku zlé prietoky krvy a mohlo by aj ...... no ale nadtým netreba premýšlať, hlavne byť v tom kľude a pravidelne sa sledovať.... 😉
V dnešnej dobe je už aj medicína o veľký krok vpred ako kedysi, takže netreba sa tých tabletiek báť....ja som sa tiež bála, že tabletky v tehu.... ☹ no pre zdravie drobčeka všetko....a keby som ich neužívala, bohvie ako by sme boli natom teraz.....
takže opina, držím palce v snažilkovaní a nech vám to výjde čím skôr..... 😉

brisilda
1. mar 2010

kocky ja mam rano v poslednej dobe tlak 100/70 alebo 110/70 ☹ tazko sa mi dycha myslite ze by som mala zaolat dokimu co mam robit? lebo lieky proste uzivat musim a cezden sa mi tlak drzi na tych 120/60 maximalne 130/75 ale to je po vatsine ked nico robim alebo upratujem 😒 a boze chran ayb som si cezden lahla lebo tlak mi spadne uplne dole 😒 ma niketora z vas s nicim takym skusenosti?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre