Vysoký krvný tlak v 21. týždni

miselll99
19. jan 2016

Ahojte zienky mala str niektora vysoky tlak pocas tehotenstva? Ak ako ako sa to riesilo? Dakujem

zuzana2000
19. jan 2016

v dvoch tehotenstvách som mala zvýšený tlak......pri nameraní 150/100 ma poslal v 21 tt na príjem....pri Dominike som vydržala do 29 tt.....dcéra zaostávala dva týždne v raste a mala som zelenú plodovú vodu, pri Adamkovi som mala zvýšený tlak od 34 tt , v 36tt ma poslali na príjem a v ten deň som aj porodila, ale ja som mala aj bielkovinu v moči.

miselll99
autor
19. jan 2016

nastastie bieloviny tam neboi vcera ma tiez poslali na interne. Zhodou okolnosti mi nametali tlak rovno po morfologickom sone kde vyzera byt vsetko ok s babom len mam nizko ulozenu placenty.Nasadili mi len zvysenu davku magnezia a mam si sledovat tyzden tlak. A to ste v 29 tt porodili dobre som pochopila? nejako specialne vas sledovali? davali vam aj lieky na znizenie tlaku? Prve tehu bezproblemove v druhom sa to zacina nejako od zaciatku nabalovat ;(Dakujem.

mipet
19. jan 2016

Ja som tiež mala ale mne magnesium nepomohlo a tlak sa stále zvyšoval a ani v nemocnici nevedeli tlak znížiť a nakoniec sa krpec narodil v 28tt..... .hlavne treba byt co najviac v klude a nestresovali sa, vsetko bude dobre 🙂

origalaxis
19. jan 2016

Ja ano... V 31. tyzdni dom bola hospitalizovana a porod sekciou so mala v 37+7. Babo mensie, ale zdrave. V nemocke mi davali lieky, merali tlak 5x denne, kontrolovali bilkoviny v moci... Tie najskor neboli, potom stupali. Ked to presiahlo njaku hodnotu a aj tlak stupal a nevedeli ho uz strazit, rozhodli sa pre sekciu. Vsetko dopadlo dobre bez nasledkov. Dolezite je verit doktorom a byt pod kontrolou. Nenamahat sa, oddychovat a dohovarat babatku, aby co najviac v brusku papalo. Totiz pri preeklampsii je zhorsena vyziva babatka.

blska381
19. jan 2016

Tiez mi namerali vysoky tlak ale az v 39tt a bielkovina v moci a opuchnute nohy trochu,z poradne som sla hned na prijem,tlak som mala okolo 150 na 110, 5 dni som lezala v nemocnici a pondelok to bolo 2 dni pred terminom porodu mi mali vyvolat porod,ale rozbehlo sa to same a rano bola mala na svete bez vyvolavacky,mala som preeklampsiu,od zaciatku tehu som brala magnesium na tlak a v nemocnici mi davali na znizenie tlaku dopegyt

zuzana2000
19. jan 2016

@miselll99 no mne tiež zaujmavo bielkoviny u gynekológa nenamerali ale na druhý deň v nemocnici som ich mala vysoké...takže som tiež nechápala....áno dcéra sa narodila predčasne....(kuk môj blog) ale deti sú v poriadku. Bola som sledovaná , lieky mi dávali len v prvom tehu....pri Adamkovi nie. Hlavne treba klud....odpočívať.

origalaxis
19. jan 2016

@zuzana2000 gynekolog meria bielkoviny z jednej vzorky mocu takym tam paierikom a stav posudzuje na zaklade zmeny farby, resp. stmavnutia farby a to je mierne subjektivne. Presne sa to meria zbieranim mocu za 24 hodin a robi sa rozbor.
@miselll99 ak sa mozem spytat, tlak si mala viackrat vyssi? A kolko?

miselll99
autor
19. jan 2016

no pri kazden poradni bol trosku vyssi 130/95 ale teraz naposledy 140/100 sedela som tam 45 minut koky po 15 premeriavali obe ruky nakoniec ma poslali na pohotovost rijem tam porobili vysetrenia. ekg oki bielkoviny neboli u gyekologicky pozerali zo spodu vsetko oki a ozvy v poriadku. Dr co tam bola mi povedala ze pred 24 tt sa neda diagnostikovat preeklepsia ze sa to vola nejaka gestaca neviem co. Naordinovala mi 6 ks magnezia inak len ze si mam tlak meriat doma tyzden a potom sa dohodnut s mojim dr. Ak by mi doma tlak stupol nad 140/100 mam hned dojst. Pri malom som to nemala tak ako sa vravi kazde tehu je ine... Este k tomu ta nizka placenta no nic moc ale snad to pekne dobojujeme. Kludvy rezim sa snazim ale tazko pri skoro 3 rocnom bubakovi ale robim co mozem. V piatok idem na sono k dr. Holanovi tak sa ho na o skusim spytat. Doma co si meriam mam dokonca nizky tak neviem co to je

origalaxis
19. jan 2016

@miselll99 hej mne sa aj zdalo ze preeklampsia je az neskor. Ale tak su aj ine choroby. Co netvrdim ze mas 🙂 ale ak mas doma nizky a merias si ho spravne (pat minut v klude sed, prava ruka, ramenny tlakomer, manzeta vo vyske srdca, tri merania a priemer) tak potom to moze byt sposobene aj strachom asi. Ja som tiez mala u gyndy vzdy vyssi tlak ako doma. Ale nakoniec som mala aj doma vysoky 🙂 ta placenta sa moze este zdvihnut. Hlavne pomaly, a sleduj sa stale, je to dolezite.

sandey
19. jan 2016

Ja som mala zvyseny tlak od cca 34 tt, potom sa uz zvysoval, hospitalizovali ma v 36 tt, nemala som bielkovinu v moci, davali mi DOPEGYT na tlak, stale sa aj s liekmi drzal tak okolo 150/100, ale nakoniec som porodila normalne v 36+4

kikushaa
19. jan 2016

@miselll99 ja som mala zvyseny tlat skoro cele tehotenstvo od 23tt to uz nebol len hranicny tlak ale dost zvyseny, u mna zacali magneziom, ked uz nestacilo magnezium nasadili dopegyt ked uz nestacil ani ten dali este silnejsie lieky, stale sledovali bielkoviny v moci od toho 23tt tyzdna som bola viac v nemocnici ako doma. nakoniec som tiez porodila predcasne v 29tt mala som preeklamspiu zo zacinajucim hellp syndromom, ak chytis preeklamspiu jedine riesenie je ukoncenie tehotnstva ☹ zial cize ti drzim palce nech sa tejto torture vyhnes oblukom

janickadr
19. jan 2016

@origalaxis Lava ruka 🙂

origalaxis
19. jan 2016

@janickadr no stretla som sa u viacerych doktorov s roznymi nazormi, ale internisti hovorili prava. A oni su podla mna ti, co by to mali vediet najlepsie. 🙂

origalaxis
19. jan 2016

@janickadr teda nechcela som aby to vyznelo ze mudrujem 🙂 ja som len urobila nejake zavery z toho co som zazila. Vystudovane to nemam 🙂

janickadr
19. jan 2016

@origalaxis Sranda, ja som internista a meriam vlavo. 🙂 Ale ked nie je nejaky vazny cievny problem u cloveka, tlak by mal byt na oboch koncatinach velmi podobny, takze snad mame pravdu obe. 🙂

origalaxis
19. jan 2016

@janickadr 🙂 mne internistka hovorila, ze vpravo je vyssi, tak preto tam 🙂 ale asi v tomto pripade je to jedno... 🙂

origalaxis
19. jan 2016

@janickadr inak cele to meranie tlaku je podla mna tak subjektivna zalezitost. Mne meravali rozne sestricky tlak a aj si po sebe premeriavali niekedy a vysledky mali rozne. Podobne ale rozne. Strasne vela veci ovplyvnuje tlak teda jeho odmeranie. U mna od vysky tlaku zavisela sekcia... a hrozne ma stvalo ako zle ten tlak merali 🙂

janickadr
19. jan 2016

@origalaxis Veru niekedy to je aj trosku subjektivne, ked sa teda nemeria na digitalnych pristrojoch. No je strasne vela syndromov bieleho plasta, najma v gynekologii, a samozrejme najma u tehotnych... U mna bolo naozaj potvrdenych hypertenzii v tehotenstve mozno 20% z tych, ktore boli gynekologmi poslane, ze hypertenzia...

shia
19. jan 2016

ja som mala zvyseny krvny tlak, pre isotu som isla k doktorovi a zrazu ze preeklampsia a ani neviem ako, zrazu kuk babatko, v 34 tt...uplne nepripravena som bola, ale vsetko dobre dopadlo nastastie, najlepsie 🙂 Treba si sledovat tlak, opuchy aj tie bielkoviny, mne namerali vyysi tlak na poradni, ale ocividne si nic z toho nerobili, keby som neprisla sama, ani nechcem pomysliet...a tie opuchy - ja som si myslela, ze som len pribrala, ale zrzau po porode pomaly 12 kg dole do hodiny...

miselll99
autor
20. jan 2016

no ja som bola tiez pri malom poriadne naliata vodou mi puchli ruky nohy no tlak bol sice trosku vyssi aj moc oki tak sa to neriesilo. po porode som si musela strihat ponozky ako som mala spuchnute clenky;) snad to dobojujeme uspesne do konca neviem si predastavit keby to bolo inak hlavne aby vsetko dobre dopadlo...

mipet
20. jan 2016

Baby ja som mala aj rozdiel v meraní v šedé a v lahu, ked som sedela tak sa mi vzdy točila hlava a tlak skôr nízky a v halu vzdy vyšší ......internistka mi vzdy vravela ze 15min v klude a potom merať a tiež mam syndróm bieleho plášťa a este aj teraz u gynekológa mi namerajú vyšší tlak a na internom je ok.......proste psychika ........nikomu to neželám ale niekedy je lepsie porodiť predčastne ako naťahovať a môže to zle skončiť, odstupom času som rada ze to celé tak dopadlo ako to dopadlo.......... Treba vydržať co najdlhšie v klude a radšej vela spat a oddychovať ak sa da 🙂

miselll99
autor
20. jan 2016

a mozem sa spytat robili ste si niektora doma testy moci? co sa ocikavaju toe oalicky na bielkoviny?

kikushaa
20. jan 2016

@miselll99 to by zaujimalo aj mna

zuzana2000
20. jan 2016

@origalaxis no ja viem, ibaže mne ich v nemocnici tiež najskôr merali len papierikom a už ten ich ukázal vysoké.....

origalaxis
20. jan 2016

@zuzana2000 on ukaze vysoke, ale zvysene len mierne a tam to je take.... No nepresne 🙂

origalaxis
20. jan 2016

@miselll99
@kikushaa ja som si v lekarni kupila tie papieriky a je tam navod. Bezne dostupne 🙂

miselll99
autor
20. jan 2016

oki dakujem

oliinka
2. feb 2016

@miselll99 ahoj aj ja sa liecim na vys.tlak.mne zacal tlak blbnut minule leto len tak ...brala som cca 3 mesiace bisoprolol a prenesu potom som otehotnela a nasadili dopegyt tlak mam teraz ok max 130/85 ale vecsinou nizsi okolo 117/75...berem jednu rano a jednu vecer ale pulz mavam vysoky tak okolo 85 vecsinou...davam si aj magnezium raz za den ked nezabudnem som v 13 tt a bojim sa co bude predtym som problemy v tehotenstve nemala.....ach.....

miselll99
autor
2. feb 2016

@oliinka urcite bude dobre mne niekedy pylzy vyskocia ajncez 100 a vraj je to oki. Ked bude tlak v pohode neni sa coho bat babo bude rast. len to bude ukocene cisarakom. tak musime dobojovat dako v zdravi

kikushaa
2. feb 2016

@miselll99 nechcem ti brat iluzie ale az tak oki to nebyva..ak mas vyssi tlak staci aj 90+ prietoky sa ti zhorsuju cim viac tento stav pretrvava tym dieta menej rastie a moze az odumriet, tiez som to brala vsak pohodicka dam si lieky zaberu a parada, a rodila som v 29 ukoncenom tyzdni 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre