Fajčenie a tehotenstvo

slecnalu
18. mar 2012

Ahojte baby, pred 3 dňami som zistila že som tehu. Na gyndu sa chystám už zajtra hlavne kvoli tomu, že pravdepodobne budem tehotná dlhšie aj napriek tomu že som mala ešte posledný mesiac mesiačiky normálne. Chcem sa teda opýtať pokiaľ fajčím je vhodné prestať okamžite v tej sekunde, alebo postupne? Niekde som čítala, že by sa nemalo hneď prestať pretože to sposobuje šok a absťáky nie len mne, ale aj bábu. Máte s tým nejaká skúsenosti? A ak prestať hneď, čo ste robili vy fajčiarky tehuľky aby ste rozkusali tie absťáky?

lenka.be
18. mar 2012

@slecnalu Ahoj, podľa mňa by si mala prestať okamžite. Keď som zistila že som tehotná, hneď som prestala a absťáky som nemala lebo som stále myslela na bábo a vedela som že to robím pre to malé... Je ľahké prestať keď myslíš na zdravie bábätka. Držím palce 🙂

sasena033
18. mar 2012

@slecnalu no urcite hned!! ja ked som pri oboch detoch zistila ze som tehu tak som skoncila z fajcenim 😉 mala bola planovana takze som vedela uplne na zaciatku... ja som bola taky prilezitostny fajciar len ked sa niekde sedelo s kamosmi pri vinku doma som nefajcila nebavilo ma to samu 😅 ale nikdy mi pocas tehu ani na um neprisla proste som to brala ako samozrejmost takze drzim palce v tehu a sup do kosa s cigaretmi

slecnalu
autor
18. mar 2012

@lenka.be veď práve stále mám v hlave to malé, za nič predsa nemože.... okrem toho sa mi hnusia tehuľky s cigaretou v puse... dúfam, že to teda zvládnem, len už teraz mi je ľúto mojho muža 😀 nie len že som typická protivná tehu ešte aj bez cigariet.... to bude ešte kriku... inak a neškodí bábu aj to keď som potom vkuse nervózna? pripadám si ako v zamotanom kolotoči- ak fajčím, škodím.. ak nefajčím, rozkusala by som aj vlastného chlapa od nervou... snáď tá nervozita prejde....

bosoriak
18. mar 2012

Pokial nefajcis 100 cigariet denne po dobu 20 rokov, tak je uplne bezpecne prestat hned. Za ten blud "postupne prestat je lepsie" by som ruky lamala 🙂 A som byvaly fajciar, takze viem, ake je to prestat.
Ak ale chces podporu pri fajceni v tehotenstve, citaj tu vyssie uvedenu temu.

lenka.be
18. mar 2012

@slecnalu no tehuľky s cigaretou ani je nepochopím a už rozhodne nie v pokročilom štádiu...
no ja som tiež nebola najmilšia na začiatku ale to prejde 🙂 neskôr mal zo mňa muž dobrú srandu, také záchvaty smiechu som dostávala že pól dňa sme sa smiali obidvaja, ja na nejakej totálnej sprostosti a on na mne 😀 uvidíš že absťáky rýchlo odídu, len mysli na bábo a prejdú veľmi rýchlo 😉

matonka26
18. mar 2012

ahojky aj ja som prestala hned ako som zistila ze som tehu a to bolo asi tak po mesiaci co som uz mala malu v brusku...abstaky boli len take mierne ze mam xut ale tak dalo sa to bez problemov prezit...teraz kojim cize este stale nefajcim ale aj po vyse roku sem tam ma chyti chut 😒

mataharyy
18. mar 2012

@slecnalu Na toto se názory (i odborníků) různí, ale vesměs mě doktor utěšoval že ze začátku mimino není tak úplně napojené na matku (co se těchto věcí týká), že je příroda moudrá a je jí jasné že nevíš od prvního dne že jsi těhotná (já jsem zjistila že jsem těhotná pár dní po oslavě narozenin, takže chudák by mělo ještě kocovinu 😀 ), takže můj názor je že čím dřív přestaneš tím lépe, no na druhou stranu je fakt, že pokud je někdo opravdu silný kuřák, tak přestat ze dne na den je dost náročné a myslím že jde o ty absťáky hlavně u matky, že je nervózní a ve stresu a to se na plod/dítě přenáší podstatně víc, tak proto říkají že se má pozvolna, jenže co je pozvolna...? 😅 Ono i když přestaneš hned, tak chvíli trvá než se tělo zbaví toho bordelu co si do té doby střádalo v organizmu... No těžko říct co je nejlepší, ale pokud například vykouříš dvě krabičky za den, asi těžko (klobouk dolu před těma co to zvládnou) přestaneš hned... a i rapidní omezení je v takovém případě přínosem... 😉 Jo a hlavně nenahrazovat náplastmi, žvýkačkami atp. pač to je ještě větší bordel 😅

omnia23
18. mar 2012

Urcite by som prestala hned,vobec by som nehladela na to,ci to zvladnem ja,predsa ide o moje dietatko,to je dolezite 😉

winona24
18. mar 2012

ja som prestala fajčiť v momente ako som si na teste našla dve čiarky....a až som bola sama prekvapená,ako mi to vôbec nerobilo problém....i keď zase musím napísať ,že ja som nebola nejaký extra tuhý fajčiar....ale fajčila som denne a pravidelne... :-P
a absťáky som nemala skoro vôbec...občas sa stalo,že mi prišlo na um,že by som si zapálila...ale nič dramatické....

držím palce ,aby si to zvládla tiež s takou ľahkosťou 😉

nanulik
18. mar 2012

ked prestaneš hned tak chvílu budeš mať abstáky.s tým treba rátať. ale uvidíš ako ti potom bude dobre, ale ak neprestaneš tak budeš dlhodobo bábatku škodiť
ja ked som prestala (nebola som vtedy tehu) tak bol prvý týžden zlý potom už krása

mataharyy
18. mar 2012

@winona24 No já během těhotenství měla taky chuť si zapálit a když už ta chuť byla neutuchající, dala jsem si "práska" od manžela a to mě dost rychle přeléčilo, pač se mi udělalo špatně a byl zas na dlouho klid 😉 😎

jezibosorka
18. mar 2012

sesternica si nevedela odopriet cigu ani pocas tehotenstva,,, maly ma teraz problemy, narodil sa ako zdrave babo, bola hrdinka, ze fajcila a porodila zdrave babo, maly bude mat 2 roky a uz taka hrdinka nie je,,, urcite nepit a nefajcit a zdravo zit,,,, llebo inac sa to moze vypomstit, a ta ktora sa bude trapit s chorym dietatom je jeho matka.... o to horsie, ze sa musis pozerat na babo s pocitom, ze mu ublizila

keira
18. mar 2012

@jezibosorka a ako je chory?

marcelatje
18. mar 2012

Ja som fajčila minimálne 25 denne a keď bola akcia aj viac. Prestala som fajčiť ani nie zo dňa na deň, ale v momente keď sme sa rozhodli začať pracovať na bábätku, odvtedy som cigaretu ani neovoňala (a to je môj partner stále fajčiar). Bola som na tom dosť zle, vstávala som o šiestej a kým som prišla na pol ôsmu do práce už boli min. 4 cigy za mnou na lačný žalúdok samozrejme 🙄 našťastie som neotehotnela hneď takže moje telo malo šancu sa ako tak zregenerovať aj keď som pribrala 9 kg neodradilo ma to. Túžba po dieťatku bola silnejšia ako túžba po cigarete a nemala som žiadne absťáky kedy by som musela sama so sebou bojovať či si zapáliť, alebo nie. Držím ti palce, verím že lepšie je prestať hneď.

anjelicek26
18. mar 2012

@slecnalu - urcite hned, nie je o com, ked sa babo napoji na tvoj krvny obeh - 8tt sa ten proces zacne -12tt sa ten proces ukonci - dovtedy z toho, ze si fajcila babo nic nezisti. Potom uz ano a dobre vies, co s cigaretami do tela ide + predovsetkym!! dietatko oberas o kyslik, hladina v tvojej krvi pri fajceni velmi klesa, jeho srdiecko bije na poplach, je to pre neho maximalny stres a trva aj hodinu, kym sa zasa da do normalu. Predstav si ako to mini clovieca v tvojom tele pri kazdej "uvolnujucej" cigarete v tvojom brusku chyta paniku, ze nemoze "dychat" 😖 V anglicku je na to aj stroj, ktory ti tento level dokaze vyratat, ako zle na tom babo je. Nenechaj to zajst tak daleko, tehu je najlepsia motivacia s fajcenim seknut, je tu vela vela zien, co to zvladli, urcite to zvladnes aj ty!

jolly84
28. mar 2012

@slecnalu neboj aj ja som fajciarka, ale ako nahle mi UZV potvrdil tehotenstvo, som prestala. netvrdím, že chuť na cigaretu nemám, ale babätko je prednejšie a mužovi povedz nech ťa nenervuje) držím palčeky a dúfam, že to zvládaš s chladnou hlavou) a to vlastne komplet všetci okolo mňa fajčia, tak som zistila, že mám pevnú vôlu)))))) aj ty máš, uvidíš)

monyccka
28. mar 2012

@slecnalu urcite prestat ihned! A ak si tak este neurobila, prave teraz je najvhodnejsi moment. Postupne sa neda prestat. Odskusala som to ja, moj manzel, otec, kamarati.. A kazdy, kto uspesne abstinuje ti potvrdi, ze existuje len jeden sposob ako prestat, a to- uz si nikdy nepotiahnut. Ziadna jednoduchsia cesta nie je. Je to droga a abstinencia nie je jednoducha ale ani nezvladnutelna. A v tvojom pripade nie je podla mna mozne nic ine ako prestat, ved mas v brusku babo! Mysli nanho a svoje pozitky bokom, ide mu doslova o zivot.

sintra
28. mar 2012

ja som bola fajciarka, ale prestala som prakticky v priebehu troch dni, ako som sa dozvedela o tehotenstve. To iste doporucujem aj tebe, jednoducho prestan co najskor.

whiterosses
15. máj 2012

Ahojte, zistila som že som tehotná viac než pred mesiacom.. A chcela som sa opýtať na Váš názor ako to je s fajčením. Kedže som fajčiarka a stále mi chutí fajčiť, ale bojím sa naraz prestať, čo mám robiť??? Obmedzila som to na cca 3 .. Som v 10tom týždni a chcem prestaň, len sú tam obavy.. Prosím poradte mi čo by bolo najlepšie ..

nadulka88
15. máj 2012

@whiterosses ja by som ti poradila prestat co najskor.. nie pre seba, ale pre to malinke stvorenie co v sebe nosis.. a je to prilezitost pre teba, konecne s tym mozes prestat.. ak teda chces, ja som prestala fajcit ked som uz bola tehotna ale este som o tom nevedela 🙂 drzim palce, bude to stat vela zapierania ale verim, ze pre svoje dietatko to spravis 😉

anulik12
15. máj 2012

@whiterosses ahoj.aj ja som bola fajčiarka,ale prestala som fajčiť hned,ako na teste boli dve čiarky.Prestať fajčiť hned,je to najlepšie čo pre svoje dieta môžeš urobiť.prečo sa bojíš prestať naraz s fajčením?

monyccka
15. máj 2012

@whiterosses to, ze sa bojis, je len zamienka na to, aby si dalej fajcila. To, ze prestanes babatku nemoze uskodit, to, ze budes fajcit dalej ano. Somariny o strese a nervozite si vyhod z hlavy, su to len vyhovorky. Stres aj nervozita budu ale su pre dieta menej skodlive ako nikotin, dech, nedokyslicenie atd.. Fajcenim v tehotenstve si koledujes o vazne zdravotne tazkosti dietata.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre