Tehotenstvo a alkohol

katulik202
19. aug 2013

Tehotenský test mi vyšiel negatívny, tak sme chodili s priateľom sa zabaviť vonku, občas to pivo a občas aj niečo tvrdé. No menštruácia mi mešká už 9 deň. Pred troma dňami som si robila test a zas negatívny. Ak by som bola tehotná mal by ten alkohol vplyv na bábetko?

smartynecka
19. aug 2013

No ja som to tiez zistila az v 7tt a bola som asi 2 krat pit lebo som nevedela ze som tehotna a zatial podla vsetkych vysetreni je babo v poriadku 🙂 Vela mojich znamych to tiez tak mali a babatka maju zdrave ale na tvojom mieste by som nepila kym nedostanes menstruaciu alebo navstiv gynekologa nech vies ako na tom si 🙂

bbarboraa
19. aug 2013

@katulik202 ziadny

livocka21
19. aug 2013

@katulik202 nestresuj.... nie si prva ani posledna... takych je nas milion 🙂

katulik202
autor
19. aug 2013

Stalo sa že jedna baba chcela vinom potratiť dieťa (čo ja nepijem zo zámerom aby som nebola v tom) a narodilo sa jej dieťa s dawnovým syndromom, tak som dostala strach, preto sa lepšie pýtať skúsených 🙂. A je aj možné že tehotenský test mi vyšiel aj na druhý krat negatívny a pritom môžem byť v tom? ... Boli to testy objednávané z netu a jeden vyšiel cca okolo 0.40 €. ALe je pravda lepšie nepiť ako piť 🙂

katkakovac
19. aug 2013

downov syndrom nie je nasledok pitia alkoholu, je to proste genetika. Ak si aj tehotna, tehotensky test by ti po 9 dňoch mal ukázať aspoň náznak, ak už nie koľajnice ako hrom. A je jedno či si kúpiš test za 0,40 € alebo za 5 €. A ak tehotna si, nemusíš sa báť, občasné pitie alkoholu v ranných štádiách tehotenstva väčšinou nespôsobujú problém. Horšie je dlhodobé pitie alkoholu, fajčenie a podobne. Choď navštíviť gynekológa, ten učite zistí, prečo nemáš menštruáciu.

lejluska
19. aug 2013

nič by sa nemalo stať ja ked som otehotnela z malým (samozrejme som o tom ešte nevedela) sme trošku viac oslavovali a o pár dní som zistila,že som tehu 🙂 malý je zdravý, aj tehu bolo celkom pohodové...

anjelicek26
19. aug 2013

@katulik202 - nie nemalo by to vplyv. Babatko sa pripoji na tvoj krvny obeh az medzi 8-12.tyzdnom tehotnosti (zacne fungovat placenta), takze dovtedy ho zivi zltkovy vak a ani alkohol, lieky atp. sa k nemu nedostanu... priroda da zene cas dvoch meskajucich menstruacii zmenit sa....

katulik202
autor
19. aug 2013

Ďakujem Vám veľmi pekne. Som rada že ste mi pommohli

matax
19. aug 2013

aj obcasne pitie alkoholu v tehotenstve moze sposobit poskodenie plodu,
niekedy nie, niekedy viditelne poskodenie na prvý pohlad.. a niekedy viditelne tomu, kto vie o fetalnom alkoholovom syndrome viac...

urcite nepit v tehotesve ani kvapku..je to poskodenie, ktoremu sa da vyhnut, tak preco nevydrzat 9 mes... ine je to, ked sa o tehotenstve este nevie..ale zeny v fertilnom veku by si mali davat pozor..
"aj najlepsie geny si mozeme prepit..."

drzim palce a verim, ze dietatko bude zdrave.. kto má zaujem, moze kuknut, co vselico alkohol v tehot. sposobuje http://fasyndrom.sk/?name=2 Deti majú zníženú schopnosť čítať, hláskovať, počítať, trpia adaptačnými poruchami, môžu byť precitlivelé alebo málo citlivé na vizuálne podnety, dotykové, chuťové podnety, atď., majú problémy s rovnováhou a koordináciou motoriky, vyvolávajú dojem neslušných a neposedných. Vyskytujú sa poruchy psychomotorického vývoja, podráždenosť, narušený vývin reči, nepripravenosť na školskú dochádzku..
viac tu http://fasyndrom.sk/
okrem FAS sa moze vyskytnut ine , nie tak tazke, poskodenie plodu alkoholom http://en.wikipedia.org/wiki/Fetal_alcohol_spec... ARND

matax
19. aug 2013

podobna tema https://www.modrykonik.sk/forum/o-tehotenstve/alkohol-a-mozne-tehotenstvo/

ozaj, crty dietata s FAS (fetal alkohol syndrom) mozu niekomu pripominat downov syndrom,mozno to ta pomýlilo @katulik202

crty tváre pri fas http://php.med.unsw.edu.au/embryology/index.php...
http://depts.washington.edu/fasdpn/htmls/fas-fa...

ja nechcem strasit..len robim osvetu, ked si niekto precita, ze alkohol nemoze skodit, tak nech vidi, ze moze
neexistuje bezpecne mnozstvo alkoholu pre plod.. niekedy sa nemusi stat nic, inokedy ano

perzefona
19. aug 2013

@matax tak ale autorka tu riesi alkohol pocas prveho mesiaca a nie neustale pitie alkoholu... Spravne to napisala anjelicek26
Naozaj... Bejby je chranene... Priroda to tak zariadila nakolko v tom obdobi nevieme, ze sme tehotne.... A myslim ze o fetalnom alkoholovom syndrome je pri tejto teme uplne odveci hovorit....

matax
19. aug 2013

@perzefona nikto nemoze urobit vyskum, aby vyvratil tvrdenie o skodlivosti alkoholu, to by musel dat tehotnym alkohol.. da sa len vidiet a skumat nasledky, ktore to potvdzuju..
to, ci v prvych týzdnoch moze skodit alkohol..mne sa ta teoria o zltk. obale nezda, ale nie som v tom dbornik 😕 co vyzivuje zltkový obal? neviem.. ani sa mi nechce o tom udaje hladat..ale budem rada, ak mi to potvrdite doveryhodnými info..

v kazdom pripade, prevencia FAS je nepit alkohol v case mozneho otehotnenia

matax
19. aug 2013

@perzefona a @anjelicek26 tu pisu o placente nieco ine:

Konzumácia alkoholu v tehotenstve predstavuje závažné riziko pre vyvíjajúce sa dieťa. Alkohol, ktorý sa dostáva do organizmu dieťaťa prechodom cez placentu, má na vývoj dieťaťa negatívny vplyv. Počas vývoja dieťaťa v maternici existujú konkrétne úseky tehotenstva, kedy je dieťa najzraniteľnejšie, ak je vystavené škodlivým vplyvom alkoholu. Placenta sa vytvára medzi siedmym až desiatym dňom tehotenstva.

Prenos alkoholu z matky na dieťa sa deje práve spojením prostredníctvom placenty. Keďže do siedmeho až desiateho dňa takéto spojenie neexistuje, predpokladá sa, že alkohol v tomto období nemá na vyvíjajúci sa zárodok žiaden vplyv (Sherwood, 2001).

Prvý trimester, najmä obdobie medzi druhým a ôsmym týždňom tehotenstva, je obdobím, kedy sa začínajú vyvíjať vnútorné orgány dieťaťa, tvár a končatiny. Práve v tomto období, ktoré sa nazýva aj obdobím organogenézy, je vyvíjajúce sa dieťa najviac ohrozené všetkými škodlivými vplyvmi. Ak matka pije alkohol v tomto období, hrozia jej dieťaťu vývojové a štrukturálne poruchy orgánov. V prípade, ak matka konzumuje alkohol po ôsmom týždni tehotenstva, teda v čase, keď sú orgány dieťaťa už založené, môže dôjsť u dieťaťa k poruchám funkcie orgánov. Konzumácia alkoholu v treťom trimestri sa najčastejšie prejavuje poruchami rastu a váhy dieťaťa (Spohr, Steinhausen, 1996).http://www.babyrecenzie.sk/clanky/detail/Alkoho...

http://tehotenstvo.rodinka.sk/kym-rastie-brusko...
Alkohol je teratogén Menej odbornými slovami – alkohol môže spôsobiť poškodenie vývoja bábätka. A nezáleží až tak na množstve, ako na nevhodnej chvíli. Ak ste si vypili v tehotenstve čo i len jeden pohárik, máte údajne 60% pravdepodobnosť, že aj ten jeden pohárik do vývoja mozgu zasiahne.
Alkohol poškodzuje plod častejšie ako akákoľvek iná droga.
„Neexistuje bezpečná dávka alkoholu, ktorú je možné skonzumovať počas tehotenstva bez škodlivého následku/následkov na dieťa.“

opakujem, nechcem strasit, len informujem o rizikách ..nemusi sa stat nic..prevencia existuje

perzefona
19. aug 2013

Najskor je to z cytoplazmy vajicka, neskor vylucky zlisz z vajickovodu a maternice... Potom z tkaniva maternice a az po vzniku placenty sa vyziva dostava z krvi tzv hemotrofny typ vyzivy narozdiel od histotrofneho na zaciatku...
Co ale viem je ze alkohol moze znizovat zasoby kyseliny listovej, co ale na dieta uz vplyva.

anjelicek26
19. aug 2013

@matax - je tam chybicka. Ano placenta sa tvori uz v tom obdobi. Ale funkciu vyzivovania dietata prebera az neskor. Ja si o alkohole v tehotenstve myslim to iste, co ty, ale tuto to priroda zariadila viac ako rozumne, ze to babulko chrani este skor, ako sa to matka dozvie...ja som v ziadnom tehu od dvoch ciarok nevypila ani hlt cohokolvek ;) Proste mi to nedalo...

matax
19. aug 2013

ak predsa som zacala hladat, spat ist nemozem.. aspon budem vediet.. nedalo mi to, aspon cez vlasocnice kontakt s krvou musi byt ovela skor a nasla som
http://cs.wikipedia.org/wiki/Trofoblast Co se týče člověka, syncitiotrofoblast je po devátém dni vývoje lidského embrya alespoň částečně zanořen do děložní sliznice a začíná ji agresivně rozrušovat a dostává se do kontaktu s krví – tímto způsobem vzniká primitivní placenta. Kolem 13. dne však začne intenzivně růst cytotrofoblast, prorůstá syncytiotrofoblastem a vytváří primární klky zanořující se do embrya. Tyto klky se až pozdějším vývojem mění na sekundární a terciární klky; nakonec jsou protkány rozsáhlým systémem vlásečnic. Spoluprací mateřského endometria a embryonálního trofoblastu vzniká nakonec opravdová placenta.

matax
19. aug 2013

@perzefona a @anjelicek26 http://nechodimnaprednasky.sk/nahlad-prednasky/... nepresne to udavate, lebo kontakt s krvou matky a vyziva z krvi matky prebieha skor, ako sa vyvinie placenta...
v stadiu spajania susednych lakul. 🤐
...a dalej Hemotrofné štádium výživy - krv matky z uterinných artérií – do lakún, obmýva trámce syncýtiotrofoblastu. Výživné látky - priamo z krvi matky 🤐 do buniek embrya cez trofoblast - základ uteroplacentárnej cirkulácie (hemotrofné štádium výživy). Koncom 2. a v 3. týždni - z choriovej blany choriové klky (villi choriales)..............
...Prítomnosť ciev v choriových klkoch a v choriovej membráne - predpoklad pre výmenu látok medzi krvou matky a krvou plodu cez stenu klkov- hemotrofný spôsob vvživy. Krv matky - preteká v medziklkových (intervilóznych) priestoroch, obmýva povrch klkov.
3. týždeň vývinu - súčasne s diferenciáciou klkov -zmena pomeru cytotrofoblastu a syncýtiotrofoblastu. Na voľných okrajoch terciárnych choriových klkov – bunkové stĺpce cytotrofoblastu – prirastajú k decidui basalis - vznik budúcich úponových klkov (kmeňových).

skrátka, opatrnosti nie je dost, ak je mozne otehotnenie, lebo ked uz nic ine neuznáte, tak MIN. v 3 týzdni vývinu hemotrofný (z krvi) typ vyzivy plodu uznat, ako riziko musite

ja som bola na konferencii o FAS, kde prednásali odbornici a ti tvrdia, ze jedina prevecia je nepit alkohol v case mozneho otehotnenia a pocas tehotenstva
plus, co pisem vyssie, ze je to riziko, nie nutne zlo, moze a nemusi byt postih, lenze nik nevie, kedy postih vznikne a kedy nie.. alkoholicka moze mat zdrave dieta a naopak jednorázove pozitie moze sposobit ARND

na zamyslenie: dali by ste novorodeniatku alkohol?

monika2503
20. aug 2013

ja som otehotnela zaciatkom marca a 25marca som oslavovala narodky so vsetkym ako sa patri a dokonca som bola fajciarka.....o par dni mi mala prist menstruacia ale nechodila...teraz som v 26 tt a vsetko je ok 🙂

h2
20. aug 2013

@katulik202 Musela by si sa opíjať do nemoty, aby to malo vplyv. Ja síce takmer nepijem, ale na Silvestra si dá asi každý no a keď som potom zistila, že som v tom čase bola už mesiac tehotná, chytila ma panika, hneď som si o tom začala zisťovať informácie (a to som fakt vypila len asi 3 poháre šampusu). Potom som sa už, samozrejme, alkoholu ani nedotkla, malý, je zdravý, krásny, nadpriemerne inteligentný. Neboj, sú aj matky, čo pijú, fajčia a napriek tomu majú také krásne a zdravé detičky, že si to ani nezaslúžia.

hviezdicka111
20. aug 2013

@katulik202 podla mna by si sa fakt musela riadne opijat, aby to malo nejaky vplyv....mne tehu test ukazal az na 40DC //, predtym som si teda aj ja myslela, ze tehu nie som, dala som si aj pivo, este som aj fajcila, sice nie velmi, ale predsa....ale myslim, ze pokial sa budes rozumne spravat dalej, ak teda tehotna si, bude to v poriadku 🙂

mysiacik212
20. aug 2013

@monika2503 no ja tiez tak..bola som na vysetreni u doktorky, ta mi vravela, ze to vyzera na menstruáciu, a ja veselo na chatu, hrusticka, cigaretka...a aj ekd som si robila test, kt. mi vysiel predtým negatívny bola som tehotna..🙂 tiez sa obavam...ale dufam, ze je vsetko v poriadku...

matax
20. aug 2013

ale to, co pisem ja, nie podla mna...ale podla vedcov, co sa teme venuju...

a je dobre, ze deti su zdrave a sikovne, aj ked niektore zeny pili alkohol v tehotenstve, ja len pisem, ze to vzdy tak nemusi byt a ze neexistuje bezpecná dávka alkoholu pre plod..
poskodeninemusibyt viditelne ani tažke, ale sposobit moze vazne problemyv adaptácii,uceni,správani,alebo len jednoduche poskodenie.. dieta sa moze do predskolskeho veku javit ako sikovne, problem je viditelny po nastupe do zš...
terapiami sa da predist váznym poskodeniam
maminkam, co cakaju dietako a v nevedomosti si dali pohárik drzim palce, aby dietatko bolo zdrave a verim, ze bude

ale tým, co bagatelizuju vplyv alkoholu pocas tehot. na dieta odporucujem precitat si nieco o FAS, FASD, ARND

preto pisem, lebo tvrdenia, ze pohárik nemoze uskodit NIE SU pravdive, tak isto nie je pravda to, ze dieta je do 8-12 tt chránene... to vid vyssie o vyzive plodu.. NAJNESKOR v 3 týzdni tt uz je mozný vplyv alkoholu na plod, lebo je kontakt a vyziva z krvi matky -hemotrofný typ vyzivy...
a pisem to, nie pre maminku, co pise uvodnu otazku, ale pre ostatne, co by mohli zlhacovat vplyv alkoholu na dietatko

pisem to, lebo na SK je o tom slabe povedomie.. a aj ked sa to nezda, výskyt ARND je vysoky 😢 . vid zvyseny vyskyt poruch ucenia, správania...
dlasia nepravdaje, ze FAS je nasledok alkoholizmu matky, ci len nasledok nadmerne casteho pozitiaalkoholu-
pravda je, ze aj jednorázová davka v ten nesprávny cas moze poskodit vývoj mozgu dietata..
myslim, ze uz som dost napisala tu aj tej druhej teme, co som dala link

na zaver: jednoduchá prevencia poskodenia plodu je nepit alkohol pocas tehotenstva a ani v case mozneho pocatia

karabashka
29. aug 2013

Môjho manžela bývala manželka čakala druhe dieťa s iným partnerom...pila stale ako aj predtým, bohuzial ale co...a v jeden víkend - pondelok mala termín pôrodu, co aj rodila vtedy, tak sobotu predtým bola ožrata na diskoteéke..!!! naozaj...ako ja to absolutne neuznávam...a malý sa jej narodil v poriadku, dnes ma 3,5 roka a je ok...ale preto si myslim ze ak si si vtedy trosku dala tak malemu to isto neublizi

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre