Antidepresíva počas tehotenstva a ich vplyv na bábo

4. jún 2020

Ahojte, užívate, alebo užívali ste niekto AD v tehotenstve. Mali nejaký vplyv na dieťatko? Viem, že sa lieky neodporúčajú... ale neviem či to pôjde aj bez nich.

michaella24
4. jún 2020

Ahoj, záleží od toho aké lieky. Ideál je nebrať - to je môj prípad. Lieky môžu spôsobiť vrodené srdcové vady, abstinenčné príznaky po narodení a ty nebudeš môcť kojiť, atď. Sú lieky, ktoré sú vhodné v tehotenstve, len neviem či sú aj tak nápomocné, ja som ten liek vnímala skôr ako placebo a v prvom týždni, keď som zistila, že som tehotná som ho aj prestala užívať. Ja som sa na tehotenstvo pripravovala, takže tie "nebezpečné" lieky som mala vysadené už asi tri mesiace pred otehotnením, užívala som už iba lieky na spanie a tie som vysadila dva týždne pred tým, ako som zistila, že som tehotná. Ale na všetky tieto otázky ti musí odpovedať hlavne tvoja lekárka, ktorá ťa bude sledovať aj počas tehotenstva a prípadne ti ponúknune alternatívu k tvojim liekom. Ja viem, že bez nich to niekedy proste nejde, no raď sa o všetkom s lekárkou a určite nič nevysaď zo dňa na deň, je to nebezpečné. A všetko záleží aj od diagnózy... Prípadne si dopomôž terapiami u psychologičky.

autor
4. jún 2020

@michaella24 ak sa smiem opýtať aký liek si mala a pre akú diagnózu ja mám úzkostne-depresívnu poruchu. užívala som seroxat vysadila ale opäť sa stav zhoršil 4mesiacoch. Vysadené boli práve pre plánované tehotenstvo. Tehotná niesom. A stav sa zhoršil. A teraz neviem či sa opäť vrátiť k liekom alebo trpieť. K psychologičke chodím. Nemám žiadnu príčinu mojich stavov asi som taký úzkostno depresívna povaha, alebo ja už neviem. Prečo si liek vnímala ako placebo? Píšeš že v prvom týždni ako si zistila že si tehotná si ho prestala aj užívať. a potom že 3mesiace pred otehotnením a liek na spanie 2 týždne pred tým že si tehotná. Nerozumiem tomu teraz.

deti95060810
4. jún 2020

skús ešte vydržať aj bez liekov ... ide leto, nemalo by sa ti to zhoršovať...horšie to bude keď príde jeseň.
niekedy pomáha aj magnézium ale skôr vyššie dávky a pravidelne.

michaella24
4. jún 2020

No, aby som ťa nemotala teda. Bola mi diagnostikovaná úzkostno-depresívna porucha. Bola mi nasadená Elicea + Ansilan (ráno) a Arketis (obed), večer pred spaním na upokojenie Chlorprothixen, najskôr Trittico - to je napríklad vhodné aj pre tehotné, ale mne nesadol, búšilo mi z neho srdce a bolo mi zle, dlho som bola oťapnutá z neho, ck napríklad nie je jeho účinok a je veľmi dobre tolerovaný, no ja som bola výnimka očividne. Túto liečbu som mala rok, plus terapie. Počas toho mi bol ešte nasadený Stillnox, pretože som prestala spávať. V lete 2019 sme mali v pláne prestať používať ochranu, bábätko sme nehrotili, keď sa zadarí sa zadarí. V tom období sme mali aj svadbu. Vysadili sme s lekárkou najskôr Eliceu, neskôr Arketis a mali sme ho nahradiť Sertralinom Activis. Lieky na spanie som užívala stále, mala som doma ako núdzovú a príležitostnú tabletku Neurol. Arketis sme vysadili mesiac pred svadbou, v júli, ale dopadlo to zle. Mala som silné abstinenčné príznaky, plus stres so svadby, tak sme ho vrátili naspäť a užívala som ho zhruba do septembra na tým, že som si príležitostne pomáhala Neurolom, keď som mala napríklad absolvovať niečo, z čoho som mala stres a nevoľnosti alebo proste ma chytila úzkosť. Arketis sme teda vysadili na jeseň a zamenil sa za Sertraline Activis, ten je vhodný pre tehotné a dáva sa aj detičkám, keď majú problémy. Tento prechod som už zvládla veľmi dobre. Môj stav bol normálny, nie perfektný ako pred tým, ale dalo sa. Keby nechceme bábätko, tak by som možno liečbu nemenila, necítila som sa so Sertraline veľmi inak, stále som mala po ruke príležitostne Neurol alebo Ansilan a lieky na spanie. Z týchto liekov boli najviac konfliktné Arketis (srdcové vady plodu) a Chlorprothixen. Teraz si nespomínam, dokedy som užívala Chlorprothixen... Ale Stillnox som prestala užívať asi týždeň či dva pred tým, ako som zistila, že som tehotná. Takže priamo v čase otehotnenia som užívala Sertraline Activis, Stillnox a možno teda aj Chlorprothixen. Že som tehotná som zistila v polovičke januára, týždeň na to som vysadila Sertraline, rýchlejšie, než by sa ale mali lieky vysádzať, ale nenastali žiadne komplikácie, takže som si ho už nemala potrebu vrátiť späť, povedala som to aj lekárke, súhlasila s tým, že lieky vysadíme, iba chodievam na kontroly. Tehotenstvo zvládam dobre, občas menšia kríza, ale ani jedna nebola bezdôvodu, že by ma len tak prepadla depresia či úzkosť, väčšinou to trvalo pár dní, nikdy nie dlhšie obdobie, asi dve či tri také situácie som mala doteraz. Arketis bol pre mňa výborný liek, dokonca mi vravela lekárka, že sú ženy, ktoré ho užívali aj počas tehotenstva, lebo sa ho odmietli vzdať, že bez neho nedokážu fungovať. Je to samozrejme na svedomí mamičky, či prevezme zodpovednosť za to, ak sa bábätku niečo stane. Ono je to naozaj bez tých liekov niekedy náročné a zase ani stráviť celé tehotenstvo v depresii, úzkosti a panických stavoch nie je okej. Moje bábätko je úplne zdravé, krásne sa vyvíja a zvyšok sa uvidí po narodení. Rovnako aj to, či sa k liečbe budem musieť vrátiť alebo nie. Je to možné, že zažijem veľký prepad stavu, ale možno nie.

Ja som si tiež nevedela predstaviť, ako to budem zvládať bez liekov. Nemala som pekné stavy, bolo mi navracanie aj z predstavy, že musím ísť k lekárovi či do obchodu a držali ma lieky. "Čistá" som od polovičky januára a naozaj to zvládam dobre, aj keď som sa bála, svoj stav mám pod kontrolou. Naučila som sa aj spávať, teraz už za moju nespavosť môže skôr tehotenstvo ako psychika.

stanzi
4. jún 2020

@michaella24 Mozem otazku prosim? Ked si brala Stilnox, brala si ho pravidelne, kazdy den? Z toho co pises mi vychadza ze si ho vysadila zo dna na den, nemala si potom problemy so zaspavanim?

michaella24
4. jún 2020

@stanzi áno, každý deň. Mala som problémy, lenže som ho vysadila tak, že bol manžel pri mne - manžel pracuje v zahraničí a teda aj jeho neprítomnosť mi spôsobovala nespavosť, takže som to spravila v čase, keď bol doma a pri ňom som oveľa kľudnejšia. Ale nebolo to až také zlé, ako som čakala. Bolo v tom aj veľa sebazaprenia, lebo manžel tie lieky nenávidel 🙂 Úprimne, do detailu si to už nepamätám, ale viem, že v prvých týždňoch tehotenstva som spávala otrasne, bežne som zaspávala o druhej až piatej ráno, aj to len na pár hodín, neskôr som nespala kvôli tomu, že mi bývalo zle hlavne v noci. Potom sa to ustálilo, teraz tiež síce spím veľmi zle, ale ono je to už aj tým, že sa ťažšie hľadajú polohy, mala som aj veľmi smutné a stresové obdobie, tak možno sčasti aj tým. Ale tú prvotnú nespavosť na začiatku tehotenstva pripisujem liekom. Neviem koľko to mohlo trvať, dva týždne určite.

stanzi
4. jún 2020

@michaella24 Dakujem za odpoved 🙂 Aj ja mam problemy s nespavostou a uzkostou, snazime sa o dieta a nedari sa nam tak mam pocit ze sa mi to kvoli tomu zhorsuje, a uz mam dojem ze uz som 'zrela' na AD a Stilnox (jedno balenie Stilnoxu doma aj mam, beriem ho ale len obcas...manzel to tiez nenavidi🙂)...Dakujem este raz, je velmi fajn precitat si takto niekoho osobnu skusenost, vacsinou o tychto problemoch ludia neradi hovoria. Je super, ze sa v tehotenstve drzis bez liekov, mas moj obdiv 😉 Nech vam vsetko dobre dopadne 🙂

michaella24
4. jún 2020

@stanzi tak nie je za čo sa hanbiť, niekto berie lieky na tlak, iný na trávenie, ja na hlavu 😂 Je to pre mňa diagnóza ako každá iná. Je pravda, že mne sa ťažko radí, lebo bábätko sa nám podarilo rýchlo, na tretí pokus, ale tiež mi prvé dve sklamania poplietli hlavu, poplakala som si, lebo som bola veľmi premotivovaná a nadšená z toho rozhodnutia, že už je čas. Tak som si dala v duchu facku, že dosť, bábo príde medzi nás, keď bude chcieť. A prišlo hneď 🙂 Dokonca som to až tak veľmi nečakala, že som to strašne dlho spracovávala, že som tehotná a nevedela som sa z toho šoku spamätať, zrazu ma chytil strašný strach z toho celého. Naozaj, netreba na to myslieť. Neviem ako dlho sa snažíte o bábätko, ale veľa vecí je v hlave. My sme sa tiež až príliš sústredili na to, aby to bolo "ako z učebnice" a nič. Keď sme prestali, žiadne nohy hore, necikať hneď po sexe, milovať sa aspoň každý druhý deň... Tak vtedy sa podarilo 🙂

Ako som písala vyššie, treba sa spýtať lekárky na Trittico. Nie je to vyslovene liek na spanie, ale mala som ho ako večernú tabletku pred spaním. Užívajú ho aj tehotné, je veľmi dobre tolerovaný, na internete je kopec dobrých ohlasov na neho, čítala som si ich, žiaľ, zrovna mne nesadol a skúšala som sa k nemu vrátiť viackrát. Ale bola som strašne nefunkčná na ďalšie ráno až do obeda, a tak sa teda žiť nedá.

Ďakujem a držím palce, aby sa vám zadarilo 🙂

autor
4. jún 2020

@michaella24 si veľmi zlatá že si to takto rozpísala isto to pomôže aj ostatným babám. Nám sa tiež nedarilo pol roka bez liekov stavy hrozne vkuse som na seba tlačila že kedy to príde a nie. potom som to už nevydržala a nasadil mi lekár seroxat myslím, už neviem dali sme si pauzu od všetkého a asi do 4-5mes som bola tehotná žiaľ neskončilo sa to dobre ☹ teraz som bez liekov asi pol roka a cítim sa mizerne chceli by sme skúsiť ešte raz len neviem či už lieky nenasádzať a skúsiť ešte vydržať alebo nasadiť a keď sa podarí tak ich vysadiť. Som zmätená z toho nervozná nepríjemná uzkosť celodenná aj so spánkom problém mrzí ma že akoby som to nebola ja vyvíjam na seba veľký tlak aby sa mi podarilo otehotnieť a donosiť dieťatko bez liekov aby bolo zdravé a vydržať dojčiť. Myslím, že aj toto nieje pre mňa dobré. A predsa lieky tieto moje myšlienky aspoň potlačia a dokážem si aj užiť prítomnosť. Takto len prežívam zo dňa na deň. K tomu neviem prijať to svoje ochorenie hanbím sa za neho a veľmi sa bojím, že niekto v okolí alebo v práci to zistí. Predsa povedzme si úprimne tu je to jedna obrovská stigma ak niekto navštevuje psychiatra/psychológa.
Som rada, že sa takto držíš prajem ti aby si to vydržala už nastálo.

autor
4. jún 2020

@stanzi mám len ja pocit že ľudí s úzkosťou a nespavosťou je strašne veľa a možno aj v našom okolí ich je len o tom nevieme ja mám veľký problém to prijať stále otázky prečo práve ja čím som si to zaslúžila.

michaella24
4. jún 2020

U mňa napríklad tieto problémy začali v práci, robila som s ľuďmi (vedúca predajne), zo začiatku som to neriešila. V práci som fungovala akoby nič, nikto nič nezistil. Nikto nevedel, že v noci nespím a len plačem, že sa cítim nemožná, nesebavedomá a nemám chuť do života. V práci som fičala ako na baterky. Lenže sa mi k tomu pridružili bolesti žalúdka, nevoľnosti a vtedy som si povedala, že stačí, idem to riešiť, pretože to ma už v práci začalo obmedzovať. Bola som chvíľku PN, no nakoniec som sa rozhodla dať výpoveď a venovať sa len sebe, liečbe. Viem, že toto si ale nemôže každý dovoliť, ja som využila nárok na podporu a konzultovala to hlavne s manželom, vtedy ešte priateľom, či to takto zvládneme. Ale veľmi mi to pomohlo tak vypnúť a venovať sa čisto len sebe.

Neuvažovala si napríklad aj o zmene lekára? Lebo toto ako popisuješ, že funguješ, nie je vôbec okej a nečudujem sa ti, že to nezvládaš. Liečba nemá byť rozkúskovaná, pol roka beriem, potom neberiem... Stále vysádzať, potom zase nasádzať. Lebo aj po nasadení lieku môžu prísť prvotné nežiaduce účinky, kým aj liek zaberie to trvá zhruba mesiac a vysadenie tiež nebýva zo dňa na deň. Mala by si podstúpiť poriadnu liečbu a informovať lekára o tom, že plánuješ otehotniet. Keď tak, dajte si od túžby po bábätku pauzu a daj sa do poriadku najskôr ty sama. Ja som začala napríklad čisto len terapiami u psychologičky, veľmi som sa chcela vyhnúť liekom, pretože som si nimi skoro v 18tich ublížila a nechcela som to svinst už vidieť. Ale videla som, že bez podpory aj z tejto strany to nedám, a predsa len, bola som takmer o desať rokov múdrejšia 🙂 Hneď som doktorke povedala, že asi tak o rok, rok a pol, plánujeme dieťatko, keď sa samozrejme budem na to cítiť. Akceptovala to, keď bol čas som jej to pripomenula, ale nesúhlasila, vraj ešte nie je čas, ale tak som jej vysvetlila, že to snáď viem ja najlepšie posúdiť na čo sa cítim, nikto netvrdí, že otehotniem hneď na prvý pokus, kľudne to môže trvať mesiace i roky. Cítila som, že to je pre mňa tá správna cesta, predsa len, bábätko mi prinesie nové veci do života, odpúta ma od mojich problémov, budem sa musieť sústrediť na niekoho iného, než len seba. Tak chcem podľa toho nastaviť aj liečbu. Teda, vysadili sme prvý liek - dobre. No ten druhý, tam to už nevyšlo. Z vysadenia Arketisu som mala riadny pád dole - živé sny, nespavosť, triaška, teploty, úzkostné a panické stavy, stále plač. A keďže bolo pred svadbou, povolila som teda, že ho dáme naspäť, ale nevzdala som sa toho, že to bábätko skúsime. Ale teda ten prvý pokus nevyšiel, takže som pokojne prešla už po svadbe na Sertraline a vtedy už v poriadku. Tam pri prvom vysadení liekov zavarila asi najmä svadba, pre mňa byť stredo pozornosti je veľmi náročné, nie je mi z toho dobre. A ešte 60 ľudí hľadiacich na mňa 🙈 Horor. Takže po nej zmena liekov prebehla už dobre. Ale vyslovene bez liekov som nebola počas toho roka a pol ani raz. Ja si myslím, že nebudeš mať vhodne nastavenú liečbu a stálo by za to pouvažovať o zmene lekára.

Netlač na seba. Za to, že sme "poruchy", my nemôžeme. Písala som vyššie, niekto berie lieky na tlak, niekto na žalúdok, my na hlavu. Je to diagnóza ako každá iná, treba sa takto na to pozerať. Treba o tom hovoriť s partnerom, môj manžel od začiatku všetko vie. Pozná dokonca i moju minulosť, čo všetko som si zažila, aby chápal, prečo toto všetko, čo to vo mne spustilo. Určite sa nehanbi. Hlavne si pomôž 🙂 Chvíľku skús nemyslieť na bábo a pomôž najmä sebe, aby si bola pripravená na neho. Je mi ľúto, že si už prišla o jedno. Verím, že to muselo byť náročné. Lenže bábo ťa budem potrebovať. Či s liekmi či bez. Je dôležité, aby bola mama v pohode, už len samotné tehotenstvo či mamičkovanie je riadna záťaž na psychiku aj pre zdravé ženy.

stanzi
4. jún 2020

@michaella24 Dakujem za povzbudenie 🙂 Snazime sa uz takmer dva roky, o to je to horsie... Viem ze to treba pustit z hlavy, ale je to velmi, velmi tazke... No, uvidime co zivot prinesie...

luccija
4. jún 2020

@michaella24 brala si strašný mix liekov je dobré, že teraz neberies nič.Jedny na povzbudenie, druhé utlmenie, ďalšie na spánok.Ja pracujem s ľuďmi s psychiatrickými liekmi a niekedy je mi do plaču koľko liekov dokážu psychiatri napísať aj 5-6 druhov.Vysadit AD pred svadbou takým veľkým stresorom bol tiež hazard od lekárky a tak aj dopadol.
Anonymna vyvijas na seba strašný nátlak, až nezdravý.To čo robíš nasadiť, vysadiť je čistý chaos a obrovský risk.Bud nasad, alebo zabudni na lieky.Liecba s AD je dlhodobá.Ako môžeš otehotnieť, keď sa cítiš mizerne a prežívas zo dňa na deň.

kajkag
4. jún 2020

Tiež vysadzujem AD, túžime po babatku..ešte beriem Escitil 10mg ráno, ráno Ansilan a pred spaním Triticco 100mg.

simoncik
4. jún 2020

Seroxat uzivam aj ja. Uzivala dom ho cele tehotenstvo. Dokonca mi dovolili kojit. Mala je uplne v poriadku. Nebol ziadny problem nastastie. Ja som toho nazoru, ze radsej z liekmi ako, skoncit zle. Nie je ani, pre babo dobre trapit sa cele tehotenstvo. Brala som 10 mg. Po, porode sa mi, stav zhorsil prasla som na 20.Je to na tebe ako, sa rozhodnes,ako to budes zvladat. Niektore mamicky prve tri mesiace vysadzaju a potom prejdu na liecbu naspat. Len niekedy sa to neda

silvika99
4. jún 2020

Ja celé tehu sertalin 25mg a tritico 50mg a vsetko v úplnom poriadku.

autor
14. jún 2020

@simoncik
@silvika99 vám to lekár schválil užívať lieky počas celého tehotenstva? aj v prvom trimestri?

silvika99
14. jún 2020

Áno brala som dvojnásobne dávky pred tehu toto boli o polovične znížené. Ja som nemohla byť bez liekov

simoncik
15. jún 2020

Ano. Povedal, ze niekedy je to mensie zlo. Mam zdrave dieta. Edte som ju aj dlho kojila. Nezakazovali prave naopak.

merien259
16. jún 2020

@simoncik ahoj ako si zvládla pôrod ja mam uzkostno depresívnu poruchu a tetaniu a dosť sa bojim pôrodu hlavne aby som nedostala atak... Som celé tehu bez liekov....

autor
16. jún 2020

@silvika99 prosím ťa ku komu chodíš ja som tiež z KE a nie všetci chcú predpisovať lieky v tehu

autor
16. jún 2020

@merien259 si vysadila pred tehotenstvom čo si užívala?

autor
16. jún 2020

@michaella24 tie vysadenia neboli chaotické prvé mi sedeli užívala som asi 2 roky chceli sme bábo tak po dohode sme vysadili bola uplne v pohode nedarilo sa a všetko sa mi vrátilo tak mi nasadil iný liek cipralex ten som mala skoro pol roka ale bol strašne utlmujúci napriek tomu že sme skúšali znížiť zvýšiť dávky, tak vysadenie a potom seroxat tak som otehotnela a vysadila no žiaľ už vieš, že tehotenstvo skončilo zle. Zvažujem, že sa opäť vrátim k liekom takto sa fungovať neda

simoncik
16. jún 2020

@merien259 ja dom kvoli tomu rodila sekciou. Po dohode z lekarom

merien259
16. jún 2020

Áno hneď ako som zistila ze som tehu brala som trittico 150mg a lexaurin

merien259
16. jún 2020

@simoncik práve toto riešim že či je lepšie normálne alebo sekciou.... A mala si spinal?

haliee
16. jún 2020

@merien259 je to pokial viem diagnoza na sekciu, isto nerodit prirodzene, aspon moj nazor, ked viem co to obnasa , diagnoza

merien259
16. jún 2020

@haliee fuuha tak to si ma nepotešila takže určite to povedať v nemocnici hej...

autor
16. jún 2020

@merien259 a zvladaš to v pohode stavy sa ti nevrátili? cítiš sa v pohode?

autor
16. jún 2020

@merien259 nemyslím, že to musíš povedať, ja som mala sekciu a nič som vopred neriešila. mala si aj pri prvých deťoch?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre