Čo je zakázané robiť v tehotenstve?

florentina1
17. mar 2012

Ahojte tehulky! Čítam tu príspevky o tom, čo sa nemôže, čo je zakázané, atď. Ak umyješ okná, tak sa spraví uzol na pupočnej šnúre, ak šiješ počas tehu, tak sa omotá pupočná šnúra. Ja som v 6.tt a fakt sa už teraz bojím spraviť niečo.... klasické domáce práce sa môžu robiť? umývanie podlahy, žehlenie, utieranie prachu... dezinfekcia kúpeplne - toalety? Kočky, fakt prosím poradte mi, už teraz som bezradná.... Ďakujem.

lujza123
14. sep 2012

@miriam17 no a myslis ze ked vsade citas + aj - ze ti tu niekto da jednoznacnu odpoved?
Nic nieje zakazane, zalezi od danej zeny ako to preziva...niektore baby ani nevedia ze su tehu ine len stresuju, sedia doma a nejedia takmer nic lebo nemozu

norden
26. sep 2012

@miriam17 ahoj Miriam! Mne sa zda, ze na Slovensku sa z tehotenstva robi choroba, pocnuc neviemkolkonasobnymi kontrolami, nespocetnymi ultrazvukmi, skoro vsetko je zakazane, buduca mamicka sa ma extremne setrit atd atd. Mna by z takeho pristupu porazilo! Ja som na severe Europy a tu mi nikto bicykel nezakazal, jedine nebezpecenstvo vidim v hroziacom uraze na bicykli, ale inak, naopak, je to lepsi sposob premiestnovania sa ako napriklad dlha chodza, pretoze setri chrbticu. No hlavne, podla vlastneho uvazenia, a pocitu, riadim sa tym, co mi signalizuje vlastne telo. Na zaciatku tehotenstva som nebikovala, lebo mi bolo velmi zle, (zaludok sa mi roztriasol z akehokolvek pohybu), teraz to uz ide fajn. Jasne, ze si treba davat pozor, nic neprehanat, ale ani nepristupovat k tehotenstvu ako k chorobe.. Ak sa dobre citi mamicka, urcite to pociti aj babatko a naopak..

tessinecka
1. máj 2013

Farbiť vlásky sa možu ? 🙂

lucyliena
23. máj 2013

je fajn citat vase nazory, ale dolezite je v akom stave je konkretna zena...ja som napr. sportovala ako o zivot pred tehu s momentalne musim mat kludovy rezim a som od zaciatku PN...stacilo mi pozmyvat vsetky podlahy v dome a skoncila som v nemocnici takze je to individualne...urcite je treba robit vsetko s mierou a brat ohlad na to, ze prvorade je teraz miminko...kazde tehotenstvo je ine takze generalne rady moc neplatia...😉

biba
5. aug 2013

Baby, myslim, ze netreba z toho tehotenstva robit chorobu, ja sombola vcera sa kupat v madarsku a aj ked som v 12 tt, v pohode som absolvovala vsetky atrakcie vratane toboganov, sice som to neprehanala, ale zase som sa nehrala na netykavku, proste sosm si ten den vo vode pekne uzila a bolo, aspon nasa Lili, dopredu zisti, co za blaznov rodicov bude mat a nech sa pekne nachysta 😀

matrix87
5. aug 2013

@tessinecka môžu, najlepšie farbami bez amoniaku

mon29
8. aug 2013

ahojte napr. nam v robote cistili klimu, nic som necitila ale drazdilo ma tak som si vybrala dovolenku.

simca06022011
8. aug 2013

Citlivejsim osobam by malo byt zakazane citat internetove fora, rady a rozne rizika a overene vystrahy.. tymto zakazom si vazne tehotne zeny mozu ulahcit cele tehu a usetrit kopec stresov :P Ja som napr. stastna ze som na fora nechodila ani ked bola moja mala babatko, inak by som sa s roznych diagnoz nevedela spamatat :P Ja poznam zeny co cele tehu precvicili, preplavali a nemali problemy, aj take co to nerobili a tiez to prezili, s farbami a podobnymi vecami detto... tehu nie je choroba, zena moze robit vsetko co bezne robieva, netreba extremy vymyslat... kazda je ina a ma inu vydrz, ked da telo najavo ze uz je toho dost, treba si ist oddychnut ale netreba sa stresovat kvoli tomu.

ruthike
11. feb 2015

ak sijes, tak sa omota pupocna snura?... to su ine povery.

Myslim, ze tehotne zeny by sa nemali prilis namahat hlavne v prvom semestri (riziko potratu) a poslednom (riziko predcasneho porodu), tym myslim vlacenie tazkych veci, umyvanie okien (pokial su tir okna velke) a celkovo neprehanat to. Ja som v 6 mesiaci navarila trojchodovy obed pre 8mich, stala som na nohach 6 hodin a potom som mala take krce, ze som myslela, ze som si vyvovala porod a to som sa pritom prilis fyzicky nenamahala, len mne to statie neprospieva.

Take, ze utieranie prachy, zehleniemm, skladanie pradla, mopovanie dlazok si myslim je okey cele tehotenstvo. S vysavanim zavisi na vysavaci a a na tom co mas na zemi (koberce su namahavejsie). Hybanie nabytku prilis neodporucam. Ja uz nedokazem vysavat po siestom mesiaci, pri zohnuti ma strasne boli koza na bruchu. Ono je to inac individualne, ked ta nic neboli a vladzes, tak pokojne upratuj.

@miriam17 bicyklovanie je asi v principe fajn, ale treba niekde kde je dobry teren a nie sialena premavka, aby sa minimalizovalo riziko nehod. Bratislavska hradza napriklad. Nejaky namahavy teren moze spustit problemy (natriasanie maternice).

ruthike
11. feb 2015

@alicia28 suhlasim s tebou vo vsetkom, len chcem povedat ( a teraz nechcem nikoho strasit lebo je to velmi zriedkave a nema to pricinu), ze sa naozaj moze zauzlit pupocna snura ( a to u aktivneho i leniveho babatka).
Znamej sa narodilo mrtve krasne babatko v 37 tyzdni, uplne zdrave, len sa mu zauzlila snura a odstavilo to kyslik. To trva tak 3 minuty a neda sa tomu nejako zabranit.

A tiez je pravda, ze v minulosti, ked zeny nemali pracky, mikrovlnky a podobne, sa namakali ako kone aj tehotne, ale potraty boli castejsie a bolo velmi zriedkave stretnut zenu, co by nepotratila aspon raz (aj boli castejsie tehotne ale) a to bolo sposobene aj prilisnou namahou, takze s mierou

katussska24
11. feb 2015

@briketa no niektore profi jazdkyne by oponovali 😀 😀 😀 dokonca tu na MK je zopar zien, kt jazdili pocas celeho tehotenstva...aj ked doktor z toho radost urcite nemal 🙂

Ak sa vyhnes vyslovene rizikovym sportom - ako uz bolo pisane -skoky, otrasy, presilovanie sa, kardio zataze - aktivity, pri kt. clovek lapa po dychu, je to ok. Ja som pri prvom tehotenstve bola velmi opatrna...opatrnost mi ostala, ale teraz po 2r vidim, aka som len bola sprosta...bala som sa tolkych veci... lebo "co ak" ... vzdy je rozumne poradit sa s doktorom ak vahas...

domace prace kludne vsetky -to s tou pupocnou snurou musel byt neskutocny vyskum, ked zistili, ze pri umyvani okien sa pupocna snura uzli a zamotava...omg... 🙂 to sitie ani nehovorim :D pupocna snura nezije vlastnym zivotom a neriadi sa svojim rozumom 😀 😀 😀

s jedlom opatrnejsie, ale tiez neexistuju okrem extremov velke obmedzenia - kofein, surove maso, nepasterizovane syry a mliec.produkty, "zive kutlury", neumyte/neosupane ovocie/zelenina, plesnove syry, pecen (pastety) -a vraj aj morske plody, kedze hlavne v nasich koncinach nikdy neviem co v tom je... aa ake je to stare.. no myslim, ze nar. krevety ok, skor musle a mixy 🙂 take myty ako "grep moze sposobit potrat" treba nechat pre myty a legendy 🙂 ak nemas problemy s tlakom, ani 1 kava denne nie je problem(idealnesie kvalitna kava ako nesca)

a ak nahodou zjes nieco "zakazane", hlavne klud... 😉 ja som pred porodom mazala chleba pastetou, lebo som si nevedela pomoct...nic sa nestalo , hehe 😀 tusim aj pecienku som zjedla, kedze som vyzistila az potom, ze patri medzi "zakazane" potraviny 🙂 a ze som na spagety struhala nepasterizovany parmezan s chladnou hlavou.... 😝
a hlavne - pri druhom tehotenstve som si slubila 1 vec -hybat sa podla mojho stavu -ak mi bude ok, tak kludne pohyb v takej forme, aky mi vyhovuje a aky ma zrelaxuje - absolvovanie tehotenstkej jogy bolo pre mna utrpenie + ziadne pozitivne ucinky to nemalo 😝

v skatke,- netreba sa hrat na najmudrejsiu na svete, je dobre precitat si a overit si informaciu u doktora, ale ani uzkostlivo sledovat kazdy pohyb a susto...pred porodom aj po nom plati jedno overene motto:
stastne maminy maju stastne deti ! 😎

lusindalucia
23. mar 2015

Ahojte maminky, študujem pôrodnú asistenciu v Martine na JLF a píšem bakalársku prácu o odvykaní od fajčenia počas tehotenstva. Ak ste niektorá fajčila alebo fajčíte počas tehotenstva alebo ste s fajčením prestali pred tehotenstvom kôli jeho škodlivosti, vyplnite mi prosím tento dotazník: https://docs.google.com/forms/d/1_aoKrtbipbrmQt...
Ďakujem za Váš čas.

Veľa šťastia vo Vašom najkrajšom povolaní

erikavasko
7. júl 2015

Ahoj baby a co byciklivanie pri tehotenstve

stardust
7. júl 2015

@erikavasko bicyklovala som do deviateho mesiaca, uplne v pohode. Keby som v poslednej faze nebola taka tazka, vybrala by som sa aj do porodnice na bicykli.

erikavasko
7. júl 2015

@stardust no to je dobre,a to ze na bycikly do porodnice.To by bola sranda

patkah128
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzannesu
14. dec 2015

Ahojte, som v prvom trimestri a posledne dva vikendy som natierala farbami na drevo (lazury) nabytok. Moze to byt nebezpecne pre babatko? (myslim to, ze som tie farby dychala...) Neboli to acetonove farby, no bolo to citit dost, aj ked som sa snazila co najviac vetrat..Dakujem za odpoved.

lussylu
9. jan 2016

@briketa aj jazdit na koni moze jazdim 24 rokov cakam 3 dieta a jazdit som nepreatala a neprestanem. Je to dobbre na krize

lavinis
9. jan 2016

ked pocujem, ze tehotenstvo nie je choroba, tak sa mi "nozik v kapse obracia" :D nie, nie je to choroba, ale ani bezny stav, alebo bezne tehotne skacu napr. s padakom? takze mozes takmer vsetko s urcitymi obmedzeniami.

lavinis
9. jan 2016

@norden neviem, ake Slovensko mas na mysli, mne moj gynekolog nic nezakazoval a setriaci rezim mi stanovili az ked prisla diagnoza, a to uz bolo v zahranici.

bozkavatko
17. mar 2016

No ja som za to ze clovek musi pomaly ale iste skusat hranice 🙂 som v prvom trimestri a pri vacsej namahe uz citim podbrusko a tak sa radsej budem setrit ako potom plakat. Lekar mi povedal ue je vsetko ok a ze ak je tehu dobre prezije aj zenu. Ale lekar sam nevidi ake je to silne tam dolu stat sa moze cokolvek kazda na co sa citi 🙂

tomasko27
17. mar 2016

Tu vysie pisu ze dychanie farbieb a pod-tak ja aj ked nie som tehotna tak mna stoho zacne boliet hrdlo aj na hrudi,takze aj teraz mi to robilo zle,jazdenie na koni-hmm asi by som ju stratila po ceste co som ju mala nizko a fakt si to neviem predstavit ze s bruchon sa stverat na kona,ale suhlasim s
@lavinis nie je to choroba ale ako pise ani normalny stav kde zena nie je obmedzena v pohyboch a pod.Ved ked to babo rastie,robi si priestor a tie ostatne organy vytlaca a myslim ze to uz prinasa obmedzenia aspon ja to tak citim,mozno som precitlivena.A suhlasim aj s
@bozkavatko skusat pokial mozem,co je uz pre moje telo v danom case moc a co este pripustne.Tiez som citila brucho ked som daco robila a hlavne ked som sa krcila a tak teraz ked chcem nieco zodvihnut tak deti zamestnavam.A ked nieco robim tak posediacky alebo si klaknem.

bubinko1506
24. mar 2016

ono je to strasne individualne, co vlastne mozes robit v tehotenstve. kazda z nas to preziva inak. ja napriklad mam od zaciatku nariadeny kludovy rezim, zakazane dlhsie prechadzky, sex. domace prace prebral za mna manzel.
bohuzial takto budeme musiet fungovat az do konca.

bozkavatko
24. mar 2016

@bubinko1506 mas rizikove alebo aky mas problem? 🙂

zuzankasm
24. mar 2016

🙂 🙂 🙂 Nic v zlom,ale ty si prvorodicka,ze? Ja som tehu,som v 28tt,doma mam 4,5rocnu dcerku a robim vsetko. Mozno troche viac sa setrim,ale TEHOTENSTVO nieje CHOROBA. Zakial sa dobre citis, si zdrava, nevidim dovod nesit,jedine ze to nevies,a povery necitat,nepocuvat neriesit. To iste sa tyka aj jedla. Okrem alkoholu a cigariet,sa moze vsetko. Preco nie?

bubinko1506
24. mar 2016

@bozkavatko ano rizikove, kvoli tomu, ze cakame dvojicky a mala som problemy s hematomom. pred rokom som jedny dvojicky potratila, tak teraz ma lekar aj castejsie sleduje a mam kludovy rezim az do konca

bozkavatko
24. mar 2016

@bubinko1506 treba si oddychnut potom to uz nepojde 😀 ja chcrm ist pn od maja 🙂 a gratulujem k dvojickam 😉 mna tak oblial raz pot ze cakam dvojcata ale na sone bolo len jedno 😀 som prvorodicka a nwm ci zvladnem jedno nie to este dve 😀 ale milujem deticky a neviem sa dockat 🙂

matam_be
11. jún 2016

Ja som na rizikovom, beriem coraz vyssie davky na udrzanie dietatka, dr hovori, ze vzhladom na hodnoty krvnych testov je to este zazrak, ze sa male drzi....ale tak do nemocnice ma este neposiela (nastastie), mam 10 mesacnu dcerku - take zive striebro, stale ju kojim a dava mi denne zabrat. Manzel je cely den v praci, takze som na nu sama a musim co-to aj doma postihat. Ale napr. uz nevesiam bielizen, to necham na neho, lebo pred par tyzdnami mi to nespravilo dobre a na druhy den som mala bolesti a mierne spinenie, celkovo mi asi neprospieva zohynat sa a potom vzpriamovat. Ale pri nasej malej sa tomu nevyhnem. Malicky je vsak bojovnik a ja verim, ze vsetko dobre dopadne a my budeme mat ten najkrajsi vianocny darcek 🙂

veronika_len_tvoja
19. jún 2017

Takže počas tehotenstva nemôžeš určite piť, fajčiť, drogovat a užívať niektoré lieky na predpis alebo voľnopredajné, dvíhať ťažké veci, extrémne vytrvalostné a adrenalínové športy čiže maratón triatlon, a podobne, ale pohyb potrebuješ. Ale športy ako zumba, pilates, a podobne môžeš. Domáce práce ako umývanie čistenie nábytku a okien a iné práce určite môžeš. bycikel je tiež super bycikel ti neublíži. Proste všetko z mierou a taktiež počas tehotenstva by si sa mala zdravo stravovať. sú tam obmedzenia ale malé a normálne ži ako keby si nebola tehotná lebo tehotenstvo nie je choroba ale požehnanie

soffa
30. okt 2017

@salma22 zakázané bicyklovať??!?!!?!?? Čo že? Ja som stále na bicykli do riti.... Ako to môže ovplyvniť?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre