Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dna plodu z krvi matky - test za 350 eur

venividivikinka
9. okt 2015

Ahojte mamičky,

mám takú rozsiahlejšiu otázku, bola by som hlavne zvedavá na diskusiu a rôzne názory. Mám potvrdené od gyno tehotenstvo, som v 6. týždni. V 10. týždni ma objednal na prvý naozaj-ultrazvuk a už teraz mi povedal, že sa potom budem môcť rozhodnúť pre rôzne vyšetrenia plodu. Mám v tom trocha chaos, doteraz som si ani nepripúšťala, že som tehotná a zrazu toto 🙂 v podstate mám jasno v tom, že čo sa dá testovať a neubližuje to bábätku, to podstúpiť chcem. mám na to 4 týždne, ale chcela som sa opýtať, či mi viete priblížiť nejako tie testy - platí sa za každý? Viete vypočítať, koľko vás cca stáli gyno prehliadky počas tehotenstva? Robia sa niektoré testy automaticky, alebo o každý musíte žiadať/dať súhlas? Čo všetko sa testuje a čo by sa malo/nemalo testovať? Hľadala som si články, hľadám nejaký normálny a prehľadný zoznam všetkých testov, ktoré sú možné, odporúčané, vhodné, ideálne aj s približnou cenou a informácii o rizikových skupinách. Neviete o niečom takom?

Lekár mi hovoril i o vyšetrení DNA plodu z krvi matky, vraj je to absolútna novinka, našla som o tom aj článok tu: http://zivot.cas.sk/clanok/21534/slovensky-obja.... Na všetko som prikyvovala, až kým nedošiel k sume 350 eur. Mne ako nie je ľúto žiadnych peňazí na bábätko a určite postihnuté dieťatko by nás "vyšlo" drahšie, ak už to mám takto nepekne dať do rovnice, len ja ani neviem, či tých 350 eur popri poplatkoch za všetko ostatné naškrabeme. Skôr sa prikláňam k tomu, že do toho pôjdeme, ale ešte uvažujem. Aký máte na to názor?

Do tretice sa chcem ešte opýtať na vašich partnerov. Ten môj okamžite, ako sa potvrdilo tehotenstvo, chcel ísť na vyšetrenie so mnou, aj na to v 10tt chce prísť, on nie je taký na vyjadrovanie pocitov veľmi, skôr mi povedal, že nechce, aby som v tom rozhodovaní o tých testoch a vyšetreniach bola sama, nuž a pri tom počúvaní o testoch už sa na nejaký ten ultrazvuk aj kukne 🙂 strašne si to od neho cením, len neviem, čo čakať, či už od neho, jeho prítomnosti na takom zvláštnom mieste, ktoré si s ním teda vonkoncom nespájam a aj od môjho lekára smerom k partnerovi. Podľa reakcie sestričky som usúdila, že bežné to nie je, ale boli ochotní mi vyjsť v ústrety. Ako ste to riešili vy s partnerom? Je na tom ultrazvuku v 10tt vôbec niečo preňho zaujímavé? 🙂 A ako vám pomáhali pri rozhodovaní o tom testovaní?

Vďaka za vaše reakcie, mamičky 🙂

janinah
9. okt 2015

Hneď som klikla na tvoj vek,načo ti také extra testy treba?aby niekto zarobil 😒 zrejme si u lekára pôsobila dosť vyplašene a ako dobre "spracovateľná" pacientka,tak ti chce vnútiť kdečo,opýtaj sa čo je nutné a povinné a nič naviac by som neplatila /predpokladám,že si zdravá/..a partnera ber so sebou,zrejme má viac sedliackeho rozumu /bez urážky prosím/

mawka
9. okt 2015

bezne testy a bezne prehliadky v tehotenstve ti hradi poistovna. a uplne stacia. ak b nieco vyskocilo, su dalsie vysetrenia, tie tiez hradi poistovna. DNA testy v tomto pripade su nadstandard a hradis si ich sama. ale nie su nevyhnutne. zbytocne nepanikar a zostan nohami pevne na zemi.
to, ci pojde partner na sono je vasa vec. moze, nemusi. a kedze ta oplodnoval on, vie ako vyzeras vyzlecena, tak oproti tomu sono je nic. sak chce vidiet vase babo, chce sa ubezpecit, ze si ok. je to od neho mile. a lekar ked ta bude vystrovat vaginalne, tak tvojho tam nenecha. iba na to sono ho zavola.

mawka
9. okt 2015

@janinah presne, zbytocne vyhodene peniaze. ved ju cakaju testy, ktore treba v tehotenstve a ktore sa robia kazdej cakatelke, tak naco panika s DNA testami.. co by nase mamy dali za to, keby ich vtedy takto dokladne vysetrovali a robili im sona, nie? 😀 mojej mame vzali dva krat krv za cele tehu, o sone ani nesnivala, doki ju pocuvala cez stetoskop na bruchu, vlastne nevedela absolutne nic a sme tu, nie? 🙂

maslenka47
9. okt 2015

@janinah
@mawka Mne to normalne pride ako nejaka reklama. Nemozem si pomoct.

@venividivikinka Ci je tvoje dieta "vadne" nezavisi od toho, kolko podstupis "testov".

mawka
9. okt 2015

@maslenka47 presne to ma napadlo. pan doktor si bud robi ksefty alebo tu niekto propaguje takto akoze strasne neapadne nejaky produkt 🙂

seahorse27
9. okt 2015

@venividivikinka Nechapem, kvôli comu ti tvoj doktor navrhuje vysetrenie DNA plodu na D. syndrom z krvi, ked mas len 23 rokov a nie si z hladiska veku v rizikovej skupine. Asi nadhana niekomu ksefty. Takyto test ma opodstatnenie, ked ti vyjdu zle triple testy alebo sa na sone okolo 12.tt objavi nejaky marker genetickej poruchy - tak aby si sa vyhla amniocenteze, toto je celkom fajn alternativa...V opacnom pripade by som o niecom takom ani neuvazovala...

katyt
9. okt 2015

Daj si urobiť len testy ktoré sa robia bežne v tehotenstve, načo zbytočne testy navyše keď netreba. Pokiaľ by Ti vyšli niektoré testy zle, tak vtedy by som uvažovala o nejakých DNA testoch. Mne napr. vyšlo dosť vysoké riziko ráštepov u tretieho dieťaťa, ale odmietla som ísť na amniocentézu, radšej som si dala urobiť viac ultrazvukov lekárom, ktorí sa v tom trošku vyznajú a dieťa mám zdravé, teda nemá žiadny rážštep.
Toto sú všetko len ťahy na tie budúce matky, aby firmy zarobili, za tie peniaze môžeš kúpiť radšej niečo pre dieťa.

oskvarka
9. okt 2015

@venividivikinka jedine na co to je dobre je ze hned budes vediet pohlavie inak neviem naco robi sa kopec bezplatnych vysetreni... toto je zase nejak novinka predrazena

oskvarka
9. okt 2015

ak by boli vysledky obycajnych testou nejake zle a posielali by ma na amniocentézu tak by som sa mozno nechala ukecat.. albo teda ak by som vobec uvazovala ze chcem vediet ci moje dieta ma nejaku gen. poruchu... ved ono za to nemoze takze pre mna je dieta dar ktory by som aj tak chcela priviest na svet... ale ak to niekto berie inak tak v takomto pripade si to viem predstavit

venividivikinka
autor
9. okt 2015

ahojte baby, vdaka zatim za odpovede, mrzi ma, ze si tu niekto mysli, ze robim reklamu, tak to by mi v zivote nanapadlo, ja ani neviem, ako sa ten test vola, preto som dala clanok, tak sa ospravedlnujem, ak to bolo nevhodne.

zmysel testovania vidim v tom, a teraz ma neukamenujte, prosim, ze ak sa pride na to, ze je babatko postihnute, tak mam moznost sa rozhodnut si ho nenechat. Cim skor sa take nieco dozviem, tym asi lepsie, tipujem, ze nie je super pre psychiku a asi ani telo, ked sa ide na potrat v piatom mesiaci, ked uz mozno mam aj brusko a uz som v tom tehotenstve dalej, alebo co. Nechcem o tom ani rozmyslat, sama neviem, ako by som sa rozhodla, ale tak ja tu pointu vidim v toma v nicom inom, samozrejme. je mi jasne, ze @maslenka47 to nezavisi od poctu testov. skor ide o tu moznost sa rozhodnut.

prosim, nesudte ma tak rychlo, ano, som vyplasena a mam v tom dost bordel, co treba a co nie, kedze babatko nie je planovane, o to viac sa nanho ale tesime. viete teda niekto o nejakom zozname? a ultrazvuky su vsetky zadarmo? mala som u lekara pocit, ze sa plati... aj tu som niekde citala na forach, ze na kazdej navsteve vam co-to vytiahnu z penazenky...

este raz vdaka za odpovede.

sardinka335
9. okt 2015

Jaj hnusná som, ale ked ste nohy roztahovali to ziadna vyplašená nebola 🙂 Podla mna cela ,,otazka,, je zmes informácii,ktore su prekrutene. V 10 - 12 tt sa bezne robí uzv...rozhodnuť o vyšetrení sa moze ak ide o tie triple testy na Downa, aj mna sa lekar pýtal ze či to chcem si dať urobiť - nemusím ale mozem. O tomto som sa teda mohla rozhodovať. Zoberu krv a dovidenia - čo tam ubližia bábätku? Potom sa chodi raz mesačne ku gynekologovi a- aspon ja som to tak mala kde uzv. pozrel bábätko a zospodu ma vyšetril či ,,krčok drží,, plus tlak, moč. Od 36 či kolkého týždna tehu som chodila už do poradne v nemocnici.

Lekár zrejme hovoril o tom teste na Downa, spomenulo sa tam ze teraz je aj ten novy sposob ako sa to da vyšetriť...pochybujem ze tuto novinku hned pojde dať skušať na pacientke aj ked človek nikdy nevie, platime za kadečo ale toto sami naozaj nezdá.

Ja som ak to bolo možne, ze nebol niekde pracovne, chodila už od toho 17tt ku gynekologovi s manželom - dieťa je aj jeho nie? Čo máš čakať? Nič nezvyčajne...budeš tam na koze a lekár bude behať uzv. po bruchu, mne robil aj vaginálne meranie krčka, na obrazovke uvidite vaše dieťa...U mojho gynekologa je bezne ze tam chodia aj muži s tehotnými. Ked som bola sama tak sa ešte pýtal ze ,,sama ste,, ?? Tehotenstvo nie je len vecou zeny, aj ked jeho uskalia musi preziť hlavne zena ale moze to byť cele s podporou muža - manzela a o tom to cele je.

venividivikinka
autor
9. okt 2015

@sardinka335 diki za info, ja len doplnim, ze som dlhodobo brala antikoncepciu, vysadila som ju, lebo som uz nechcela hormony, a bolo mi jasne, ze sa to moze stat, s priatelom sme spolu 5 rokov, babatko sme chceli, ale nechceli sme na to nejako tlacit, ze teraz sa budeme cielene snazit. len nedavno sme upustili od vsetkej antikoncepcie (vr. kondomu🙂, takze je to stale prekvapenie, osobne som vobec necakala, ze fakt na prvy sup sa to podari. ale zazemie mame, aj sme pripraveni. vyplasena som skor preto, lebo ja som taka citlivka, skoli ma kazda druha choroba, co ide okolo, zle znasam bolest, atd. takze sa bojim, ako to budem zvladat, strasne chcem byt co najlepsia mamina pre male, robit spravne rozhodnutia, a hlavne, hlavne chcem, aby bolo male ok.

oskvarka
9. okt 2015

@venividivikinka u nas je to s mm tak u mojej doktorky ze ona to moc rada nema aj ked asi zaujemci muzi su... a dovoli iba na UTZ ist chlapovi to su tie 3 povinne UTZ co su .. aj to ten posledny uz neodporuca... ale to len pre to ze uz toho moc nevidno... ale teraz to uz mozno zmenila lebo ma lepsi UTZ po 2 rokoch ... moj mm nebol ale keby hcel nebol by problem...

oskvarka
9. okt 2015

@venividivikinka neboj sa budes.. to aj hormony tak scitlivuju ;)

katrin21
9. okt 2015

23rokoch by som ziadne testy navyse neriesila.. prvykrat som bola tehotna v tom veku a naco sa stresovať.... jedine, ze by ste mali v rodine nejake postihnutie..inak je to len zarabanie penazi... aj tak na 99% su tie deticky zdrave .
Ja mam 38 a nemam zaujem podstupovať nic navyse, ani amniocentezu, jedine, ze by realne bolo nejake riziko, ale ani to si neviem predstavit. Myslim pozitivne, ze babo bude zdrave. preco by nebolo 🙂

nibiru
9. okt 2015

@venividivikinka všetky potrebné vyšetrenia odbery krvy na triplle testy ,glukozovi test vratane 3 ultrazvukov v 12tt,20tt a 36tt hradí poistovna doktor chce očividne zarobiť na taketo odporucania mu tam chodia agenti a ponukaju bodiky,dovolenky,tablety a podobné dary.ak chceš viqac ultrazvukou ano tie može žiadať uhradiť lebo tie poistovna neprepláca ale tie zakladne 3 ti platí poistovna.ostatne aj keby ti vyšlo niečo zle dalšie vyšetrenia opäť hradí poistovna lebo suvisia so zdravotným stavom komplikciami tehotnej.

celasapremenim
9. okt 2015

test z krvi matky je skvela vec, najma ak vychadza z krvi z beznych testov podozrenie na down syndrom, ktory je vlastne najjednoduchsie diagnostikovatelnou trizomiou z genetiky z krvi,tj.j. ak riesis iba toto, tak ti stanovi presne ako odber z plodovej vody, konkretne tuto jednu trizomiu ...dufam, ze to hovorim zrozumitelne....amnio ti vie diagnostikovat s vysokou pravdepodobnostou aj ine trizomie, ak by bolo podozrenie na ne

osobne som amnio odmietla, kvoli riziku potratu a po absolvovani prvotrimestralneho kombinovaneho testu, s odporucanim lekara, som si uhradila tento test z krvi, pre nas to bolo vyborne riesenie, lebo sa riesia down trizomia

ak si mlada, prvotrimestralny kombinovany test by mal stacit 🙂

dietatko v poriadku uplne

ak otecko chce ist k vysetreniam, radim ti, aby si ho nechala, je to pekne a chce to zazivat s tebou, je to otec, je to aj jeho dieta, ma na to plne pravo, ty to snad zvladnes aj s nim🙂 malo by ti to psychicky skor pomoct, ako nieco ine, myslim, ze by si mala brat na neho ohlad

celasapremenim
9. okt 2015

...odporucam ostatnym purpurovo diskutujucim, aby si uvedomili, ze na rozhodovanie o tom, ktory test clovek bude absolvovat, ma vplyv velmi vela skutocnosti, napr. ak ide o starsiu mamicku, tu od zaciatku tehotenstva lekari na slovensku strasia so statistickymi tabulkami, dokonca aj ked vychadzaju dobre kombinovane testy, co je u nas najlepsie, co si moze dat zdiagnostikovat v prvom trimestri, alibisticky vas posielaju na amniocentezu a hrozia, naozaj to na psychiku mamicky nepomoze, najma ak ma dietatko priviest do zdravej rodiny s viacerymi detmi, takej matke velmi pomoze geneticky test z krvi, dietatku to nemoze nijak ublizit
a peniaze? PCHE 🙂 oproti zdraviu a psychickemu kludu

lucka1987
9. okt 2015

inak aj mne tie testy dr spominal.. robia ich napr aj v ZA. mylsim ze ide o to, ze s nimi spisal zmluvu a teraz robi propagandu, nic viac, nic menej. ak by som mala vysoky vek, pripadne nejake indikacie , tak by som sla.. takto som si dala z DNA zistit len pohlavie.

nibiru
9. okt 2015

@venividivikinka inak moja kolegina je tehotná je to medicinsky zázrak že počala prirodzene ale od prvých vysledkov vie že dieťa nie je ok ak sa také niečo stane lekar ta tak či tak podrobí dalšej serii testov,ultrazvukou nepovie ti na zaklade jedneho testu mate postihnute dieťa chcete interupciu?ona vie že jej dieťa ma najhoršiu formu dawnoveho syndromu od 13 týždna odkedy jej robili prve tripple testy dnes je cca 20 týžden prave preto aj ked si zaplatíš testy za 350€ to neznamená že ta nepodrobia iným vyšetreniam,absolvuješ všetky rovnako akoby ti tento test nerobili, ponuknu ti amiocentezu,v 20tt sa robí ultrazvuk kontroluju organy či je poškodenie naozaj take velké ak ano v akom rozsahu,či je dieťa zivotaschopné a aký stupen ochorenia má.ak by bol ten test taký spolahlivý výborný poistovna by ho hradila ale nakolko ti hradí tripple testy tuším dokonca 2 alebo 3x kde sa prave riziko davnovho syndromu zistuje to asi považuje za zbytočné.

danna85
9. okt 2015

@venividivikinka ja som pochopila z komentarov bab, ze si myslia, ze lekar robi reklamu, nie Ty 🙂 3 utz, tusim, hradi poistovna, a 4. utz v zariadeni, kde chces rodit, ostatne si moze lekar spoplatnit. Povinne odbery krvi tiez preplaca poistovna, pokial viem. Su ale nejake sukromne ambulancie, kde lekar pyta za kazdu navstevu peniaze, al. sa plati rocny poplatok aj 150eur al. ked nema lekar uzavretu zmluvu s Tvojou poistovnou, tak si musis platit za kazdy ukon, zalezi ako mas uzavretu zmluvu s lekarom. Su aj take, kde sa neplati nic. Tu mas napr. vysetrenia, kt. sa robievaju:
http://tehotenstvo.rodinka.sk/kym-rastie-brusko... a tu, ake su a nerobi ich kazdy: http://prenatalnecentrum.sk/?menu=odborne&menu2... . Drzim palce, nech vsetko dobre dopadbe a staci len googlit, najdes vela infos o vsetkom, aj odbornejsie clanky o teste DNA plodu z krvi matky, atd. 🙂

bubinko1506
9. okt 2015

na ten test by som isla len v tom pripade, ak by ti vysli prve testy nejako zle. tiez som sa o ten test zaujimala, pretoze v pripade, ze otehotniem, budem musiet kvoli genetickej predispozicii absolvovat amniocentezu, ci je babo v poriadku.
tento test (trisomy) este ani poriadne odskusany nie je, zatial maju vysledky len od 200 zien, co je pre mna malicko. takze ak u teba budu testy v poriadku, tak by som nan nesla.

celasapremenim
9. okt 2015

@nibiru veru, ak by vysli zle, tak sa posiela na amnio, lebo tam je uz velka pravdepodobnost, ze nieco sa deje, ale rozdiel je, ze ona by sa to dozvedela skor a mala by moznost rychlejsie reagovat, je mi luto tej tvojej kolegyne, neviem si predstavit nieco riesit po 20 tyzdni tehotenstva :((((

celasapremenim
9. okt 2015

ak sa nic nedeje, iba su vypocitane moznosti od lekara, mozno si sa aj opytala a on ti len odpovedal (Bud rada, moj zakladny gynekolog mi o moznosti genetiky z krvi vobec nehovoril, to som si nasla ja ako alternativu)
tak ak je vsetko zatial v pohode a nic nesvedci o komplikaciach, zvaz ten kombinovany test, cojaviem u cunderlika, alebo slezaka, to je naozaj dobry test

http://prenatalnecentrum.sk/?menu=odborne&menu2...

nibiru
9. okt 2015

tak len pre ujasnenie samozrejme to že absolvuješ test za 350€ v napr. 10tt ano do 12tt môžeš podstupiť interupciu ale ani jeden lekar ti to neodporučí na základe 1 testu,ak podstupiš test neskôr tak či tak budeš musieť podstúpiť kolotoč vyšetrení testov pokial lekár,prípadne viacerí lekári naozaj potvrdia postihnutie až potom ti ponuknu ukončenie tehotenstva dieťa musí mať naozajstné zdokladované postihnutie na zaklade serii testou nie 1.a určité testy sa možu samozrejme robiť v určitých týždnoch takže neviem no či to budeš vedieť o týžden skôr a čakať,keby nebola asvokra zdravotna sestra na psychiatrickej ambulancii a neviem ako k nim agenti chodia a ponukaju staronové preparaty s novým obalom ale rovnakým zložením asi by som sa na to pozerala inak ale kedže viem ako toto funguje som skeptická.

mawka
9. okt 2015

a co ze si uzivala antikoncepciu? po dobrati je zena schopna pocat hned. nie som tu jedina, ktorej sa podarilo aj pocas uzivania antikoncepcie pocat a mame zdrave deti. doktor ta zbytocne plasi. neviem, co to je za lekara. ale pride mi to divne.

celasapremenim
9. okt 2015

@nibiru a to im potom (ak genetika z krvi potvrdi niektoru trizomiu) nestaci nasledna zrychlena amniocenteza, ak ide o nieco tazke, kde sa daju zaplatit urychlene vysledky? :( ved to je hrozne

nibiru
9. okt 2015

@celasapremenim aj mne aj sme si poplakali ona ma prvu dceru cez umele oplodnenie s jej diagnozami bol zazrak že vynosila dcerku podla lekarov nikdy nemala mať deti,nedozrievaju jej vajička,endometrioza,atd... to že počala bol zazrak ona ma 35r. vieš ona to vedela od 12tt. na zaklade prvých testou a ultrazvuku kedy lekar videl že dieťa nieje ok,reagovať svojvolne môžeš max do 12tt kedy možeš podstúpiť interupciu bez udania dôvodu po 12tt sa tak či tak nevyhneš tomu celemu kolotoču testov a ostatných vyšetrení proste zakon nedovoluje po 12tt len tak interupciu musia byť na preukazatelné vyšetrenia testy na zaklade ktorých lekár žene odporučí ukončenie tehotenstva a povedzme si na rovinu ani ja by som na zaklade 1 testu do 12tt len tak nešla na interupciu,neprežila by som ak by v histologickej sprave plodu potom nahodou zasvietili plod bol v poriadku.

celasapremenim
9. okt 2015

@nibiru ja som si to tak predstavovala, ze absolvujes tu krv v osmom cojaviem tyzdni, vyjde ti evidente tazky down a potom ides hned dalsiu stredu, to sa da, na amnio, z coho sa daju vysledky velmi rychlo ziskat na zakladne trizomie a na zaklade toho sa uz rozhodnut mozes..ono ale toto je asi ten pripad, ked je cloveku vsetko jasne, ako by co kedy urobil, ale to sa nam tiez meni, podla skutocnosti
axjo
nuz, je mi to luto a zelam jej vela sil :(

nibiru
9. okt 2015

@celasapremenim nie musí absolvovať všetko hoci to vie tak skoro nakolko 3 lekari potvrdili najhorší stupen dawnovho syndromu na amio šla ale až v 19-20tt skor nie robia ho len v určitý týžden tehotenstva,tam je vysledok vraj skôr ,teraz bola na ultrazvuku aby zistili ake poškodenie je na organoch,mozgu dieťaťa nedá sa to urýchliť do 23tt sa musí rozhodnúť,dietatu podajú inekciu a jej vyvolaju pôrod sama nieje rozhodnutá ako sama sa priznala že každý den je inak,kedže lekár jej nevie zaručiť či vôbec dieťa prežije do pôrodu.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli