Mám 17 a som tehotná

katarina_98
31. jan 2016

Ahojte baby. Sme s priateľom spolu od polovice novembra, no som si istá, že on je ten pravý. Ja mam 17 a on 29. Gynekologička mi pred rokom a pol povedala, že nikdy nebudem mať deti a pred pár dňami som zistila, že som tehotná. Bábätko s priateľom veľmi chceme a som rozhodnutá si ho nechať. Riešime už aj spoločné bývanie a všetko potrebné, pre pokojný priebeh tehotenstva a nasledovného života s miminkom. Tento ročník by som chcela dochodiť normálne a ten maturitný externe. Jediná vec, ktorá ma trápi, je ako to povieme mojim rodičom. Určite spolu, ale ako? Rodičia majú priateľa radi, ale bojím sa reakcie, pretože už som im narobila dosť vrások na čele. Máte nejaké podobne skúsenosti?

pauliesivackova
31. jan 2016

"Sme s priateľom spolu od polovice novembra, no som si istá, že on je ten pravý." - Poznám také páry, prvé mesiace sú krásne, to áno, ale nestihli ste si nič užiť , žiadne dovolenky, žiadne spoločné záľuby, pomaly žiadny sexuálny život, ešte sa v podstate ani nepoznáte a vrhať sa tak rýchlo do dieťaťa a spoločného bývania? Naozaj?

"Gynekologička mi pred rokom a pol povedala, že nikdy nebudem mať deti a pred pár dňami som zistila, že som tehotná." A povedala ti aj prečo nebudeš mať deti? Či ona ti len pozrela do vagíny a skonštatovala to či ako to mám chápať? Si nezodpovedná, že si sa nechránila!

"Jediná vec, ktorá ma trápi, je ako to povieme mojim rodičom. Určite spolu, ale ako?" To je posledná vec, ktorá by ťa mala trápiť. Uvedom si, že strácaš mladosť, zážitky, vysokoškolské vzdelanie a vrháš sa do vzťahu s takmer neznámym (a poriadne nezodpovedným) chlapom, o ktorom si nemôžeš byť istá, či to s tebou naozaj berie vážne!

Ste spolu 2-3 mesiace! To naozaj nie je vhodná doba na dieťa. Mne je to ľúto, naozaj... Ale keby vám to vyšlo všetko dobre bol by to zázrak...

loginexistuje
31. jan 2016

@katarina_98 ja hocico uverim ale aby gynekologicka 16 rocnej povedala ze nikdy nebude mat deti to neuverim jedine v pripade ze nema vyvinute vobec reprodukcne organy.

no rodicom to povedz normalne nadseny nebudu ale tak stavaju sa aj ine veci . Preziju to.

mima4
31. jan 2016

podla mna VYMYSLENA tema...!!!

uz len to, ze gynekologicka povie cca 15 rocnej dievčine, že nikdy nebude mat deti... dobra hovadina

pauliesivackova
31. jan 2016

@loginexistuje Tiež si myslím, že je to dobrá blbosť.

Katarína, to ani neklam doma tak, zbytočne narobíš problémy sebe aj lekárke. Proste ste zanedbali ochranu.

elienka
31. jan 2016

@pauliesivackova nepochopila som kam tvoj príspevok smeruje
@katarina_98 poviete im to normálne a uvidíte čo sa bude diať, veď aj tak to na situácii, že dieťa čakáte to nič nezmení

pauliesivackova
31. jan 2016

@elienka No kam asi? Nemala by si to dieťa vôbec nechávať. Ja viem, že toto je mamičkovský portál, ale môže si akurát tak kvalitne doondiť život takým nezodpovedným rozhodnutím.

sissy27
31. jan 2016

@katarina_98 zoberte rodičov do luxusnej reštaurácie a tam im to povedzte, asi nebudú chcieť robiť scénu na verejnosti a kým prídete domov tak to predýchajú 😅
ale nie, na vašom mieste si najprv s priateľom spravím plán "čo ďalej", aby som rodičom neoznámila len "jobovku", ale treba aj ukázať, že ste dosť dospelí nie len na nechránený sex - takže s konkrétnymi dátumami nech povie, kedy si ťa vezme za manželku, kedy sa k nemu presťahuješ, ako si dokončíš školu...
a teda riešite len to, ako to povedať tvojim rodičom a jeho rodičia o tom nepotrebujú vedieť? či už vedia? zoberte všetkých na spoločný obed a oznámte to naraz ...
a prosím, nechcem byť zlá, ale v 17 rokoch po dvoch mesiacoch vzťahu vyhlásiť "som si istá, že on je ten pravý" je neviem či odvážne alebo naivné... patrí to k tomuto veku a úprimne ti prajem, aby si sa nemýlila 🙂 ale až čas ukáže, či je to naozaj ten pravý...

safranca15
31. jan 2016

Mne v 17 alebo v 16 povedala ze budem mat problem mat deti rok sme spolu spavali bez ochrany a az vtedy som zistila ze som tehu a potom som este 2x bola tehu no vtedy som mala 19 ked som prvy x bola v tom

katarina_98
autor
31. jan 2016

Povedala mi to kvôli vrodenej vade. Od 14 rokov bývam na internáte a preto mam väčšinu blbnuti za sebou. Nejdem sa obhajovať, pre niekoho to je nezodpovedné, ale ja sa veľmi teším na bábätko. Nepotrebujem aby ste ma súdili. Dúfala som v radu a pochopenie... Kázeň dostanem od rodičov.

zuzana_j23
31. jan 2016

@katarina_98 je tu skupina mlade mamicky do 20 rokov tam sa opytaj bab urcite ti daju rady a povzbudia kedze si tym uz presli 🙂

katarina_98
autor
31. jan 2016

To že som si istá,že je pravý, je spôsobené jeho postojom k tejto situácii... Poznám ho dlhšie, ako tvoríme par. Jeho rodina sa o neho veľmi nezaujíma. Nechceme sa postaviť pred rodičov a len skonštatovať "som v tom". Určite chceme ukázať, že to berieme vážne a máme nejaký plán, ako túto situáciu zvládnuť.

macamac
31. jan 2016

ja vcelku nechápem, prečo sa dnes väčšina vzťahov začína sexom 😅
celé akosi naopak
chápem, že dnes v 17-tke sú to už "staré baby" a teda už je to "normálka"
ale vážená Katka, uvedom si, že ak by sa ti to nestalo s 29 ročným, ktorý teda zrejme už pracuje a má na to uvažovať nad spoločným bývaním, tak by si so svojim dieťaťom zostala na krkoch tvojim/jeho rodičom, čo je naozaj "dospelácke" riešenie
kvitujem ti, že dieťa si necháš, lebo teda ak už si zrelá na sex, tak potom by nebolo fér voči počatému dieťaťu, že sorry, nehodíš sa mi teraz a dať ho preč. akože UPT za "takýchto závažných problémov" určite neschvaľujem

no a keďže jediný problém je oznámenie to rodičom - tak ti ako stará korčula môžem povedať, že toto je najmenší problém 😀 😉 resp. žiadny
starať sa budete zrejme samy, priateľ je asi sebestačný, takže čo záleží na tom, čo na to rodičia? im sa život nezmení. či?
a na záver - ono či sa poznáte 2 mesiace alebo 20 rokov ti nezaručí, že vám to vyjde. takže ani z tohoto si nerob hlavu. nebolo múdre hneď si zakladať rodinu...ale čo už...život nie vždy ide podľa našich predstáv 😉

loginexistuje
31. jan 2016

@katarina_98 preco si od 14 nastich na internate ved to si este mala byt na ZS ? a aka to bola vrodena vyvojova vada maternice? tam je potom skor problem s donosenim ...

@safranca15 no to beriem ze povedia ze moze byt problem otehotniet ... mam dceru s problemami so stitnou zlazou /od 10 rokov na hormonoch/ cysty na vajecnikoch uz aj operciu ... ale teda ze by povedali ze sa neda vobec to som este nepocula ... a neviem si ani predstavit pri akej diagnoze... a najma ak je tam aspon teoreticka sanca tak taketo striktne sudy nevynasaju lekari ...

evica01
31. jan 2016

@katarina_98 no a ja ti napisem tak, ze mne sa paci, ze budes mat babatko. Dietatom nic nekonci, neboj sa toho. Niekedy to je j kopec srandy.
Skolu si urcite dokonci. Nebude to ale lahke.
Mamine povedz sama, ze cakas babo. Ona to uz posunie dalej.
Vela zien, ktore potratia, povedia, ze keby vedeli ake je tazke sa dopracovat k babatku... mali by ho uz v 17tich. A co?
Chlapa mas dufam dobreho, lebo ver alebo never.. budete sa vela hadat ked sa male narodi. Z unavy. Ale to prejde.
Tak ti drzim palce. Bud.otecka pripravuj na svoju ulohu. Prajem vam obom same prijemne zazitky a tebe vela sil.

ukulela
31. jan 2016

@katarina_98 ak chcete dat rodicom seriozne najavo, ze sa pred prblem staviate celom, tak porieste byvanie, povedzte im, ako si predstavujete skolu, ubezpecte ich, ze mlady otec sa o vas dokaze financne postarat (to si preratajte, lebo ty toho teda vela nedostanes) a ubezpecte ich, ze ich nebudete nijako financne zatazovat.
a - ale to je na vas - mozno by rodicov upokojilo aj take pekne gesto, ze by ste sa pri tej prilezitsti aj zasnubili. ale teda - to vam radit nemozem, to musi vzist od vas oboch.
drzim ti palce, nech to zvladnete. smekam klobuk, ze necakate pomoc od rodicov, ale ze chcete problem riesit.
moja segra rodila tiez v tretom rocniku a stvrty dochodila externe a zmaturovala v pohode. takze vsetko sa da.

katarina_98
autor
31. jan 2016

@loginexistuje mam dvojitú maternicu a na nej a na vaječníkoch sa mi tvoria cysty

a na internáte bývam od 14-tich preto, pretože som šla na SŠ z 8.ročníka

katarina_98
autor
31. jan 2016

@evica01 ďakujem pekne za podporu 😊 to je to čo teraz potrebujem

alias313
31. jan 2016

@katarina_98 drzim Ti palce.ako im to povedat,myslim,ze nie je nic jednoduchsie,ked ste na to obaja pripraveni a tesite sa.dopredu si naplanujte,ako budete spolu v buducnosti,kde byvat,atd...tu na konovi,ta mozu akurát poniektore "pucovat",aka si mlada a nezodpovedna a bla bla bla.ja som prvy krat rodila v 22 a nie ze sa pri detoch konci...omyl vážené,pri mne sa ten život začal.s mm sme od mojich 18 a keby bolo po nom dietatko by sme mali hned v prvy rok nasho vztahu.drzim palce nech to dobre dopadne a ja som vysku robila pri malom a vsetko sa da len treba chciet,ked zamakáš dorobis si strednú a bude to fajn.

katarina_98
autor
31. jan 2016

@ukulela priateľ už niečo na tému "zásnuby" spomínal ☺ dúfam, že to nespôsobí doma obrovskú pohromu... Ďakujem za rady a podporu

katarina_98
autor
31. jan 2016

@alias313 ďakujem za podporu, dúfam že budem aspoň z polovice taka silná ako ty a dotiahnem tú strednú do konca 🙂

ukulela
31. jan 2016

@katarina_98 tak to je pekne, ze mlady aj na to mysli 🙂
ono pohroma - nepohroma, nikdy sa neda povedat, kedy je ten spravny vek na dieta. moja mama mna mala v 17tich tiez. ked som mala 2 mesiace, tak sa s otcom vzali. segra rodila tiez tak skoro, ja mam prve v 36 - vidis. skor som nemala spravneho chlapa, a hlavne som to neplanovala. nastastie sa "nesmyklo", tak som nemusela riesit dilemu, ci dieta, ci skolu, ci robotu, ci UPT ... ono s dietatom v 17tich ti zivot neutecie. to, co ja som stihla do 30 - nejake dovolenky, nejaku karieru a tak, ty stihnes od 30ky 🙂 a v 35 mozete ist spolu na prvu didzinu, co na asi sotva v 50ke 🙂🙂🙂 takze byt matkou ma vyhody v kazdom veku. ako mlada to lepsie zdravotne zvladas, ako starsia si uz pokojnejsia a viac si to uzijes a dieta ta hlavne omladi. takze si mozno este dalsie strihnete s ocinkom aj takto pred 40kou ako ja 🙂
drzim ti palce, rodicov sa neboj, ak ta maju radi, tak ta pochopia a podporia. dolezite je ich presvedcit, ze vy dvaja ste uplne presvedceni o spravnosti toho, co vas caka 🙂

katrin21
31. jan 2016

@katarina_98 dvojita maternica nie je dovodom na neplodnost, ano, moze byt problem dieta donosit, ale nie je to neplodnosti apriori.... takze ti dala gynekologicka zle info...
Narobila si si problemy a fakt, jedine stastie, ze priatel je o dost starsi, takze uz hadam ma nejake to zazemie pre vas... ale skolu za teba nedokonci , takze to bude zaberak pre teba...
Je nezodpovedne po tak kratkom vztahu a ruzovych okuliaroch byt tehotna , velmi nezodpovedne a duplom v tom veku.... ale co uz, stalo sa..s tym uz my nic nespravime..
Ako to povies rodicom je len na tebe.... na druhej strane, radsej dieta skor, ako nikdy..ale nadsení urcite nebudu.... to je jasne.
a aky bude tvoj partner - to sa este ukaze... teraz moze mat tiez ruzove okuliare , ale ked sa dieta narodi a budes potrebovať pomoc a aj financne aby vas zabezpecil, potom sa uvidi, ci je ten pravy a bude stat pri tebe v dobrom aj zlom. Dufam, ze ano.

katarina_98
autor
31. jan 2016

@katrin21 ja to dieťatko neberiem ako problém, o potrate som ani na chvíľu nezauvažovala... Viem, že to nebude jednoduché, ale je to moje dieťa a ja som šťastná, že ho budem mať... Jasne, že nebolo mojim snom mať dieťa v 17, ale určite to neberiem ako problém... Skor radosť a verím, že to všetko prekoname

syberia
31. jan 2016

@pauliesivackova prepac ale taketo predpovede si nechaj radcsej pre seba.....ja som mala dceru v 19 tich....a vobec som si zivot nepokazila!!! a predtav si ze teraz to beriem ako dar pretoze teraz mam 27 a velmi tuzim po druhom dietatku a vyvinuli sa u mna zdravotne problemy pre ktore teraz nemozem otehotniet....takze prosim ta nepis dievcatu ktore ma mozno jedinu sancu v zivote mat dieta ze si moze ,, doondit" zivot.......😕

cerez
31. jan 2016

Ako to vyriešite s rodičmi, to už musí byť na vás. Návod na to ani jedna z nás nemáme.
Inak mne tiež dr. ako násťročnej povedal, že budem mať problém do budúcna otehotnieť vzhľadom na nevyvinutý vaječník, ktorý sa nejak zabudol. 😀 Nakoniec mám dve deti.

loginexistuje
31. jan 2016

@cerez no ved to povedal ti ze budes mat problem otehotniet .. ale nie ze nikdy nebudes mat deti ... to proste lekari nehovoria

pre mna je to fabulacia zo strany zakladatelky aby ospravedlnila to ze sa nechranila pre otehotnenim ..

Ale teda otec je dospely tak sa hadam postara a rodicia nemusia mat obavy ze by sa museli okrem dcery starat aj o vnuca tak im to treba povedat a ono sa to nejako vstrebe

katarina_98
autor
31. jan 2016

@loginexistuje keďže to už bolo pred asi rokom a pol tak si nepamätám presne doslovný verdikt... Ale toto to pre mňa znamenalo, ak máš s týmto príspevkom problém, tak sa vôbec nevyjadruj... Nemám dôvod sa ani ospravedlňovať ani sa obhajovať...

domilukys
31. jan 2016

@pauliesivackova akoze nazor ze dieta ti doodni zivot klobuk dole 😕 nechapem akoze preco by jej to malo branit v zazitkoch alebo vysokoskolskom vzedani !! pokial ty nepovazujes za zazitky opijanie sa do nemoty a vymetanie barov a posteli 😉

cerez
31. jan 2016

@loginexistuje Nie všetci sú taktní, jeden povie priamo, druhý naznačí. To že som mala problém mal pravdu a keby sme dlhšie čakali ako niekto sa rozhodne pre detičky až okolo 35, tak dnes ich skutočne nemám.
Zakladateľka si musí uvedomiť, že keď už zobrala osud do vlastných rúk a nepýtala si povolenie od rodičov, musí sa k tomu všetkému postaviť už ako dospelá. Žiadne rady tu už nepomôžu, môžem jej len držať palce nech rodičia správu prežijú.
Zakladateľku nebudem kritizovať ani zhadzovať, 2 mesiace je zaľúbená a realita ešte len príde. A vieme moc dobre, že ružové to nebude. Život jej prinesie ešte len svoje. 😒

tiumen
31. jan 2016

Držím palce 👍👍 myslím si že keď rodičia nebudú proti zbadajú že sa drahý snaží postarať o vás a ty si dokončíš maturitu.. inak tiež je môj manžel odo mňa starší o 12rokov 😀 a tiež som po nie veľmi dlhej dobe nášho chodenia vedela že je to ON - ten pravý 🙂 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre