Práca v Lídli počas tehotenstva
Dnes som zistila,že cakame druhe mimčo.Chcem sa opytať mamiciek čo robili ak zistili že su tehu,pracovali nadalej alebo sli na PN.Prve tehu som bola na PN,lebo som zacala krvacat.Je tam dosť namahava práca.Preto chcem vedieť ako by sa zachovali maminky.Ďakujem
Stručné zhrnutie
- Práca v predajniach Lidl často zahŕňa vykladanie paliet, nosenie kartónov (v diskusii spomenuté „15 kg kartonami“), pečenie, vykladanie zeleniny a prácu na pokladni, pričom zamestnankyne často vykonávajú viacero oddelení naraz.
- Diskutujúce odporúčali skoré oznámenie tehotenstva lekárovi, prefotenie prvej strany tehotenskej knižky pre zamestnávateľa a časté využitie PN (pracovnej neschopnosti) pri krvácaní, bolestiach alebo ak nie je možné získať ľahšiu prácu.
- V diskusii boli uvedené lieky Duphaston a Endiex ako príklady predpísanej liečby pri komplikáciách v tehotenstve a niekoľko žien uviedlo, že pri ignorovaní obmedzení v práci došlo k potratu (príčinnosť nie je medicínsky preukázaná).
Najčastejšie otázky
Q: Ako oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi v predajni?
A: Diskutujúce odporúčajú požiadať o papier o oznámení tehotenstva, prefotiť prvú stranu tehotenskej knižky a zapísať dátum; od tohto dátumu si podľa jednej z účastníčok firma „oficiálne tehotná“.
Q: Mám pokračovať v práci v Lidli počas tehotenstva alebo ísť na PN?
A: Väčšina príspevkov radila ísť na PN pri krvácaní, výrazných bolestiach alebo ak pracovné úkony zahŕňajú ťažké zdvíhanie a dlhé státie; v diskusii boli aj prípady, kde ženy pracovali do 6.–7. mesiaca, ak mali priaznivé zdravotné podmienky.
Q: Ako požiadať o preradenie na ľahšiu prácu počas tehotenstva?
A: Odporúča sa oznámiť tehotenstvo vedúcemu, požiadať o preradenie a predložiť potvrdenie od gynekológa; viacero diskutujúcich písalo, že sa snažili dohodnúť presun na pokladňu alebo iné menej namáhavé úkony.
Q: Aké lieky boli v diskusii spomenuté pri komplikáciách v tehotenstve?
A: V diskusii sa menoval Duphaston (predpísaný lekárkou) a Endiex (spomenutý pri hnačkách) ako lieky podané v konkrétnom prípade.
Q: Čo robiť, ak zamestnávateľ nerešpektuje obmedzenia tehotnej zamestnankyne?
A: Viaceré príspevky odporúčali návrat k lekárovi a žiadosť o PN; jedna z diskusií tiež spomenula Úrad práce („UP“) v súvislosti s tým, že zamestnávateľ môže hľadať náhradu, ak zamestnankyňa odíde na PN.
Q: Aké dokumenty a kroky sú prakticky potrebné pri začiatku tehotenstva v práci?
A: Podľa príspevkov je vhodné zabezpečiť potvrdenie o tehotenstve od gynekológa, prefotiť prvú stranu tehotenskej knižky pre zamestnávateľa a pri komplikáciách žiadať o PN alebo lekárske odporúčania na preradenie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Práca v Lidli je v diskusii opakovane opísaná ako fyzicky náročná (vykladanie paliet, nosenie krabíc, pečenie, obsluha pokladne).
- Mnohé ženy odporúčali skoré vyhľadanie lekára a vo vážnejších prípadoch PN namiesto pokračovania v náročnej práci.
Sporné názory
- Niektoré účastníčky tvrdia, že pri priaznivom vedení a bez zdravotných problémov je možné pracovať v Lidli až do 6.–7. mesiaca tehotenstva; iné účastníčky opisujú, že zamestnávateľ nerešpektoval obmedzenia a odporúčali okamžitú PN.
Otvorené otázky
- Do akej miery pracovníčky v československých pobočkách reálne dostanú preradenie na ľahšie práce podľa lekárskeho odporúčania?
- Existuje spoľahlivý dôkaz, že konkrétne pracovné podmienky v predajniach (vykladanie paliet, stres pri kase) spôsobujú zvýšené riziko potratu?
Spomenuté značky a firmy
Lidl,Kaufe,UP,jojky
Spomenuté produkty a metódy
duphaston,endiex,PN,tehotenská knižka,preradenie na menej náročné práce,OČR,dovolenka,materská,retazovej materskej,predlzeny plateny rodicak,priepustka,vykladanie paliet,15 kg kartonami
Miesta a osoby
Ke,Rakusku,jojky
@map0007 chod na pn. Kolegynka takto potratila. A nikoho to ani len nemrzelo. :( jedine ze my sme jej nedovolili aby sa natahovala. A ja som 2 m paletu tahala a ked ma kolegyne videli skoro ma uskrtili. No ked to videla veduca tal hned ze preco by som nemohla. Tak som sla na pn... Radsej choj...drzim palce... Inak mas kolegynku daaky co sa vratila z materskej nazad?
Fuuuu dievčata,neviemcsa spamatat.Dnes som sa dozvedela ze čakame dvojičky.No a uz som volala aj do prace ze uz nenastupim ze idem marodovat,Krv moci a hnackujem uz od piatka.Doktorka mi dala zatial duphaston,na hnacky endiex.Som hotova,neviem ci sa tesit ci plakat.Dvojčata fuha.
@map0007 ja som pracovala až do 30.04, potom som si vzala 2 týždne dovolenky a potom už materská, takže som pracovala do konca siedmeho mesiaca 🙂
@map0007 áno v lidli, boli sme tri tehotné naraz, ja si myslím, že je to o vedení, jedna odišla na pn hneď, lebo mala problémy s bruškom, druhá pracovala do konca šiesteho mesiaca, ja do konca siedmeho, je pravda, že ja som pošuk a vykladala som aj banány, ale nik mi to nekázal, dokonca na mňa kričali, všetky sme robili len to, na čo sme sa cítili a určite žiadna nepiekla, ja nemôžem ani krivé slovo povedať 🙂
@map0007 keby som však mala problémy, určite by som šla na pn, okrem vracania prvé tri mesiace som iné problémy nemala
@andrea1010 tak to ste mala super,bezproblemove tehu blahozelam.Ja som robila tiez v prvom pojial sa dalo,teraz som tahala tiez,momentalne som na ocr s malou lebo mame virozu hnacky vracanie tepoty,ju to preslo a mna drzi hnackovanie,krv v moci dnes vyslo a potvrdili mi dnes ze cakam dvojicky vravela ze pondelok na sono a hned ma vypise na marodku.Lebo sa jej nepozdava nieco a posle ma do Ke na vysetrenie.Inak som chcela robit aj ja kedze sme kupili dom a koruny sa zidu.Tiez som vykladala,nemam s tym problem robit.Nesom padavka.
@map0007 ale bábätká sú na prvom mieste, gratulujem 🙂 v takomto prípade určite radšej na pn, to nie zlé, nie každý má to šťastie, že je všetko ok, držím palce, určite to zvládnete 🙂
@andrea1010 a v krorom lidli su taky ustretovy😉 u nas sa maka.Nemozem povedat,ze nebrali ohlad na tehotne.Takze ste mala do nedavna zeleninu na starosti ked ste tahala banany.Lebo ja nie iba prve tyxdneKed som povedala ze spm tehu nepisali ma na zeleninu dokonca uz ani na pecenie.Do kasy a rano vykladanie
@andrea1010 som ešte z toho v šoku,vravela Doktorka,ze boli dve detičky,ale ze jedno,boo slabsie a ze sa vstrebe,ze to nevadi ze jedno bude isto oki.Dnes ked som tam lezala a povedala ze biju 2 srdiecka,bola som hotova aj som stale predychavam.Nerozumiem tomu fakt vsetko oki a zrazu ked vravela ze uz bude aj tehotenska knizka,mi oznamia ze zatial nie lebo uz sa to posunulo a su tam dvaja.Doma mam uz jednu,pre mna sok😉
@map0007 ooooo, to je mi veľmi ľúto, tiež som v práci potratila v roku 2012, z práce som šla rovno na pohotovosť, takže presne viem, ako sa cítiš, viem, že to vyznie ako klišé, ale tak to malo byť, nič sa neboj, bude ďalšie bábo alebo bábätká, treba v to veriť 😉 ja som si otvorila potom doma víno, zamkla sa a plakala až kým mi už ani slzy nešli, mne to pomohlo, držím palce, rýchle zotavenie a zmierenie sa ☹
@slniecko3108 mala som nastupit na pn pndelok6.6, ale to v pravi ze spekulujem si sepkali.A hned mi vzali skrinku,ze sa nevratim.16 mi dala dr duphaston a povedala ze dvojicky,no zacali boledti a vcera uz aj krvacanie.Dufam zema zajtra pustia domou.
@map0007 len toto nevrav v nemsovej...?lebo poletis.....ja som tam robila dva krát a lidlnikdy viac
@zajko_usko su mi ukradnuti,budemvsa tak spravat,lidl nieje jeden zamestnavatel.A budem ziadat od vecucehovsvoju povodnu skrinku civsa mu to paci alebo nie.Nech vystahuje tu pani co jubtam dal.Budem na tom trvat to sa nerobi.Vravela som zecsa pravdepodobne coskoro vratim.☹
@map0007 no ja som mala viac menej na starosti všetko, nerobím predavačku 🙂 pracujem v lidli už 8,5 roka a nemenila by som, mám skvelý tím, chodiť okolo zeleniny milujem, to by som robila stále, vynikajúceho RM aj VT, jednoducho skvelá práca a som rada, že sa mám kde po materskej vrátiť a aj Lidl je pre mňa top zamestnávateľ, plat načas, stravenky, kopec benefitov, som rada, že tam pracujem, áno uznávam, práca je to ťažká a nie pre každého, ale začínala som úplne odspodu, takže to viem posúdiť, ja hlavne držím palce,aby ste sa ozbierali a zo sprostých rečí si nič nerobte, to púšťajú z úst len hlúpi a obmedzení ľudia, zvládnete to, ste silný človek 🙂
@andrea1010 aj ja mam rada pracu v lidli,beriem to ako sport😉drzim liniu😉 ,aj praca z ludmi ma bavi,som teraz otrasena s toho co sa stalo,dufam ze to prejde dnes ma pustili domov,citim sa dobre,az po psychickej stranke som rozcitlivena,ale to prejde😉Myslim,ze mi skor pomoze byt medzi ludmi.😉pa peknu nedelu😉
@map0007 drzim palce aby si sa cim skor dala dokopy, a aby si sa mohla onedlho opat tesit... Ako sa hovori, ze vzdy je nieco zle aj na nieco dobre ;) drzim palce

@bluka2 jaj tak už mi je tu jasné, no nemám rada reči tohto typu, ale bohužiaľ teraz si neodpustím - na Slovensku by sme sa toho asi nedočkali. To je super taká starostlivosť. Mňa práveže trápia nevoľnosti a potom takom niečom čo i len 10 minút v kľude by bodlo.