Šialený strach z pôrodu

permanentka
1. jan 2015

Potrebujem radu, ukludnit, prefackat, povzbudit, ja neviem...

mam okolo 30, nie sme tehotni ale postupne zaciname rozmyslat nad babatkom (uz by sme chceli), ale mam šialeny strach z porodu...som taky strachoprdko cely zivot, pomaly normalna prehliadka u zubara ma stoji stres v cakarni, 1.prehliadka u gynekologa nedavno - to som sa tak hanbila a bala ze som si na tej koze drzala zakryte oci (ano jak puberťacka), proste stresujem so vsetkeho viac nez normalni ludia 🙂
a ked mi vcera kamaratka povedala ze jej doktor povedal teraz po porode ze necakal ze to prezije, ze cisty zazrak, lebo jej vytiekla cela plodova voda (cize isli na sucho), kliešťami, a nakoniec ze skoro vykrvacala, ze tam vrieskal po sestrickach nech bezia po anesteziologov a drzal jej otvor lebo jej isla prudom krv a myslel si ze je koniec, tak ma ide porazit od strachu...
to fakt je tazke bolestive? ako ste to zvladli? ci az tak ste sa nebali? viem ze to kazda prezije, a potom ked uz bude babatko v ruke tak nebudes citit bolest, atd, ale ajtak :(
vdaka

janezz
16. feb 2015

@permanentka píšeš, že máš okolo 30-tky ale myšlienkové pochody mi prídu tak na 18 🙄 ...sorry ale môj názor... na nete nájdeš X článkov a fór o pôrode a ako to ide, ako to príroda zariadila...a rozmýšľať takto ešte už pred plánovaním tehotenstva je podľa mňa fakt od veci...keby som ja takto uvažovala pred plánovaním, tak určite nielen neotehotniem ale isto ani nerodím - dám si dieťa vynosiť alebo si adoptujem...moja osobná skúsenosť je taká (a rodila som pred mesiacom): bolesti mi začali okolo 13-tej a boli také ako pri menštruácii trvali cca minútu a opakovali sa asi tak každé 3-4 minúty...večer o 19-tej sme šli do nemocnice, kým ma prijali a prezliekla som sa, bolo 20.00 a riadne bolesti mi začali okolo 21-vej...voda mi odtiekla o 22-hej a porodila som 22.18 hod....a bola som prvorodička...tak si to zrátaj..a o odtečení plodovej vody si naštuduj na nete, nájdeš toho dosť tak ako aj o celom pôrode...je blbosť, že voda odtečie všetka naraz...a aj keby, tak sa postupne dotvára, takže nasucho nešli, to ti povedala nejakú kravinu...a snáď je ti jasné, že každá to máme inak ako tá druhá...dokonca ani ďalšie tehotenstvo a pôrod jednej a tej istej ženy nie je rovnaký...a keď už som mala bolesti, tak som si želala nech je to hlavne rýchlo za mnou a neriešila som žiadny strach...takže ako ti píšu baby, nečítaj blbosti na nete a nepočúvaj "múdre" kamošky ale nájdi si normálny článok...

janezz
16. feb 2015

@katka253111 ja si na to tiež pamätám len tak nejako hmlisto

@sunshineka ja som kričala a teda fest ale až pri tlačení keď sa malá drala von 😅

hypnobirthing
19. feb 2015

@permanentka Ako už bolo napísané vyššie, plodová voda sa neustále vytvára. Takže aj keď na začiatku pôrodu plodová voda odtečie, v priebehu pôrodu sa bude ešte dopĺňať. Pre odstránenie strachu by bolo dobré naštudovať si informácie o tehotenstve a pôrode. Ale z literatúry na túto tému alebo ak z internetu, tak sa zamerať na "evidence based medicine". Keď pôrodné príbehy, tak si vyberať tie pozitívne. Môžem odporučiť "Birth without Fear" (blog a FB stránku), ktorý je zameraný na zdieľanie pozitívnych pôrodných príbehov. Keď sa nabudúce nejaká kamarátka bude chcieť pochváliť podobným príbehom, treba ju hneď v úvode stopnúť so slovami - každý pôrod je jedinečný, môj bude aj tak iný 🙂

mirkaandrej
13. mar 2015

Vieš, čo by povedal môj muz??? Miliony zien na svete porodili, a prezili to, preco by si nemala Ty?? Je to prirodzene a zena je nato stavana.

radopp
13. mar 2015

ak je to prirodzené, prečo sa rodí neprirodzene v špitáli?

nevelyn
13. mar 2015

Ja sa tiez extremne bojim...najrpv som sa bala, ze o male pridem zamlknutim, potom som sa bala vyvojovych vad, alevsekty screeningy dopadli dobre... a teraz mam strach, ze nejak dojde k priduseniu malej. Ale ak sa natoci spravne a bude mozny normalny porod, rozhodla som sa, ze budem svicit aniballom alebo s epi nom (skor s tymprvym, je lacnejsi), budem si to moct trochu vyskusat a podla ceskych for h s tym maju skvele skusenosti, tlacenie im potom vraj slo velmi lahko.

nanervy_2
13. mar 2015

@radopp to je otazka, ktoru kladu stovky zien a ktore bojuju za moznost porodu doma 😎 niekde funguju prave porodne domy na to 😀 to len v postkomunistickych krajinach chce byt riadene vsetko, co ma co zena pocuvat svoje telo, ma tlacik ked je povedia, v polohe, ktora je pre nu najmenej bolestiva... pekne podla planu a tabuliek a podla lekarov... je to prirodzene, samozrejme ze si to vyzaduje specificke prostredie a pristup, ale nie je to choroba...

ale k otazke fora.. nemat deti len kvoli strachu z porodu.. ochudobnujes samu seba.. a porod je na niekolko hodin, dieta na cely zivot... a nasucho zena nikdy nerodi, dieta je pokryte mazom okrem ineho prave pre tento ucel ;) to ze niektora tvoja znama mala komplikovany porod, neznamena, ze aj ty budes mat...

radopp
13. mar 2015

@nanervy_2 Porody su obvykle komplikovane v porodnici, lebo v niektorych robia vsetko preto aby to stazili. Pichaju oxitocin, vrieskaju na zenu, cumia na nu vratane vratnika, daju ju do zlej polohy... Vobec ma to neprekvapuje, tak ako cela alopaticka medicina.

janezz
13. mar 2015

@radopp a prirodzene by sa kde rodilo múdry muž, ktorý zrejme už rodil... 🙄 🙄

ayvi
13. mar 2015

Je to fakt také bolestivé :D hlavne slovenské nemocnice sú na tom veľmi biedne, čo sa týka starostlivosti o rodičku. Mne po zlej skúsenosti s personálom už ani nenapadne, aby som mala druhé dieťa. Na tvojom mieste by som si vybavila súkromnú kliniku.

radopp
13. mar 2015

@janezz Prečo v špitáli rodia muzi-doktori ktorí sami nerodili? Prirodzene sa rodí doma, v klude, myslím dom, nie cinziak kde vsetko pocut. Pomoze skusena porodnicka.

janezz
13. mar 2015

@radopp muži doktori sú podľa mojich osobných skúseností citlivejší a chápavejší ako ženy doktorky... a rada by som videla napr. vás konkrétne ako by ste pomohli svojej žene keby rodila doma a nastali by nejaké komplikácie nie z viny doktora ale napr. pupočná šnúra okolo krku alebo úzke pôrodné cesty a veľké dieťa, ktoré nedokáže žena porodiť - vytlačiť sama....

radopp
13. mar 2015

@janezz K pôrodu by som volal skúsenú pôrodníčku, ale rodilo by sa doma. Omotaná šnúra sa odmotá, pri správnej polohe rodenia sa ani nezvykne motať. Pôrody v špitále majú vyššie percento úmrtnosti ako doma.

dilino
13. mar 2015

tak celkom strach je podstatny v dnešnej nestresuj sa kym niesi tehotna načo ale že sa bojiš dopredu vieš napišem ti to tak ked po mojom zbabranom pôrode sa lekar nadomnou naklonil a povedal že pre moju maličku bude 48 hodin rozhodujucich a že ledva žije myslela som si ked som sa na ARE po tyždni zobudila že sa mi to sniva zo zdraveho dievčatka dcerky sa stala tragedia pre chybu lekara tak verim ti ja už nikdy viac ani keby sa mi prišiel pokloniť sam dotyčny a zachoval sa ako najväčši hajzel povedal že jeho sa to netyka pred pôrodom kedže mi neliečil anemiu som dostala veľmi ťažky epilepticky zachvat v Martinskej nemocnici si môj pripad pämataju a poznavaju ešte aj po 7 rokoch taky tam bol humbuk že všetko čo malo nohy a ruky lietalo a z obyčajneho pôrodu som mala na cisarsky 72 stehov a kedže mi to zle zašili nahrubo tak ešte ked mam teraz menštruaciu sa mi leje aj spredu z brucha krv a dcerka ma slepotu na oči ,ochrnute ruky , nohy, a dalšich zo 15 diagnoz.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre