Som v 14 týždni a pracujem na 3 zmeny

monique26
2. aug 2012

Ahojte baby. Prosím Vás poradte mi čo mám robiť. Som v 14tt a stále pracujem na 3 smeny. Dosť ma to vyčerpáva a unavuje. Rozmýšľala som nad PN ale bojím sa tých vychádzok, neviem si predstaviť byť doma zavretá tak dlho....Dajú sa nejako upraviť aby to neboli len tie 2 hod. do obeda a 2hod. poobede? Vopred ďakujem.

mummy01
2. aug 2012

@monique26 upravit sa to neda.Ja som tiez bola na PN a bolo to dost na nervy stale doma byt...ale pracovat na 3 smeny si tiez neviem predstavit.Nemoze ti zamestnavatel upravit prac.cas?

liz_lemon
2. aug 2012

@monique26 zalezi na dr. ja som bola dokonca na PN bez vychadzok, vacsinou sa davaju 2x po 2 hodiny

sonkab
2. aug 2012

@monique26 ak zamestnavatelovi oznamis, ze si tehotna, nemoze ta nechat pracovat na 3 smeny a musi ta preradit na inu pracu. Tym mas vyriesenu situaciu, aj budes pracovat, aj mozes chodit von 🙂

vroni
2. aug 2012

Ja sa v slovenskom pracovnom prave nevyznam, ale moze tehotna zena pracovat na tri smeny?!

monique26
autor
2. aug 2012

@mummy01 No vraj nemoze, nechapem ale ze preco, no riesit to uz nebudem....Tie vychadzky su hrozne, ja chapem, ze byt na pn zname, ze mi asi nieco je a nemozem pracovat, tak nemam ani co behat mimo domu ale zase u tehotnych je to ine, teda pokial nemaju rizikove....

monique26
autor
2. aug 2012

@sonkab Ja som mu to oznamila, ale aj napriek tomu ma nepreradil....Vraj mi nebude davat namahavu pracu ale pracovat na 3 smeny za pasom, je samo o sebe dost namahave si myslim.....

monique26
autor
2. aug 2012

@vroni Myslim, ze pokial to dr povoli a cita zena ok, tak asi moze ale len do urciteho mesiaca sa mi zda

sonkab
2. aug 2012

@monique26 na tvojom mieste by som zasla na personalne oddelenie a riesila to priamo tam. Ja som pred porodom robila v automobilke (sice nie za pasom), ale u nas vo vyrobe to tak fungovalo - akonahle zena oznamila, ze je tehu, preradenie na 1 smenu - od 8.00 do 16.30

sonkab
2. aug 2012

@vroni @monique26 ja som presvedcena, ze nemoze. A uz vobec nie v noci !

monique26
autor
2. aug 2012

@sonkab Dakujem za radu a odpoved 🙂 V tom mas asi pravdu, zajdem na personalne a uvidime. Ked nie, pojdem na pn a hotovo.....

sonkab
2. aug 2012

@monique26 podla mna by bola skoda ist na pn ak nemas problemy. Doma sa budes nudit, este budes doma az az 🙂 A aj peniazky sa ti urcite zidu 🙂

sisaha
2. aug 2012

@monique26 precitaj si zakonnik prace. Ak poziadas o preradenie, je povinny ti vyhoviet http://najmama.aktuality.sk/clanok/225841/na-co...

vroni
2. aug 2012

@monique26, lenze ty sa dobre necitis, takze podla mna je povinny ta prelozit na ine pracovisko...

monique26
autor
2. aug 2012

@sonkab To ano, doma budem az az 🙂 A peniezky, samozrejme, ze aj tie sa zidu....

monique26
autor
2. aug 2012

@vroni
@sisaha Uvidime, skusim ist este raz za zamestnavatelom a som zvedava co povie.....

edita84
2. aug 2012

@monique26 tehotná žena nesmie pracovať viac ako 8 hod. dokonca tak viem že ani nadčasovať a nie to 3 smeny :/ ja by som to riešila cez personálne ale pred tým si kuk nejaké paragrafy.

sunsun
2. aug 2012

@monigue26.... tiez si myslim, ze by si mala ist na personalne, urcite ako tehu nemozes pracovat na nocnej, s poobednou som si nie ista....

maslenka47
2. aug 2012

@monique26
Ako to, ze pre Teba nevie najst inu pracu, ma to predsa ustanovene v zakone.

Pokial to nepojde dobrovolne, vypytaj si od lekara papier ze nie si sposobila na pracu v nocnych hodinach.

§ 162
(1) Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.

(2) Ak úprava pracovných podmienok podľa odseku 1 nie je možná, zamestnávateľ ženu preradí dočasne na prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy, a ak to nie je možné, preradí ju po dohode s ňou aj na prácu iného druhu.

(3) Ak dosahuje žena pri práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve podľa osobitného predpisu.

(4) Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.

(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 platia rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a o dojčiacej žene.

rienok
2. aug 2012

@monique26 ahoj, @sonkab ma pravdu, oznam to zamestnavatelovi a on ma povinnost Ta preradit.... tutok som nasla
clanok tu je to aj s vysvetlenim,
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

musi Ti vyhovieť, alebo Ti musí dať voľno s náhradou mzdy 😉 prečítaj si to poriadne a ak nerozumieš tak sa prípadne príď ešte poradiť.

mummy01
2. aug 2012

@monique26 daj mu to pisomne-normalne ziadost oficialnu.Nechod na PN kym nemusis,neustupuj takemu zamestnavatelovy.Mas pravo na preradenie a hotovo...

andreah25
2. aug 2012

@monique26 Zamestnávateľovi je potrebné predložiť dokument o tom, že si tehotná, najlepšie je preukázať sa tehotenskou knižkou. Je povinný Ti smeny upraviť tak, že síce môžeš pracovať na smeny, ale nesmieš pracovať v noci, tzn. vychádzajú mi z toho max. dve smeny, ale jedine počas dňa...

monique26
autor
2. aug 2012

@edita84
@sunsun
@andreah25
@mummy01
@rienok
@maslenka47 Dakujem Vám velmi pekne, za rady aj za clanky a paragrafy. Urcite si to vyriesim tak, aby mi to vyhovovalo a mohla som nadalej pracovat. Este raz dakujem.

sisaha
2. aug 2012

@monique26 a hlavne iba pisomne..cez podatelnu.. 😉

monique26
autor
2. aug 2012

@sisaha oki😉

luciasveckova
2. aug 2012

@monique26 ahoj.ja by som s tou pracou na tvojom mieste skoncila.ja som tiez ostala tehotna a robila som tiez na pase a aj kvoli tomu sa nam stalo co sa stalo.porozmyslaj dobre co urobis.

sisaha
2. aug 2012

@luciasveckova preco by mala skoncit s pracou? vzdy sa da ist na PN-ku a setrit sa... Treba mysliet aj na buducnost a nie hned davat vypovede..

luciasveckova
3. aug 2012

ale moze si najst jednoduchsiu pracu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre