Strach z výsledkov morfologického sona

nick_nicki
22. feb 2014

Zdravim vospolok, v stredu som v 21/1 bola na morfol. utz a lekar nas s manzelom poriadne prestrasil.
Problem je cca takyto:
Doposial bolo v tehotenstve vsetko ok, 1.trim. skreening v 14 tyzdni - absolutne bez problemov, NT - 1, 55 mm, nos. Kosticka pritomna, krv - negativna (riziko DS 1:9200), tripple testy - negativne (1:14000). Celkovo, okrem bolesti v krizoch obcas, no problem.
Morfol. Utz prebiahal super, od dr. Sme poculi same "v poriadku", "ok" a pod.... na konci nam vsak povedal, z babatko je mensie na dany tyzden, z ma mensiu strehennu, ramennu a nosovu kosticku. Konkretne: BDP: 46, 5 mm, HC: 184 mm, AC: 152 mm, FL: 30 mm, HUMERUS: 30mm, nosova k: 5, 1mm. Povedal, ze to moze a nemusi nic znamenat. Ze si ide nahodit tieto udaje do nej jakeho softvaru, co prepocita riziko downovho syndromu. To cizlo co vyslo nas takmer polozilo - 1:16!!! ... to je teda sakramentsky rozdiel oproti vysledkom predtym. Potom dodal, ze on si mysli ze dietatko downa nema, ze je len skratka mensie. Ze ma mensie kosticky proporcne vsetky, ze hoci je ta nosova vyrazny marker, tak ze je mensia presne rovnako ako tie ostatne. ale ze ako statista nas musi poslat na genetiku a tak... ostali sme z toho ako obareni. Stalo sa to uz niekomu?? .. vsetko ostatne je ok. Citala som u o mnohych pripadoch kedy rozmery babatka nesedeli proporcne, s rozdielmi aj mesiac, ale nikto nespominal prepocet rizika na ds a taketo zavery ...

nick_nicki
autor
23. feb 2014

@janka3233 hodnotili ... vsetko ok so srdcom

janka3233
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zara0201
23. feb 2014

@janka3233 No jasne ze kazde je perfektne, ale kazdy chceme asi aby sa co najviac priblizovalo "norme", ruku na srdce.
Inak mojho maleho stale riesili, ze ma o tyzden mensiu hlavicku a o 2 tyzdne dlhsie nohy. Ze to je taky divny nepomer, ze ci sa mu dobre hlava vyvija. No, javi sa mi moje dieta celkom normalne 😀 😀 a ked som odmerala mojmu muzovi hlavu, tak som zistila ze jej obvod je o 1,5 cm mensi ako priemer tohto "europskeho regionu bielej rasy". 😀 😀 Zato ma 190 cm. Takze tak.

nick_nicki
autor
23. feb 2014

@janka3233 dik ... po tomto tyzdni budem mudrejsia...
Mna zaskocilo asi najviac to, ze vacsinu zien na tychto morfo usgeckach ukludnia, lebo napr mali zle triple. U mna presne naopak .. dost to zneistuje cloveka

janka3233
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka3233
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zara0201
23. feb 2014

@janka3233 Ze je to v norme, on sa tejto "odchylke" nevenoval. Plus minus strnast dni na hocico bolo v pohode.
Ja som casto krvacala v tehu, tak som byvala hospitalizovana furt, cize ma presvecovali sonom dookola, morfologickych ultrazvukov som mala na celu obrazkovu encyklopediu, vystriedalo sa na mne asi 10 doktorov. Ale co taky bezny doktor v ambulancii...ten s tym vela skusenosti nema, stretla som sa dokonca stym, ze doktor drzal sono naopak, na co ho upozornila az sestricka. 😀 Prilezitostni ultrazvukari, pekne nazvane.
Maly sa narodil s hydronefrozou obliciek (dr Grochal to videl uz v 14 tyzdni), stale chodime na kontroly na sono s tym. V priebehu 15 minut malemu namerali hodnoty na oblickach traja lekari kazdy s odchylkou az 3 mm, co je pri tejto dg strasne vela. Takze "len" o nejakych mm si myslim svoje, dolezitejsie su asi aj ine markery.

nick_nicki
autor
23. feb 2014

@janka3233 ja viem, nestrasis ... ja v podstate viem na com som a ze na 100 perc sa to dozviem len po porode ... len som chcela pocut, ci ma niekto konkretne s takymito vecami skusenost

nick_nicki
autor
23. feb 2014

Dnes sme sa s manzelom bavili, ze keby sa to netýkalo nas a niekto riesil 1-2 mm na usg, resp desatiny mm na usg, tak by sme si o tom pomysleli svoje ... holt to by som nemohla byt tehotna... teraz to uz myslim pochopim velmi lahko

janka3233
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nick_nicki
autor
23. feb 2014

@janka3233 snazime sa ... a dakujem pekne za povzbudive slova

janka3233
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nick_nicki
autor
26. feb 2014

No boli sme na 2hom usg (dankovcik, ale merala nejaka dr.) ...povedali ze baby je v norme, az na nosovu kosticku. Ta je vraj fakt mensia.merala ju asi 15x... vraj pod 5 percentilom :(.

To NF, ktore vyslo v myslave 6, 4 mm merala tiez asi 10x a stale jej vslo pod 5mm.

Dnes som teda absolvovala amnio a chceli sme zrychelene vysledky, ale je tu sanca ze sa to nebude dat, pretoze sa do plodovej vody dostalo trosku mojej krvi - pichali ma na 2x!!!i. Zajtra budeme mudrejsi, lebo na oddeleni mi nikto nevedel dat normalne info. Zajtra to musim prezistovat cez genetiku :(.
Vali sa toho na nas!!!!! ... ostava len dufat, ze to bude ok.

elisssasa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kikuleenka
26. feb 2014

ahoj, mne sice zle vysli aj tripple testy, preto som v 14tt utekala na morfo k MUDr. Slezakovi, urobil mi ho aj ked bolo este na morfo velmi skoro a kedze nasiel cystu chorio plexu, tiez ma neukludnil - povedal, ze vsetky ostatne merania su okej, ale kedze tato cysta sa u DS zvykne vyskytovat (ale tiez aj u zdravych deti), tak mi amnio odporucil...neviem, co by sme robili, ak by aj amnio DS potvrdila, nechcela som sa tym zapodievat, chcela som proste vediet, ako na tom sme a tak sme ju podstupili a nastastie DS sa nepotvrdil a dnes uz mame skoro rocnu zdravucku Hanku 🙂 Drzim palce aj vam 🙂

tchaliak
26. feb 2014

@kikuleenka cysta chorio plexu sa pri DS nevyskytuje, ale pri inych trizomiach ano, cize troska zbytocna amnio...

@nick_nicki a dobre to merala ta dr. u dankovcika, je to dost rozdiel (myslim ked mera on alebo nejaka stazistka)... lebo nechapem, co pises ona nic nenasla, iba tu nosnu kost a aj tak ti robili amnio, troska alibisticke od nich ked ti vraj znizili riziko oproti myslave...?

kikuleenka
26. feb 2014

@tchaliak no, MUDr. Slezak je podla mna dost dobry morfolog, aby vedel co hovori...wiki sa mylit moze: http://en.wikipedia.org/wiki/Choroid_plexus_cyst, ale zrejme sa nemyli...a tiez http://downsyndrome.about.com/od/whatcausesdown...

nick_nicki
autor
27. feb 2014

@elisssasa fakultka v ke ... nechali si ma dokonca cez noc ... ale vsetko ok chvalabohu...
Akurat zrychlene sa kvoli krvi isto dat nebudu .. uz mam vyjadrenie z labaku ...
Tak teda cakacka do buduceho piatku - tak sa vyjadrili ze to stihaju ... vrrrrr ... to uz budem takmer na konci 24toho... i ked ja dufam, ze je to jedno a mala ma skratka len maly nostek 🙂

nick_nicki
autor
27. feb 2014

@tchaliak nebola to stazistka ... ale mudr co tam riadne pracuje a deli si s docentom ordinacne.
Merala to xykrat z roznych uhlov ... skratka je ta kosticka mensia :(.
Dr tu v nemocnici to tiez vidi ... ale potesil ma ked povedal, ze takych nosikov uz videl koopec a boli z toho zdrave deticky

tchaliak
27. feb 2014

@nick_nicki to je dobra sprava potom 🙂 😀 , len skoda ze ti tie rychle testy nemohli spravit. Len ziadnu paniku bude to urcite OK.

tchaliak
27. feb 2014

@kikuleenka na wiki to dost casto to ide v spomalenych a starych infach.

denduska
27. feb 2014

@nick_nicki ahoj, no to ma mrzí čím si musela prejsť ☹ ja verím že ste v poriadku, inak mne moj dr. ked som prišla vyrevaná kvôli nosovej kosti povedal, že toto už riešil pred časom aj s Dankovčíkom a ten vravel že po 14.tt je zbytočné sa spoliehať len na nosovú kostičku..a že ju treba merať v 3D projekciách nejak špeciálne a potom to program vyhodnotí..ono zádrheľ je v tom že tie kostičky sú v skutočnosti dve vedľa seba a trafiť presnú stredovú čiaru je tak ťažké, že sa nedá opierať len o túto jednu hodnotu. Držte sa! A vidíš, my sme boli tiež pod 5.percentilom a sme tu a zdraví (a to ešte v 38.tt ma dorazili že má rozšírené obličkové panvičky).

konopka
27. feb 2014

@nick_nicki ahoj, my sme podobny problem riešili pred dvoma tyždňami. Boli sme v Myslave, prvotrimestralny skrining super, triple testy super, morfologicke sono v 20 tt- katastrofa( malička nosova kostička, hyperechogenne črevne kľučky, rozšírena obličkova panvička) nasledovala genetika, amniocenteza, odber krvy na vylučenie cystickej fibrozy, vysledky dopadli dobre;))) ale tie stresy....držim palce

nick_nicki
autor
27. feb 2014

@denduska dakujem... to otom tazkom merani pretoze su vlastne 2 tie kosticky spominla aj ta dr. U dankovcika. Ja som sa konecne po 2 prebdetych nociach vyspala a muslim pozitivne, ze je vsetko v poriadku!

nick_nicki
autor
27. feb 2014

@konopka dakujem!!!! Kiezby sme mali rovnaky zaver.

elisssasa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nick_nicki
autor
8. mar 2014

@elisssasa vyslwdky este nie su .... mozno v pondelok/utorok ... teda drama pokracuje a u mna sa striedaju pocity uzkosti co ak a pocity ze predsa je vsetko ok ... :( .. na prasky

afrika
8. mar 2014

@nick_nicki veľmi držím pršteky.. tiež som podstúpila amnio kvôli zlým výsledkom na UTZ.. dúfam, že budete oki.. 🙂

nick_nicki
autor
8. mar 2014

@afrika dakujeme ... dame vediet 🙂 len to cakanie je hrozne!

nick_nicki
autor
13. mar 2014

dievky, dráma sa konečne skončila - HAPPYENDOM. Malá je v poriadku, amniocentézou vyvrátili podozrenia na možného Downa a hocičo iné, čo sa amniom dá zistiť... Strašne sme si vydýchli a už sa teším, že sa budem len tešiť, nestrachovať a neklásť si otázku "čo ak" ...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre