Strach zo smrti pri pôrode

snehulienka99
3. dec 2013

všetky mamičky a budúce mamičky, ktoré ste mali strach z pôrodu-konkrétne, že by ste mohli zomrieť pri pôrode, ako ste sa s tým vyrovnali? myslím naozaj panický strach zo smrti 😒 ..
našla som tu diskusie o strachu z bolesti a pod., ale to nieje to v čom potrebujem povzbudiť.. Bolesti sa absolútne nebojím.. bojím sa neskutočne smrti- vykrvácania, embólia plodovou vodou..
ďakujem za všetky rady

evabb35
3. dec 2013

@snehulienka99 Keďže ešte pred otehotnením som bola niekoľkokrát v ohrození života, takže výcvik som na takéto situácie už mala...ale je to zvláštny pocit. Život ma naučil takéto situácie jednoducho neriešiť, nerozoberať...lebo som dospela k záveru, že nemá význam to rozoberať. Nuž a aby som sa tým nezaoberala, tak som sa naučila vytesniť si mozog riešením iných problémov, zaujímam sa viac o okolie a starám sa do cudzích vecí a tak nejak pri tom pozabudnem na tie moje...

katrinka8
3. dec 2013

@snehulienka99 - ahoj, ak mas naozaj panicky strach, taky, ktory Ti brani otehotniet - tak na to treba asi vyhladat odbornika. Skus si precitat knizku Aby porod nebolel od Lucie Suchej - Groverovej. Viem, ze nemas strach z bolesti, ono ta knizka je vseobecne o porodoch, tehotenstve, o sile ludskej myslienky, o tom, ako mozes "na sebe pracovat" nielen pocas tehotenstva, ale este pred nim, je tam aj vela odkazov na ine informacie, ktore by Ti mozno pomohli sa zorientovat sama v sebe, co citis, preco a ako. Nie su tam rady typu: cvicit takto, aby toto, jest toto, aby sa dialo toto a pod. Je to taka "duchovna" kniha, ktora pomoze pochopit vela suvislosti, nase strachy, obavy a pod. a co sa s tym da robit 🙂
Osobne mne tato knizka pomohla porodit pred 10 dnami tak, ze som porod prezila doslova s usmevom, bez problemov, bez epiduralky, bez nastrihu, bez sitia - skutocne som necitila bolest, len tlakove vlny 🙂 Naozaj krasny zazitok, na konci ktoreho bolo krasne babatko. Ale pocas tehotenstva som musela kadeco spracovavat, kym som dospela do stadia, ze verim sama sebe, ze to dokazem takymto sposobom, ze verim babatku na 100%, ze vie, co a kedy ma robit, ze verim zivotu, svojmu telu... 😉

hradnapani
3. dec 2013

@katrinka8 krasne 🙂 aj ja mam podobnu skusenost, ze ma jedna knizka vedela dostat do stavu, kedy som sa zbavila strachu a islo to napokon ako po masle. (sice nie s usmevom u mna, ale lahko). Tiez teda odporucam ci uz literaturu alebo konzultaciu s nejakym terapeutom. Aj homeopatika sa daju vyuzit, ak na ne clovek veri.

domak2
3. dec 2013

ja uplne suhlasim s @hameeda , co uz narobis . Smrti sa netreba bat , ani ku nej vzhliadat. Proste tu je, ale ty si len kazis cas ked si tu myslienkami na nu. Musis sa sama dat do pohody. Ak mas taketo pocity prisilne , tak kludne skoc ku psychologovi, mozno ti to pomoze. Ludia umieraju aj v krcme pri pive a pozri aki su vsetci statocni a aj tak tam chodia. 😀 @snehulienka99

katrinka8
3. dec 2013

@hradnapani - tiez si myslim, ze so strachom treba pracovat, nie ho odignorovat a tvarit sa, ze neexistuje, nemysliet nanho, odbit to a pod. Lebo potom sa objavi prave vtedy, ked to najmenej cakame, ono to malokedy zmizne same od seba, najma, ak je to uz takehoto panickeho charakteru (je ine, ked niekoho - co asi sa stava kazdemu - obcas napadne taka myslienka, ze "co ak", vtedy jasne, ze sa to da zahnat a netreba to rozoberat a riesit )Strachy su hnusna vec, brania nam vo vela veciach, a ked si s nimi nedokaze niekto poradit sam, mal by vyhladat pomoc, aby sa netrapil zbytocne 🙂

titkovamiriam
3. dec 2013

@snehulienka99 nesmieš si to brať-zomrieť môžeš aj ked pôjdeš niekam len tak z domu ☹ ,inak jedna z ,,tých antolských ,,bola moja kamarátka ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ,ja som vždy mala strach o deti o seba ani tak nie...

snehulienka99
autor
3. dec 2013

@katrinka8 tú knihu si určite zoženiem, dakujem moc

macamac
3. dec 2013

@snehulienka99 no ked tie dve ženy zomreli na Antolskej, tak ja som šla rodiť po nich
a tu som 😉
neboj, hlavu hore
dieťa ťa potrebuje živú 🙂
to môžeš každý deň premýšľať, či umrieš, nielen pri pôrode
nenechaj sa ovládnuť touto myšlienkou
aby si nestratila chuť do života
drž sa 🙂

mikinko223
3. dec 2013

@snehulienka99 no takto, ja som sa bala porodu ako takeho velmi. nie zo smrti , ale tak vseobecne. stale som sa strachovala nakoniec mi dieta skoro umrelo malo 1% na prezitie. Nastastie je vsetko za nami, mame zdrave dieta, ale uvedomila som si , ze som si to asi privolala. Netreba nato mysliet po A preto, lebo ajtak co sa ma stat sa stane, po B, sanca ze umriete je tak malilinka, ze je vacsia sanca, ze Vas zajtra prevalcuje kamion. Netreba mysliet na skarede veci, len pozitivne, teste sa . Bude vsetko OK!!

livka299
3. dec 2013

Ahojte, nechcem vás vystrašiť, chcem vás povzbudiť. Ja som pri druhom pôrode skoro vykrvácala. Veľa nechýbalo. Kým došiel anesteziolog z ara trvalo to dosť dlho :( cítila som ako odchádza život zo mňa. Cez to všetko som išla rodiť tretí krát. Ako písali baby, stáť sa nám môže hocikde a hocičo...ale mne to nebránilo v tom, aby som ten pocit šťastia nezopakovala... 🙂

micha7
3. dec 2013

@snehulienka99 noo tehotenstvo je krasna vec...ale je tu aj to "ale".... samozrejme,ze su tu rizika...nikto nikdy nevie co sa MOZE stat........ale to nevies ani teraz...to je zivot.... bohuzial.... ja som koli otrave -tazkej preklampsii v prvom tehot.skoro zomrela...a dietatko neprezilo....nechcem ta strasit...urcite tu na MK si si uz precitala mnoho veci,ktore ti robia ten strach . Zamysli sa nad tym,keby kazda zena takto rozmyslala a mala az taky panicky strach byt tehotna...tak by sa vobec nerodili deticky 🙂 To ja som mala taky strach ,ale po neskutocne hroznom osude.... lekari vraveli,ze sa ta otrava moze zopakovat pri dalsom tehot. tak si predstav ten moj strach........ a aj napriek tomu som velmi tuzila byt mamou a mat dietatko a zvladli sme to! Musis mysliet NATO,ze vsetko bude dobre,uzivat si tehot.a tesit sa!

katka1981
3. dec 2013

@snehulienka99, ked som isla rodit, dozvedela som sa, ze v tej istej nemocnici v BA zomreli pri porode 2 mamicky, jedna z toho bola lekarka. Ja som bola v pohode, vobec som si to nepripustala. Mozno je to o tom ako mas nastavene hormony. Ja som bola pocas tehu najstastnejsia za cely zivot. Ked mi vysiel pozitivny test, citila som, ze sa mi narodi zdrave babatko. Stres som mala len raz, pri jednom UZV, ked lekar dlho hladal nosovu kosticku, inak ked neratam strach z bolesti, bola som v pohode. Nemysli na to, ja som sa bala hrozne porodu, az som nakoniec dosla do takeho pokoja a porod bol uzasny. Nestresuj sa, budes v pohode aj ty aj babo.

gitka55
3. dec 2013

Ja som sa tiez strasne bala aj bolesti aj smrti hlavne pri druhom dietati ze co bude s prvorodenym......Aj som manzelovi povedala ze co a ako keby nieco. Ale mozem ti povedat jedno, ked pride do tuheho na take myslienky nebude cas a potom budes rozmyslad nad tym ze to bol fakt pocit jediny na svete aky zaziju len zeny, Trapime sa cele tehotenstvo rozmyslame nad vsetkym co by sa mohlo stat a nakoniec v rozhodujucej chvili si na to vobec nespomenies. A po dni D zase pridu obavy o 1000x vacsie ale uz o babo a zase dookola.... ale taky je zivot. Drzim palce a nezabudni polovica uspechu je pozitivne myslenie.

melesmeles
3. dec 2013

@snehulienka99 nemysli na seba, ale na babatko ako sa nanho velmi tesis..takze uz len koli nemu to zvladnes na jednotku 🙂 velmi ti drzim palce 🙂

lewiica
3. dec 2013

@snehulienka99 prosím, tie dva prípady na Antolskej v roku 2009 si dobre pamätám a kamarát, ktorý robí na oddelení o kúsok ďalej mi hovoril, ako to bolo. Každú z tých smrtí zapríčinil skvelý "pán pôrodník". Ak budeš rodiť sama za seba a nikoho k sebe veľmi nepustíš, porodíš a ani krvácať nebudeš. Embólia plodovou vodou je hrozná vec, ale je to veľmi zriedkavá komplikácia! A vykrvácanie sa dá v pôrodnici riešiť (dokonca i mimo pôrodnice! - ale na to musí byť školený zdravotník, aby vedel ako). Zožeň, prečítaj si knihy od Ingeborg Stadelmann a I. M. Gaskin a pozri si film - Bussines of being born - film sa dá nájsť na youtube.

rebeka7501
3. dec 2013

je to hrozné, no pokús sa na to nemyslieť ! Mysli pozitívne, mysli na svoje bábo, na to ako bude rásť, ako ti prvý krát povie mama. Nič negatívne si nepripúšťaj. Veľa šťastia a rýchle zotavenie po pôrode. MYSLI POZITÍVNE A ŽIVOT BUDE KRAJŠÍ !!!!!!

cherry1981
3. dec 2013

@snehulienka99 Ahoj, viem ako sa citis, ja som planovala tehotenstvo ked som vsade pocula a citala, ze jedna mamicka zomrela tehotna, dalsia po porode.... K tomu este aj trpim alebo som trpela PP. Takze to do toho vsetko hralo. Pritom som uz mala dve deti, pri nich som ani nepomyslela , ze by sa nieco mohlo stat, a planovali sme tretie, ale ta tuzba bola vacsia ako strach zo smrti pri porode, ale poviem Ti, vooobec som si neuzila tehotenstvo, stale som sa bala, cele tehu, ze sa mi nieco stane,. Prestala som v tom obdobi citat, noviny, pozerat televizne noviny, vsetko kde by sa mi dostali nejake zle informacie. Dcerka sa mi nakoniec narodila zdrava a ja som to nastastie prezila. 🙂 🙂 Ale viem presne ako sa citis, prezivala som to iste, a uz by som teda do toho znova nesla, ale mam tri krasne zdrave deti.
Ked som to zvladla ja, zvladnes to aj Ty uvidis, pomysli si na mna😀 Ja to hovorim, aj segre, ked ja som zvladla tretie tehu, co bolo pre mna utrpenie, tak ho zvladne kazda😀

anuskaaprazko
3. dec 2013

Skus si to vziat statisticky a pravdepodobnostne... Skor ta cestou na poradnu do nemocnice zrazi auto ako zomries pri porode 🙂 Pri porode sa fakt nemusis niecoho takehoto bat, isteze stava sa to ale umiera sa aj na zapal pluc a podobne prkotiny ktore mozes bezne dostat (a to ovela castejsie ako pri porode) a ani nemaju taky krasny vysledok 🙂

nikak23
4. dec 2013

@snehulienka99 ahoj, neboj sa nicoho, mysli pozitivne a nemysli na to, jednoducho si to nepripustaj, babetko v brusku neciti len fyziologicky stav maminy, ale aj psychiku, prepojenie tela aj duse🙂 nechcem tu byt spiritualna, alebo co, viem co je to strach, panika a pod, ale nicomu tym nepomozes. Skus si nastudovat materialy ( odborne materialy) porozpravaj sa s porodnikom, resp. vyhladaj odbornu pomoc ( urcite nejaka psychologicka bude ochotna s tou panikou pracovat). A hlavne, poznam presne pripady tych bab na Antolskej, ja som rodila dva mesiace potom a co cert nechcel, ja sama som prekonala emboliu pluc plodovou vodou, mala som stastie, ze som rodila na Kramaroch a ARO hned zareagovalo, k tomu vsetkemu sa malemu omotal pupocnik a 39 minut nam ho resuscitovali. Vysledok je, ze maly ma 4 roky a kognitivny vek ako 6 rocny a ja okrem nekonecneho pichania si fraxiparinu nemam nic. Takze ver lekarom a hlavne ver, ze vsetko bude OK a ver mi, ze bude,lebo musi🙂)) moc, moc drzim palce.

snehulienka99
autor
4. dec 2013

@lewiica nechápem tomu, ako môže byť Antolská v rebríčku najlepších pôrodníc tak vysoko, keď tam majú takých úžasných pôrodníkov.. predpokladám, že tam pracujú ďalej??!! 😠

mimake
4. dec 2013

@snehulienka99 rada: necitaj hororove scenare porodu. Realita: ked dojde na porod strach z vlastnej smrti bude to posledne na co budes mysliet 😀 drzim palce

macamac
4. dec 2013

pekné 🙂

lewiica
4. dec 2013

@snehulienka99 Antolská je dobrá pôrodnica 🙂 Dokonca tam pracuje i pár veľmi dobrých pôrodných asistentiek a jedna naozaj vychvaľovaná pôrodníčka. Tento pôrodník, o ktorom bola reč vyššie, rád chodieval do práce nachlámaný a potom "nestíhal" dobre vyhodnocovať situácie. Naozaj kuk na ten film - Business of being born...

https://www.youtube.com/watch?v=KvljyvU_ZGE
kveta
4. dec 2013

@nikak23 Nepomylila si sa? Ma 4 roky a kognitivny vek 6?

snehulienka99
autor
4. dec 2013

@lewiica už tam nieje??

lewiica
5. dec 2013

myslím, že asi je. Ale Ty máš možnosť rodiť LEN s pôrodnou asistentkou.

nikak23
6. dec 2013

@kveta nie,nepomylila,ma rozum ako 6 rocny,teda presne ako 5 rokov a 10mesiacov.

kveta
6. dec 2013

@nikak23 Tak parada.. 😀

kikina84
6. dec 2013

@snehulienka99 pane boze,ved z porodu by si sa mala tesit a byt pozitivne naladena na prichod dietata..mna ani len vo sne nenapadlo,ze umrem pri porode..pokial mas dobre predpoklady,vysledky,nechapem naco si sugerujes tieto veci..cim viac na to budes mysliet, len to privolas.. 😖

emili31
2. dec 2015

@silsil ze vsetko pod kontrolou :Dmne povedali ze je vsetko vporiadku a dali ma na izbu... mala som vnutorne krvacanie.. kebyze nezavolam sestru ze omdlievam a nezda sa mi to - do 5 min som uz bola na operacke tak tu uz niesom... zo strachu bude druhy porod cisarskym

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre