Trisomy test - náhrada odberu plodovej vody

gyurusiova
23. feb 2016

Prečo gynekológovia neodporúčajú aj trisomytest namiesto amniocentézy , keď je 100% bezpečný aj keď sa hradí z vlastného vrecka a cena je 350e plus DPH. Verím tomu, že 80% mamičiek radšej zaplatí vyššiu sumu bez rizika, keďže sa to robí z odberu krvi ako riskovať ihlu v bruchu keď sa dieťa hýbe. Vlastne aj v trisomyteste sa dajú zistiť všetky choroby dieťaťa tak ako v amniocentéze už od 12. týždňa tehotenstva. Pozrite si: www.trisomytest.com. Zaujíma ma Váš názor.

bonaqa2013
23. feb 2016

ja o tom počujem prvý krát. na amnio som bola - nič príjemné, ale dá sa prežiť. Aj keď nám veľmi nepomohlo, ale to je už na inú tému. K Tvojej otázke by sa mali skôr vyjadriť lekári, medici, sestričky a pod., prečo robia amnio a nie trisomytest. ešte nie sme tak ďaleko, aby pacientka prišla na vyšetrenie a už od dverí kričala aké vyšetrenie si bude priať....

andrejta
23. feb 2016

@gyurusiova udajne nie je az taky presny ako amniocenteza. A stoji 350 aj s dph

sasa1983
23. feb 2016

trisomy testsa rovná detekcia trizómie najčastejšie vyskytujúcich triz=omii chromozómov, t.j. 13,21 a 16(18?), nevyšetrí sa všetko, zameriava sa len na tieto 3 a na zistenie pohlavia.

andrejta
23. feb 2016

@bonaqa2013 ty si mozes vybrat, ake vysetrenie absolvujes a ci vobec. Je to na rozhodnuti zeny, aspon u mojich lekarov to tak je, aj ked niekedy si to musim doraznejsie vydiskutovat. Som predsa svojpravna osoba a toto nie su zivotne dolezite vysetrenia 😉

8291
23. feb 2016

100% tna je len amniocenteza,pokial bude trisomytest pozitívny,tak sa odporucuje ešte amniocenteza.cize niekedy zbytočne vyhodené peniaze.kamoška toto riešila nedavno, lebo podľa morfologie a AFP to vyzeralo,na dawn,tak sa rozhodla pre trisomytest,ktorý vyšiel negatívne a už sa jej aj narodila zdravá dcéra,čiže v jej prípade sa to,oplatilo

seahorse27
23. feb 2016

@bonaqa2013 Praveze si mozes vybrat, ake vysetrenia si prajes, konkretne v tomto pripade. Amniocentezu mozes odmietnut a podla mna je urcite lepsi trisomy test, ak ide o vylucenie/potvrdenie tych troch najcastejsich trizomii. Az po pozitívnom vysledku totho testu by som uvazovala nad amnio, inak ani nahodou. Vôbec mi nejde o to, ci je amnicneteza neprijemna - ked som prezila porod, tak toto by bola malina...mna desi riziko potratu.

pribinak
23. feb 2016

Nie som odborník, ale nie je odber choriovych kolkov prednejšie a bezpečnejšie vyšetrenie ako amniocentéza ?

pribinak
23. feb 2016

Nie kolkov, ale klkov, mobil si pise co chce

seahorse27
24. feb 2016

@pribinak Urcite nie...robi sa to v skorsich stadiach tehotenstva, ked este nie ej tolko plodovej vody, aby mohla byt odobrata. princip je ten isty, riziko rovnake, ak nie aj vyssie 😒

anakristina
24. feb 2016

@gyurusiova moj gynekolog mi to odporucil hned bez akychkolvek vysetreni.lepsie im vraj ale preplacaju amnio.okrem toho pri zlych vysledkoch trisomy musis ist na amnio lebo bez toho nemozes nic riesit.asi amnio je osvedcena metoda a lekarom je jedno ze riskujes.neni to ich dieta

seahorse27
24. feb 2016

@anakristina Presne tak, amnio je dobre preplacana postovnou, preto lekari maju taky zaujem ju vo velkom robit - ved je to ich zarobkova cinnost, cisty biznis. Okrem toho je vacsina z nich velmi konzervativna a neradi prijimaju nove metody. Jasne, ze im je jedno, ci potom zena potrati alebo nie..ved predsa ona podpisuje papier, ze si je vedoma rizika potratu, vsetku zodpovednost teda berie na seba, oni su chraneni. Aby som nehadzala ale vsetkych lekarov do jedneho vreca, su aj taki, ktori amnio neodporucaju robit pausalne - stretla som aj takých (jeden z nich velka kapacita) 🙂

katrin21
24. feb 2016

@gyurusiova uz je tu tema o trisomy.. naco dalsia duplicitna????
okrem toho , toto je ako reklama...

trisomy je super, bola som na nom, amnio som odmietla, som rada, ze tato moznost existuje. POnukli mi to na genetike v BA, ked som amnio odmietla.
platila som len 100E, lebo sme mali riziko vysoke na DS 1:45 ... testy ukazali zdrave dietatko..

a bude casom aj preplacany poistovnou.. momentalne prebiehaju odbery u niektorych mamiciek, co idu na amnio, tak im aj beru krv, ak to dovolia, aby porovnavali stastisticky vysledky, pre blbu poistovnu.... lebo inak je to roky vo svete uznavana metoda, ktora funguje a vacsina amniocentez je len dobry biznis...

katarinkakrajnakova
24. feb 2016

Ja som pred časom riešila presne ten istý problém, lekárka mi odporučila ísť na amniocentézu alebo poprípade na trisomy test. Po porade so svojou gynekologičkou som však zmenila názor, nakoľko ona ma od trisomy testu odhovorila, nakoľko je to vraj iba skríning, tak ako aj predchádzajúce testy robiace sa v tehotenstve (skríning v 12. týždni tehu, krvné skríningy a pod.). Takže som "ušetrila" peniaze, aj keď som bola rozhodnutá dať si ten test urobiť a na amniocentézu som sa kvôli rizikám rozhodla neísť, takže teraz len dúfam, že všetko dobre dopadne 🙂

katrin21
24. feb 2016

@katarinkakrajnakova nie je to vobec len skriining.... je to normalne vysetrenie DNA dietata z krvi matky, vedia to oddelit... lekarka ma v tom mišung...
akurat momentalne to POISTOVNOU nie je uznane ako diagnosticka metoda este, cize ak by boli zle vysledky , tak to nestaci na ukoncenie tehotenstva a musi ist zena este na amnio.... preto to volaju " skriiining", hoci je to normalne realny diagnosticky vysledok....

katarinkakrajnakova
24. feb 2016

aj ty si lekárka Katrin21? Moja lekárka mi snáď neklame, veď platba 350 € nejde do jej vrecka... a povedala, že keď ten test prišiel na trh, potešila sa, že konečne prišla náhrada amniocentézy a keby to bolo naozaj tak, tak by ju určite odporučila každej žene, ale keď zistila o tom teste podrobnosti, tak ho neodporúča vôbec....

gyurusiova
autor
24. feb 2016

@katarinkakrajnakova
Je to vyšetrenie z odberu krvi takže to vobec nie je nebezpečné. Nebezpečné je amnio a vobec nie 100%-né.

katarinkakrajnakova
24. feb 2016

Veď ja som nepovedala, že je ten test nebezpečný. Len to, že aj tak amniocentézu nevynahradí.

seahorse27
24. feb 2016

@katarinkakrajnakova Je to sice skrinig (zatial), ale ovela citlivejsi ako bezne skrinigove metody, ktore nepracuju s DNA plodu. Tu sa izoluje DNA plodu, ktora je pritomna v krvi matky. Bezne skringy pracuju len s pritomnostou AFP, Hcg a pod., co ma dost nizku vypovednu hodnotu...takze toto by som urcite neporovnavala. DNA je DNA a je predsa jedno, odkial je ziskana - ci z plodovej vody alebo z krvi matky. Ja osobne by som si urcite vybrala ten bezpecnejsi sposob, ked je uz taky dostupny aj u nas.

coralee_wiley
30. mar 2016

dievcata, ako dlho ste cakali na vysledky testov, po odbere?

alenkam82
26. júl 2016

@bonaqa2013 Preco vam nepomohol amnio? Ved to uz je definitivna odpoved, ci?

alenkam82
26. júl 2016

@sasa1983 "trisomy testsa rovná detekcia trizómie najčastejšie vyskytujúcich triz=omii chromozómov, t.j. 13,21 a 16(18?), nevyšetrí sa všetko, zameriava sa len na tieto 3 a na zistenie pohlavia. " a co navyse sa vysetri u amnio? Dik

sasa1983
27. júl 2016

@alenkam82 tak z plodovej vody je daleko vacsi priestor na geneticke vady, ako z krvi matky. V podstate by sa mohla pozriet cela geneticka vybava plodu, pocty vsetkych chromozomov.

alenkam82
8. aug 2016

@sasa1983 ano, len rizikovejsie :( ach

robin30
8. aug 2016

Maju dost vysoku falosnu pozitivitu takze su to zbytocne vyhodene prasule a iba to robi stres mamickam

sasa1983
9. aug 2016

@alenkam82 to riziko je zufalo zanedbatelne, pokial je indikacia amnio vykonat. Ake mas riziko autonehody, a predsa do auta dennodenne sadas...riziko pri amnio mas do 1%..

alenkam82
9. aug 2016

@robin30 : za amnio sa plati?

alenkam82
9. aug 2016

@sasa1983 : pravda. manzel ma nakoniec ukecal na trisomy, morfo a ak cosi amnio. Po pravde, mozno okamzite amnio by skratili tyzdne cakania a trapenia, co ma cakaju. Ale snad bude ok. Uz fakt neviem ...

sasa1983
9. aug 2016

@alenkam82 drzim palce. Ides asi cestou najmensieho odporu, to byva zvacsa aj najlepsie. Snad nic invazivnejsie nebude treba.

robin30
9. aug 2016

@alenkam82 trisomy sa plati

sasa1983
10. aug 2016

@robin30 ale tak ziadna megapalka sa nekona, kedysi to stalo okolo 600eur, uz ja som mala okolo 500 a teraz neviem presne, okolo 350?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre