Výbavička - ktoré veci sa oplatí kúpiť a čo je blbosť?

lucka12399
16. mar 2019

Ahojte, aké veci ste potrebovali pri starostlivosti o babatko? A ktore ste zase kupovali zbytocne? Myslim to celkovo oblecenie, krmenie, kupanie spinkanie atd.. a kedy ste zacali kupovat vybavicku? 🙂

asia83
16. mar 2019

@lucka12399 Najviac som využila perinky/zavinovačky, overaly z Tesca nielen na spanie, neskôr body a polodupačky. Ja som zbytočne nič nekupovala, nemali sme vysielačku, monitor dychu a nechýbalo mi to. Ani hniezdo nechcem. Dobrá je aj odsávačka mlieka. U nás boli aj cumle zbytočné. Nožnice na nechty sú potrebné, pár bavlnených plienok (my sme nimi utierali zadok po umytí po kakaní), servítky, vlhčené utierky sme tiež používali. Sudokrém je top. Začala som v 7. mesiaci kupovať pre malú, teraz mám viac času, keďže som na rodičovskom, kupujem už teraz priebežne.

ellieellie
16. mar 2019

Kupovali sme od 8.mesiaca, dovtedy sa nam nazbierali len nejake vecicky, co sme podedili + pred 8.mesiacom som kupila asi len paperovu perinku, na ktoru som usila aj niekolko obliecok. Ked tak nad tym premyslam, zbytocne sme nekupovali asi nic.. vsetko sme vyuzili (ked neratam nejake zdedene alebo darovane oblecenie), ale je pravda, ze sme kupovali veela veci az priebezne, ked uz bol maly na svete a ked sme tu-ktoru vec naozaj potrebovali. Ale zas my sme z “velkeho” mesta, 5 min od domu Hypertesco otvorene aj o polnoci.. takze sme nepotrebovali mat velku vybavicku. Co sme vyuzili najviac, bola postielka, perinka, bavlnene plienky, vysielacka, prebalovacia podlozka, samozrejme vanicka, plienky, Sudocrem.. vlhcene utierky napr. som nepouzivala, ale urcite je dobre mat nejaky ten balicek v zasobe.

asia83
16. mar 2019

@lucka12399 Ešte jedna vec. Úúúplne najviac sme využili prebaľovaciu podložku z IKEY za 6,49 eur. Dva a pol roka dennodenne niekoľkokrát. Je úplne perfektná. Treba nafúkať ten obvod a aj keď sa nám malá pocikala, nešlo to na posteľ, ale zachytilo sa to do tých žliabikov po obvode. Mäkké vnútro to má. Za mňa najlepšia vec na svete. 👍

ink
16. mar 2019

Určite nekupuj detskú manikúru, kto pilníkuje dieťaťu nechty?🙏 Stačia zaoblené nožničky. Ja by som ti radila zredukovať aj nákup detskej kozmetiky. Prvé 3 mesiace sme nepotrebovali ani mydlo. Používala som na kúpanie Delfínka, dve kvapky a stačí, nemusela som ani ničím krémovať. Vlhčené urierky som nahradila perlanom a Perličkou.
Zídu sa ti bavlnené plienky.

Určite je zbytočné kupovať veľa oblečenia. Akonáhle sa bábätko narodí, žiadna návšteva neodolá a nakúpi tie najmenšie vecičky, lebo sú také "ťuťuťu". Teraz som triedila veci po malom, niektoré sú také, čo som mu ich ani nestihla obliecť.. čo už.

Hey, a už nikdy by som nespravila tú chybu, že by som kúpila trojkombináciu. Stačí hlboká vanička a autosedačka. Po tých 5/6 mesiacov sa budeš tešiť, keď sa kočíka zbavíš a kúpite si ľahší šporťák.
My sme nevyužili ani zavinovačky, ani cumlíky, ale za to si pamätám, že som bola vďačná za vibračné kresielko. Pre niekoho blbosť, ale ten môj sa v ňom jašil (a aj si poprdel 😝).

bobula46
16. mar 2019

@lucka12399 používali sme zavinovačky, v postieľke mantinel (chránil pred prievanom,udrziavalo teplo, teraz keď je väčší tak sa neobúcha toľko), hniezdo sme nemali a ani nechýbalo, lepšie sa mu spinkalo zaviazanému. Odsávačku mlieka mi kupoval manžel pretože prsia sa mi veľmi naliali a nedalo sa vydržať, vaničku a do nej penovú podložku, doteraz ho tak kúpem, je to pohodlné, bavlnené plienky som využila maximálne, maličký mal reflux takže každú chvíľu som ich menila, z kozmetiky obyčajnú modrú indulonu - tým som natierala zadok a aj malého po kúpaní. Umývala som ho tuhým mydlom Bupi, prach na pranie tiež detský Bupi, detské oblečenie som kupovala najmä biele lebo som nevedela čo to bude a kúpila som vždy nejaké body, čiapku keď som išla z poradne.
Kočík som kúpila trojkombináciu a za mňa super ale malý má deväť mesiacov a budem o chvíľu riešiť sportiak pretože je to ohreblo ťažké 😁 takže skús pozrieť športový kočík a dokúpiť vaničku a vajco.
Kresielka a ani nič podobné sme nemali pretože syn v ničom nechcel byť. Sú to veci ktoré dokúpiš aj po pôrode

ink
16. mar 2019

Ach a ešte musím dodať jednu vec, ktorú ľutujem, že som neobjavila hneď od začiatku. Na prebalováku budeš mať také tie jednorázové podložky. Hrozná škoda ich stále kupovať! Sú aj také prateľné na viac použití a sú krásne, nepremokavé. Jedna strana je nepremokavá a vrchná strana je flísová. Neskôr využiješ aj vonku na sedenie, prípadne u školáka ako desiatový obrúsok. Najlepšia vec na svete! Mne stačili 3 a stíhali sa schnúť pri praní.

jamimka
16. mar 2019

Pre mna bola blbost odsavacka na mlieko. Kupila som elektrickú a nakoniec som používala obyčajnú ručnú za par eur. A tak isto zbytočnosť prebalovaci pult, vzdy mi bolo pohodlnejšie na posteli. A kupovala som vsetko posledny mesiac. Komplet výbavu.

angela1989
16. mar 2019

Za mňa je top kúpa prebalovaci pult, kt sa dava v prípade potreby na postielku. Používame dodnes a to má malá uz rok a pol. Ďalej odsavacku na sople na vysávač, nemali sme vopred kúpené, a potom muž v noci utekal do lekárne keď bolo zrazu treba. Čistý blud bola podložka pod babo do vanicky, malá sa z toho smykala dole, tak nakoniec ju muž podopieral len rukou. Našu malú neuchvatil ani kolotoč nad postielkou, tak bol z neho nakoniec riadny lapac prachu. A to dobré, že som nakoniec nekupila baldachyn, dopadol by rovnako. Mantinely sú ale super

amieima
16. mar 2019

@lucka12399 úžasné názory už odzneli vyššie.Ja pridam aspoň toto: mne sa osvedčil klasický najlacnejší prebaľovaci pult z ikea. Za zbytočnosť považujem kočík -trojkombinácia. Ako už odznelo vyššie kupovala by som 2 kombináciu (hlboká vanička a vajíčko),neskôr športový kočík. Nemôžem si vynachváliť krém Bepanthen. My sme v prvých mesiacoch využili aj "ulitku " (taká tesná zavinovačka).

mondicka
16. mar 2019

No ja som sa na nákupoch výbavičky vyblaznila 🙉 mám asi všetko čo existuje 🙉 ešte zháňam pulzný oxymeter🙈 no a čo je to moje prvé babo a užívam si to

vanilkavan
16. mar 2019

Super je nepremokavá plachta do postieľky. Keď sa bábätko pogrcká alebo náhodou preciká tak len vymeníš plachtu a matrac zostáva čistý. Ale doporučujem takú zospodu pogupovanú polyuretánom (PUR vrstva sa to zvykne volať) je napremokavá ale zároveň priedušná, nespotí sa na nej ako na plachte ktorá je len podšitá igelitom.
A lehátko do vaničky je blbosť, len tam zavadzia.

evaachesa
16. mar 2019

@ink ahoj, mozes dat link o ake podlozky ide? Kde ich kupit? Dakujem 🙂

ellieellie
16. mar 2019

Tak pri komentari od @vanilkavan som si uvedomila, ze predsa sme kupovali aj zbytocnost - chranic matraca a nepremokave plachty, u nas absolutne nevyuzite 🙂 Maly mal reflux, prezliekala som ho niekedy aj 5x za noc, ale kedze bol zabaleny v perinke, ziadne taketo plachty
a chranice neboli potrebne 🙂 Takze treba zvazit, ci budes mat babo v perinke alebo nie. Ak ano, tak nic take nebudes potrebovat..

vanilkavan
16. mar 2019

@ellieellie no môj starší má už štyri roky a tie plachty využívam doteraz. Majú ich povinné do škôlky pod klasickú plachtu a používam aj u mladšej deväť mesačnej do postieľky. Bábätko nie je naveky v perinke a niektoré nie je vôbec. A pri odúčaní od plienok je to tiež super poistka. Mám istotu, že náš matrac v postieľke nebol nikdy ocikaný ani inak znečistený. Takže za mňa určite odporúčam 🙂

nikaeli
16. mar 2019

podla mna je to od babatka k babatku.. moja dcera sa cumlikovala do 2 rokov, syn vobec.. pri dcere som odsavacku mlieka pouzivala denne do jedneho roka, pri synovi par dni.. dcera milovala vozenie sa v kociari, syn vobec.. satkujem, nosicujem, hoc mam aj kociar.. dcera bola rada v perinke, pekne spinkala v postielke sama, syn v perinke krical na raty, nosili sme ho len tak, popripade v deke a spociatku spal iba s nami v manzelskej.. pri dcere sa mi napr. osvedcili flase a cumliky zn.Mam a Avent, pri synovi zas Nuk (a to som mala vopred nakupene Mamky a Aventy a stoja mi tam v skrini nove).. vela veci budes aj tak kupovat priebezne podla aktualnych potrieb a vela veci, ktore ti my poradime ako "top", ti absolutne nebude treba.. myslim, ze sa to neda zovseobecnovat 🙂 napr. vanilkavan napisala, ze lehatko do vanicky je blbost, pre nas je to super vynalez (obe deti mam po sc, drzat ich na predlakti zohnuta nad vanickou - ani nahodou - z toho titulu tiez povazujem prebalovaci pult za nutnost) a hoc ma syn uz rok, stale sa kupe v malej vanicke s lehatkom, hoc uz davno chodi, ale vo vanicke sedi a o to lehatko sa opiera (vo velkej vani sa boji, tak mame malu vanicku vo velkej)..

ellieellie
17. mar 2019

@vanilkavan A ako ti sedi ta plachta na normalnej posteli? 😲 Moj syn nespi v postielke od 17 mesiacov, to sme este ani nezacali s odplienkovanim 😀 takze u nas fakt zbytocna investicia, kedze na velkej posteli to nevyuzijeme. Je to individualne, ako vzdy vsetko 😉

vanilkavan
17. mar 2019

@ellieellie No náš bol do troch rokov v postielke lebo tam chcel byť, hoci mal aj veľkú posteľ a následne ako som písala využíva tie plachty v škôlke, kde to majú povinnú výbavu. Navyše, odkedy spí na veľkej posteli má takú istú plachtu ale veľkú aj tam. Už dvakrát mal črevnú virózu s takým zvracaním, že chvála pánu za tú plachtu 🙂 že ochránila veľký matrac. Nechcela by som ten matrac potom čistiť a už vôbec nie kupovať vždy nový, keďže máme kvalitné drahé matrace. Takže ja si to bez nej neviem predstaviť 🙂 Ale netvrdím, že je to životná nutnosť, ktorú musí mať....

ellieellie
17. mar 2019

@vanilkavan Jasne, chapem, my tiez asi kupime taku nepremokavu plachtu na velku postel, ked zacneme odplienkovat 🙂 Urcite je to prakticke, len to nie je nieco, co treba kupovat do vybavicky pred porodom 🙂 Ale kazda mamicka sa sama rozhodne, podla mna toho na zaciatok fakt vela netreba a dokupit sa da hocikedy v dnesnej dobe 🙂

qetka
18. mar 2019

za mna sme vobec nevyuzili perinky a zavinovacky - tolko revu bolo v momente, ako sme krpcovi zabalali ruky, az kym som mu ich nevybrala, alebo to sam nevybojoval 😂😂😂
blbost je aj umelohmotna podlozka do vanicky - dost nepouzitelne (radsej taku latkovu, bola z komunistov)
a tiez nechce dudle, ani flasku... skusali sme philips, mam aj curaprox, v momente to vypluva 🙂 z flase pit nevie 🤷‍♀️
nam sa osvedcilo hniezdo - kedze mal reflux a klinovu podlozku pod sebou (bez neho by sa isto zgulal), vibracne kresielko ho zabavi aj na pol hodinu, kolotoc nad postielkou aj na 2, baldachyn pouzivam, ked nechcem aby mu svietilo svetlo do oci. super su u nas spacie vaky, inak by bol vkuse odkopany
a este teda male oblecenie 50/56 nosil asi 3 dni, cize uplne nanic - to ale clovek dopredu samozrejme nevie, ake bude velke babtko.
Tiez by som nekupovala postielku, ktorej sa neda odstranit bocnica. My sme vydrzali 3 dni v noci vstavat, potom som mala krize v prdeli, dali sme dole bocnicu a prirazili k nasej posteli. Odvtedy sa vsetci dobre vyspime a chrbatik neboli, pre babatko sa iba otocim a posuniem si ho k sebe 😀
A teda posledna vec pre mna, uplne najvacsia blbost su detske rifle - velkosti do tych 68, kedy babo iba lezi a urcite mu oblecem hrube hnusne tvrde rifle, aby ho tlacili 🤦‍♀️ to je max image na foto - 5 minut aj s obliekanim, viac uz je trest. Dostala som takych asi 10kusov... nemal chudatko na sebe ani jedny 🙈
vacsina veci je vsak velmi individualna, suseda ma 9mesacneho stale v perinke, inac jej ani nezaspi, cize tieto rady ti podla mna moc nepomozu 🤷‍♀️

qetka
18. mar 2019

jaj a este napriklad ja striham normalnymi manikurovymi noznickami... prvy krat som sa bala - tak som to dala ked maly spal a odvtedy uz hocikedy, no problem 😉
blbost bol este detsky teplomer do vane, lebo podla neho mala byt voda moc horuca a malemu sa nepacila, tak davame podla seba 😉

dextella14
19. mar 2019

@lucka12399 za mna najvacsia blbost bola plastova vlozka /na ulahcenie kupania/ do vanicky..
vyuzili sme to tak 3x, lepsie sa mi malu umyvalo normalne ked som ju drzala v rukach

lavender273
19. mar 2019

@lucka12399

Pre mna dobra kupa bola odsavacka na mlieko (ale to je taky risk ) mne to zachranilo zaciatky kojenia. Potom vanicka na stojane bola dalsia moja zachrana kedze po cisarskom som sa nemohla ohynat poriadne. A video monitor. Ostatne veci som dokupovala za pochodu. Radsej menej a dokupit postupne 😊

petravas
19. mar 2019

Ja som pokupovala piate cez deviate, ze ju budem obliekat ako princeznicku. No prd makovy. Bola som rada ked som jej navliekla spaci overal a dovidenia, do styroch mesiacov ine ani nenosila 🤣 A kto ma dieta, ktore sa rado oblieka, vyzlieka, drzi bez placu ako hluchy dvere, tak tomu uprimne zavidim 🤣

ink
19. mar 2019

@evaachesa ahoj, prepáč, že až teraz odpisujem, neposlala som rozpísanú správu 🙈
Jednu značku mám od petit lulu, ale pozerala som, že aj na Sashe nájdeš.
vyzerá to takto : https://www.plienkovysvet.sk/fotky23485/fotos/_...

tá strana ako sú opičky je PUL vrstva, tá je nepremokavá. a Tá žltá je mäkkučký flís.

gabik21
19. mar 2019

@lucka12399 napr nám sudocream a vlhčené utierky nerobili dobre, tak by som toho veľa nekupovali z tohto.

stellasweet
19. mar 2019

Ja som nevyuzila napriklad ziadnu flasku kojenecku s cumlom, a to som nakupila drahe sklenene zbytocne. Tiez som hned predavala tu podlozku na kupanie do vanicky, tiez nevyuzita. Ale co by som kupila znova, tak uz od tehotenstva som mala taky dlhy vankus, tak tym mu na posteli robim zabranu dodnes,aj som pri kojeni v posteli super. Tiez bolo fajn take lehatko s hudbou, ked uz "nevies co s babom" v narocny den. Kozmetika minimum. Skor nejake masazne oleje, keby bolelo brusko a tak... Ja som mala milion dvesto ciapok, deciek,...... zbytocne.

singlemom22
19. mar 2019

U nás boli zbytočne perinky, keďže už skoro od narodenia nosím v šatke. Lehátko do vanicky takisto zbytočnosť. Postieľku tiez nemame, malý spinka s nami v posteli. Skoro vôbec nevyužívam bodýčka, podľa mňa su neprakticke, keďže sa obliekajú cez hlavičku. Pri dalšom dieťati si určite nekúpim ani jedno. Prebaľovacú podložku tiež skoro nevyuzívam. Vysielačky som si tiez myslela ze budem využívať skoro stále, ale naopak synček je skoro stale pri mne. Odsávacka by bola tiez podla mna zbytočna investicia, mliecko si vies pekne aj odstriekať. Tiež nemáme ani jednu fľašu a cumlíky (tie co sme dostali sú už zabalene v krabici). Mame aj monitor dychu, ale ten sme nekupovali, moja poisťovňa nám na pol roka pozičala zadarmo, no keďze malý spi s nami ako som spominala, tiez nevyužívame.
Naopak nedám dopustiť na nepremokavé podložky, dupačky a polodupačky, látkové plienky, bavlnené plienky, nejaka ta dečka sa vždy zíde, šatku (elastickú aj pevnú) teraz kupujeme aj nosic aby mohol aj priateľ nosiť (praktickejšie). A veľmi dobré rozhodnutie bolo ešte počas tehotenstva kúpiť si vankúš pre tehotné (taký dlhý ohnutý) v tehotenstve som bez neho nemohla spať a využívam aj teraz pri dojčení alebo ako zábranu keď je malý sám na posteli. 🙂
Z kozmetiky asi len detský olej, vatové tyčinky, imazol krém na riťku, a aliamare vodu.
Tiez za mňa dobra investícia je zvlhčovač vzduchu.

sims9
19. mar 2019

@lucka12399 my sme 100% využili nosič, vajíčko do auta aj hniezdo sleepyhead. Teraz po pol roku nedám dopustiť na penový parklon koberec, peg perego stoličku. Z oblečenia sme používali a používame body body body, legíny a ponožky ;) žiadne trička, sukničky a saticky. Je to nepohodlne, nepraktické, to až keď začne chodiť. Na spanie biely alebo svetlý bavlnený overal. Aj kukla sa zíde ak chceš nosiť na max, s čiapkou alebo bez - podľa počasia. Kozmetiky čo najmenej, nám na všetko pomáha a funguje aj preventívne bepathen creme obyčajný ten na zadoček. Plienky mame moony - ani neviem ako vyzerá zaparenina, ale áno sú drahšie. Zaoblene nožničky, kefa na vlasky, cumel na začiatku čo najmenší - ideálne 0-2m, ak ho vôbec treba...

evaachesa
19. mar 2019

@ink ahoj, dakujem krasne za odpoved 🙂

prettiness
19. mar 2019

citam tu vela veci ktore som velmi vyuzila aj ja ale najhlavnejsiu tu velmi nevidim - monitor dychu... zachranil mi drobca (nebol ani predcasniatko) mala som ho potom pri nom v postielke az skoro do 2 rokov a takisto aj pri druhom...
vsetko sa da nahradit, zivot babatka nie

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre