Prvorodička vs. druhorodička, prežívate tehotenstvo inak?

radu_lienka
10. sep 2018

Chcela by som sa spýtať, aky postoj mate ako druhorodicky na to ked sa dozviete, ze ste tehotna? Robite niečo ináč ako pri prvom tehotenstve?

Ja som prvý krat tehotná, zajtra mam v 12tt kontrolu, nervy mam niekde v tramtarii. Ked mi doktorka potvrdila, ze som tehotná, nebola som nejaká vytesena, taka neutralna. Nejak sa ani neblaznim s tym, ze veci, vybava, atd. ani to neriešim. Len skôr mam strach, že nieco spravim, co nemam a bude zle. Snazim sa citat vela clankov o tom co sa deje v kazdom tyzdni, co by bolo vhodne co nie. Nieje to ako kúpiť šteniatko a staras sa, ale vyvija sa to v tebe.

hettinka
10. sep 2018

@radu_lienka pri prvom nebol net, mala som len Veľkú knihu o matke a dieťati a to zháňanie výbavy som nechala na posledný trimester. Nejako som neriešila ani vyšetrenia, vlastne som nevedela, čo sa vlastne testuje a ani soms a nebála, že niečo vyjde zle. Farbila som si vlasy, jedla plesnivý syr, letela lietadlom na dovolennku do Egypta a tam sa vozila na ťave a šnorchlovala ...

Po 5 rokoch som otehotnela s druhým, to bolo vymodlené dieťa, po dlhom snažení a zažívala som oveľa viac stresu, ale zasa som vedela, čo áno a na čo si dať pozor. Ale tie vlasy som si zafarbila aj tak 😀

janulka1802
10. sep 2018

Ja som sa dvakrát správala úplne rovnako veľmi sa tešila ale nesprávala som sa akoby som prišla o všetok zdravý rozum lebo to čo tu niekedy čítam je fakt pritiahnuté za vlasy

radu_lienka
autor
10. sep 2018

@janulka1802 skor mi ide o to, ze nekaky ten steach pred kontrolou, ci nieco za ten mesiac. alebo taká neistota, ani citat to tu je uplne ze dost chore niektore postoje.

ressankajanka
10. sep 2018

@radu_lienka Páči sa mi táto téma, tiež som tehotná prvýkrát a často si predstavujem aká asi budem pri druhom tehotenstve. Toto prvé dieťa bolo vymodlené, nejako som si to tehotenstvo celkovo predstavovala ľahšie a keď vidím, čo to všetko obnáša, pri tom druhom si myslím, že budem mať väčší rešpekt. Nejako na výbavičku a tak zaťažená nie som, zháňala som ju až v poslednom trimestri, aj to kopec vecí darovaných či kúpených za symbolickú cenu, nič nehrotím. Pre mňa je dôležitý výsledok, keď budem ten zázrak držať v náručí 😍 Teraz vnímam, že veľa vecí žena neovplyvní, čo sa týka vývoja bábätka, len malé %, všetko je to v rukách Toho hore, neskutočný proces a jedno viem, že o svoje deti sa v podvedomí budeme báť od prvej až do poslednej chvíle.

deti95060810
10. sep 2018

už riešiš výbavu pre dieťa? však ešte si len v prvom trimestri...času máš hrúúúza.... to je dobre že sa moc netešíš...to ešte len príde...😉

radu_lienka
autor
10. sep 2018

@deti95060810 ja neriešim nič, pozrela som si nejaké napady na vyrobu na prebalovaci pult, nejaké hand made veci co si spravime samy, mam rada vlastnoručnu vyrobu. a inac vsetko mame v garazi po 4detoch sesternici a bratranca, takze sa to bude len triediť a naskladnovat do skrine, ale to tiež najskôr po novom roku. Ja len tak, ked si prečítať niektore, tak saleju a to nemaju ukončené ani prvy trimester, dalsie ze to uz vedia vsetci okolo u nas to vie 5 ľudí. Aj vlastnej mame nehovorim celu pravdu, nechcem to zakriknut, som velmi poverciva.

ressankajanka
10. sep 2018

@radu_lienka Ja som to ľuďom oznamovala až v 4. mesiaci, inak blízkym v podstate hneď. Toto som si pre seba nevedela nechať, bola to pre mňa taká radosť, že som sa o to potrebovala podeliť. Rovnako som poverčivá (aj s tou výbavičkou, preto až na poslednú chvíľu), nechcela som nič zakríknuť, ale nech by sa stalo čokoľvek, nikdy nechcem zabudnúť na jediný deň so svojim bábätkom v brušku...odhliadnuc od toho, či to niekto vie alebo nie.

momoika
10. sep 2018

@radu_lienka ked som sa
dozvedela ze som tehotna, tak po ceste domov som sa riadne povracala.. a tak som vracala az do 4. mesiaca. Potom nastal problem s tlakom a bolo mi zle aj pri umyvani riadu. Pribrala som 30kg jak take prasa, pritom som zdravo jedla, len pohyb som mala prechadzky, lebo hned tlak 180/100 ku posledku. Inak som riskla aj trhat burinu na zahrade. Vyvolany porod ešte vacšia fasa. Som myslela, že su to posledne hodiny mojho života. Vagina ma štipe dodnes, tie stehy dva male poondiate čo tam boli, že si neviem ani sex užiť. No a druhe? Ani nahodou! Eto vsio z mojej strany.... uzivaj si “krasne” tehu...

radu_lienka
autor
10. sep 2018

@ressankajanka no ja to neberiem ako babatko, ale ako plod, len ten strach daky sa zvysuje, neviem, uz chcem to aj ja doma vykricat, ved snad po zajtrajsej kontrole, v sobotu mojim a v nedelu muzovim rodicom to zdelime. nech maju aj oni o com vraviet 😂

@momoika ja nejak neriešim tie poporodne veci, lebo to ja neovplyvnim, to je ten problém, na to su doktori aby ta nepodriapalo ako svinu, aj kamaratka sa strasne stazuje na to, a s tym priberanim, teraz fucim ako parný vlak, a to ja zacinam tehotenstvo pri 93kg, vsetky smardlave veci nezvladam, ani hovienka po psovi, imyvacku uz naklada len muz, na wc musim ísť prva a v nedelu ked videl ako ma ponadrapovalo so spinaveho pradla co malo ost do pracky, tak vyhlasil, ze ok, na smradlave veci som tu od dnes ja... neviem či tym myslel aj plienky a prebalovanie 😄 ale aspon na zaciatok sa to rata.

ressankajanka
10. sep 2018

@radu_lienka Držím palce v tehotenstve! Nech všetko dopadne super a zvládaš ho ľahko. Tiež mi vybehli rôzne veci, ktoré som nečakala a nebolo mi vždy do smiechu, ale napriek tomu to všetko za to stojí 😍

momoika
10. sep 2018

@radu_lienka ja som strasne tažko niesla cele tehu. Takto pred rokom som bola v 5.tt. Ked si spomeniem na to, a citim rano ten jesenny vzduch a pripomenie mi to, ako som kračavala na poradne so sačikom v kabelke, tak ma nariahlo na vracanie aj dnes. Uplne ako keby som sa preniesla casom.No, uz to mam cele za sebou,RAZ, ale iba raz to stalo za moje zlatičko, čo uz mi buvinka ❤️

radu_lienka
autor
10. sep 2018

@ressankajanka to ze aj tie niektore vysetrenia ktore sa vo svete nerobia, ale na svk ano, a vystrasia tak ze sa aj zblaznit môžeš

janulka1802
10. sep 2018

@radu_lienka tak strach ten bol stále veľmi som sa bála a priala si len jedno nech sú deti zdravé nič viac

romiada
10. sep 2018

@radu_lienka gratulujem Ti za Tvoj zdravý odstup od "baby šialenstva". Máš iba racionálny postoj k tomu. Drž sa toho. Čím viac informácií, tým väčšiu depku môže mať človek, čo urobil zle, nestihol, neurobil dobre atď.... ja som tiež pri prvom "vyrastala" na knihe Matka a dieťa ako spomína hettinka a pri druhom dieťati (o 8rokov neskôr) som mala toľko práce vo firme, že som nemala na nejaké info z MK ani čas. Pri prvom dieťaťi mi každá info bola vzácna ale zároveň mi dala priestor na obavy a pochybnosti, čo ak.... Druhé dieťa som odlyžovala, odbicyklovala a nenachystala výbavičku pomaly do odchodu na matersku. Brala som to tak, že ak je krpec silný tak to vydrží so mnou a podstatné je aby sa narodil zdravý a ja to prežila s ním, nie to akej farby bude mať dupačky. Skôr som pri druhom zažila strach zo Zika vírusu, lebo sa práve začal šíriť a môj muž bol na služobke v krajine , kde sa to vyskytovalo.

romiada
10. sep 2018

@radu_lienka s tými vyšetreniami máš pravdu. To mi potvrdil moj gyndoš, že starostlivosť v tehotenstve je u nás na takej úrovni, že sa nemusíme hanbiť ani pred severskými europskymi krajinami.

ressankajanka
10. sep 2018

@radu_lienka Hlavne nemysli na nič zlé, hoci tehotenstvo je ozaj dlhá cesta, čo sa týka rôznych správ, čakaní, "syndrómov". Osobne sa teším, že už som v 9. mesiaci. Na jednej strane mi bruško bude chýbať, na strane druhej by som už bola rada, keby som ho videla živého a zdravého vedľa seba. A určite nečítaj a nepočúvaj nič hororové, je dobré, že máš na to svoj názor, drž sa vlastnej intuície 😘

radu_lienka
autor
10. sep 2018

@ressankajanka
@romiada
@romiada
@janulka1802
@momoika

najlepšej na tom je ze nas chlpaty clen, vlciak, to vie toez, lebo do všetkých vyskakuje, a ku mne sa len tuli...

ano ten zdravy odstup chcem si udrzat...na 90% myslim len pozitívne, potom su tam percenta, ze a hups mozem? nemozem? boli to? ma? / nema? a ta nepodarena praca... to je ten aspekt...

anemone123
10. sep 2018

@radu_lienka ja som pri prvom tehotenstve asi najviac citila strach... najskor ten sok, ze som tehotna a ako sa mi zmeni zivot, strach z prveho trimestra, lebo som bola rizikova, potom strach z porodu, strach ci zvladnem starostlivost o dieta.... teraz pri druhom toto vobec nemam cas riesit a ani neviem ako tych 8 mesiacov uz ubehlo. Strach z porodu mam, ale nechcem na to velmi mysliet, uz budem rada ked bude po vsetkom.. a ked som zvladla moje prve dooost narocne dieta, toto snad uz nemoze byt horsie. Druhe deti vraj byvaju za odmenu, tak sa na to spolieham 😊

siska53
11. sep 2018

@radu_lienka ano,robila som inac to,ze som.to uz tak nemohla prezivat a nebola som.taky opatrny bojko. Ked som totiz zistila,ze som tehu,starsie malo len 17m.

asia83
11. sep 2018

@radu_lienka Ja som tiež z toho veľkú vedu nerobila. Prvú vec pre malú sme kúpili až som bola na konci siedmeho mesiaca. Ja som sa vyhýbala liekom a počúvala som svoje telo. Jedla som IBA to, čo si pýtalo a kedy si pýtalo, hoci to bol trebárs Termix o desiatej večer, vedela som, že to si pýta moje dieťa, že to práve potrebuje. Inak nič špeciálne. Pri druhom, ak Boh dá a bude, budem robiť to čo pri prvom, len už budem vedieť čo čakať.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre