Gynekologické problémy v detskom veku

Medzi najčastejšie gynekologické problémy v detskom veku patria zápaly, synechiae vulvae, krvácanie, poruchy pohlavného dospievania, nádory a úrazy.

gynekologické problémy u detí

Zápaly rodidiel

V detskej gynekológii je potrebné venovať pozornosť zápalom vonkajších rodidiel a pošvy (vulvovaginitis) a zápalom vajíčkovodu a vaječníka (adnexitis) kvôli ich závažným následkom pre budúcu ženskú plodnosť.

Vulvovaginistis

Vulvovaginitis je zápal pošvy a vulvy (vonkajších pohlavných orgánov). Je to najčastejšie gynekologické ochorenie v detskom veku.

Príčiny:

  • črevné baktérie, najčastejšie ide o E.coli, enterokoky, klebsiely, proteus
  • nevhodné prádlo (silónové prádlo, tesné a nevzdušné nohavice)
  • nedostatočná hygiena (nesprávne utieranie po stolici zozadu dopredu)
  • cudzie teleso (korálka, figúrka z hier, sponka do vlasov) zavedené do pošvy

Klinický obraz:

Dominujúcim príznakom je výtok, fluor vaginalis. Je to často jediný príznak, preto sa toto ochorenie označuje aj ako fluor.
Prirodzený výtok sa u dievčat objavuje medzi 9. - 10. rokom života. Nazýva sa pubertalis purus alebo fluor purus. Je hlienovitý, číry s mierne kyslým zápachom.

Ak sa výtok objaví u mladšieho dievčatka, považujeme to za patologický stav a zvyčajne to svedčí o prebiehajúcej infekcii. Tento druh patologického výtoku nazývame fluor mixtus. Je väčšinou biely, žltý až nazelenalý, niekedy zapácha.

Ďalším príznakom ochorenia je začervenanie, pálenie a svrbenie rodidiel, často vidno stopy po škrabaní sa.
Zápal nie je príliš závažným ochorením, pre dievčatko znamená skôr dyskomfort, môže sa pridružiť Infekcia močových ciest.2 U pubertálnych dievčat, ktoré už mali pohlavný styk, sa môže infekcia rozšíriť do maternice a vaječníkov.

Diagnostika

  • vyšetrenie mikrobiálneho obrazu pošvy,
  • kultivačné vyšetrenie,
  • vyšetrenie moču,
  • vaginoskopia - vyšetrenie tzv. vaginoskopom, čo je tenká trubička, ktorou sa možno aj cez panenskú blanu pozrieť do pošvy, nahrádza „dospelácke“ gynekologické zrkadlá.

Terapia

  • odstránenie príčin (zlepšiť hygienu),
  • pošvové čipky s obsahom antibiotík (čípok sa zavádza pomocou malého otvoru v panenskej blane, staršie deflorované (po pohlavnom styku) dievčatá si ich môžu zaviesť samy.)

Adnexitis

Zápal vajcovodu a vaječníkov je ochorenie, ktorému sa u detí nevenuje veľká pozornosť. U detí sa infekcia prenáša:

  • zo zapáleného črevného ústrojenstva (zápal slepého čreva),
  • šírením infekcie krvnou cestou pri zápale horných dýchacích ciest, angínach, otitídach.

Klinický obraz

  • prevládajú mierne bolesti, pobolievanie v podbrušku,
  • subfebrílie,
  • bolestivosť pri vyšetrení brucha.

Terapia

Prevencia

Adnexitída mladistvých je ochorenie s tendenciou k chronickému priebehu s častými recidívami. Najzávažnejším následkom adnexitídy je poškodenie priechodnosti vajcovodov. Následkom je potom sterilita.1

Synechia vulvae infantum

Je to zrast malých pyskov ohanbia. Tento stav sa yvskytuje v pokojovom, neestrogenizovanom období. Sliznice protiľahlých miest pošvového vchodu zrastú, vznikne konglutinácia.

Synechia vulvae vzniká pri nedostatočnej alebo príliš opatrnej hygiene. Genitálie je potrebné pravidelne umývať od tzv. smegmy. Smegmu treba vždy zotrieť tyčinkou na čistenie uší. Keď na genitáliách smegma zostáva a potom niekoľkokrát denne natrieme genitálie masťou proti zapareninám. Tak sa postupne malé pysky ohanbia zlepia, zvyčajne smerom od zadočka hore.

Deti nemajú obvykle žiadne ťažkosti. Synechie zvyčajne objaví pediater pri preventívnej prehliadke.
Konglutináciu stačí tupo roztrhnúť, pri masívnej synéchii sa operuje v celkovej anestézii pomocou laseru. Masti s estrogénmi sa neodporúčajú, pretože môžu vyvolať predčasnú pubertu.

Krvácanie z rodidiel v detskom veku

Rozoznávame fyziologické a patologické krvácanie. Za fyziologické krvácanie sa pokladá menštruácia. Ak nastane krvácanie v tzv. pokojovom období, vždy je indikované vyšetrenie detským gynekológom.

Príčiny krvácania:

  • úrazy rodidiel,
  • zápaly,
  • cudzie teleso v pošve, je prítomný aj zapáchajúci výtok,
  • predčasná puberta (pubertas praecox),
  • zhubný nádor pošvy alebo krčka maternice.

Predčasná puberta

Predčasná puberta, lat. puberta praecox sa prejavuje skorým rastom pŕs, ochlpenia a rýchlym rastom ešte pred 9. rokom života. Po ukončení puberty sa uzatvárajú rastové štrbiny a deti prestávajú rásť. Preto je najväčším nebezpečenstvom je skoré uzavretie rastových štrbín s následným malým vzrastom.

Predčasnú pubertu je možné liečiť a zastaviť ju. Pri liečbe spolupracuje gynekológ s endokrinológom.

Nádory rodidiel

Nádory rodidiel predstavujú v detskom veku 2-5% všetkých nádorov detského veku. Nádory vonkajších rodidiel u detí takmer nepoznáme, ako aj nádory maternice. U detí však existujú zhubné nádory pošvy.

Viac o gynekologických problémoch v detskom veku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Karel Citterbart et al., Gynekologie. Praha: Galen, 2001.
  2. http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/pohlavne-organy/dievca/gynekologicke-tazkosti-u-ma...

Hodnotenia a skúsenosti s gynekologickými problémami v detskom veku

Máš skúsenosť s gynekologickými problémami v detskom veku?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
vvmisa  9. okt 2019

Dlhodoné krvécanie pri menštruacii

Moja 12 ročná dcéra dostala menštruáciu v 10 rokoch. Prvý rok to bolo viac menej v pohode, i keď ona to brala veľmi zle psychicky, nemohla sa s tým zmieriť veď to bolo dieťa. Potom sa cyklus začal predlžovať, krvácala aj celý mesiac, týždeň nie.

A potom zase krvný obraz, ten mala dobrý. Tak jej pani doktorka nasadila Dufaston, to bola hotová hrúza. Dieťa kde sa pohlo, krvavá škvrna, vložky nestíhali absorbovať. Dva mesiace pokoj, bez menzesu, nejaký čas pravidelne. Potom zase od mája 2019 krvácala zase, tak jej v júni pichli Agolutín, že jej chýba Progesteron. Cez prázdniny mala cyklus pravidelný. Ako zažala škola mala menštruáciu od 31. augusta do 6. septembra, týždeň pauza a od 12.9 zase začala byť chorá, mala zvýšené teploty, nádchu, zapálené hrdlo.
Ležala dva týždne doma, že oslabená imunita, možno mononukleóza. Bola som s ňou aj na infekčnom, tam jej doporučila urobiť CT mozgu, aj endokrinológiu, aby sa hľadala príčina.

Mne sa nechce veriť tomu, že 12 ročné dieťa sa musí hneď liečiť hormónmi, bez toho, aby sa zistilo, čo to všetko spôsobuje. Ak by mi vedel niekto pomôcť, budem veľmi rada za radu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke