Masáž hrádze

Masáž hrádze sa odporúča praktizovať minimálne 6 týždňov pred pôrodom32. Hrádza je svalnatá oblasť medzi konečníkom a pošvou, lat. perineum.
Masáž hrádze

Hrádza býva počas pôrodu veľmi namáhaná, a preto je dobré vykonávať masáž. Vďaka nej je hrádza pružnejšia. Pri pôrode sa hrádza dostatočne roztiahne a po pôrode sa bude lepšie hojiť. Perineálne tkanivo bude pripravenejšie na rozpínanie počas pôrodu, čím sa zníži riziko natrhnutia a nutnosť nástrihu, tzv. epiziotómia. Vhodným pomocníkom, ktorý znižuje riziko nástrihu hrádze je silikónový nafukovací balónik Epi-no1.

Viac o nutnosti nástrihu hrádze sa dočítate v hlavnom článku: Epiziotómia.16.

Komu je masáž hrádze odporučená?

Masáž hrádze by mali vyskúšať ženy, ktoré čakajú svoje prvé dieťa. Ak mali ženy hrádzu pri predchádzajúcom pôrode natrhnutú, alebo boli nastrihnuté, nebude masáž hrádze u nasledujúceho pôrodu užitočná tak dobre, ako keby išlo o prvý pôrod, alebo o akýkoľvek ďalší pôrod, ak bol predchádzajúci pôrod bez nástrihu alebo poranenia hrádze. Zjazvené tkanivo z predchádzajúceho pôrodu je slabšie a bude pravdepodobne pri nasledujúcom pôrode znovu prerezané alebo natrhnuté.
Masáž hrádze

Perineálna masáž je tiež vhodná pre rodičky nad 30 rokov, ktoré majú tkanivo staršie a tuhšie. Pravidelné masírovanie hrádze napomáha k potlačeniu bolesti pri prechádzaní hlavičky pôrodnými cestami.

Je masáž hrádze bezpečná?

Veľa partnerov sa zaujíma o to, či je vykonávanie masáže hrádze v poriadku a či tým nemôžu nejako ublížiť žene alebo dieťaťu. Najvhodnejšie je samozrejme poradiť sa s ošetrujúcim lekárom. Masáž hrádze môže byť nebezpečná, ak nie je vykonávaná správne. Dá sa tomu predísť naštudovaním správnej techniky masáže, používaním dostatočného množstva masážneho oleja a vyhýbať sa používaniu nadmernej sily.

Masáži hrádze by sa mali vyhnúť ženy, ktoré majú za sebou predčasný pôrod, predčasný odtok plodovej vody, vaginálnu infekciu a ak masáž hrádze vyvoláva kontrakcie.

Ženy by mali mať na pamäti, že pôrod je nepredvídateľný. Aj cez všetky masáže, alebo používanie epi-na sa v niektorých prípadoch nástrihu hrádze nedá predísť. Lepšie je nechať si hrádzu nastrihnúť a mať istotu, že sa dieťa narodí v poriadku.

Pomôcky na masáž hrádze

Saloos

 • Masážny olej - najvhodnejšie je špeciálny na masáž hrádze
 • Uterák
 • Doplnky sú vhodné: gumové rukavice, zrkadlo

Postup pri masáži hrádze

 • Dôkladne si umyte ruky - ruky by mali byť hladké (krátke nechty, hladká pokožka), môžete použiť aj gumené rukavice,

zvoľte si pohodlnú polohu v teplom prostredí, mierne roztiahnite nohy v polosede, kolená majte pokrčené.

 • Nakvapkajte si na prsty primerané množstvo oleja na masáž hrádze.
 • Do hrádze vmasírujte dostatočné množstvo oleja, aby prsty po tkanive jemne kĺzali.
 • Vložte prst do pošvy (do hĺbky asi 3 cm) – použite najprv jeden prst, neskôr aj dva alebo tri.
 • Stlačte perineálnu oblasť a masírujte ju v tvare „U“ (dole smerom ku konečníku a do strán) - masážnymi pohybmi znižujte vaginálny vchod a vždy „na dne“ stláčajte stenu pošvy smerom dopredu a dole (podobne bude tkanivo vystavené tlaku pri pôrode).
 • Jemne pokračujte v rozpínaní otvoru, až pokiaľ nepocítite slabé pálenie alebo svrbenie, spôsobené napínaním hrádze (ak ste niekedy cvičili strečing, tak ten pocit veľkého napätia v svale poznáte).
 • Keď pocítite pri masáži napínanie, snažte sa hrádzu vôľou uvoľniť, potom ešte viac pritlačte (precítenie napínania v tejto oblasti už pred samotným pôrodom vám pomôže naučiť sa ľahšie uvoľňovať napínajúce sa svaly, keď pocítite pálenie počas pôrodu).
 • Udržte toto roztiahnutie, až kým pálenie alebo svrbenie neopadne a pritom jemne masírujte pošvu dozadu a dopredu.
 • Počas masírovania zatlačte do stien pošvového kanála a jemne ťahajte tkanivo dopredu, akoby prechádzala hlavička dieťatka počas pôrodu.
 • Masáž by mala trvať asi 3 minúty – masážou sa uvoľní pošvové tkanivo, svaly obklopujúce pošvu a koža hrádze.
 • Masáž zakončite premasírovaním kože na hrádzi medzi palcom a ukazovákom.
 • Celkové trvanie masáže by nemalo presiahnuť 4 – 5 minút.
 • Prebytočný olej po masáži utrite.

Masáž hrádze nie je pre každého a tiež nemusí každému pomôcť. Najdôležitejšou vecou je vybrať si vhodnú pôrodnú asistentku, lekára, ktorí sú skúsení a môžu dopomôcť k tomu, aby dieťa prišlo na svet bez nástrihu hrádze. Vhodné je sa tiež zmieniť o nesúhlase s nástrih hrádze vo svojom pripravenom pôrodnom pláne8.

Video: Návod na masáž hrádze

Ďalšie spôsoby prevencie pred nástrihom hrádze

Chránenie hrádze pred nástrihom počas pôrodu

Dôležitý je výber správnej polohy počas pôrodu a šetrné tlačenie. Žena by si mala počas pôrodu voliť intuitívne takú polohu, pri ktorej cíti, že je pre ňu a bábätko najvhodnejšia. Meniť polohy môže žena počas celého pôrodu, okrem iného aj počas II. doby pôrodnej.

Vyhnúť by sa mala polohe na chrbte s pritiahnutými nohami k hrudníku. Lepšia je poloha vertikálna, kedy má žena nohy opreté o podlahu, alebo o pôrodné lôžko a nohy by mali byť mierne rozkročené. Najmenej pravdepodobné natrhnutie, alebo nastrihnutie hrádze je v polohe na boku. Tlačenie by žena mala nechať na dobu, kedy cíti, že má kontrakciu, alebo keď má nutkanie tlačiť.

Dôležité je tiež správne dýchanie, kedy dieťa vychádza z tela von pri pomalých hlbokých vydychoch. S otvorenými ústami sa otvára tiež hrdlo maternice. Rodičky by mali preto uprednostňovať hlboké hrdelné dýchanie. Tlačenie so zadržiavaním dychu nie je vhodné, pretože nedochádza k spontánnemu tlačeniu a vypudzovaniu dieťaťa z tela von.

Rodičke by počas pôrodu nemala byť zima. Teplo totiž uvoľňuje tkanivá, medzi ktoré patrí aj hrádza. Rodička by do svojej tašky do pôrodnice nemala zabudnúť zabaliť tiež teplé ponožky. V čase, keď sa hlavička začína prerezávať, je možné na hrádzu pokladať obklady s čistou vodou, alebo s malým prídavkom rastlinného oleja alebo tiež obklad z čiernej kávy. Skoršie podávanie obkladu môže spôsobiť opuch hrádze. Možné je použiť aj protitlaky okolo hrádze a ritného otvoru napr. pomocou rastlinného oleja alebo lubrikačného gélu. Matky sa môžu tiež pri prechádzaní hlavičky dotknúť hlavy dieťaťa prispôsobiť tak silu tlačenia.

Najšetrnejšou metódou pôrodu, u ktorého je poškodenie hrádze minimálna je pôrod do vody1.

Súvisiace články

Viac o masáži hrádze na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Matervia: http://www.matervia.sk/odkazy-a-clanky/masaz-hradze/
 2. http://www.porody.net/
 3. http://www.babycenter.com/404_can-perineal-massage-help-me-avoid-an-episiotomy_1955.bc (ENG)
 4. https://web.archive.org/web/20130714014745/http://www.babyzone.com/pregnancy/labor-and-delivery/p...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s masážou hrádze

Máš skúsenosť s masážou hrádze?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť