Hamiltonov hmat

7 skúseností

Hamiltonov hmat je lekárska metóda, ktorá sa vykonáva na konci tehotenstva, spravidla po 1. termíne pôrodu7 v snahe vyvolať pôrod32.
Názory na tento úkon sa líšia, ale všeobecne sa považuje za šetrný ako k nastávajúcej mamičke, tak k nenarodenému bábätku1.

Treba však nezabúdať na to, že fyziologické tehotenstvo trvá 38 - 42 týždňov. Akákoľvek snaha vyvolať pôrod skôr ako začne prirodzenou cestou, so sebou nesie určité riziká. Tie môžu viesť k ďalším zásahom do pôrodu samotného. Ako napríklad dirupcia vaku blán (umelé pretrhnutie plodových obalov), častejšieho monitorovania bábätka či podanie umelého oxytocínu20.
Ak je telo nastávajúcej mamičky k pôrodu pripravené a ak sú pre vyvolanie pôrodu závažné dôvody, je táto metóda na mieste.

Postup

Pre použitie Hamiltonovho hmatu je potreba aspoň čiastočne priepustné maternicové hrdlo.

Lekár pri vaginálnom vyšetrení stlačí jednou rukou brušnú stenu, pričom vsunie prst druhej ruky hlboko do vagíny, kde krúživým pohybom v strede krčka maternice uvoľní vak blán od maternicovej steny, ktorý nalieha na panvový vchod. Tým sa uvoľnia látky (prostaglandíny), ktoré môžu aktivovať činnosť maternice. Tento úkon nie je bolestivý, ale je značne nepríjemný.

Účinnosť tejto metódy záleží najviac na pripravenosti tela na pôrod. Nie každej žene sa po tomto úkone pôrod skutočne rozbehne.

Hamiltonov hmat by sa rozhodne nemal vykonávať pri

Hamiltonov hmat by mal byť vykonaný iba so súhlasom tehotnej.

Súvisiace články

Viac o Hamiltonovom hmate na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.rodicka.cz/jak-vyvolat-porod/
  2. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=736785
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hamiltonův_hmat
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s Hamiltonovým hmatom

Máš skúsenosť s Hamiltonovým hmatom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
alples
10. mar 2014

Dve deti

Pri prvej dcére mi robil lekár Hamiltonov hmat na obed v ambulancii, v noci som rodila. Pri druhej dcére o 11.00 hod v ambulancii a malá bola na svete o13,30 hod. Viem, že to bolelo, ale dalo sa to vydržať a ešte v ambulancii som trochu krvácala. Ja by som to po mojej skúsenosti odporúčala.
3 poďakovania
yassica
14. nov 2013

Hamiltonov hmat

Ja mám iba jedno dieťa, hmat mi robil moj lekár deň pred termínom a za 6 hodín som porodila (chvalabohu). Bolo to dosť bolestivé, ale oproti pôrodu to bola malina.
1 poďakovanie
zuzi0911
14. nov 2013

Hamiltom

Prvú dcérku som prenášala 8 dní. Od štvrtého dňa po termíne ma hospitalizovali a začali vyvolávať pôrod. Moc nezaberalo nič. Ak neporodím na 10-ty deň - sekcia. Popravde bolo mi to ako prvorodičke jedno. Na 8.deň opäť to isté - čípka a....mala som pocit, že dr tam niečo zabudol. Dosť to bolelo, ja som sa iba na kresle stáčala a on "šmátral". Musíte vydržať, ja viem, že je to nepríjemné. Ďakujem no...o 08:30 mi ho urobil bez varovania. Už zo sály som mala bolesti a postupne naberali. Porodila som v ten deň podvečer. Pomohol mi a som rada, aj keď vtedy mi to nebolo jedno. Vyhla som sa sekcii, ktorú už ako "skúsená"rodička by som nechcela.
0 poďakovaní
lucka227
13. nov 2013

Bez účinku

Robil mi ho primár oddelenia a keby som sa ho nespýtala a nevedela o ňom, ani neviem, že mi niečo robil. Absolútne som ho necítila Hneď som začala krvácať, ale to bolo všetko. Rodila som aj tak po vyvolávačke. Bolestivosť závisí podĺa mňa od odborníka.
2 poďakovania
snopkulka
13. nov 2013

Žiaden strašiak

Druhé dieťa som prenášala - len 3 dni, ale bola som z toho riadne nervózna, veď druhýkrát by to malo ísť predsa rýchlejšie a skôr :-) Termín pôrodu som mala v pondelok, ešte vo štvrtok som však "strašila" v pôrodnici na poradni. Čítala som si na nete hororové scenáre ohľadom vyvolávačiek, Hamiltonovho hmatu a bola som vyklepaná už len pri predstave, že niečo také budem možno musieť podstúpiť. Na poradni som chcela doktorovi jasne povedať, nech sa o nič z toho nepokúša, ale nestihla som... Po vyšetrení, pri ktorom som necítila absolútne nič, mi oznámil, že spravil "niečo" - čiže Hamiltonov hmat, už som bola otvorená na 4 cenťáky. Vypleštila som na neho oči, že veď som nič necítila a na internete som predsa čítala aké hroznéééé to môže byť. A on na to s úsmevom na perách zahlásil, že nemám čítať na internete somariny a bola som vybavená :-D Takže ja mám z Hamiltonom len pozitívnu skúsenosť. Apropo - poobede bol malý na svete ;-)
4 poďakovania
lucka011
13. nov 2013

Hamilton

Mne robili Hamiltonov hmat pri prvej dcérke, keďže mi v noci začala tiecť plodová voda, ale otvárala som sa veľmi pomaly. Robili mi ho dva razy po sebe a bolesť je to teda riadna, ale vydržať sa to dá. Myslím, že menšia ako podanie oxytocínu pri druhej dcérke, čo je bolesť omnoho väčšia...
1 poďakovanie
berus222
13. nov 2013

Pri oboch deťoch

Hamiltonov hmat mi robili 3x pri pri každom tehotenstve. Prenášala som 5 dní. Pri oboch tehotenstvách som porodila na 4. deň od hmatu. Zaujímavé je, že keď mi ho robil pôrodník, vôbec to nebolelo, ale keď mi ho robila pôrodníčka, bolelo to poriadne.
3 poďakovania