Pôrodnica Stará Ľubovňa

Pôrodnica Stará Ľubovňa a jej gynekologicko - pôrodnícke oddelenie spolupracuje so susediacim novorodeneckým oddelením. Novorodenci1 sú sledovaní v rámci rooming-in systému počas celého dňa zdravotníckymi pracovníkmi novorodeneckého oddelenia. Počet pôrodov32 je okolo 800 ročne.

Momentálne je gynekologicko - pôrodnícke oddelenie v stave rekonštrukcie operačných a pôrodných sál. Očakávané ukončenie prác je koniec roka 2020.
Informácie sa môžu rýchlo meniť v závislosti od postupu rekonštrukčných prác.

Pri závažných otázkach je vhodné obrátiť sa na oficiálne kontakty pôrodnice.

Pred pôrodom

Prehliadka pôrodnice
Predpôrodné kurzy a prehliadky
Tehotenská poradňa
Vlastný pôrodný plán
Baby Friendly nemocnica

Vybavenie a možnosti pôrodnice

Štandardné pôrodné sály/boxy
Nadštandardné pôrodné sály/boxy
Štandardné izby pre šestonedelie
Nadštandardné izby pre šestonedelie
Sprievodná osoba pri pôrode
Možnosť ubytovať sprievodnú osobu
Výber konkrétneho lekára

Prvá, druhá a tretia doba pôrodná

Voľba polohy pri pôrode
Voľný pohyb po oddelení pri pôrode
Epidurálna analgézia
Iné prostriedky na úľavu
Cisársky rez
Dotepanie pupočníka

Novorodenec

Perinatologické centrum
Bonding po pôrode
Rooming-in systém
Laktačná poradňa na šestonedelí
Dokrm umelým mliekom na šestonedelí v prípade potreby

Predpôrodná príprava

Ide o súbor činností pôrodnej asistentky1, pôrodníka, neonatológa, novorodeneckej sestry, ktorých cieľom je znižovať úzkosť a strach z pôrodu a tým získať reálny postoj k pôrodu. Využívajú sa metódy poučenia ženy a nacvičovania správania počas pôrodu. Nejde o odstránenie pôrodných bolestí, ale o naučenie sa, ako proti bolesti bojovať.

Nemocnica ponúka psychoprofylaktickú prípravu 1 zloženú zo 6 kurzov, kde sa sprostredkovávajú čo najzrozumiteľnejšou formou informácie a praktické rady ohľadne jedinečnej životnej situácie, ktorou je pôrod Vášho dieťaťa. Okrem pôrodu sú medzi témami rozoberané aj popôrodné obdobie, starostlivosť o bábätko. Ponúkame možnosť obhliadky pôrodnej sály a novorodeneckého oddelenia.

Samotný kur je rozdelený do 6 prednášok o trvaní cca 60 minút. Kurz prebieha formou prezentácie témy podľa uvedeného harmonogramu s následnou diskusiou a zodpovedaním Vašich otázok. Kurzy je možné absolvovať po 32. týždni tehotenstva. Súčasťou kurzu je aj obhliadka pôrodnej sály a novorodeneckého oddelenia. Pre mamičky, ktorým to zdravotný stav nebráni sú pripravené jednoduché cvičenia so zameraním predovšetkým na správnu techniku dýchania a relaxáciu. Kurzov sa samozrejme môže zúčastniť aj Váš partner.

Cena kurzu: 2 EUR; Zodpovedná osoba - Mgr. Miková, tel. 0524317229

Kurzy sa konajú v priestoroch psychoprofylaktickej poradne, ktorá sa nachádza v v priestoroch oddelenia FBLR ( Pavilón ,,B”-1. poschodie v telocvični č.18) v nižšie uvedených termínoch so začiatkom o 13.30.´)

Oddelenie šestonedelia/rooming-in systém

Na oddelení šestonedelia a patologickej gravidity sú hospitalizované tehotné pacientky s patologickým a rizikovým priebehom tehotenstva a rodičky po pôrode. U pacientiek s rizikovou graviditou je zabezpečená komplexná diagnostika, liečba a starostlivosť o matku a plod. Okrem uvedeného ako jedno z mála pracovísk na Slovensku pôrodnica ponúka mamičkách možnosť obratu bábätka pri jeho naliehaním zadočkom1. Účelom výkonu je umožniť mamičkám rodiť plod spontánne záhlavím, čo predstavuje pre rodičku menej rizikový spôsob pôrodu ako rodiť spontánne bábätko koncom pánvovým1 resp. postúpiť cisársky rez.

U pacientiek po pôrode je zabezpečená kvalitná popôrodná starostlivosť, pričom je dôraz kladený predovšetkým na včasnú rehabilitáciu a rozvoj dojčenia. Pod dohľadom ženských a novorodeneckých sestier sú matky poučené o samostatnej starostlivosti o novorodenca.

Výhody rooming-in

 • rýchle vzájomné spoznávanie sa,
 • naviazanie citovej väzby matka – dieťa,
 • mama si svoje dieťa bližšie „spozná“ , vie, čo treba robiť podľa signálov jeho tela a druhu plaču,
 • rýchlejšie sa naučí základnú starostlivosť oň.

Sprevádzajúca osoba

Je možný pôrod za prítomnosti otca2 alebo inej blízkej osoby19 za poplatok 15 eur.

Epidurálna analgézia

V dnešnej dobe má rodička právo, aby jej bola v danej pôrodnej dobe ponúkaná analgézia, ktorú si sama vyberie a ktorá nebude negatívne ovplyvňovať vývoj pôrodu.

Je tu možnosť pôrodu v epidurálnej analgézii24. V prípade, ak má rodička záujem o túto formu tíšenia pôrodných bolestí, tak je nevyhnutné, aby po 36. týždni tehotenstva absolvovala konzultáciu na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Tam po konzultácii podpíšete informovaný súhlas s podaním epidurálnej analgézie.

Konzultácie sú realizované PO-PIA – 13.00-14.30. Okrem konzultácie je potrebné mať v období termínu pôrodu vyšetrený aj aktuálny krvný obraz a hodnoty krvnej zrážanlivosti. Tie Vám vyšetrí Váš obvodný gynekológ v rámci tehotenských poradní koncom tehotenstva. Bez konzultácie a vyšetrenia uvedených parametrov nebude možné epidurálnu analgéziu podať – jedná sa o Vašu bezpečnosť.

Cena: 90 €.

Analgézia bez použitia liekov

 • Psychologické metódy:
  • predpôrodná príprava,
  • audioanalgézia
  • hydroanalgézia: relaxačná sprcha, ktorá môže znížiť psychické aj fyzické napätie. Má mierny analgetický efekt spôsobený rozsiahlou stimuláciou kožných nervových zakončení.

Analgézia s použitím lieku:

Systémová: inhalačná analgézia, intravenózna alebo intramuskulárna analgézia

Pôrodná sála

Pôrodnícka starostlivosť na pôrodnej sále je na vysokej úrovni s použitím moderných diagnostických a liečebných metód. Je zabezpečená vysokokvalifikovaným personálom a zahŕňa možnosť pôrodu s prítomnosťou blízkej osoby, pôrod na polohovateľných pôrodníckych kreslách, pôrod v epidurálnej analgézii, možnosť odberu kmeňových buniek pupočníkovej krvi, možnosť foto a video-dokumentácie, možnosť aromaterapie.

Počet pôrodov predstavuje cez 1000 pôrodov ročne. Pôrodnica dlhodobo dosahuje úroveň perinatálnej mortality výrazne pod hranicou celoslovenského priemeru.

Počet operačných pôrodov predstavuje 28% u cisárskych rezov, 4 % pôrodov vákuumextraktorom 2 ( zvonový pôrod ) z celkového počtu pôrodov. Na oddelení je možnosť bezplatného pripojenia ku wifi.

pôrodná sála

Nadštandardná izba

Súčasťou oddelenia sú aj 2 nadštandardné izby so samostatným hygienickým zariadením, TV prijímačom, prebaľovacím pultom, varnou kanvicou. Oddelenie je v úzkej spolupráci so susediacim novorodeneckým úsekom.

nadštandardná izba

Bonding po pôrode

Bezprostredne po pôrode lekár položí nahého novorodenca na nahé brucho matky2 (po pôrode cisárskym rezom na hrudník matky). Po narodení sa dieťatko osuší jemnou osuškou na tele matky. Odsaje sa iba voda. Všetky dôležité vyšetrenia a základné ošetrenia novorodenca sa vykonávajú na maminom tele. Matka a novorodenec sú v kontakte “skin to skin”– teda koža na kožu.

Návštevné hodiny

DeňHodina
Pracovné dni od 15.00 do 17.00
Soboty, nedele a sviatkyod 13.00 do 17.00

Poplatky spojené s pôrodom

SlužbaCena
Epidurálna analgézia90 €
Príplatok za podávanie Entonox-u pri pôrode 40,00 €
Rodičkou kontrolovaná pôrodná analgézia60,00 €
Poplatok za prítomnosť otca pri pôrode 15,00 €

Čo si priniesť do pôrodnice

 • výmenný lístok - doporučenie,
 • preukaz poistenca,
 • občiansky preukaz,
 • hygienické potreby,
 • prezuvky,
 • výsledky krvných vyšetrení,
 • interné predoperačné vyšetrenie, výsledky sterov z pošvy,
 • tehotenskú knižku2,
 • sobášny list.

Adresa pôrodnice

Ľubovnianska nemocnica, n.o.
Gynekologicko-pôrodnické oddelenie
blok A
Obrancov mieru 3
064 01 Stará Ľubovňa

Kontakty

Primár: MUDr. Štefan Kožuškanič
Vedúca sestra: Mgr. Helena Miková

Spojovateľka:

 • Telefón/ E-mail: (+421-52-) 43 17 111

Ostatné kontakty

Oficiálne stránky pôrodnice

Použité zdroje

 1. https://lubovnianskanemocnica.sk/pacient/lozkov...
 2. https://lubovnianskanemocnica.sk/wp-content/upl...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s pôrodnicou Stará Ľubovňa

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s pôrodnicou Stará Ľubovňa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
matazirafa  2. nov 2018

Spokojnosť

Mala som plánovanú sekciu pár dní pred Vianocami 2017. Všetci, sestričky aj lekári boli v pohode, nie som veľmi precitlivená, takže znesiem aj keď niekto zrovna nemá svoj deň, ale nič také že by boli arogantní alebo zlí som nezažila. Počas sekcie mi anestéziologička podrobne rozprávala čo so mnou práve robia, starostlivosť po bola tiež super a na vysokej úrovni, aj sestry z novorodeneckého boli fajn. Kľudne by som tam šla rodiť zasa, teda keby som to mala ešte niekedy v pláne.
anussik  1. nov 2018

Veľká spokojnosť

Ja som veľmi spokojná s nemocnicu. Prvý pôrod som mala pred 7 rokmi a posledný pred rokom a pol. Všetko išlo ako po masle, bez komplikácií a ťažkostí. Sestričky na pôrodnej sále boli milé a aj doktor bol prijemný. Od príchodu do nemocnice až po prepustenie domov bolo všetko super, bez problémov. Odporúčam na 1000%. VELKÁ SPOKOJNOSŤ!
ludka135  24. okt 2018

Dobrá skúsenosť

Ja mám naopak veľmi dobrú skúsenosť, výborný personál, vybavenie nemocnice taktiež dobré. Mala som sekciu 22.6.2017, dvojičky, dievčatká. Lekári aj zdravotné sestry boli ústretové, ochotné všetko vysvetliť, pomôcť. Ďakujem
1 človek považuje za užitočné
anna284  21. okt 2018

Nezabudnuteľný deň

Rodila som 14.9.2017. Mám zlú skúsenosť. Rodila som najprv prirodzene. Bola som otvorená na 7 cm. Kontrakcie silné, no kedže mi voda nepraskla, takto bolo ťažké. Mala som ukrutné bolesti.
Lekár mi začal nadávať, arogantne sa správať, že som mladá a načo som si robia dieťa. Použili na mňa aj remene, aby vyskúšali potlačiť bábo von, potom aj zvon mi dali, no aj tak voda nepraskla. Odmietli mi ju prepichnúť. Tak ma lekár nechal na sále, že ešte počkáme, či nepraskne sama. Mne už sa ťažko dýchalo. Pichli mi oxytocín a zrazu mi prestali kontrakcie. A ja, s bábom, sme prestávali dýchať. Tak mi nasadili kyslíkovú masku a rýchlo na akútnu sekciu. Narodila sa mi dcérka, no mala nafúknutú hlavičku a museli ju oživovať .
 • Keď mi nešlo dojčiť, tak sestrička bola arogantná a dcérku mi hneď zobrala.
1 človek považuje za užitočné
nnanii  6. júl 2017

Nezabudnuteľný zážitok

Prvý pôrod bol pred troma rokmi a bol ťažký, pretože som bola prvorodička.
Sestričky boli skvelé, jedna ma držala za ruku ako mamka :heart: a nebála som sa , pretože bolo vidno, že vedia čo robia.
Druhý som absolvovala pred vyše mesiacom a bol to krásny nezabudnuteľný zážitok.
Všetko šlo veľmi rýchlo (1hodina 10 minút od príchodu do nemocnice až po samotné finále), dcéra mala vyše 4 kg a nezaobišlo sa to bez nástrihu. Doktor a sestry boli veľmi milí, a dosť mi pomohli.
Na záver som dostala malú na prsia asi na 15 - 20 minút počas šitia. V Ľubovnianskej pôrodnici je radosť rodiť a nič by som tam nemenila.
6 ľudí považuje za užitočné