Šestonedelie po potrate

Šestonedelie po potrate je pre ženu vždy smutnou, nepríjemnou a stresovou záležitosťou. Bez ohľadu na to, či k ukončeniu tehotenstva došlo samovoľne alebo umelo.

Hoci tehotenstvo trvalo len krátko, ponechalo v tele ženy veľa hormonálnych a iných zmien. Preto je pre ženu po prekonanom potrate najdôležitejšie sústrediť sa na duševný a fyzický odpočinok. Až následne prichádza na rad riešenie ostatných záležitostí, ako je napr. návrat do zamestnania, ako sa o seba starať a čo dodržiavať v šestonedelí po potrate.

Niekoľko zásad šestonedelia po potrate

Či už bol potrat 3 ukončený revíziou alebo nie, čaká ženu šestonedelie. Rovnako ako po pôrode32, šestonedelie po potrate znamená obdobie, kedy sa telo ženy vracia do normálu, hojí sa a očisťuje. Je preto dôležité považovať toto obdobie za skutočnú rekonvalescenciu a dbať na určité zásady:

 • vynechať verejné bazény a kúpaliská,
 • vyvarovať sa noseniu ťažkých bremien,
 • odložiť sexuálne aktivity najlepšie do prvej menštruácie - jednak hrozí riziko infekcie, ale tiež je tu možnosť otehotnenia, ktoré však nie je tak skoro po potrate žiaduce,
 • výrazne nešportovať,
 • neprechladnúť,
 • dodržiavať zvýšenú hygienu - najmä v oblasti rodidiel. Tiež je vhodné vyhnúť sa parfémovaným gélom či mydlám. V čase trvajúceho krvácania je odporúčané používať hygienické vložky namiesto tampónov, ktoré zvyšujú riziko infekcie.

Približne na konci šestonedelia by sa mala dostaviť ďalšia menštruácia.

Komplikácie v šestonedelí po potrate

Návšteva lekára je potrebná, ak žena po potrate:

 • veľa a dlho krváca (dlhšie ako 14 dní),
 • má vysokú horúčku,
 • má bolesti.

Všetky tieto príznaky môžu znamenať vzniknutú infekciu spôsobenú napr. pretrvávajúcimi zvyškami embrya v maternici. V takom prípade je nevyhnutné okamžité začatie liečby.

Pri bezproblémovom priebehu šestonedelia zvyčajne stačí kontrolná prehliadka počas 2 - 3 týždňov po zákroku, alebo po jeho ukončení.

Psychika ženy v šestonedelí po potrate

Šestonedelie je predovšetkým tiež veľká hormonálna búrka. Do normálneho stavu sa nedostáva len telo, ale v tomto prípade aj myseľ. Psychické vyrovnanie sa stratou dieťatka nesie každá žena inak. Môžu sa objaviť zmeny nálad, striedať pocity hnevu, ľútosti a márnosti. Zvlášť, ak bolo tehotenstvo vytúžené a dlho očakávané, po opakovaných potratoch, alebo bolo dokonca po IVF6, IUI.
Obzvlášť dôležitá je v tomto období veľká dávka trpezlivosti a tiež podpora zo strany partnera a rodiny.

Všeobecne sa hovorí, že väčšina žien dokáže potlačiť svoj ​​smútok z nepodareného tehotenstva až ďalším tehotenstvom, respektíve narodením zdravého dieťatka. Je prirodzené, že najmä v šestonedelí prídu ťažké chvíľky, kedy bude potrebné pustiť smútok spontánne von. Je to v poriadku a táto ventilácia prináša žene úľavu. Budú nasledovať aj pozitívnejšie chvíľky. Je dôležité, aby si ich žena nevyčítala. Je dobré počas nich načerpať energiu na ďalšie možné stavy smútku a depresie1. Psychický stav ženy po potrate sa s veľkou pravdepodobnosťou bude kolísať.

Ako podporiť rekonvalescenciu tela po potrate

Rekonvalescenciu po potrate možné podporiť napr. vhodnými bylinkami, ako je alchemilkový čaj1, ktorý napomáha k hormonálnej rovnováhe a tiež podporuje rast maternicovej sliznice. Ďalšou prospešnou bylinkou po potrate môže byť šalvia. Tá napomáha k celkovej regenerácii tela. Ďalej potom napr. malina, mladý jačmeň, chlorella4. Alebo je tiež vhodné podstúpiť očistný detox.

Vhodné sú tiež cviky na posilnenie panvového dna, jóga, masáže, cvičenie Ľudmily Mojžišovej1. Prospešná je v podstate akákoľvek aktivita, ktorá žene po potrate pomôže zotaviť telo, nasmerovať myšlienky iným smerom a pripraviť na ďalšie tehotenstvo.

Kedy je vhodné pokúšať sa o ďalšie tehotenstvo

Názory na časový odstup ďalšieho otehotnenia po potrate sa veľmi líšia. Všeobecne sa odporúča vyčkať do príchodu prvej menštruácie, ktorá sa zvyčajne dostaví do konca šestonedelia. Najčastejším názorom je, že po potrate a zvlášť ak bola potrebná revízia maternice, je vhodné s ďalšími pokusmi o tehotenstvo počkať aspoň tri mesiace. Zvlášť z dôvodu kompletnej rekonvalescencie a tiež preto, aby mala maternicová sliznica dostatok času dorásť. V niektorých prípadoch, najmä po potrate vo vyššom štádiu tehotenstva je odporúčaná čakacia doba aj šesť mesiacov.

V praxi však neexistujú lekárske štúdie, ktoré by preukázali, že je táto pauza nutná. Veľa tehotenstiev, ktoré vznikli prakticky tesne po šestonedelí, prebiehali úplne fyziologicky a v poriadku. Pre veľa žien je navyše ukončenie nútenej pauzy záchranným bodom po prekonanej strate.

Americké výskumy dokonca preukázali, že ak žena otehotnie do troch mesiacov po prekonanom potrate, je menšia pravdepodobnosť vzniku patologických javov ako u ženy, ktorá s otehotnením čakala dlhšie. Teda, čím skôr žena po potrate znova otehotnie, tým lepšie.

Klady skorého otehotnenia po potrate

Výskumy tiež preukázali, že telo ženy po prekonanom potrate je ďalšiemu tehotenstvu naklonené a viac pripravené. Po doporučovanej polročnej pauze sa hladina tehotenských hormónov navracia do normálu, teda telo vlastne začína od samého začiatku.

Pochopiteľne existujú aj situácie, kedy je nutné snahu o ďalšie počatie odložiť. Príčinou môže byť napríklad operácia súvisiaca s potratom, infekcia rodidiel, alebo ďalšie ochorenia, ktoré by mohli mať súvislosť s predošlým potratom - toxoplazmóza, listerióza. V takom prípade je vhodné spomínanú polročnú pauzu dodržať.

Väčšinový názor súčasných lekárov teda znie:

 1. Po spontánnom potrate bez revízie maternice dodržať pauzu počas šestonedelia a prvej menštruácie.
 2. Po potrate, u ktorého bola nutná revízia maternice, potom dodržať pauzu troch mesiacov.

Najvhodnejšie však je, ak žena preberie možnosti s lekárom, ktorý pozná jej konkrétny zdravotný stav.

Súvisiace články

Viac o šestonedelí po potrate na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://potrat.zdrave.cz/jak-o-sebe-pecovat-po-preruseni-tehotenstvi/
 2. https://web.archive.org/web/20160104210016/http://www.mrnous.com/potrat/spontanni-potrat-zamlkle-...
 3. http://www.emimino.cz/encyklopedie/sestinedeli-po-potratu/
 4. http://www.rodicka.cz/otehotneni-po-potratu/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so šestonedelím po potrate

Máš skúsenosť so šestonedelím po potrate?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť