Tehotenstvo po potrate

9 skúseností

Prerušenie tehotenstva z akéhokoľvek dôvodu je pre ženu smutnou a nepríjemnou skúsenosťou. Aj keď tehotenstvo trvalo napríklad len pár týždňov, v ženskom tele zanechalo veľké množstvo hormónov aj iných zmien. Po potrate je teda veľmi dôležitý fyzický a duševný odpočinok. Na to by sa žena mala chvíľu sústrediť. Až potom by mala začať riešiť návrat do zamestnania, prípadne ďalšie gynekologické vyšetrenia alebo pokus o nové tehotenstvo.
Tehotenstvo po potrate

Čo je potrat?

Potratom je ukončenie tehotenstva do prvých dvadsiatich štyroch týždňov. Príčiny samovoľných potratov, čo sú také, ktoré neboli vyvolané vonkajším zásahom, nie sú vždy celkom jasné a lekár vám väčšinou nebude schopný dať presnú odpoveď. Čím kratšiu dobu tehotenstvo trvá, tým horšie sa dá zistiť príčina. Spontánnym potrat10 v prvých troch mesiacoch tehotenstva (v prvom trimestri) končí asi každé štvrté až piate tehotenstvo. Skutočné čísla ale môžu byť aj oveľa vyššie, pretože ku mnohým potratom došlo tak skoro, že žena ešte ani nezaznamenala, že je tehotná. Jediným príznakom v takom prípade je zvyčajne len oneskorená a silnejšia menštruácia než obvykle. Veľmi pozitívnou správou je pre ženy predovšetkým to, že väčšinou ide len o jednorázovú záležitosť a ďalšie tehotenstvo už prebieha bez problémov.

• Dva potraty, ktoré nasledujú za sebou, zažije menej ako 5% žien,
• po prvom potrate je šanca na úspešné tehotenstvo okolo 80%,
• po dvoch potratoch sa pravdepodobnosť znižuje na 70% a po troch a viac na 60% (stále to ale nie je vôbec málo).

Príčiny samovoľných potratov

Príčiny samovoľných potratov môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií. Za spontánnym potratom v skorom štádiu tehotenstva stojí najčastejšie nejaká genetická vada plodu. Chromozómy sa zle zdvojili a stali sa príčinou ťažkých vývojových chýb a tieto chyby vedú k ranému potratu. Sami odborníci sa zhodujú na tom, že v prvých troch mesiacoch je spontánny potrat naozaj bežný, aj keď pre ženu vždy ťažký. Mnoho žien z neho ale viní samo seba a vyčítajú si, že dosť neležali, keď boli choré, že niesli tašku s nákupom alebo utieral podlahu. To ale s potratom rozhodne nesúvisí.

Tehotenstvo po potrate
Niekedy môže byť príčina aj v organizme matky. Medzi možných vinníkov radíme rôzne gynekologické choroby alebo vady napr. vrodená alebo získaná anatomická odchýlka maternice. Maternica môže mať zlý sklon, tvar či byť veľmi malá. Často sa tieto problémy upravia až po niekoľkých potratoch. Existujú tiež ženy, ktoré majú slabý krčok maternice, ktorý povolí pod rastúcou váhou plodu. V týchto prípadoch však dochádza k potratu až neskôr, po 12. týždni tehotenstva.
Asi 30% spontánnych potratov ovplyvňujú hormóny. V tejto súvislosti sa hovorí predovšetkým o zlej funkcii štítnej žľazy8 či nadobličiek.

Riziko potratov môžu zvyšovať aj niektoré poruchy zrážanlivosti krvi. Tehotné ženy, ktoré majú také problémy, musia hneď od začiatku tehotenstva užívať lieky, ktoré zrážanlivosť krvi normalizujú.

Za opakovanými potratmi môžu byť aj chronické infekcie (toxoplazmóza, listérie, rubeola alebo salmonela1), o ktorých žena nevie. Preto je nutné urobiť stery z pôrodných ciest a prípadné infekcie odhaliť a vyliečiť.

Príčiny môžu prichádzať aj zvonka napríklad branie liekov, žiarenie a pod. Medzi riziká však nepatrí šport, sex a podobné aktivity, ktoré si mamičky často po potrate vyčítajú, ale nemajú s ním čo robiť.

Rekonvalescencia po potrate

Po potrate čaká ženu šestonedelie, či už bol potrat ukončený kyretážou maternice alebo nie. V tomto období sa tehotenské hormóny a telo ženy vracajú do normálneho stavu. Žena by mala byť v pokoji a nechať telo regenerovať.
AlchemilkaNemala by sa kúpať vo vani, mať sex, nosiť ťažké bremená, výrazne športovať, nekúpať sa v bazéne, na kúpalisku a mal by dodržiavať zvýšenú hygienu. Telo sa musí vyčistiť. Približne na konci šestonedelia možno očakávať menštruáciu. V období šestonedelia čaká ženu tiež veľká hormonálna búrka aj vyrovnanie sa so smútkom nad stratou budúceho dieťaťa. Veľmi dôležitá je pomoc zo strany partnera a rodiny10.
Po prekonanom potrate môže žena podporiť telo v rekonvalescencii. Obľúbené je pitie alchemilkového čaju, ktorý podporuje rast maternicovej sliznice a pomáha k hormonálnej rovnováhe. Ďalšia prospešnú bylinkou je šalvia, ktorá pomáha k regenerácii tela.

Kedy znovu otehotnieť po potrate?

Otázku, kedy znovu otehotnieť po potrate, si väčšina žien kladie veľmi skoro. Odpovedať nie je jednoduché, pretože často sa na tom nezhodnú ani sami odborníci. Niektorí odporúčajú vyčkať iba jednu menštruáciu, niekto tri mesiace a niekto dokonca aj pol roka a dlhšie. Počkať pol roka odporúča aj WHO (Svetová zdravotnícka organizácia). Je to hlavne preto, aby sa žena mohla dať psychicky do poriadku. Konečné rozhodnutie ale nakoniec vždy závisí predovšetkým na žene a jej psychickom a fyzickom stave.

V prípade samovoľného potratu, nie je dôvod čakať. Ak žena potratila sama v ranom štádiu tehotenstva a nebolo nutné pristúpiť ku kyretáži1 (chirurgické vyčistenie maternice), je to podľa niektorých odborníkov dokonca žiaduce, pretože telo je dobre pripravené k počatiu. Vždy je ale nutné dodržať šestonedelie. V prípade kyretáže radšej pár mesiacov počkajte, aby telo malo dostatok času sa uzdraviť a pripraviť na nové tehotenstvo.
Nemusíte sa báť ani v prípade, že otehotniete skôr. Neznamená to, že potratíte alebo dieťa nebude v poriadku. Je veľa žien, ktoré otehotneli hneď po prvej menštruácii, a tehotenstvo prebehlo bez komplikácií.

Ako podporiť tehotenstvo?

Ak máte za sebou iba jeden potrat, nie sú nutné zvláštne opatrenia. Dôležitý je pozitívny prístup, zdravý životný štýl a vyhýbať sa alkoholu a drogám. Tiež je vhodné užívať kyselinu listovú1 už pred tehotenstvom. Ak žena prekonala dva a viac potratov, bolo by vhodné sa obrátiť na špecialistu a absolvovať vyšetrenie, ktoré môžu zistiť príčinu nevydarených pokusov a vyriešiť ju.
Kyselina listová

Popis obrázku: Kyselina listová prispieva ku správnej krvotvorbe, hojeniu rán a k normálnemu rastu a vývoju ľudského plodu.

Vyšetrenie po opakovaných potratoch

Do počtu samovoľných potratov sa počíta aj 0,5%, ku ktorým dochádza pri aminocentéze. To je vyšetrenie plodovej vody, ktoré slúži na odhalenie možných vrodených vývojových chýb dieťaťa a vykonáva sa zavedením punkčnej ihly cez brušnú stenu, maternicu a plodové obaly až do plodového vaku. Riziko je veľmi malé, ale existuje.

Väčšina žien po prvom spontánnom potrate nemá problémy znovu otehotnieť a donosiť zdravé dieťa. Preto sa v tomto prípade zvyčajne nevykonávajú žiadne špeciálne vyšetrenie. Ak však dôjde aj k ďalším potratom, prichádzajú na rad rôzne vyšetrenia, aby sa zistila príčina. Vykonávajú sa vyšetrenie genetická, imunologická aj hematologické.

 1. Krvné testy - krvné testy sú najjednoduchšou možnosťou, ako prísť na možné ťažkosti a dôvody potratov. Z krvi sa zisťuje hormonálna nerovnováha, ktorá môže ukazovať napríklad na ochorenie štítnej žľazy a pod.
 2. Karyotyp (chromozómové vyšetrenie) - pri tomto vyšetrení sa zisťujú, či budúci rodičia nemajú nejaké chromozomálne aberácie, teda odchýlky v počte alebo tvare chromozómov. Tie väčšinou znamenajú pre nositeľa alebo jeho potomkov riziko závažných zmien v genetike a postihujú rôzne orgány. Dochádza buď k poruchám počtu chromozómov, alebo k poruchám tvarov chromozómov. Odchýlky chromozómov môžu byť zdedené od matky, od otca alebo môžu byť novo vzniknuté.
 3. Vyšetření molekulárne - genetické - vykonáva sa vyšetrenie tzv. trombofilných mutácií. Mutácie v niektorých génoch, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, môžu v tehotenstve spôsobiť trombózu (zrážanie krvi) v cievach placenty. Tým spôsobí potrat či odumretie plodu. Tieto mutácie neohrozujú len tehotenstvo, ale sú celoživotným rizikom vzniku trombózy napr. v dolných končatinách. Trombofília sa dá účinne liečiť. Vyšetrenie na trombofilné mutácie sa vykonáva len u žien.
 4. Ultrazvukové vyšetrenie - jedná sa o nebolestivé vyšetrenie orgánov, predovšetkým o maternicu a vaječníky. Cieľom vyšetrenia je zistiť uloženie, tvar a veľkosť vyšetrovaných orgánov, poprípade posúdiť zmeny. Je možné odhaliť zápal, nádor, krvácanie alebo vrodenú vývojovú chybu. Ultrazvukové metódy patria v súčasnosti k najpoužívanejším, pretože nezaťažujú ženu prenikavým žiarením, sú bezbolestné a bezpečné.
 5. Hysteroskopia - touto vyšetrovacou metódou si môže lekár podrobne prehliadnuť maternicu a odobrať vzorku sliznice pre ďalšie vyšetrenia alebo vykonať ďalšie operačné vyšetrenia. Primárne je ale hystereskopia určená pre prehľadné zobrazenie maternicovej dutiny. Častým dôvodom k tomuto zákroku je abnormálny nález na ultrazvuku. Touto metódou sa môžu odhaliť rôzne závažné zmeny v maternici (polypy, myómy, pozápalové zrasty, vrodené prepážky pod.).
 6. Hysterosalpingografia - vyšetrenie pomocou röntgenu, ktoré slúži na kontrolu tvaru a priechodnosti maternice a vajcovodov pomocou kontrastnej látky. Môže odhaliť vrodené vývojové chyby maternice aj zúženie či uzáver vajíčkovodov. Vyšetrenie sa vykonáva po menštruácii v prvej polovici cyklu, kedy sa do dutiny maternice vpraví kontrastná látka pomocou špeciálnej kanyly (Schultzeho kanyla). Röntgenovým prístrojom sa potom nasníma priechod látky. Celé vyšetrenie trvá asi 15 minút a nie je náročné. Býva prítomný gynekológ a röntgenológi. Vykonáva sa po podaní analgetík, pretože môže byť bolestivé. Kvôli röntgenovej záťaži a riziku infekcie panvových orgánov sa ale od tohto vyšetrenia ustupuje.

Súvisiace články

Viac o tehotenstve po potrate na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/tehoten...
 2. https://web.archive.org/web/20180906083105/http...
 3. https://ona.idnes.cz/otehotnet-muzete-hned-po-p...
 4. https://geneticka-ambulance.cz/geneticke-vysetreni
 5. https://www.gennet.cz/chromozomalni-vysetreni-k...
 6. https://www.nutriklub.cz/clanek/tehotenstvi-po-...
 7. http://www.eurofertil.cz/cs/hysterosalpingograf...

https://www.babymed.com/miscarriage-signs-and-s...

Použité zdroje obrázkov

 1. https://pixabay.com/sk/tehotná-dievča-žalúdok-drvený-1207238/
 2. https://commons.wikimedia.org/wiki/Alchemilla_vulgaris#/media/File:Nordens_flora_Alchemilla_vulga...
 3. http://www.vitaminy-mineraly.sk/clanky/kyselina-listova.html
 4. https://pixabay.com/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s tehotenstvom po potrate

Máš skúsenosť s tehotenstvom po potrate?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
bambulka026
29. jún 2017

Dlhé čakanie

Ja som potratila 3x. Bolo to ťažké, hoci sa to stalo vzdy na začiatku tehu cca do 12tt. Po druhom potrate sme absolvovali všetky možné vyšetrenia a na nič neprišli. Tretí krát to bolo najťažšie a najhoršie som to znášala, pretože po tom ako som začala špiniť som skončila v nemocnici. Bola som na izbe so ženami čo už boli vo vyššom štádiu tehu. Chodili im merať srdiečko, všetky sme sa na bábätko tešili, až ja som tam jeden deň na Wc potratila. Proste zo mňa všetko vypadlo na podlahu. Bola som v takom šoku, že som sa tam celkom zosypala. Samozrejme kyretáž. Nezniesla som tie súcitné pohľady a pýtala som sa domov. Dlho som sa z toho spamätávala, ale po čase sme sa to rozhodli vyskúšať posledný krát. Hneď som vedela, že som tehotná a strach bol neskutočný. Zostala som na rizikovom a chvála bohu všetko dobre dopadlo. Poležala som si pár krát i v nemocnici, mo len kvôli tomu, že mi vyskočil tlak. Syna som dokonca o týždeň prenášala, čo sa mu nechcelo von. Po 7 rokoch snaženia a trápenia som sa dočkala svojho pokladu. Syn sa narodil valibuk, mal 4kg a 53cm. 😁

O 4 roky nato sa narodila dcéra, tiež som sa neskutočne bála, ako to dopadne, no do 7 mesiaca bolo všetko ok. Potom zistili že nepriberá a má zlý prívod kyslíka a výživy cez pupočnú šnúru. Celý 8. mesiac som preležala na infúziách a nakoniec museli tehu v 36tt ukončiť sekciou. Dcéra mala 2kg a 46cm a bola pár dní v inkubátore. Teraz je z nej krásne zdravé dievčatko. Takže žienky, veľa sily Vám prajem,viem že je to ťažké, no treba veriť.... Nie som nejak pobožná, no každý večer prosím o zdravie a šťastie mojej rodiny, a zároveň ďakujem že som dostala tú možnosť byť mamou.
1 poďakovanie
moni0705
28. jún 2017

Potratila som trikrát, teraz mam ročného chlapca

Prešla som si troma potratmi. Všetko v prvom trimestri v priebehu 4 rokov. Bolo to veľmi ťažké z psychickej stránky. Pri každom tehu obrovský strach a panika. Najskôr bolo všetko ok a na kontrolnom sone zrazu zmlčaný potrat a kyretáž. Priznám sa, po treťom potrate som si myslela, že deti mať nebudem, že to už nezvládnem znova. Psychicky som bola vyčerpaná a zničená. Podľa vyšetrení som bola úplne zdravá a nevedeli ani prečo som o bábo prišla. Po čistení som cítili vinu, neschopnosť a obrovskú bolesť.

Po treťom potrate sme rok čakali a skúsili znovu. Ale viac ako pol roka sa nedarilo. Trápila som sa, čo sa deje. Predtým to vyšlo na prvý šup. Po čase som si povedala, že na to kašlem, idem si užívať a netrápiť sa otehotnením. Mala som novú prácu, tak som sa sústredila na ňu a hneď ďalší mesiac dve čiarky už v 4 týždni tehotenstva. Hneď nasledoval odber krvi, riziková poradňa, utrogestan - konská dávka, šetrenie a fraxiparin. Dala som s mimčom dohodu, že ja sa nebudem stresovať, ak ma ono nebude strašiť a fungovalo to. Keď som mala obavy, či je ok, vždy sa pohol a cítila som pohyby. Veľa som mu rozprávala, že ho ochránim. Tehotenstvo bolo v celku ok. Akurát, v 33 týždni som sa začala otvárať. Poležala som si dva týždne a teraz mám ročného krásneho valibuka, úplne zdravého a úžasného. A som v 17 týždni tehotenstva. Znova rizikové, ale všetko prebieha v poriadku.

Myslím, že veľa robí psychika. Stálo ma to veľa síl byť pokojná a nebáť sa každú minútu o malé. Ale malo to zmysel. Teraz sa snažím byť stále pozitívne naladená, keď nejde o život, všetko sa dá zvládnuť. Držte sa a nevzdávajte to.
3 poďakovania
poisonblu
28. jún 2017

Moja skusenost s potratom

V júli roku 2011 sme mali ísť na predsvadobnú cestu do Chorvátska, ale mne akurát na ten termín vychádzala menštruácia, tak hovorím drahému, že skúsme bábo. Práve som mala ovuláciu. Skúsili sme. V noci som mala sen o bábätku a od prvého momentu som vedela, že som tehotná. Na dovolenke som mala pozitívny test. V 5 týždni som bola u doktoa, všetko ok. Koncom augusta sme mali svadbu a v ten deň som začala špiniť. Brali sme sa 27.8. a 1.9. som mala kyret. Môj gynekológ nás poslal na genetické vyšetrenie, zistili mi nejaké trombofilné stavy, ale brala som na to len femibion. Začali sme znova skúšať v januári 2012, vo februári nám to vyšlo a opäť som mala sen, že som porodila chlapčeka Tomáška. Od prvej chvíle to bol malý. Ešte som mala iba pár dní pozitívny test a už som začala špiniť. Doktor mi nasadil progesteronové injekcie, špinila som cca do 11 týždňa tehotenstva. V 20 týždni mi doktor oznámil, že čakám dievča. Trošku sklamanie, ale tak začali sme sa tešiť na babu. V 30 týždni taktiež dievča. Rodila som takmer na termín 6.11 a máme chlapca Tomáška :-)

Momentálne som vo fáze, že druhé dieťa nechcem, mám dosť s jedným čertom a aj sa obávam, že by som mohla potratiť.
2 poďakovania
anjelikdianka
21. jún 2017

Tri týždne po druhom potrate

Máme 11 ročného syna, tehotenstvo bolo bez problémov. Potom o 6 rokov som otehotnela, všetko bolo v poriadku až do 19 týždňa tehotenstva. Keď mi pomaličky začala odtekať plodová voda a v 23 týždni som musela porodiť dcérku. Presne po roku po potrate som otehotnela a teraz mám trojročnú princeznú.
V apríli som zistila, že čakáme bábätko, strašne sme sa všetci tešili. V ôsmom týždni som bola na USG, kde pekne bolo vidieť srdiečko, všetko vyzeralo byť v poriadku.
Niekoľko dní na to som začala trošku špiniť, bežala som k doktorovi. Nemá ultrazvuk, ale vyšetril ma a podľa neho to iba praskla nejaká žilka. Dva týždne som bola bez špinenia a potom som opäť začala špiniť. Zase som išla k doktorovi a on ma poslal na ultrazvuk, kde už srdiečko nebolo vidieť a bábätko prestalo rásť v 8+5tt, takže vtedy, keď som prvý krát išla za gynekológom, že špiním.

Na ďalší deň som mala kyretáž. Teraz máme čakať 3-4 týždne a môžeme sa pokúšať o bábätko, len ten strach je obrovský.
1 poďakovanie
mon777
12. máj 2016

Už sa bojím

Moja skúsenosť nie je bohvie aká a v podstate ani nemám veľa síl o tom písať, tak len v krutej, no reálnej skratke.

Prvýkrát sme prišli o náš malý zázrak v lete 2014, takmer po ročnom snažení sa - spontánny potrat v 6 týždni tehotenstva (tt). V práci som dostala silné bolesti, môj manžel ma vzal do nemocky a na druhý deň na obed ma čakal kyret ;-(

Dali sme si pauzu akú kázal doktor a dá sa povedať, že okamžite, ako sme mali snaženie dovolené, sa podaril náš druhý zázrak. Tento raz som však kyret zažila až v 12tt, tri dni pred Silvestrom (2014), no s takou diagnózou, že dovi.

Môj Dr. tvrdil, že plod nie je (anembryomola), lekári v nemocnici zasa špekulovali, že šlo o kombináciu anembryomoly a zamlčaného potratu a dokonca sa nevedeli zhodnúť, či sme mali mať (údajne) dvojičky, či trojičky :-S ;-(

Boli sme zdrvení a tri mesiace sme sa, nie že nesnažili o mimi, ale báli sme sa sex vôbec mať :-( tie pocity neprajem nikomu na svete... Ani úhlavnému nepriatelovi. Na naše 1. výročie svadby (máj 2015) sme začali osud pokúšať znova, no keď sa tri mesiace nič nedialo, vykašlali sme sa na to a začali sme sa proste buď milovať s ochranou, alebo sme nemali sex vôbec (čo však 100x dobre na náš vzťah nevplývalo) :-(

A tak prešiel takmer rok a vo februári 2016 prišla obrovská radosť - 1 sex za celý cyklus a mimi sa podarilo z čista jasna. Okamžite, ako som si našla dve čiarky na teste, som volala dokimu (tak mi kázal) a ten mi nasadil fraxiparine a po krátkej dobe k nemu pribudol aj duphaston. Ale ani to, ani PN a nohy hore nepomohli a práve sa zotavujem z ďalšieho kyretu v 10tt, z ďalšej rany pod pás od života, ktorú si ani ja a hlavne ani môj manžel nezaslúžime :-( (si myslím).

No a aj napriek tomu, že sme objednaní na genetiku koncom mesiaca a snahe o pozitívne myslenie, mám strach už zo všetkého. Bojím sa testov, bojím sa výsledkov, bojím sa, že nič nezistia, bojím sa, že nás pošlú na ďalšie a ďalšie a buď nič nenájdu alebo nám povedia zlé správy. Bojím sa znova začať s manželom spávať (veď naša posledná láska vznikla z náhody), bojím sa znova otehotnieť... Bojím sa úplne všetkého ;-(

Viem, sú ženy, ktoré o bábo prišli viackrát ako ja. Sú ženy, ktoré sa na to dali znova a znova. Ale ja sa proste bojím.
2 poďakovania
majorosovalucia
10. máj 2016

Potrat

Ja som mala dva potraty - 2007 a 2015. Išlo o biochemické tehotenstvo. Po prvom sa nič neriešilo. Minulý rok som potratila v apríli 2015. Hneď potom sme už išli do CAR, lebo môj bývalý gynekológ ma 2,5 roka moc neriešil.

Tam nám spravili komplet vyšetrenia. Keď sme šli pre výsledky o mesiac, už som mala pozitívne tehu testy, takže som ďalší mesiac otehotnela.

Doktorka mi hneď ukázala výsledky a bol tam hematologický problém. Mám trombofilné mutácie, čo spôsobujú potrat. Hneď som zmenila gynekológa a on ma poslal doriešiť problém. Celých 9 mesiacov som bola pod dozorom hematológa, aj teraz po pôrode. Som rada, že sa to doriešilo, lebo by som vôbec netušila o zdravotnom probléme.

Je pravdou, že veľa gynekológov nerieši také veci, ale nehádzala by som všetkých do jedného vreca. Môj nový, čo k nemu rok chodím, tak má skvelý prístup a hlavne, rieši problémy.

Bohužiaľ, veľa žien ani nevie, že sú tehu a ani o nejakom skrytom probléme.
2 poďakovania
dadka180
10. máj 2016

Môj prípad

Ja som potratila cca v 5-tom týždni.To bol marec 2014, asi v polovici mesiaca. Dva dni som mala hrozne vysoké horúčky, okolo 40 a zimnice. Po týždni som dostala menzes. Gynekologička z krvných testov potvrdila, že som bola tehotná (ešte som mala hladinu tehu hormónov cca 50%) a že som potratila.

Ale my sme nečakali dlho na ďalší pokus. Počkali sme ešte na jeden cyklus a potom na "prvý šup" sa podarilo, na konci apríla už som bola tehu 😊.

Tehotenstvo bez väčších komplikácii a máme našu krásnu Ninku, ktorá má 15mesiacov.
1 poďakovanie
katusinka
5. máj 2016

Potrat

Ja som teraz potratila druhýkrát a idem na hematológiu. Obvodná mi ide urobiť základné testy, či tam dačo nezistí.
1 poďakovanie
marylynn
3. máj 2016

Rada

Iba narýchlo, baby aj po prvom potrate Vás môžu poslať aspoň na najzákladnejšie testy.

Gynekológovia nepovažujú za potrebné to riešiť, ale môžete sa opýtať obvodného lekára.

Moja obvoďáčka mi vravela, že hneď po prvom ma mohla poslať na hematológiu. Možno by som sa vyhla druhému potratu, ak by som to vedela.
0 poďakovaní