Tokofóbia

Tokofóbia je psychická porucha, ide o patologický, neprimeraný až chorobný strach z pôrodu. Tehotenstvo a obdobie po pôrode sú v živote ženy rizikové obdobie z hľadiska možnej manifestácie duševných porúch. Tokofóbia patrí k najčastejšie sa vyskytujúcim poruchám, spolu s popôrodnou skleslosťou, resp. perinatálnou depresiou a popôrodnou psychózou.

Tokofóbia

Tokofóbiu môžeme rozdeliť na primárnu a sekundárnu:

 • Primárna tokofóbia je strach z pôrodu32 u ženy, ktorá nemá žiadnu skúsenosť s tehotenstvom, ešte nikdy nebola tehotná. Strach z pôrodu môže začať v dospievaní alebo v dospelosti.
 • Sekundárna tokofóbia je strach z pôrodu po traumatickej udalosti z predchádzajúceho pôrodu. Táto tokofóbia môže vzniknúť po potrate3, po normálnom pôrode, po narodení mŕtveho dieťaťa alebo pri výskyte popôrodnej depresie. V prípade, keď je sekundárna tokofóbia súčasťou po komplikovanom pôrode sa manifestujúcej posttraumatickej stresovej poruchy, vyskytujú sa v klinickom obraze ženy aj živé sny s traumatickou tematikou a flashbacky spomienok na traumatizujúci pôrod. Tokofóbia sa stáva dôvodom pre odmietanie ďalšieho tehotenstva alebo žiadosť rodičky o jeho ukončenie operačne, cisárskym rezom57.

Tokofóbia sa vyskytuje častejšie u žien, ktoré nerodili. Ich obavy sú omnoho intenzívnejšie ako u žien, ktoré už predtým rodili. Strach a obavy sa často zintenzívnia v deň pôrodu. Strach predstavuje nepríjemnú emóciu a dokáže presvedčiť tehotnú ženu, že pôrod je nebezpečný.

Príčiny

 • zvýšená úzkosť pacientky,
 • tzv. naučený strach z počúvania rôznych príbehov o ťažkých prípadoch počas pôrodu, ktoré sa rozprávajú tehotným ženám, nepravdivé informácie o plodnosti, tehotenstve, pôrode,
 • trauma, zneužívanie,
 • depresia1.
 • etiologicky možno uvažovať aj o prvej manifestácii duševnej poruchy alebo o relapse už v minulosti sa prejavujúcej duševnej poruchy. Napriek skutočnosti, že žena v danom období pravidelne navštevuje ambulanciu lekára, psychické ťažkosti zostávajú často nediagnostikované, čo významne znižuje kvalitu života rodičky, negatívne pôsobí na ďalší priebeh poruchy a predstavuje rizikový faktor samovražedného konania. Farmakoterapia v tehotenstve má tiež svoje obmedzenia, vždy je potrebné posúdiť pomer benefitu a rizika, avšak nielen zo strany matky, ale aj vyvíjajúceho sa dieťaťa.

Strach z pôrodu - Tokofóbia

Prejavy

 • pocit strachu a paniky pri pomyslení si na pôrod,
 • odmietnutie rodiť prirodzeným vaginálnym pôrodom, žena trvá na cisárskom reze,
 • žena túži po deťoch, ale zároveň odmieta otehotnieť,
 • intenzívny strach, že sa narodí mŕtve dieťa alebo dieťa bude mať nejakú vrodenú vadu.

Terapia

Liečba patrí do rúk psychiatra a ošetrujúceho lekára. Pri tokofóbii - úzkosti a strachu z pôrodu sa tehotným ženám odporúča:

 • rozprávať o probléme partnerovi alebo lekárovi,
 • navštevovať tehotenské stretnutia mamičiek a podeliť sa o svojich pocitoch,
 • myslieť pozitívne,
 • zistiť si skutočné informácie ohľadom pôrodu.

Terapeuticky, ale aj profylakticky, môže poruchu pozitívne ovplyvniť psychoprofylaktická príprava na pôrod, ktorá je už dnes bežnou súčasťou starostlivosti o tehotné.

Ak si tehotná žena s tokofóbiou nepraje vaginálny pôrod, lekár s ňou konzultuje možnosť sekcie. Vysvetlí jej pozitíva vaginálneho pôrodu a možné komplikácie, takisto jej povie dostatočné informácie o cisárskom reze. Žena sa sama rozhodne, aký typ pôrodu chce. Lekár by ju v tom mal podporovať.

Video (CZ): Ako na pôrod bez bolesti?

Súvisiace články

Viac o tokofóbii na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3830168/
 2. http://www.netmums.com/pregnancy/pregnancy-problems/fear-of-giving-birth
 3. http://www.allaboutcounseling.com/library/tokophobia/
 4. http://www.solen.sk/pdf/2024bc9d9c782e731f30166dd0d60c3b.pdf

Použité zdroje obrázkov

 1. https://pixabay.com/sk/tehotná-matka-telo-tehotná-žena-1245703/
 2. https://pixabay.com/sk/žena-tehotná-matka-brucho-očakával-1209322/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s tokofóbiou

Máš skúsenosť s tokofóbiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť