Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ovariálna rezerva

Ak sa stretávate s neplodnosťou a hľadáte jej príčiny, alebo riešite otázku, či si ešte môžete dovoliť materstvo odkladať, v oboch prípadoch je pre vás jedným z vodítok k riešeniu určiť, akú veľkú ešte máte zásobu vajíčok. Ovariálna rezerva je termín, ktorý označuje kapacitu vaječníkov a množstvo vajíčok, ktoré sú vaječníky schopné k oplodneniu vytvoriť. Ovariálnu rezervu možno vyčísliť pomocou ultrazvuku vaječníka alebo meraním hormónu AMH čiže anti-Müllerovho hormónu.

Ovariálna rezerva
Popis obrázku: Koľko máte vajíčok, to lekár zistí ultrazvukom alebo meraním hormónu AMH.

Akú máte ovariálne rezervu?

Trendom posledných dvadsiatich rokov v európskych krajinách je odklad materstva do neskoršieho obdobia po 30. roku života ženy. Mnohé ženy si neuvedomujú, že pravdepodobnosť počatia môže byť podstatne znížená, aj keď pravidelne menštruujú. Neistota vyplýva z množstva vajíčok, ktoré od narodenia zanikli.

Každá žena má po svojom narodení inú ovariálnu rezervu, o ktorej sa rozhoduje už v období embryonálneho života. Vaječníky novonarodeného dievčatka obsahujú asi 700 000 - 2 milióny primárnych oocytov, na začiatku puberty ich však je len asi 400 000. Nakoniec ich len niekoľko stoviek počas života ženy dozreje a zúčastňuje sa ovulačného cyklu súvisiaceho s uvoľnením vajíčka do vajcovodu.

Ovariálna rezerva sa vytvára už v období embryonálneho života.
Popis obrázku: Veľkosť ovariálnej rezervy je daný už v 5. mesiaci života budúcej ženy v brušku matky.

Každá žena sa však rodí s inou ovariálnou rezervou, ktorá značne ovplyvňuje možnosť počatia. Množstvo vajíčok, ktoré sa pohybuje v rádoch miliónov, v priebehu života postupne klesá. Podľa odborníkov dôjde počas jedného cyklu k zániku 40 až 100 vajíčok.

Od piateho mesiaca života budúcej ženy, vtedy ešte u svojej mamičky v maternici, je daný počet vajíčok, ktoré bude mať žena pre svoju budúcu reprodukciu k dispozícii. Žiadne ďalšie vajíčka už sa nevytvárajú, len podstupujú delenie. Nie je terapia, ktorá by túto rezervu nejako zvýšila. Jedinou efektívnou pomocou je tak znalosť ovariálnej rezervy a podľa aktuálnych výsledkov pristúpiť k založeniu rodiny včas. Skutočný vek totiž u mnohých žien nekorešponduje s vekom ovariálnym - vaječníkovým. Preto niektoré ženy po minutia vajíčok vstupujú do predčasnej menopauzy a sú odkázané na darcovský program.

Aké sú možnosti vyšetrenia vaječníkov rezervy

Lekári doteraz posudzovali rezervu vajíčok na vaječníku podľa ultrazvuku. Ak vám takéto vyšetrenie bolo ponúknuté, nie je potrebné sa naň nijako pripravovať, prebieha ako štandardné ultrazvukové vyšetrenie brucha. Lekár v ňom hľadá počet tzv. preantrálních folikulov a sleduje objem vaječníkov.

Ovariálnu rezervu možno určovať tiež ďalej podľa bazálnej hodnoty FSH z 3. dňa menštruačného cyklu, hormónu nazývaného inhibín a tiež podľa tzv. Clomifenového testu.

Všetky tieto vyšetrenia sú však nepresné, často závislé na dni menštruačného cyklu, alebo osobe, ktorá vyšetrenie vykonáva. Revolučným objavom je vyšetrenie AMH = Anti-Müllerov hormón, ktorý spoľahlivo, ako za pomoci odobratia malého množstva krvi, dokáže vyčísliť vašu ovariálnu rezervu.

Video: Test ovariálnej rezervy z krvi slúži na meranie plodnosti (ENG)

Čo je to AMH = Anti-Müllerov hormón?

Ide o hormón, ktorý je produkovaný granulozovými bunkami zavčas vyvíjajúcich sa antrálnych folikulov. To sú nezrelé vajíčka, ktoré čakajú na zobudenie - hormonálny impulz, aby v budúcnosti dozreli. Ich počet sa s vekom prirodzene znižuje a tým sa tiež kontinuálne znižuje AMH. Tento hormón nám teda správne ukazuje počet zvyšných vajíčok.

Mám si nechať vyšetriť hodnoty AMH?

Vyšetrenie hormónu, ktorý by vám odpovedal na otázku, či máte dostatok vajíčok, zvažujte hlavne v prípade, že budete odkladať tehotenstvo do vyššieho veku. Získate tak istotu, že máte dostatok vajíčok aj do budúcnosti. Zároveň sa tiež spýtajte mamičiek a babičiek, v koľkých rokoch vo vašej rodine prichádzajú ženy do menopauzy. Ak je to skôr ako v 45 rokoch, je vyšetrenie na mieste. Zisťovanie ovariálnej rezervy sa tiež využíva u pacientok po operácii vaječníkov, u žien s ťažkou endometriózou4 či po chemoterapii. Test a prípadnú liečbu neplodnosti by mala podstúpiť každá žena, ktorá sa o počatie neúspešne snaží dlhšie ako rok.

Hormón sa meria z odobratej krvi a testy vykonávajú bežné laboratória. Na vyšetrenie nie je potrebné sa objednávať a aj keď nebudete mať odporúčanie lekára, možno ho vykonať kedykoľvek. Ak riešite neplodnosť a na vyšetrenie vám váš gynekológ napíše výmenný lístok, test bude hradený zdravotnou poisťovňou. Ak vás vaša ovariálna rezerva z nejakého dôvodu "len" zaujíma, test stojí okolo 10 - 15 Eur.

Optimálne hodnoty AMH (ovariálna rezerva)

Optimálna hodnota AMH značí dostatočný počet zdravých vajíčok, pri takejto nameranej hodnote je potom možné v prípade neplodnosti vylúčiť príčinu v ovariálnej rezerve. Pri nízkom AMH je nádej na prirodzené otehotnenie malá, ale stále je tu možnosť otehotnenia za využitia niektorej z metód umelého oplodnenia. V prípade, že je vaša hodnota AMH veľmi nízka, je potom k úspešnému počatia bábätka potrebné využiť darkyne vajíčka.

U hodnôt AMH je vždy nutné vedieť, v akých jednotkách je výsledok uvedený.

... pmol / l ng / ml
Optimálne 28,6 - 48,5 4,0 - 6,8
Dostatočné 15,7 - 28,6 2,2 - 4,0
Nízke 2,2 - 15,7 0,3 - 2,2
Veľmi nízke 0,0 - 2,2 0,0 - 0,3

Viac o ovariálnej rezerve na modrykonik.sk:

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20180211155850/http://www.arleta.cz/ew/6ed0df77-8146-4d4c-98cc-644f21...

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/těhotná-těhotenství-těhotná-žena-2021797/
  2. https://pixabay.com/cs/těhotná-dítě-echo-ultrazvuk-518793/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s ovariárnou rezervou

Máš skúsenosť s ovariárnou rezervou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť